Talum

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja
11. 02. 2025 10.55Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

V okviru projekta "Laško Bivak za bele vrhove" iz hribov v manj kot štirih mesecih odstranili 117.000 praznih pločevink
07. 10. 2024 09.10Pivovarna Laško Union in Planinska zveza Slovenije v sodelovanju s Slopakom s ponosom naznanjata, da sta s pomočjo skupnosti v letošnjih poletnih mesecih v sklopu projekta Laško Bivak za bele vrhove zbrali 117.000 praznih pločevink. Zbrani aluminij v obsegu dveh ton bo v letu 2025 služil izdelavi in postavitvi dveh bivakov, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

Slovenija marca z največjim padcem industrijske proizvodnje v EU
15. 05. 2024 15.01Industrijska proizvodnja se je v območju z evrom marca na mesečni ravni okrepila za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,2 odstotka. V Sloveniji je upadla za 5,9 odstotka, kar je največ med državami članicami. V medletni primerjavi je industrijska proizvodnja tako v območju z evrom kot v EU nazadovala za odstotek. V Sloveniji je bil padec 6,9-odstoten.

Ob praznikih z božičnicami med najradodarnejšimi v farmaciji in energetiki
17. 12. 2023 09.32December je tudi čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Med najradodarnejšimi so tudi letos farmacevtska podjetja, izstopajo še Gen energija, Telekom Slovenije, Lumar in Emil Frey. Prav tako nagrade napovedujejo v bankah, kjer je bilo letošnje leto zelo uspešno, skromnejša izplačila pa ob stavki v zraku prejmejo tudi trgovci in Pošta Slovenije.

Hanovo ministrstvo odobrilo 1,3 milijona Krčevemu T-2
10. 11. 2023 16.30Ministrstvo za gospodarstvo, ki ga vodi Matjaž Han, bo skupaj razdelilo 44 milijonov evrov evropskih sredstev za sofinanciranje digitalne preobrazbe. Štiri podjetja bodo prejela več kot milijon evrov. Med zmagovalci razpisa je tudi kočevski Melamin, ki bo prejel skoraj milijon evrov, čeprav je podjetje ovadeno. Velik, 1,3-milijonski kolač pa je pripadel tudi T-2, ki je v lasti Jurija Krča, sicer ustanovitelja podjetja Rešet, proti kateremu sodišče vodi stečajni postopek zaradi neporavnanih obveznosti iz leta 2008.

Mariborska livarna drvi v stečaj, predsednik uprave razočaran nad državo
19. 09. 2023 08.34Mariborska livarna Maribor (MLM), ki je preko Slovenskega državnega holdinga (SDH) v 100-odstotni državni lasti, je tik pred plačilno nesposobnostjo in s tem na poti v stečaj. Edini in najbolj resni kupec nemški Mutares je prejšnji teden odstopil od namere za prevzem, so potrdili na SDH. Kot so dodali, sta bila letos dva investitorja pripravljena MLM prevzeti brezplačno ob večmilijonski nepovratni državni pomoči, ki pa je zaradi evropskih pravil prepovedana. Predsednik uprave MLM Davor Šenija je razočaran nad aktualnim odnosom državnih lastnikov, zanika pa tudi, da naj bi imeli blokirane račune. Livarno bo v sredo obiskal gospodarski minister Matjaž Han.

Najnižja brezposelnost od osamosvojitve in največje zaposlovanje tujcev
27. 04. 2023 06.58Slovenija se lahko pohvali z zgodovinsko najnižjo brezposelnostjo od osamosvojitve dalje. Konec marca je bilo brezposelnih samo 50.000 oseb. Zgodovinski pa so tudi premiki v strukturi zaposlovanja. Zaradi šibke demografske slike se pri zaposlovanju krepi pomen tujcev. Zvišala se je tudi povprečna plača, kar ekonomist Matej Lahovnik po eni strani ocenjuje kot dobro, po drugi pa pravi, da imajo nekatere dejavnosti tudi težave. "Ključno je, da se delavci prekvalificirajo v poklice, po katerih je največje povpraševanje," pravi in dodaja, da je vzpodbudno, da se tudi mladi odločajo za študij v takšnih poklicih.

Maribor – mesto priložnosti za novo zaposlitev
25. 04. 2023 10.08Pot iskanja nove zaposlitve je proces, pri katerem posameznik aktivno išče odprta delovna mesta, se prijavlja nanje, pošilja prošnje in se udeležuje razgovorov, na katere je povabljen.

V Talumu začeli vročati odpovedi po zaprtju proizvodnje aluminija
17. 04. 2023 18.04V kidričevskem Talumu so zaradi ustavitve proizvodnje aluminija začeli s prvimi vročanji odpovedi pogodb o zaposlitvi. Kot so povedali, bodo odpovedi vročili večjemu delu sodelavcev s seznama programa presežnih delavcev, preostalim jih bodo vročili do konca leta.

