Unescove

Po svetu se mu posmehujejo, Britanci ga želijo vpisati na Unescov seznam
18. 04. 2025 06.00Se bo v družbi francoske bagete in turške kave na seznamu Unescove nesnovne dediščine znašlo tudi britansko pivo, ki ga varijo in servirajo po tradicionalni metodi v sodih. V Veliki Britaniji poteka kampanja za obrambo piva, ki se mu marsikje po svetu posmehujejo, Britanci pa vztrajajo, da je prav, da se ga, čeprav ni tako cenjeno, vpiše na seznam Unescove dediščine.

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?
13. 07. 2024 13.00Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?
23. 06. 2024 10.21V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

Francoska pošta v čast bageti izdala dišečo znamko
18. 05. 2024 15.24Francoska pošta je v čast znameniti bageti v petek izdala dišečo znamko. Na znamki, ki stane 1,96 evra, je upodobljena francoska štruca, okrašena z modro-belo-rdečim trakom. Natisnili so jo v nakladi 594.000 izvodov.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena
07. 05. 2024 19.28V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Palestinski novinarji v Gazi prejemniki Unescove nagrade za svobodo tiska
03. 05. 2024 11.06Palestinski novinarji, ki poročajo o vojni v Gazi, so prejemniki letošnje nagrade Guillermo Cano za svobodo tiska, ki jo podeljuje organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco. Zmagovalce je žirija razglasila na posebni prireditvi v Čilu.

Objavili posnetek rušenja Starega mostu v Mostarju: v lasti vojnega zločinca
09. 11. 2023 13.23Mineva 30 let od porušitve Starega mosta v Mostarju. Simbol mesta je takrat po dveh dneh vztrajnega topniškega obstreljevanja popustil in se zrušil v mrzlo Neretvo. Ob tretji okrogli obletnici je portal Mostar Memorial & Museum delil še nikoli videni posnetek rušenja mosta, ki je bil v lasti pokojnega vojnega zločinca Slobodana Praljaka in njegovih bližnjih.

Mineva 160 let od smrti slovitega pravljičarja Jacoba Grimma
20. 09. 2023 07.49Pred 160 leti je umrl Jacob Grimm, starejši brat Wilhelma Grimma, s katerim sta zaslovela s knjigo Otroških in družinskih pravljic, v kateri sta zbrala več kot 150 pravljic. Oba sta bila priznana jezikoslovca in zbiratelja pravljic, čeprav sta na željo matere študirala pravo. Že leta 1812 sta izdala prvo zbirko pravljic.

'Vsi leti so polni, po potresu turisti želijo oditi'
09. 09. 2023 12.57Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je trenutno v stiku z 18 slovenskimi državljani v Maroku, ki ga je prizadel silovit potres. Vsi so na varnem, so danes sporočili z ministrstva. Potovanja na prizadeta območja odsvetujejo.

Teniški turnir v Ljubljani s Kongresnega prestavljen na Trg republike
01. 09. 2023 12.10V Ljubljani bo od 11. do 17. septembra potekal tretji teniški turnir WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana, osrednje igrišče, poimenovano po teniški legendi Mimi Jaušovec, ki je bilo prvotno načrtovano v parku Zvezda, pa bo na Trgu republike, so sporočili iz Tenisa Slovenije (TS).

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher
24. 08. 2023 19.17Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Poškodovano tovorno ladjo prepeljali v nizozemsko pristanišče
03. 08. 2023 16.09Tovorno ladjo z več sto električnimi avtomobili na krovu, ki je pred več kot tednom dni zagorela ob nizozemski obali, so prepeljali v nizozemsko pristanišče Eemshaven, so sporočile oblasti. S tem so preprečili morebitno okoljsko katastrofo.

V zgodovinskem jedru Neaplja prepovedali odpiranje novih restavracij in barov
29. 07. 2023 08.51Južnoitalijansko mesto Neapelj je za tri leta prepovedalo odpiranje novih restavracij in barov, da bi ohranilo prvinskost zgodovinskega mestnega jedra. S tem korakom želijo mestne oblasti zaščititi obstoječe tradicionalne trgovine in dejavnosti ter kakovost življenja prebivalcev.

