Trampuž

Pa tako lep maj je bil: 40 let Niet v Križankah

25. 05. 2024 12.35

Zasedba Niet se je na krilih energije razprodanih Križank vrnila na "mesto zločina", kjer so že leta 1984 navdušili na Novem Rocku. Nič drugače pa ni bilo tokrat, ko so se z gosti v dveh urah sprehodili čez najboljše trenutke svoje 40-letne kariere.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

V Torontu premiera celovečerca slovenske režiserke Hanne Slak

07. 09. 2023 13.53

V Torontu se danes začenja 48. filmski festival TIFF. Prikazali bodo približno 200 filmov, med njimi nove filme Vigga Mortensena, Alexandra Paynea, Richarda Linklaterja, Ethana Hawka, Hirokazuja Kore-ede in Marca Bellocchia. V tekmovalni program Platforma se je uvrstil tudi nov igrani celovečerni film režiserke Hanne Slak Niti besede.

Trampuž: Zdravstveni sistem bi lahko na noge postavili v enem letu

03. 08. 2023 19.20

"Odločitev, da se sam ponudim za ministra za zdravje, ni bila preprosta, a na ta način predsednika vlade spodbujam k hitremu ukrepanju," pravi infektolog Andrej Trampuž. Trampuž, ki je precej oster tako do nekdanjega ministra kot do premierja, je mnenja, da zdravniki ne morejo hkrati delati v javnem in zasebnem zdravstvu. Prepričan je tudi, da bi lahko zdravstveni sistem na noge postavili v enem letu.

Celovečerec Hanne Slak Niti besede bo tekmoval v Torontu

03. 08. 2023 16.13

Na 48. filmski festival v Torontu se je v tekmovalni program, imenovan Platforma, uvrstil nov igrani celovečerni film režiserke Hanne Slak Niti besede. Film je nastal v nemško-slovensko-francoski koprodukciji s številno slovensko ustvarjalno ekipo. Na festivalu, ki bo potekal od 7. do 17. septembra, bo doživel svetovno premiero.

Kdo vse se poteguje za prazni ministrski stolček v zdravstvenem resorju?

02. 08. 2023 10.48

Zdravstveno ministrstvo po odstopu Danijela Bešiča Loredana za zdaj vodi kar premier Robert Golob, ki pa že dobiva ponudbe kandidatov za novega ministra. Da je pripravljen biti minister, mu je že pisal tudi infektolog Andrej Trampuž. Državna volilna komisija pa je medtem po prvem neuspešnem poskusu vročanja pošiljke s pozivom, naj jo obvesti, če bo prevzel mandat nadomestnega poslanca, Bešiču Loredanu zdaj poslala novo pošiljko. A je nekdanji minister tudi tokrat ni prevzel.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje

24. 06. 2023 12.43

Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Kdo si lasti vsebine, ki jih ustvari umetna inteligenca?

23. 04. 2023 17.37

Za zdaj ni jasno, ali je izdelek, ki ga ustvari umetna inteligenca, sploh varovan kot avtorsko delo ali ne. Ali lahko pravice zahteva uporabnik, ki je ChatGPT-ju ukazal (angl. prompt), naj ustvari neko umetniško besedilo, ali je to podjetje, ki je lastnik orodja umetne inteligence OpenAI? Trenutno namreč velja, da z umetno inteligenco ustvarjena fotografija ali besedilo ni avtorsko delo in pri tem izdelku nihče nima avtorskih pravic, ampak je v javni domeni in jo lahko vsak prosto uporablja.

Kakšna bo vladna strategija spopadanja z morebitnim novim valom?

27. 06. 2022 19.38

Potem ko je ustavno sodišče ugotovilo, da so bili tudi vladni odloki iz leta 2020, ki so v zaprtih javnih prostorih zapovedovali uporabo zaščitnih mask in razkuževanje rok, neustavni, bo nova vlada v torek predstavila strategijo spopadanja z morebitnim novim valom. V večini evropskih držav namreč že narašča število novih okužb, kljub temu pa bo zima epidemiološko bolj blaga od minulih dveh, napoveduje slovenski infektolog Andrej Trampuž. Po njegovem 'lockdown' in zaprtje šol absolutno ne bosta potrebna, bodo pa še vedno smiselne maske v zaprtih prostorih in cepljenje.

