Terapija

Čudežni učinek pasje terapije
24. 04. 2025 19.20Da so živali naši najboljši terapevti, ni le pregovor, to potrjujejo tudi znanstvene študije. A kaj, če bi svojega psa lahko pripeljali kar v šolo? V ljubljanskem Biotehničnem izobraževalnem centru to ni le ideja, ampak resničnost, saj dijaki svoje štirinožne prijatelje vključujejo v pouk. Na Dolenjskem pa pasji terapevti razveseljujejo stanovalce Doma starejših v Trebnjem in dokazujejo, da ena tačka res lahko naredi veliko razliko.

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan
22. 04. 2025 17.05Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Ledena terapija: V Parizu zaradi kriokomore umrla ženska, ena na intenzivni negi
16. 04. 2025 08.49Za ženski v mestni telovadnici v Parizu, kjer ponujajo tudi krioterapijo, se je ledena terapija slabo končala. Ena se je zadušila, drugo pa so odpeljali na intenzivno nego. Za tragični izid naj bi bilo po prvih ugotovitvah krivo uhajanje tekočega dušika iz hladilne komore.

Zbrali dva milijona evrov, Matic čez dva tedna potuje na zdravljenje
14. 04. 2025 10.16Zbiralna akcija za Matica, osemletnika z redko in zelo hudo boleznijo, ki bi ga lahko že kmalu prikovala na invalidski voziček, je zaključena. Slovenija je stopila skupaj in v le štirih mesecih zbrala dva milijona evrov, potrebnih za zdravljenje z gensko terapijo v tujini. "Sva srečna in hvaležna do zvezd ter hkrati brez besed od ganjenosti, najine radosti preprosto ni mogoče opisati. Kar se je še nedavno zdelo skoraj nemogoče, smo dosegli z neverjetno srčnostjo celotne Slovenije," pravita njegova starša Živa Krelj in Tadej Žontar.

Stalker: Svoboda glasbenega izraza skozi pripovedovanje zgodb
11. 04. 2025 15.20Vsestranski Tadej Košir je znan kot eden vidnejših slovenskih kitaristov. Samostojno pa je med koronskim časom začel ustvarjati pod imenom Stalker. Nedavno je izdal prvenec z naslovom Me slišiš, svet?, ki prinaša dvanajst skladb, na katerem so se mu pridružili številni glasbeni kolegi. Več o albumu nam je zaupal v intervjuju.

Terapija na smučeh
10. 04. 2025 10.31Človek že od nekdaj močno hrepeni po svobodi. Ker želi biti gospodar svojega življenja. A se izgublja v vsakodnevnih skrbeh, družbenih pričakovanjih in številnih drugih motilcih moderne dobe. Včasih je za detoksikacijo duha in telesa dovolj že, da se za kratek čas odklopi in stik s samim seboj najde v gibanju, naravi in samoti. In v tem času je kot nalašč za to turna smuka.

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?
03. 04. 2025 19.25Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Glasbena terapija za starejše: pesem je univerzalni jezik
18. 03. 2025 16.26Kako se približati ljudem, ki živijo v svojem svetu? Denimo bolnikom z demenco. Ali pa tistim, ki jim tudi zdravila ne pomagajo več? Z glasbeno terapijo. Pesem je namreč univerzalni jezik, pravi nizozemska socialna delavka, ki prepeva po bolnišnicah in domovih za starejše. 26-letnica svoje nastope deli tudi na družbenih omrežjih, kjer je ganila že na milijone ljudi. Imate angelski glas, ki orosi oči, ji sporočajo sledilci. Glasbena terapevtka poudarja, da ve, kako nemočno se pogosto počutijo svojci bolnih starostnikov, ker se tudi njen oče spopada z mišično boleznijo.

Tina Marinšek: Moje trenutne pesmi niso nujno za dvig razpoloženja ali veselico
07. 03. 2025 12.48Tina Marinšek je že z albumom Potovalka napovedala samostojno glasbeno kariero, sedaj pa kot Riba plava predstavlja pesem But Roses (Bullshit song), ki je glasbeno-vizualni izdelek, prijeten za oči in ušesa, nevsiljiv in lep triminutni odsev časa dveh duš, ki trenutno bivata na tem planetu.

