Suša

Zaradi suše v Braziliji cene kave na najvišjih ravneh po letu 1977
27. 11. 2024 15.40Cene kave arabica so se zvišale na najvišjo raven po letu 1977. Navzgor jih potiska zaskrbljenost zaradi suše v Braziliji, ki bi lahko močno oklestila pridelek.

Deroča reka odnesla avtomobil, umrl 20-letnik
20. 10. 2024 18.06Več delov Italije je prizadelo hudo neurje, močno deževje pa je znova napovedano za 13 od 20 dežel. V bližini Bologne je ponoči umrl 20-letnik, ko je avtomobil s seboj odnesla deroča reka, ki je prestopila bregove. Številne ceste so neprevozne, prišlo je do izpadov elektrike. Na območju Bologne je moralo domove zapustiti več kot 2000 ljudi.

Presušeno največje umetno jezero na svetu: električni mrki podjarmili Zambijo
18. 10. 2024 11.48Dolgotrajna suša je Zambijo pahnila v vsakodnevne električne mrke. Hidroelektrarna, najpomembnejši vir energije za to državo, namreč zaradi suše ne more več normalno delovati. To je za državo, ki je kar 80-odstotno odvisna od enega vira energije, lekcija o tveganjih, ki jih prinaša zanašanje na le en vir energije.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?
17. 10. 2024 13.35Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Dramatični prizori presušene Amazonije
30. 09. 2024 16.42Po brazilskem amazonskem deževnem gozdu pustoši suša in nekatere reke so upadle na zgodovinsko nizko raven. Fotografije enega glavnih pritokov reke Amazonke, reke Rio Negro, kažejo dramatične prizore upada vode.

Brane Kastelic v ordinaciji bivše Talentke: Še vedno je v izjemni pevski formi
28. 09. 2024 15.20Se še spomnite prve sezone šova Slovenija ima talent, ko so za žirantsko mizo sedeli Branko Čakarmiš, Lucienne Lončina in Brane Kastelic? To je bila sezona, ki je navdušila Slovenijo, in marsikatero ime je še do danes ostalo aktualno. Nekateri nastopajoči so kljub drugačnim kariernim potem ostali v stiku s svojim talentom. In ena takšnih je tudi Slavica Lazarova, ki se je 14 let po nastopu na odru našega šova ponovno srečala z nekdanjim žirantom Branetom Kastelicem.

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'
23. 09. 2024 09.02Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Muhasto vreme zdesetkalo vinsko bero
09. 09. 2024 19.59Vinogradniki od Vipavske doline prek Krasa do Goriških brd ocenjujejo, da bo grozdja od 20 do ponekod celo 50 odstotkov manj. Na Krasu predvsem zaradi spomladanske pozebe in poletne suše, suša je osiromašila vinograde tudi v Brdih in na Vipavskem. Bo pa zato kakovost vina, kot napovedujejo, izredna. Kaj pa napovedane nizke temperature, bi lahko dodatno okrnile letino?

V Srbiji in Črni gori na več delih presahnila reka Ibar, ribiči rešujejo ribe
09. 09. 2024 10.45Na območju ob meji med Črno goro in Srbijo je zaradi dolgotrajne suše na več delih presahnila reka Ibar, ki velja za eno od pomembnejših rek na Zahodnem Balkanu. V akcijo reševanja rib so se vključila tako različna društva kot lokalni prebivalci, poročajo srbski in črnogorski mediji. Območju grozi tudi ekološka katastrofa zaradi smeti.

Kmetje v šoku: posadili 200 hektarjev koruze, a storži so prazni
25. 08. 2024 20.01Kmetje širom Slovenije, ki so sadili točno določeno sorto koruze, ugotavljajo, da so sicer na pogled lepi in veliki storži prazni. Brez zrnja. Doslej je potrjenih že približno 200 hektarjev s praznimi storži, kmetje, v glavnem gre za živinorejce, ki koruzo uporabljajo za krmo živine, pa v šoku. Škode pri posameznih rejcih, ki bodo zdaj koruzo morali kupiti, pa je tudi do 50 tisoč evrov. Podjetje iz Murske Sobote, ki jim je koruzno seme prodalo, pa vsakršno odgovornost zanika.

Presahnjen črnogorski slap Nijagara: vsako leto je manj vode
15. 08. 2024 12.19Ena od najbolj priljubljenih izletniških točk v Podgorici te dni sameva. Priljubljen slap Nijagara je namreč zaradi visokih temperatur v zadnjih dveh mesecih 'izginil', kar je odgnalo tudi obiskovalce. Slap sicer vsako poletje presahne, vendar domačini opažajo, da se je to letos zgodilo veliko prej kot sicer. Opozarjajo tudi, da je v reki vsako leto manj vode.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo
13. 08. 2024 11.27Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Vse več goljufij z oljčnim oljem, od nedovoljenih snovi do ponarejanja
29. 07. 2024 10.01V prvem četrtletju letošnjega leta je EU zabeležila rekordno število primerov morebitnih goljufij in napačnega označevanja olivnega olja. Zarad inflacijskih pritiskov se je namreč povečal skriti trg z oljem, s tem pa tudi število goljufov.