Koncern Kolektor z novim poslovnim modelom in novim vodstvom

08. 04. 2022 13.04

Koncern Kolektor, ki je lansko leto sklenil z nekaj več kot 900 milijonov evrov prihodkov od prodaje, namerava to letos povečati na milijardo evrov. Na izzive poslovnega okolja je odgovoril z novim poslovnim modelom, v katerem so koncern razdelili na skupine Mobility, Technologies in Construction, in novimi vodilnimi.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je

22. 02. 2022 20.08

S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

Infektolog Trampuž: Pandemija bi se lahko končala najkasneje do poletja

29. 01. 2022 07.00

Kot pravijo v Svetovni zdravstveni organizaciji naj bi se do marca okužilo 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa bi proti koncu marca pandemija že lahko izzvenela. Smo lahko optimistični? Priznani infektolog dr. Andrej Trampuž pravi, da še nikoli nismo bili tako blizu konca pandemije in da je optimizem upravičen, saj bi lahko pandemija izzvenela do poletja.

Tudi blago prebolevanje covida-19 lahko pušča poškodbe organov

06. 01. 2022 19.34

Ob bliskovitem širjenju omikrona, ki naj bi povzročal blažji potek covida-19, nemški znanstveniki v največji študiji doslej ugotavljajo, da tudi blago prebolevanje koronavirusne bolezni lahko pušča srednjeročne poškodbe organov. Dokazali so, da vpliva na delovanje srca, pljuč in ledvic, pogosto je povezano tudi z vensko trombozo na nogah, ni pa bilo poslabšanja na možganih. Strokovnjaki zato znova pozivajo, da se je veliko varneje cepiti.

Trampuž: Če ukrepov ne bomo sprejeli zdaj, bo januarja prišlo do velike krize

21. 12. 2021 06.00

"Ukrepe bo treba poostriti, ker smo prepozni s cepljenjem, zato so zagotovo smiselni ukrepi, ki jih tudi Slovenija sprejema. Vprašanje pa, če bo to zadosti. Omikron je izredno nevaren, število okužb se podvaja vsake dve do tri dni in če ne bomo zdaj sprejeli ukrepov, bo prišlo do velike krize v januarju. Zamudili smo priložnost, da bi precepili 80 odstotkov ljudi, kar bi ta val lahko preprečilo," opozarja infektolog z berlinske klinike Charite Andrej Trampuž. Pogoje za vstop v državo sta že zaostrili Avstrija in Italija, zato so bolj polna slovenska smučišča. Se pa med prazniki v tujino vseeno odpravljajo številni Slovenci, zato zanje velja opozorilo, naj bodo pozorni tako pri odhajanju kot pri vračanju.

Nemški virologi: Zaščita po prebolelem covidu traja najmanj leto dni

12. 10. 2021 19.51

Dobra novica za prebolevnike. Zaščita po okužbi traja najmanj eno leto in ne šest mesecev, kot je sprva kazalo, ugotavljajo nemški virologi. Po njihovem mnenju bi morali zato prebolevnike vsaj leto dni obravnavati enako kot cepljene. Kar pa ne pomeni, da cepljenje za prebolevnike ni smiselno in da je prebolevanje boljše kot cepljenje, poudarja infektolog Andrej Trampuž. Cepivo namreč ščiti pred težjim potekom bolezni, novimi različicami in dolgim covidom.

Trampuž: Če se želimo vrniti v normalo, se moramo cepiti

09. 10. 2021 07.00

Prednostno naj se cepi z mRNK-cepivi, z vektorskimi pa ob pisnem soglasju. Razprava o omejitvi cepljenja z vektorskimi cepiv v Sloveniji se je vnela po smrti 20-letne ženske, pri kateri sumijo na zaplet po cepljenju s cepivom Janssen. Neuradno pa naj bi se posvetovalna skupina za cepljenje odločila tudi, da bo pri cepljenju z Moderno za mlajše od 18 let potrebno pisno soglasje. Študije so medtem potrdile, da imajo osebe, cepljenje s Pfizerjem, zmanjšano imunost že po dveh mesecih.

'V primeru zapletenih epidemioloških razmer se vlada lahko odloči, da bo uvedla obvezno cepljenje'

03. 09. 2021 07.16

V našem pravnem redu ne obstaja nič takega, kot je pravica do necepljenja. Je del zapisa, ki ob le 43-odstotni precepljenosti Slovencev in ob najnovejši projekciji izrednega profesorja dr. Janeza Žiberta, da je kar 1000 življenj v Sloveniji rešilo prav cepljenje, da misliti. Ali lahko vlada predpiše obvezno cepljenje, je pogoj PCT res diskriminatoren do necepljenih, kaj ob naraščanju okužb s covidom-19 čaka necepljene, je necepljenje res upor proti trenutni oblasti o vsem tem potem, ko bomo izvedeli, kakšni ukrepi so na mizi in kako naj bi izgledal rdeči semafor ukrepov.