Talumovim presežnim delavcem odpovedi predvidoma sredi aprila
15. 03. 2023 15.18Kidričevski Talum bo odpovedi 120 delavcem, ki so posledica skorajšnje ustavitve proizvodnje aluminija, predvidoma postopoma začel vročati sredi aprila, je povedal predsednik uprave Marko Drobnič. Ob tem je zagotovil, da so kriterije odpuščanja uskladili z delavskimi predstavniki, na prvem mestu pa je bila delovna doba.

V Talumu zaradi ustavitve proizvodnje aluminija brez dela 120 ljudi
14. 03. 2023 17.27Kidričevski Talum je zaradi napovedane ustavitve proizvodnje aluminija v začetku aprila pripravil program presežnih delavcev, v katerega je vključenih 189 zaposlenih. Kot so sporočili iz podjetja, bodo 69 zaposlenim ponudili sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi znotraj skupine, 120 pa jih bo prejelo odpoved iz poslovnih razlogov.

Talum ugaša peči in pripravlja program presežnih delavcev
03. 03. 2023 17.08Po Magni, ki do nadaljnjega ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici, slabe novice prihajajo tudi iz podjetja Talum v Kidričevem. Tam po skoraj 70 letih ugašajo elektrolizne peči za proizvodnjo primarnega aluminija, ki zaradi previsokih cen elektrike ni več vzdržna. To pa posledično pomeni tudi, da bodo pripravili program presežnih delavcev.

Vojna v Ukrajini prizadela tudi slovensko gospodarstvo
24. 02. 2023 15.39Ukrajina ima 10-odstotni delež na svetovnem trgu pšenice, 15-odstotnega na trgu koruze in 13-odstotnega na trgu ječmena. Pred vojno je bila Ukrajina s 33 milijoni ton sedma največja proizvajalka pšenice na svetu, zato se je ob začetku vojne kmalu pojavila skrb, kaj se bo zgodilo s ceno krmil v Evropi. A vpliv vojne se je poznal tudi pri manku steklenih kozarcev za slovenske čebelarje in steklenic za mikro pivovarje. Leto je torej prineslo precej sprememb tako za mini podjetja kot tudi naša največja podjetja, kot sta na primer Acroni in Talum. Cene energentov pa so povzročile, da so se ugasnile tudi peči.

Inšpektorji v Uniorju: Upravljavec bo moral omejiti maksimalni pretok zraka
21. 11. 2022 13.42Inšpektorat za okolje in prostor je pretekli teden opravil izredni inšpekcijski pregled v zreški družbi Unior, v katerem se je pred slabim mesecem zgodila okoljska nesreča – iz kadi za galvanizacijo je ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Takrat so ugotovili, da uhajanje pare ni vplivalo na okolje, je pa povzročilo škodo na vozilih. Inšpektorat je zdaj ugotovil, da je upravljavec naprave takoj, ko je to ugotovil, izvedel vse ukrepe, ki so zahtevani v okoljevarstvenem dovoljenju, ni pa obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor. Zaradi večje varnosti procesa pa bo moral upravljavec naprave omejiti maksimalni pretok zraka.

Arso začel ugotavljati morebitno okoljsko škodo po izpustu Uniorja
18. 11. 2022 16.40Predstavniki Arsa so, potem ko so v četrtek prejeli informacijo o izpustu v Uniorju, obiskali tovarno. Kot so sporočili, so v skladu s pristojnostmi pričeli z ugotavljanjem morebitnega nastanka okoljske škode na tleh, zavarovanih vrstah, habitatnih tipih ali vodah. Prvi mož zreške skupine je sicer zagotovil, da dogodek po prvih preliminarnih analizah ni vplival na okolje. Na pristojnem ministrstvu pa so napovedali notranji nadzor na okoljskem inšpektoratu.

Unior: Izpust ni škodoval okolju, obžalujemo pa pozno obveščanje
17. 11. 2022 15.57V Uniorju so predstavili več podrobnosti o okoljski nesreči 26. oktobra, ko je iz kadi za galvanizacijo zaradi okvare naprave za čiščenje odpadnih plinov v zrak ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Pri tem se je zastavljalo vprašanje, zakaj o tem niso javnosti obvestili pravočasno in zakaj jih ni obiskal noben državni organ.