V Iranu so sodili novinarkama, odgovornima za razkritje zgodbe Mahse Amini
31. 05. 2023 17.22Na iranskem sodišču so sodili dvema novinarkama, ki sta bili odgovorni za razkritje zgodbe Mahse Amini, kurdo-iranske ženske, ki je lani umrla v priporu, potem ko jo je pridržala iranska moralna policija.

Na Plečnikovem stadionu sadili drevesa: 'Šlo je za mirno in nenasilno akcijo'
07. 03. 2023 12.22Na Podnebnem štrajku, ki se je pretekli teden odvil v Ljubljani, je večja skupina protestnikov vstopila na Plečnikov stadion, kjer so zasadili 20 dreves. "Šlo je za mirno in nenasilno akcijo, ne razumemo, zakaj se je Policija odločila ukrepati s popisovanjem ljudi," je sporočila skupina Mladi za podnebno pravičnost. Zaradi vdora na tuje zemljišče jim je lastnik stadiona Joc Pečečnik že napovedal ovadbe, skupina pa je popisanim osebam sporočila, naj se v primeru sprožitve kazenskega postopka obrnejo na Pravno mrežo za varstvo demokracije, kjer bodo preučili možnosti za zahtevo sodnega varstva.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco
25. 01. 2023 07.34Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Lokalni prebivalci zavračajo postavitev vetrnic
09. 01. 2023 19.25Da je zeleno še kako pomembno, sploh v luči odvisnosti od plina in nafte, cene katerih so poletele v nebo, se zaveda tudi Evropa, tudi naš predsednik vlade Robert Golob in tudi ljudje. Le na domačem dvorišču ali pa v domačem kraju ne bi imeli teh zelenih elektrarn. 11 jih državni prostorski načrt, sprejet na vladi, predvideva na območju Dolenje vasi v občini Divača. A tam zagotavljajo, da bodo naredili vse, da vetrnic v svoj kraj ne dobijo.

V Machu Picchuju zaradi protestov obtičalo na stotine turistov
17. 12. 2022 10.00Potem ko so v Peruju po odstavitvi predsednika Pedra Castilla izbruhnili protesti, oblasti pa so razglasile izredne razmere, je v državi obtičalo okoli 5000 turistov, nekaj sto v starodavnem mestu Machu Picchu. Prekinjena je namreč železniška povezava, ki predstavlja edino pot v mesto in iz njega. Posledično lokalnemu prebivalstvu zmanjkuje tudi hrane. Perujske oblasti sestavljajo načrt za njihovo evakuacijo, vse več držav pa izdaja opozorila svojim državljanom, ki se odpravljajo tja. V nemirih po državi je sicer umrlo že 22 ljudi.

HONOR 70 zdaj tudi v Sloveniji!
09. 09. 2022 06.00Srednji razred še nikoli ni bil tako premijski.

Zelenski: Odesa mora biti na seznamu svetovne dediščine
11. 10. 2022 19.20Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes uradno zahteval, da Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) doda ukrajinsko pristaniško mesto Odesa na seznam svetovne dediščine, da bi ga tako zaščitili pred ruskimi zračnimi napadi. Unesco bo zahtevo proučil. "Zagotoviti moramo jasen signal, da si svet ne bo zatiskal oči pred uničenjem naše skupne zgodovine, kulture in dediščine," je v video nagovoru pozval Zelenski.

Po zgražanju nad skokom 13-letnice v Neretvo: 'Skače že od četrtega leta'
29. 08. 2022 20.11Po družbenih omrežjih se je razširil posnetek pogumne deklice, ki je skočila z znamenitega Starega mostu v Mostarju. Mediji iz regije so sprva poročali, da je šlo za 13-letno Norvežanko, posnetek pa je hitro razdelil javnost. Nekateri so ploskali njeni spretnosti, drugi pa so se zgražali nad njenimi starši, ki so dovolili tako nevaren podvig. Nazadnje se je oglasil njen oče, ki je potrdil, da gre za mlado Beograjčanko, ki pa ima s skakanjem že dolgoletne izkušnje.