V Kamniku bo zrasla nova šola za več kot 560 učencev

09. 08. 2021 14.42

Po 14 letih se saga z novo šolo, ki bo nadomestila premajhno ter potresno in požarno nevarno kamniško Osnovno šolo Frana Albrehta, bliža zaključku. Po podpisu pogodbe naj bi že v kratkem zasadili prvo lopato, čez dve leti pa naj bi v novi stavbi že pozdravili učence. V zadnjem šolskem letu jih je bilo vpisanih okoli 560, a za vse na šoli ni bilo prostora.

Trampuž: 'Različica delta se širi tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom'

26. 06. 2021 08.29

Epidemiološka slika je v Sloveniji še naprej spodbudna. Zaskrbljujoča pa je indijska oziroma delta različica virusa. Pri nas so odkrili 18 primerov, ki niso povezani s potovanji, kar vzbuja skrb. Zaradi hitrega širjenja te različice so na Portugalskem preklicali sproščanje ukrepov, v avstralskem Sydneyju spet zapirajo javno življenje, v Izraelu, državi z najvišjo precepljenostjo, so maske v zaprtih prostorih znova obvezne. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes opozorila, da prav zaradi različice delta ne moremo govoriti o koncu epidemije. Kakšne so pasti te zloglasne različice?

'Vsako cepivo, ki ga bomo hitro dobili, bo najboljše cepivo'

08. 04. 2021 06.00

Sporočilo Evropske agencije za zdravila o cepivu AstraZenece po besedah priznanega infektologa Andreja Trampuža potrjuje, da je cepivo varno, kljub temu, da so stranski učinki zelo verjetno povezani z njim. "Če ne bi imeli pandemije, tega cepiva ne bi uporabili, ker pa jo imamo in nimamo drugega orožja, je to zagotovo najboljša odločitev," pravi. Z njim se je cepil tudi sam. Ljudem svetuje, naj ne izbirajo, ampak vzamejo tisto cepivo, ki ga najprej dobijo.

Trampuž: Odločitev o začasni ustavitvi cepljenja z AstraZeneco je pravilna

16. 03. 2021 07.47

Zaradi številnih dvomov o zanesljivosti cepiva AstraZenece je Slovenija začasno ustavila cepljenje. Infektologinja dr. Mateja Logar in dr. Andrej Trampuž sta v oddaji 24UR ZVEČER pojasnila, zakaj in kakšni bodo nadaljnji koraki.

'Politiki, ki preskakujejo čakalne vrste za cepljenje, bi morali odstopiti'

06. 03. 2021 07.00

Upanje, da se bodo krivulje okuženih umirile, daje cepljenje, je v petek znova poudaril prvi mož NIJZ Milan Krek. "Slovenija ima strategijo cepljenja, toda pri izvedbi prihaja do velikih odstopanj, ko na enem koncu države še cepijo 80-letnike, na drugem pa 50-letnike, ne glede na to, da so ti še daleč od prioritetnega vrstnega reda, ki ga je vzpostavila država," je bil kritičen Krek. Pa tudi ta ne upošteva vedno starosti kot ključno merilo pri določanju prednostnih skupin. Kaj o tem pravi znan infektolog Andrej Trampuž, ali tudi v Nemčiji cepijo tako?

Kazalnik, s katerim premagamo Nemčijo - kadrovanje

23. 12. 2020 06.11

Izjemno hitre menjave ključnih ljudi v osrednjih institucijah in podjetjih, kamor sežejo lovke politike. To je epilog analize Dejstev, zato 'Kadrovski števec' Janševe in Šarčeve vlade zaokrožujemo s pogledom od zunaj. Primerjali smo glavne institucije, podjetja Slovenije in Nemčije na čelu z vladama, rezultat pa osupljiv. Vodilne institucije je v Nemčiji v zadnjih 15, 20 letih vodila ena do največ štiri oseb, v Sloveniji število vodilnih sega od sedem do kar 11. Nemčija je gospodarski motor Evrope. Tudi zaradi kadrovske stabilnosti?

