UŠI

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'
08. 08. 2024 09.10S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

Krvava driska, zlatenica, virusni hepatitis ... Trpljenju v Gazi ni videti konca
13. 12. 2023 15.35Različne bolezni se širijo na območju Gaze, za katero Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) trdi, da se zdravstveni sistem praktično sesuva. Zdravniki in skupine za pomoč opozarjajo na humanitarne razmere v oblegani enklavi, Združeni narodi pa so zaskrbljeni, da več ljudi umre zaradi bolezni kot zaradi dejanskih bomb in izstrelkov.

Novorojenčki, ki so iz oblegane Gaze prispeli v Egipt, v kritičnem stanju
21. 11. 2023 06.23V Egipt je v konvoju reševalnih vozil prispelo 28 nedonošenčkov, ki so bili evakuirani iz bolnišnice al Šifa na severu Gaze. Po evakuaciji pa so izraelske sile zadele drugo nadstropje indonezijske bolnišnice, pri čemer je po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi umrlo 12 ljudi. V Gazi pa je tudi vse večja nevarnost množičnega izbruha bolezni, kar bo imelo smrtonosne posledice, je danes posvaril govorec Sklada ZN otroke (Unicef) James Elder.

Pozdravili tudi pacienta, ki jih je z 'medvedki' v zvezku pošiljal v smrt
13. 05. 2023 14.32Sadeta Dervišević je medicinska sestra, ki je v improvizirani bolnišnici v Dobrinji reševala življenja med vojno v Bosni in Hercegovini. Prve operacije so potekale v sobi s kartotekami, ob svečah, brez anestezije in s topim skalpelom, sčasoma pa je to postala za tiste razmere prava klinika Schwarzwald, v kateri so pomagali vsem ranjencem, ne glede na ime in priimek. Zaupala nam je, kako je vsakič, ko so pripeljali ranjence, z grozo opazovala, ali bo prepoznala jakno ali superge svojih otrok, zakaj ni jokala, ko jo je zadel ostrostrelec, in kaj so storili z ranjenim srbskim vojakom, ki je po telefonu iz bolnišnice sporočal, kam naj pade 'medvedek'. Medvedek je bil šifra za granato.

Moški umrl, ker so ga v umazani zaporniški celici 'živega pojedle' žuželke
15. 04. 2023 10.2135-letnika, ki je umrl v zaporniški celici v Atlanti, so "živega pojedle žuželke in stenice", trdi njegova družina. Odvetnik je v javnost posredoval pretresljive fotografije njegovega trupla in umazane zaporniške celice, v kateri je bival tri mesece. Preiskava dogodka je že stekla.

V Turčiji po potresu aretirali 237 ljudi
03. 03. 2023 15.42V Turčiji so v povezavi z uničujočim potresom in njegovimi posledicami doslej sprožili preiskavo proti 768 osumljencem in aretirali 237 ljudi. Med osumljenimi so predvsem gradbena podjetja in tudi župan močno poškodovanega okrožja Nurdagi v pokrajini Gaziantep, kjer je bilo žarišče potresa.

Uši napadle vrtce in šole, v lekarnah zmanjkuje šamponov
26. 10. 2022 16.24Čeprav je ta nadloga stara skoraj toliko kot človeštvo, se danes ob njenem pojavu srečujemo z malce drugačnimi težavami kot do zdaj, šamponov za odpravo uši je namreč po državi skoraj zmanjkalo, kot pojasnjujejo v več slovenskih lekarnah, pa bo do njih tudi v prihodnje zelo težko priti.

Po izmenjavi ujetnikov: 'Obravnavali so me huje kot psa'
25. 09. 2022 09.45Po izmenjavi ujetnikov med Rusijo in Ukrajino na dan prihajajo zgodbe osvobojenih. Za britanske medije je o svoji petmesečni izkušnji v ruskem zaporu spregovoril Aiden Aslin, ki je bil eden izmed petih ujetih Otočanov. Večino časa je preživel v treh kvadratnih metrov veliki samici, kjer so mu družbo delali še štirje drugi ujetniki.