Dan Prohart po dani drugi priložnosti v življenju do uresničitve skrite želje
06. 03. 2025 10.08Dan Prohart je rad kuhal že kot otrok. Po možganski kapi, ki jo je doživel, je bilo prav kuhanje njegova terapija. Počasi, a z velikim veseljem si je povrnil 'kuharsko kondicijo' in ob ljubezni ter podpori žene Ane bo uresničil dolgoletno skrito željo, sodelovanje v MasterChefu Slovenija.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'
28. 02. 2025 15.33Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Specialistična fizioterapija za vaše težave
28. 02. 2025 00.15Ste se nedavno poškodovali in vaše bolečine kar nočejo izginit? Ali se na področju vaših sklepov že dalj časa pojavljajo simptomi, ki omejujejo vaš vsakdan? V kolikor je odgovor pritrdilen je smiselno razmisliti o obisku specialista fizioterapevta.

Papeževo zdravstveno stanje nekoliko boljše, a ostaja kritično
24. 02. 2025 09.27Zdravstveno stanje 88-letnega papeža Frančiška, ki se zaradi pljučnice že deset dni zdravi v rimski bolnišnici Gemelli, se je "nekoliko izboljšalo", vendar ostaja kritično, so sporočili iz tiskovne službe Vatikana.

Boj z multiplo sklerozo: 37-letnica, ki ruši tabuje in kljubuje oviram
23. 02. 2025 11.1537-letna Darja Majce je pogumna mlada ženska, ki jo življenje preizkuša že od malega. Ob vstopu v osnovno šolo so ji diagnosticirali kronični uveitis - očesno vnetje, sčasoma je na desnega oslepela, na levega vidi le še 30 odstotno. Ko je postala polnoletna, pa nov šok: multipla skleroza. Ni se ji povsem sesul svet in ni se preveč spraševala, zakaj ona. So dnevi, ko je težko, ko boli in jo je strah, priznava. A ustvarjalka bloga "Izgubljena v vesolju" hkrati ruši tabuje in kljubuje oviram, živi karseda polno življenje, ozavešča in motivira, piše tudi svojo prvo knjigo.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

'Podarimo Karolini najlepše darilo – možnost, da premaga to kruto bolezen'
17. 02. 2025 06.00Skoraj šestletno Karolino do končnega cilja dveh milijonov loči le še 65 tisoč evrov. Toliko ji še manjka za razvoj genskega zdravljenja, ki je za življenje male borke z redko boleznijo hitrega staranja ključno. "Smo tik pred ciljem. Hvala vam do zvezd in nazaj,"pravita njena starša. Še zadnji del pa bodo za Karolino skušali zbrati na dobrodelnem koncertu. "Želiva, da za svoj 6. rojstni dan prejme najlepše darilo, da bo lahko premagala to kruto bolezen," še dodajata.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€
17. 02. 2025 00.15Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Pomoč za Loro: 'Bolečina ob takšni diagnozi je neizmerna'
23. 01. 2025 09.41Dveletna Lora je bila ob rojstvu popolnoma zdrav otrok, po treh mesecih pa so se začele pojavljati težave. Malo pred drugim rojstnim dnevom so ji postavili diagnozo: mutacija gena GATAD2B. Genska terapija je za Loro edina možnost, da zaživi bolj polno življenje, za razvoj zdravila pa starša potrebujeta milijon evrov. Kako lahko pomagate?

'Med tekmo smo želeli popraviti določene stvari, a bilo je še slabše'
21. 01. 2025 08.05Obračun 10. kroga kroga rokometne Lige prvakinj bo šel hitro v pozabo. Šok terapija po menjavi trenerja, Dragana Adžića je zamenjal Španec Ambrosio Martin, tudi po drugi tekmi ni prinesla učinka. Še več, Krimovke so na gostovanju v romunski prestolnici pretrpele enega hujših porazov v zgodovini sploh. Dvakratne evropske klubske prvakinje so izgubila za kar 13 golov. šestega mesta pa se bodo borile v osmini finala s tekmicami iz skupine B. A sezone še ni konec, nič ni izgubljenega. Naslednji izziv že trka na vrata. V naslednjem krogu bodo Ljubljančanke v nedeljo gostovale pri norveškem Storhamarju. Prenos bo na Kanalu A in VOYO.