Kako umetna inteligenca spreminja družbo

20. 12. 2020 07.13

Leto 2020 sta najbolj zaznamovala dva dejavnika, ki sta zaradi našega modernega načina življenja med seboj tesno povezana. Prvi dejavnik je digitalizacija, ki je kot proces prisoten že več desetletij, v zadnjih letih pa se še pospešuje na račun hitrega tehnološkega razvoja in spremenjenih navad ljudi. A pravi pospešek digitalizaciji je pravzaprav dal drugi dejavnik – pandemija covida-19 in reakcije držav ter nadnacionalnih institucij, ki so z ukrepi karanten in splošne socialne izolacije na stežaj odprle vrata pronicanju novih tehnologij in navad v širšo družbo.

Trampuž: V pol leta po začetku cepljenja lahko dokončno ustavimo drugi val

10. 12. 2020 19.34

Cepivo proti covidu-19, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech, je po Veliki Britaniji in Bahrajnu odobrila tudi Kanada. Novice prihajajo tudi iz Moderne: v ZDA so prve odmerke njihovega cepiva v fazi študije prejeli prvi mladostniki, stari med 12 in 18 let. Še pred prihodnjim šolskim letom želijo zagotoviti varno cepivo tudi za to starostno skupino. Številne evropske države so medtem že v nizkem štartu za prevzem prvih cepiv.

Letošnji prazniki bodo drugačni, a vztrajati moramo z upanjem, da bo kmalu bolje

09. 12. 2020 19.14

Na NIJZ predvidevajo, da se največ ljudi okuži na delovnih mestih in v družini, tretjina vira okužbe ne pozna, epidemiologi pa znova svarijo pred zasebnimi druženji. Pred nami je namreč praznični december, ki pa ga bomo morali letos žal preživeti drugače. V dobro nas vseh, saj si ne moremo privoščiti še večjega pritiska na bolnišnice in tam zaposlene, ki že pol leta garajo na robu zmogljivosti. In tudi zdravstveni delavci so naveličani, vsem je težko, vendar vztrajajo. Vztrajajo z upanjem, da bo kmalu, s prihodom cepiva, bolje. In tudi vse nas prosijo, naj vztrajamo.

Za prestop meje s Hrvaško odslej potrebujete negativen test na covid-19

30. 11. 2020 18.21

Hrvaška bo od jutri do 15. decembra zaostrila ukrepe za vstop v državo za potnike, ki ne prihajajo z zelenih območjih Evropske unije, torej tudi Slovenije. Zanje bo obvezen negativen test na covid-19. Izjeme bodo čezmejni in zdravstveni delavci ter potniki v tranzitu in tisti, ki ne bodo ostali na Hrvaškem več kot 12 ur. Hrvaška vlada je sicer predlagala tudi uvedbo denarnih kazni za kršitelje ukrepov proti covidu-19 in pripravila nov paket pomoči gospodarstvu.

Beovićeva: Najprej bi odpirali šole, manj tvegane dejavnosti, javni promet … 

16. 11. 2020 22.38

Ali bomo z ukrepi uspeli zajeziti širjenje novega koronavirusa, če pa so se zabave preselile v domove, garaže? Če kdo temu ne verjame, bo dovolj pogled na družbena omrežja. Katere cilje bi morali doseči v prihodnjih 14 dneh, da bi stroka predlagala postopno sproščanje ukrepov? Bi bili prvi na vrsti osnovnošolci?

Štrukelj: Cepivo bi lahko v Sloveniji prejeli januarja ali februarja

09. 11. 2020 13.22

Danes je 'velik dan za znanost in človeštvo', je ob rezultatu, ki kaže, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, dejal izvršni direktor Pfizerja Bourla. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca. Dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo ocenjuje, da bi lahko cepivo v primeru odobritve prejeli januarja oziroma februarja prihodnje leto.

Turistični delavci računajo na slovenske goste, v četrtek vrata odpira blejski grad

13. 05. 2020 18.13

Portoroški hotelirji se že pripravljajo na novo sezono. Od majhnih do velikih - vsi se strinjajo, da bo tokratna sezona nekaj posebnega, popolnoma drugačna od običajnih. Veliko si obetajo predvsem od domačih gostov, ki pa sezone ne morejo rešiti. Zato vse zanima, ali se bo odprla meja z Avstrijo. Medtem se na Bledu v četrtek odpira blejski grad, prihodnji teden bodo lahko turisti obiskali tudi blejski otok. Tudi na Bledu in v Bohinju letos računajo predvsem na slovenske turiste.