V slovenskih gozdovih vse pogostejši napadi škodljivih hroščev
26. 05. 2022 18.50Če ste se zadnje tedne sprehajali po gozdu ali pa ste opazovali drevesa, ste lahko bukve videli v že prav jesenskem videzu. Rjavi in na pol odlomljeni ali celo odpadli listi ter odmrle in povsem gole vejice so posledica majhnega škodljivca, bukovega rilčkarja skakača, ki se je letos močno prenamnožili. Posledice dela hrošča so izrazito vidne na Dolenjskem, v Zasavju in v Savinjski regiji. Ponekod so listi popolnoma uničeni, zaradi česar bi plodovi, ki bi jih bilo sicer letos ob močnem cvetenju bukve ogromno, odpadli veliko prej. In kot da to ne bi bilo dovolj, so bukovi listi letos tudi polni uši. Kaj prenamnožitve hroščev prinašajo za gozdove in ostala drevesa?

Nenavadna barva dalmatinskega morja: vodo preplavile mušice
12. 05. 2022 07.46V Dalmaciji so priča nenavadnemu pojavu. Morje v Pelješkem kanalu med otokom Korčula in polotokom Pelješac je namreč spremenilo barvo. Krive naj bi bile mušice.

Ivermektin ni primeren za zdravljenje covida-19. Zakaj?
22. 08. 2021 12.33Glede na število smrti, ki jih je terjal covid-19, morda ni presenetljivo, da nekateri iščejo alternativne načine zdravljenja - tudi takšne, ki jih ni odobrila nobena agencija ali uprava za prehrano in zdravila. Ameriška uprava (FDA) je v zadnjih mesecih prejela več poročil o hospitalizacijah po uporabi Ivermektina, zato opozarja, da to zdravilo ni primerno za zdravljenje virusov.

Zaščita proti golobom za vaše zdravje
13. 05. 2021 09.19Še posebej v mestnih središčih se stanovalci in lastniki poslovnih zgradb ukvarjajo z večno nadlogo, ki jo predstavljajo golobi. Te živali so izjemno prilagodljive in ko enkrat najdejo svoj dom, se tja redno vračajo. Žal pa njihovi iztrebki povzročajo precej preglavic. En del se vsekakor nanaša na njihove iztrebke, ki so našemu zdravju še kako škodljivi, drugi del pa predstavljajo golobi v svoji fizični obliki.

Ob obali se je desetletja skrivalo 25.000 sodov rakotvornih kemičnih odpadkov
01. 05. 2021 13.14Ob obali južne Kalifornije, med Los Angelesom in otokom Santa Catalina, so znanstveniki odkrili več kot 25.000 sodov s strupenimi odpadki. Vse od druge svetovne vojne do začetka 70. let prejšnjega stoletja naj bi to območje kot odlagališče uporabljala industrijska podjetja, skupno naj bi odvrgli med 320 do 640 ton DDT.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju
11. 08. 2020 08.11Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

V starih časih česen in petrolej, danes posebni šamponi - uši v vsaki družini z malimi otroki
28. 10. 2017 07.00Živo srebro v svinjski masti, pa petrolej, tako so se naše babice borile proti ušem. Danes teh metod k sreči več ne uporabljamo, so pa lekarne in specializirane trgovine bogato založene s šamponi, eteričnimi olji, celo električnimi glavniki, ki naj bi pomagali pri ušivosti. A kljub vsemu se uši vračajo, če jih ob vseh kemičnih sredstvih ne odstranjujemo tudi ročno.

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice
27. 10. 2017 07.00Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah.

VIDEO: So mu noge razžrle morske uši?
07. 08. 2017 11.21Mladega Avstralca so po igranju nogometa bolele noge in jih je zato namočil v morje. Po pol ure je ob obuvanju opazil, da ima okrvavljene noge. Krvavitev je bila tako močna in obsežna, da je moral v bolnišnico. S prstom so pokazali na morske uši ...

Po sedmih tednih iskanja v Himalaji našli preživelega pohodnika: Bil je poln uši, sestradan, a živ
27. 04. 2017 15.36Nepalski reševalci so po sedmih tednih iskanja našli preživelega tajvanskega pohodnika. Njegova partnerica je umrla tri dni prej, preden je prispela pomoč. Par je v marcu zajela snežna nevihta, po padcu s pečine sta se zavlekla v jamo, kjer sta čakala na pomoč. Tajvanec je bil sestradan, poln uši in črvov, a živ.