Namesto veselja ob 8. rojstnem dnevu Matica strah pred hitrim napredovanjem bolezni
20. 01. 2025 10.38Medtem ko za otroke in družine rojstni dnevi predstavljajo najlepše skupne trenutke, pa je čas velik nasprotnik za 8-letnega Matica, ki prav danes praznuje 8. rojstni dan. "Naš pogumni fant je dosegel starost, pri kateri z veliko stisko pričakujemo tudi začetek hitrega napredovanja bolezni, ki ga lahko kmalu privede do invalidskega vozička, zatem pa bo šlo samo še strmo navzdol," opozarjata njegova starša, ki si želita le, da bi v najkrajšem času zbrali 2,2 milijona evrov, kolikor jih potrebujejo za zdravljenje z novim genskim zdravilom v ZDA.

Od maničnega nerealističnega optimizma do hude depresije
19. 01. 2025 13.39Z diagnozo bipolarne motnje živi okoli 40 milijonov ljudi. Gre za psihično bolezen s skrajnim izmenjevanjem razpoloženja. Na eni strani maničnega, ki pomeni pretirano energičnost, dobro počutje, nerealističen optimizem in skrajno vznesenost, ter na drugi depresivnega, za katerega je značilno izrazito pomanjkanje volje in življenjskih ciljev.

Malomarno ravnanje: občutljivi podatki bolnikov v smeteh
15. 01. 2025 08.37Splošna bolnišnica Celje se je znašla sredi nove afere. Tokrat zaradi malomarnega ravnanja z najobčutljivejšimi podatki. Večja količina izvidov, seznamov operacij, čakalnih vrst za preglede in drugih zdravstvenih podatkov pacientov Splošne bolnišnice Celje se je znašla v smeteh.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku
11. 01. 2025 09.00Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Splezal je na vagon in zagorel
10. 01. 2025 08.30Ko je bil Zagrebčan Mislav Gverić star 13 let, je rabutal češnje ob železniških tirih v bližini doma. S prijateljem sta se domislila, da bi splezala na vrh enega od stoječih vagonov, pri čemer je Mislav prekinil električni krog v območju visoke napetosti. Zaradi električnega udara je izgubil zavest, njegovo telo je zagorelo. Ker se je to dogajalo leta 1992, ko je na Hrvaškem divjala vojna, v Zagrebu ni bilo niti opreme niti kirurgov, da bi pomagali hudo opečenemu dečku, zato so ga četrti dan po nesreči premestili v Ljubljanski UKC, kjer so mu rešili življenje.

Tinitus: Tudi vam odmeva v ušesih?
06. 01. 2025 13.24Tinitus, pogosto opisan kot zvonjenje, brenčanje ali piskanje v ušesih, je simptom, ki ga občuti kar 15 odstotkov svetovnega prebivalstva.

Olimpijini hokejisti vendarle prekinili niz porazov, padel je Fehervar
22. 12. 2024 20.30Hokejisti Olimpije Ljubljane so v tekmi 31. kroga lige ICEHL premagali Fehervar s 4:1 (0:0, 1:1, 3:0).

'Nimamo polnih žepov, imamo pa polna srca'
21. 12. 2024 14.29Skate-punk-rock zasedbo Smacked odlikujejo drveči kitarski rifi, energične melodije in neizčrpna energija, ki so jo ponudli na lanskem prvencu Surfing the Tsunami. Letos spomladi so postregli z drugo ploščo On your expense!, imeli preko 30 koncertov doma in v tujini, revija Punk Rock Magazine pa je ploščo proglasila za najboljši punk rock album. Več so nam zaupali v intervjuju.

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija
15. 12. 2024 14.05Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.