Španijo požirata ogromna požara, upepeljena tudi portugalska Serra da Estrela
18. 08. 2022 10.18V španski regiji Valencia še naprej divjajo gozdni požari, zaradi katerih so evakuirali več kot 2000 okoliških prebivalcev. Prav tako so ognjeni zublji v beg pognali tudi gasilce. V bližini kraja Bejis se požar nenadzorovano širi, opustošil je že skoraj 10.000 hektarjev. Skupno so požari v regiji uničili več kot 20.000 hektarjev površin, poročajo španski mediji. Z ognjem se medtem borijo tudi na Portugalskem, kjer so gasilci sicer uspeli obvladati požar v naravnem parku Serra da Estrela, a pokrajina se je po 11 dneh divjanja požara spremenila v pepel.

150. obletnica rojstva Jožeta Plečnika
01. 08. 2022 18.11Dni res ni prijetno preživljati na široki betonski cesti, mnogo lepše je sedeti v senci ali pa se sprehajati po domači ulici. Danes se nam to zdi samoumevno, pred manj kot sto leti pa so imeli enega najbolj slavnih Slovencev, ki je tako razmišljal, za čudnega. Jože Plečnik je bil arhitekt, ki je na mesto gledal drugače kot njegovi sodobniki, a zgodovina je pokazala, da je imel prav. Letos o njem veliko govorimo, saj mineva 150 let od njegovega rojstva, prav te dni pa mineva tudi eno leto, odkar je Plečnik prav zares postal nesmrten. Njegova dela v Ljubljani so postala del Unescove kulturne dediščine.

Azori, preplet modre in zelene na devet načinov
23. 04. 2022 00.15Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK

Samozaposleni v kulturi: odbor DZ ni sprejel predlaganih sklepov Levice
14. 02. 2022 21.45Odbor DZ za kulturo se je na zahtevo poslanske skupine Levice seznanil s položajem samozaposlenih v kulturi v razmerah po epidemiji in ukrepih za okrevanje. Predlaganih sklepov Levice, ki je pozvala k podpori sektorju, ni sprejel.

V Peruju strmoglavilo manjše turistično letalo, umrlo sedem ljudi
04. 02. 2022 21.55Manjše letalo, ki je turiste peljalo na ogled geoglifov v Nazci v perujski puščavi, je strmoglavilo, so sporočile lokalne oblasti. V nesreči je umrlo sedem ljudi.

Žive jaslice v Postojnski jami naj bi si ogledalo do 15.000 obiskovalcev
22. 12. 2021 21.05Za obiskovalce Postojnske jame bodo med 25. in 30. decembrom po enoletnem premoru znova pripravili žive jaslice. Ogledalo naj bi si jih od 12.000 do 15.000 obiskovalcev. "Žive jaslice želimo sčasoma uvrstiti na seznam Unescove nesnovne kulturne dediščine," je povedal predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj.

Poklon trem arhitektom, ki se jim ima Slovenija zahvaliti za to, kako je videti danes
16. 12. 2021 20.22Besedo arhitektura boste v teh časih najbrž slišali pogosteje kot kdaj koli prej. Prvi razlog je, da bo januarja minilo 150 let, odkar se je rodil Jože Plečnik. Njegovo delo je od nedavnega del Unescove kulturne dediščine in njegova dela poznamo skoraj vsi. Ampak arhitektura je veliko več kot delo enega človeka, opozarjajo strokovnjaki. Zato se bo Slovenija svetu predstavila z novo monografijo, ki bo svetu odkrila tri arhitekte, ki so gradili Slovenijo. In kot pravijo, niso postavljali le stavb, gradili so svet in nas učili celo tega, kaj pomeni demokracija.

Novo interaktivno doživetje Mojster Plečnik ekskluzivno odpira javnosti doslej nedostopne prostore
17. 11. 2021 00.15Ob bližajoči se 150. obletnici rojstva najpomembnejšega slovenskega arhitekta so v Turizmu Ljubljana zasnovali novo butično doživetje Unescove Ljubljane, ki obiskovalcem z aktivnim vključevanjem, posebnimi animacijami in uporabo tehnologij prihodnosti razkrije Plečnikov skriti svet.

Na Unescov seznam svetovne dediščine vpisanih že 33 novih znamenitosti
29. 07. 2021 10.16Predzgodovinski sončni observatorij sredi puščave. Desetletja stara železnica, ki teče čez več kot 360 mostov in 224 predorov. Presenetljiva 7000 let stara umetnost, vklesana v skale. To je le nekaj od 33 spektakularnih destinacij, ki so bile na novo vpisane na Unescov seznam svetovne dediščine.