Pomembno naravno jezero na Siciliji se je povsem posušilo
08. 07. 2024 21.13Huda suša na Siciliji je skoraj povsem izsušila pomembno naravno jezero na otoku. Jezero Pergusa, del naravnega rezervata v bližini mesta Enna na Siciliji, se je dramatično zmanjšalo. Razlog pa mešanica hude vročine in suše. Jezero je dolgo služilo kot pomembno počivališče za ptice, ki so se selile med Afriko in Evropo.

V brazilski Amazoniji letos največ požarov v zadnjih 20 letih
02. 07. 2024 13.43V brazilski Amazoniji so letos zabeležili že več kot 13.000 gozdnih požarov, kar je največ v zadnjih 20 letih, razkrivajo satelitski posnetki. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je število požarov povečalo za 61 odstotkov. Glavni vzrok naj bi bila lanskoletna zgodovinska suša na območju.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?
17. 06. 2024 16.55Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko
15. 06. 2024 15.27Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

V Grčiji zaradi vročine zaprte šole, Romunija zaradi suše omejila porabo vode
12. 06. 2024 19.43Grčijo duši prvi letošnji vročinski val. Termometri kažejo 40 in več stopinj Celzija, marsikje – tudi v prestolnici Atene – so odpovedali pouk, šole pa bodo zaprte tudi jutri. Med poldnevom in 17. uro si turisti ne morejo ogledati niti Akropole, najbolj obiskane turistične znamenitosti v državi. Oblasti obenem opozarjajo tudi na veliko požarno ogroženost v regiji Atika, ki obdaja Atene. Ognjeni zublji medtem že divjajo na vzhodu Cipra. Vročinski val je zajel tudi Turčijo, najbolj na udaru so zahodni kraji. Romunijo pa pesti huda suša, zato so ponekod že omejili porabo vode.

Ciper v primežu vročinskega vala in suše
04. 06. 2024 11.28Ciper se te dni sooča z vročinskim valom in sušo. Vremenoslovci napovedujejo, da se bo živo srebro na otoku povzpelo do 42 stopinj Celzija.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave
19. 05. 2024 18.07Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

Masharik: Otroci cvetja, polni pozitivnih vibracij
16. 05. 2024 16.06Blues soul rock zasedba Masharik je (končno) predstavila dolgo pričakovan prvenec Otroci cvetja, ki so ga predstavili z gosti v napolnjenem Kinu Šiška. Po koncertu je padla tudi kakšna solza sreče, saj prvega ne pozabiš nikoli, so nam zaupali.

Separatisti izgubili večino v katalonskem parlamentu
13. 05. 2024 06.50Na regionalnih volitvah v Kataloniji so slavili španski socialisti. Separatisti, ki si prizadevajo za neodvisnost regije, so medtem izgubili večino v regionalnem parlamentu. Zmagovalka volitev bo morala sklepati koalicijo z manjšimi strankami, pogajanja pa se lahko zavlečejo.

April že enajsti zaporedni mesec z rekordno visokimi temperaturami
08. 05. 2024 09.46Letošnji april je bil enajsti mesec zapored, ko so podnebni znanstveniki zabeležili rekordno visoke temperature, ter prvi april v zgodovini z globalno povprečno temperaturo nad 15 stopinjami Celzija, so pokazali podatki službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.

Toronto proti Bostonu izsilil sedmo tekmo
03. 05. 2024 08.00Hokejisti Toronto Maple Leafs so na šesti tekmi konferenčnega četrtfinala na vzhodu v severnoameriški ligi NHL doma premagali Boston Bruins z 2:1. S tem so izsilili sedmo tekmo, ki bo v Bostonu v noči s sobote na nedeljo.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira
27. 02. 2024 10.03V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?
22. 02. 2024 07.00Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

Na območju Barcelone izredne razmere zaradi suše: omejili porabo vode
02. 02. 2024 16.55Oblasti severovzhodne španske regije Katalonija so za Barcelono in njeno okolico razglasile izredne razmere zaradi suše. Predsednik katalonske vlade Pere Aragones je izpostavil, da gre za najhujšo sušo v zadnjem stoletju, ki je najdaljša, odkar beležijo padavine. Ukrepi za zmanjšanje porabe vode bodo prizadeli okoli šest milijonov ljudi.

Slovenska Istra: za izboljšave in odpravo ozkih grl 4,5 milijona evrov
23. 01. 2024 20.13Leto in pol je minilo od hude poletne suše, proti kateri so se v slovenski Istri borili tudi s pomočjo vojske, gasilcev in zasebnikov, ki so neposredno v vodarno vozili vodo. Po usklajevanjih med občinami, vodovodi in ministrstvom za okolje bodo kmalu objavili razpis za interventne ukrepe. 4,5 milijona evrov naj bi bilo dovolj za nekaj izboljšav in odpravo ozkih grl, s katerimi bi lahko s Krasa v Istro pripeljali dodatne količine vode.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'
21. 01. 2024 18.47V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?