Triglavski dom

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto

22. 11. 2024 06.00

Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Slovenska vojska tudi tam, kamor gredo 'vsi pravi Slovenci'

27. 08. 2022 19.57

Vojaški gorniki se intenzivno pripravljajo na Zvezdo Triglava – eno največjih mednarodnih gorskih vojaških vaj, ki jo bo Slovenska vojska septembra gostila na Gorenjskem. Del priprave na zahtevno taktično vajo si je od blizu ogledala tudi naša ekipa, ki se je z vojaškim helikopterjem povzpela še na Kredarico. V naši najvišje ležeči planinski koči – poleg meteorologa – namreč vse leto biva tudi vsaj en pripadnik Slovenske vojske. Triglavski dom na Kredarici sicer po dveh letih epidemičnega miru to poletje ponovno poka po šivih.

Silovito neurje: po zraku leteli predmeti, vozila obtičala v vodi, zalivalo kleti

06. 07. 2022 06.37

Zaradi silovitega neurja, ki se je razbesnelo nad Ljubljano, so pregorevale telefonske linije intervencijskih služb. V regijskem centru za obveščanje Ljubljana so na številko 112 zabeležili skupno več kot 600 klicev. Meteorne vode so zalile različne objekte, tudi ZD Vič in ZD Šiška, pa gimnazijo in dijaški dom Šiška ter del UKC Ljubljana. V poplavljenih podvozih je obtičalo nekaj vozil. Zaradi sanacije poškodovanega cestišča je na severni obvoznici še vedno zaprt vozni pas med priključkoma Ljubljana sever, Celovška cesta in Industrijska cona Šiška proti Zadobrovi.

Po asfaltiranju ceste v dolini Vrata: 'Prometni kaos je iz dneva v dan večji'

05. 07. 2022 16.21

Ob začetku poletne turistične sezone so se uresničile bojazni kranjskogorske občine in turističnih delavcev zaradi prometnega kaosa v dolini Vrata. Veliko število vozil, ki so jih v dolini našteli minuli konec tedna, napoveduje rekordni obisk in tudi vrsto težav, ker načrtovani prometni režim po asfaltiranju ceste še ni vzpostavljen. Pravzaprav je zdaj še slabše. "Bojimo se tudi trenutka, ko ponesrečenega v gorah ne bo mogoče pravočasno prepeljati v bolnišnico," opozarja predsednik Turističnega društva Dovje - Mojstrana.

Šerkezi: Cilj naj ne bo vrh, ampak varen pristan doma

23. 10. 2021 15.41

Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene podatke, ne pa slepo slediti objavam na družbenih omrežjih, opozarja tako PZS kot gorski reševalci.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov

28. 04. 2021 18.24

Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Gremo s tokom po dolini Soče

30. 06. 2020 00.15

O Soči, eni najlepših alpskih rek sveta, sanjajo aktivni počitnikarji po vsem svetu in gurmani, ki se želijo prepričati, kje je dolina, ki navdihuje krožnike chefinje Ane Roš. Slovencem prikrade iskrico v oči, saj je tako za domačine kot za druge skoraj mitološka reka, zaradi lepote in neukročenosti.

Nočitve v planinskih kočah je letos prvič možno rezervirati preko spleta

16. 06. 2020 18.00

Slovenske gore letno obišče 1,7 milijona obiskovalcev. Letošnja planinska poletna sezona bo zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta, kar v Planinski zvezi Slovenije jemljejo kot svojevrsten izziv. Veseli so, da bo bone mogoče deljeno koristiti tudi v planinskih kočah in si želijo, da bi se čim več Slovencev počitnice odločilo preživeti v objemu gora. Novost letošnje sezone je, da je nočitve prvič možno rezervirati preko spleta.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

'Triglavski ledenik bi lahko izginil v nekaj letih oziroma desetletjih'

05. 10. 2019 07.00

Po svetu ledenikom simbolično prižigajo sveče in jim postavljajo spomenike. Če bodo emisije toplogrednih plinov naraščale s takšno hitrostjo kot doslej, se bodo ledeniki v Alpah do konca stoletja skorajda povsem stalili, svarijo znanstveniki. Naša ledenika, Triglavski ledenik in ledenik pod Skuto, sta že izgubila temeljne lastnosti ledenikov. Lahko se zgodi, da Triglavskega ledenika ne bo več v nekaj letih ali pa desetletjih.

Občina, ki leži na območju Triglavskega narodnega parka

16. 01. 2019 18.25

Na vrsti je občina, kjer lahko med drugim najdemo tudi najvišje ležečo hišno številko v Sloveniji, Triglavski dom na Kredarici namreč leži na 2.515 metrih nad morjem. Gre torej za občino Kranjska Gora, ki leži v ožjem območju Triglavskega narodnega parka. Razprostira se na 256 kvadratnih kilometrih, obsega 10 naselij in šteje 5.219 prebivalcev.

20 prostovoljcev se je lotilo prenove koče na Kredarici

07. 07. 2018 19.24

Prostovoljci bodo prenovili najvišjo kočo v slovenskih gorah, Triglavski dom na Kredarici. Delavci so že začeli s pleskanjem pročelja in notranjih prostorov koče. Koča je bila nazadnje obnovljena pred 34 leti.

FOTO: Ministrstvo: Lahko je vesel, da 30 let ni plačeval najemnine

06. 11. 2013 08.19

Inšpektorji so skupaj z delavci hišo Darka Kuzmiča v Triglavskem narodnem parku zravnali z zemljo. Na ministrstvu za šolstvo, ki je lastnik objekta, pravijo, da je Kuzmič najmanj 15 let vedel, da se bo moral izseliti in je lahko vesel, da 30 let ni plačeval najemnine.

Aljažev stolp: simbol slovenstva že vse od 1895

07. 08. 2013 13.04

Pred natančno 118 leti so na vrhu Triglava postavili znameniti Aljažev stolp. Zanj je zaslužen takratni župnik na Dovjem Jakob Aljaž, ki mu ni bilo všeč, da se slovenskih gora polaščajo Nemci. Ti so mu pogosto "nagajali" pri njegovih načrtih.

Čompuwe počitnice na Bovškem - priljubljena jesenska potepanja

17. 10. 2011 14.18

Zamenjajte mestni vrvež za jesensko svežino gora doline Soče in Triglavskega narodnega parka!

Silvestrovanje 2515 metrov nad morjem

31. 12. 2010 18.00

Najvišje v Sloveniji bodo novo leto pričakali na Kredarici. Vremenskemu opazovalcu Andreju Rekarju in vojaku Zvonetu Sinkoviču, ki v zimskih dneh skrbita za Triglavski dom, se bo pridružilo nekaj deset planincev. Skromno bo, a veselo, pravijo.

Triglav, moj dom!

06. 08. 2005 00.00

Ob 110. obletnici postavitve Aljaževega stolpa na vrhu Triglava je ljubljanski nadškof Uran daroval mašo v kapelici na Kredarici.

Stroj ostal brez laboratorija

17. 06. 2004 00.00

Inšpektorji na skalovju Dobrče rušijo nezakonito postavljen laboratorij Franca Stroja. Opozicijske stranke rušenje objekta obsojajo.