Kako bo vlada pomagala gospodarstvu?
09. 11. 2022 21.21Zmanjšanje proizvodnje, ukinjanje določenih proizvodnih linij: brez pomoči se bodo težave v gospodarstvu le nadaljevale. A kmalu prihaja, obljublja vlada, v petek se bodo z gospodarstveniki tudi usedli za mizo. Medtem ko za manjša podjetja ostaja zamejena cena plina in elektrike, to ni na mizi za srednja in velika podjetja. Lahko pa ta računajo na pomoč države.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej
06. 11. 2022 07.08Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

Magnet za slovenske milijonarje
29. 10. 2022 07.21Po ustanovitelju Romanu Bernardu in kriptomilijonarju Damianu Merlaku, je največji globalni trgovec z emisijskimi kuponi Boštjan Bandelj tretji slovenski bogataš z velikim vložkom v podjetje Ngen, ki je te dni v slovensko elektroomrežje priključilo tretjo megabaterijo ameriškega proizvajalca Tesla. Tako kot prejšnjega so 20-megavatni hranilnik, vreden 16 milijonov evrov, ki sodi med največje v Evropi in ki bo pri razbremenitvi elektroomrežja pomagal nadomestiti elektriko iz fosilnih virov, tudi tokrat postavili na območju podjetja Talum v Kidričevem.

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH
25. 10. 2022 06.40Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju
02. 10. 2022 19.14Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Vlada predlaga prenos DUTB na SDH
28. 09. 2022 20.40Vlada je potrdila predlog novele Zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki bo podlaga za prenos premoženja DUTB na SDH. Predlog med drugim predvideva tudi prenos deleža Elesa v družbi Talum v neposredno last države in upravljanje SDH.

Melamin s četrtino proizvodnje, dela z epiklorhidrinom ne bodo obudili
25. 08. 2022 15.37Iz podjetja Melamin so sporočili, da so zaključili s sanacijskimi deli in v želji po ohranitvi vseh delovnih mest nadaljujejo z rekonstrukcijo podjetja. Trenutno v podjetju obratuje približno 25 odstotkov proizvodnje ter se izvaja varen in postopen zagon proizvodnih zmogljivosti. Ob tem na trenutni lokaciji zaradi zagotavljanja varnosti ne načrtujejo ponovne vzpostavitve dela proizvodnje, ki za svoje delovanje uporablja epiklorhidrin. Analize pristojnih institucij so pokazale, da dogodek, v katerem je v eksploziji v tovarni umrlo sedem ljudi, ni imel dolgoročnih vplivov na okolje.

Nesreča v Melaminu ni onesnažila tal v Kočevju
24. 06. 2022 14.17Analiza vzorcev tal, vzetih v okolici Melamina, kjer je 12. maja prišlo do eksplozije in požara, je pokazala, da nesreča ni onesnažila tal. V nobenem od odvzetih vzorcev namreč ni bila zaznana prisotnost spojin, ki so povezane z delovanjem Melamina, so sporočili z Agencije RS za okolje.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Slovenijo dosegla hladna fronta: sneg tudi do nižin, sodra pobelila pokrajino
09. 04. 2022 09.12Slovenijo je dosegla izrazita hladna fronta. Tako kot je bilo pričakovano, se je meja sneženja ob močnejših padavinah marsikje v zahodni, južni in tudi v osrednji Sloveniji za krajši čas spustila do nižin. Nekaj snežink je burja prinesla celo v nižje dele Primorske, kjer je bilo še pred nekaj urami okoli 20 stopinj Celzija. Zaradi nevarnosti močnega vetra je ARSO za nekatere dele Slovenije izdal oranžno opozorilo.

Umik države iz gospodarstva po Toninovo
15. 03. 2022 12.22Nova Slovenija v gospodarskem delu programa zagovarja umik države iz gospodarstva - a ne povsod, je v predvolilnem pogovoru z našim novinarjem Anžetom Božičem povedal predsednik stranke Matej Tonin. Infrastrukturo, tudi avtoceste, bi morala država obdržati, je prepričan Tonin. Prav menjava na vrhu Darsa, ki ga je zasedel podpredsednik NSi Valentin Hajdinjak, je bila ena odmevnejših kadrovskih potez te vlade.

Podjetja zaradi višjih cen energentov zmanjšujejo proizvodnjo, ponekod tudi ustavljajo
14. 01. 2022 19.40Z visokimi računi za plin in elektriko se soočajo tudi podjetja, ki v primerjavi z lanskim letom plačujejo tudi do šestkrat višje račune. Zato so nekatera energetsko intenzivna podjetja, kot so papirnice, kartonarne, železarne, steklarne in proizvodnje aluminija, že zmanjšale proizvodnjo, nekatere jo po kolektivnih dopustih po praznikih sploh še niso zagnale. Koliko časa lahko zdržijo takšne cene?

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Vrtovec ob rasti cen energentov: Izziv podjetja in daljinsko ogrevanje
21. 10. 2021 12.00Po tem, ko je vlada v sredo znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja, je sedaj v ospredju pomoč podjetjem. "Izziv, ki ga bo vlada skušala urediti, je pomoč podjetjem," je dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, ki pa ga skrbijo tudi cene daljinskega ogrevanja. Dobro novico pa so dočakali gospodinjski odjemalci Gen-I. Podjetje je sporočilo, da bodo zanje cene električne energije in zemeljskega plina najmanj do poletja ostale enake.