Uši se je treba lotiti natančno in potrpežljivo
03. 01. 2017 08.44Takoj po začetku leta in po vrnitvi z obšolskih dejavnosti se med otroki, zlasti v starostni skupini med tremi in 11 leti, običajno poveča ušivost. Takrat namreč med njimi prihaja do tesnejših kontaktov. Najučinkovitejši postopek za odpravo uši ostaja razuševanje.

Ne le v Črni gori, tudi na Hrvaškem se je odstranjevanje uši končalo tragično
08. 12. 2016 09.15Tragična usoda črnogorske deklice, ki je umrla zaradi odstranjevanja uši, odmeva tudi pri nas. Podobnih primerov na srečo nismo zabeležili, a dejstvo je, da se malih zajedavcev starši velikokrat lotijo na "stare, preverjene načine", ki so mnogokrat milo rečeno grobi.

Petletnica umrla, okoli 10 otrok pa se je srečno izvleklo
07. 12. 2016 10.30Za življenje petletne deklice iz Črne gore, ki je umrla zaradi zatiranja uši s pesticidom etiol, so se v bolnišnici borili kar deset dni. Žal neuspešno. Samo letos so obravnavali približno deset podobnih primerov, na srečo pa so otroci ozdraveli. Starši raje uporabijo pesticid, kot da bi priznali, da imajo otroci uši.

Petletna deklica umrla, ker so ji starši naglavne uši poskušali odstraniti s pesticidom etiol
06. 12. 2016 18.35Petletna deklica iz Črne gore je umrla zaradi zastrupitve, potem ko so ji poskušali starši naglavne uši odstraniti s pesticidom etiol, ki se uporablja za zatiranje insektov na rastlinah. To ni prvi primer zastrupitve otrok na ta način, a so se prejšnji končali brez resnejših posledic.

Pomembno je, da starši v šolo pripeljejo le zdravega otroka
26. 08. 2016 19.05Novo šolsko leto prinaša tudi – pogojno rečeno – šolske bolezni, bolezni, ki jih med seboj prenašajo otroci. Med njimi čez leto razsajajo prehladna obolenja, črevesne infekcije in kožna vnetja. Na šolah pa se vsako šolsko leto najbolj bojijo uši, ki jih je zelo težko izkoreniniti.

Mož, ki je preživel dve taborišči: 'Pri življenju me je ohranjalo upanje, da bom enkrat spet doma'
13. 05. 2015 07.12Borisa Uzarja so med drugo svetovno vojno dvakrat ujeli in odpeljali v dve taborišči. Spominja se uši in stenic, ki so v Gonarsu lezle po njem, in hude lakote, ki ga je pestila. Da je dobil pol žemlje, je na pokopališče nosil krste z otroki. V Dachauu pa so ga povsem ponižali. Delal je po 12 ur, 14 dni v kosu. "Takrat smo razmišljali samo o tem, kako ostati živi," pravi.

Komarji, klopi, uši in bolhe lahko povzročijo resno bolezen
07. 04. 2014 07.28Majhen ugriz – velika težava je geslo letošnjega svetovnega dne zdravja. Posvečen je torej boleznim prenašalcem, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Kaj imajo skupnega selfie in uši?
28. 02. 2014 17.54Družbena omrežja so zadnje čase polna selfijev našobljenih najstnic, ki se fotografirajo, pogosto v duetu s kakšno prijateljico. Načeloma s tem ni nič narobe, prijeten trenutek, ujet na fotografiji. A bodite previdni, s kom stikate glavo!

'Naše' pikapolonice izginjajo
15. 11. 2011 17.45Pikapolonic, ki smo jih nosili po rokah in jih spuščali v veri, da nam bodo izpolnile željo, v Sloveniji skoraj ni več. Zdaj v domove vdirajo harlekinske polonice, ki so ušle iz rastlinjakov, kjer so jih uporabljali za iztrebljanje listnih uši.

Srbi, srbi … da niso uši???
15. 09. 2011 09.30Marsikatere starše ob prvem srečanju z naglavnimi ušmi pri otroku obideta panika in strah, kako se učinkovito spopasti s to težavo. Čeprav je večini poznano dejstvo, da uši niso znak slabe higiene, sram in tabuji, povezani s to temo, le počasi bledijo …