Spomin Slovenije

Praznujemo dan slovenske zastave

07. 04. 2025 06.58

Dan slovenske zastave praznujemo od leta 1998 v spomin na dejanje slovenskega domoljuba Lovra Tomana. Toman je 7. aprila 1848 prvič izobesil slovensko zastavo na Wolfovi 8 v Ljubljani.

Leški: Glavni cilj bo SP v Budimpešti

30. 01. 2025 14.30

Judoistka Andreja Leški se pet mesecev po zlati kolajni v Parizu vrača na treninge. Njihov obseg je trenutno polovičen, njen edini pravi cilj v sezoni pa bo svetovno prvenstvo junija v Budimpešti. Kot poudarja, jo čaka težak prehod nazaj v rutino vrhunskega športa, pri tem pa ji je v veliko pomoč trener Luka Kuralt.

Slovenija ovita v črnino, slovesna prisega Trumpa in klobuk prve dame

26. 01. 2025 16.09

Po hudi nesreči v Premogovniku Velenje, v kateri so umrli trije rudarji, Slovenija žaluje. "Srečno, kameradi! S spoštovanjem in žalostjo," so sporočili iz sindikata in sveta delavcev. Teden pa je zaznamoval tudi povratek Donalda Trumpa, ki je že drugič prevzel položaj ameriškega predsednika. Pozornost na inavguraciji je ukradla prva dama Melania, močan vtis pa je pustil tudi 18-letni Barron Trump. Več v foto pregledu tedna.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'

24. 01. 2025 07.22

V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega

24. 01. 2025 06.00

Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

30-letnico genocida v Srebrenici bo obeležil sklop spominskih dogodkov

20. 01. 2025 16.59

Letos mineva 30 let od genocida v Srebrenici, zato so v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani pripravili sklop spominskih dogodkov. Program, ki obsega razstave, pogovore in zaključno spominsko slovesnost 9. julija, so pripravili v želji, da bi podučili zlasti mlade generacije o krhkosti bivanja in o tem, kako tanke so meje med sobivanjem in katastrofo.

Vojaški letalci praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva

15. 01. 2025 09.58

V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki so s slovesnim postrojem pripadnikov 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe Slovenske vojske praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva v spomin na prvi bojni polet pilotov ljubljanske letalske stotnije 12. januarja 1919. Slovesnosti so se udeležili državni sekretar na ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec, poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik, župani občin Brežice, Krško in Sevnica ter predstavniki lokalnih skupnosti in organizacij.

Umrl predsednik panoge za deskanje na snegu Jože Torkar

02. 01. 2025 11.09

Smučarska zveza Slovenije je sporočila, da je umrl predsednik panoge za deskanje na snegu Jože Torkar.

Portoroški skakalci in plavajoči Dahavski pingvini

01. 01. 2025 16.41

Na osrednji portoroški plaži so vstop v novo leto danes že tradicionalno proslavili s skoki v morje. Potapljači so pripravili 30. novoletni potop v Velenjsko jezero, s katerim tradicionalno nazdravijo varni potapljaški sezoni in novemu letu. V Celju se je v Savinjo pognalo 80 plavalcev. V Dupleku so skočili v Dravo, v Murski Soboti pa zaplavali v Soboškem jezeru in nagradili najbolj 'odštekano' kopalno opravo.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Kdo nas je v 2024 najbolj nasmejal?

20. 12. 2024 07.00

Ob koncu letošnjega leta smo zavrteli čas nazaj in osvežili spomin na trenutke, ki so nas v letu 2024 najbolj nasmejali. Za smeh in dobro voljo so poskrbeli tako resničnostni šovi naše medijske hiše kot znani obrazi slovenske in tuje estrade.

Duo Zemljotres: Harmonika je pripravljena na zmago

18. 12. 2024 07.55

Simpatična harmonikarja Karlo Budan in Tilen Cupin, ki skupaj tvorita Duo Zemljotres, sta s svojo energijo in izjemno harmonikarsko predstavo navdušila žirante in občinstvo šova Slovenija ima talent. Na avdiciji sta osvojila srce Ane Klašnja, ki ju je nagradila z zlatim gumbom, v polfinalu pa sta s svojo energijo prepričala še gledalce in se uvrstila v finale.

Manuel Perhavec: S petjem osvajam srca Slovencev

17. 12. 2024 07.59

Manuel Perhavec, 24-letni pevec iz Sežane, je eden izmed desetih finalistov letošnje sezone šova Slovenija ima talent. Njegova nastopa na avdiciji in v polfinalu sta navdušila tako žirijo kot občinstvo. A Manuelova glasbena pot se morda sploh ne bi začela, če ga na talente ne bi prijavil prijatelj – z željo, da njegov izjemni glas spozna širna Slovenija. Razkril nam je, kako se pripravlja na finale in kaj še načrtuje v prihodnosti.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora

24. 11. 2024 09.53

Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'

23. 11. 2024 07.24

Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

Pogačarju in Žigartovi pričakovano naziva najboljših kolesarjev

18. 11. 2024 20.48

Tadej Pogačar in Urška Žigart sta bila na Večeru zvezd, prireditvi Kolesarske zveze Slovenije (KZS) ob koncu sezone 2024, pričakovano izbrana za najboljša slovenska cestna kolesarja sezone. V gorskem kolesarstvu je nagrada prav tako pričakovano pripadla predstavnici v spustu Moniki Hrastnik.

V Bihaću del pokopališča namenili preminulim migrantom

17. 11. 2024 21.55

V Bihaću na severozahodu Bosne in Hercegovine so del pokopališča namenili migrantom, ki so tam preminuli med potjo proti Evropski uniji. Odprtje urejenega dela pokopališča je potekalo v soboto, projekt pa so lokalne oblasti izvedle s pomočjo avstrijske nevladne organizacije SOS Balkan Route.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'

14. 11. 2024 21.49

Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Ne le v Gorici, Mussolini še vedno tudi častni meščan Trsta

13. 11. 2024 17.24

Fašistični diktator Benito Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice. Ponedeljkova odločitev goriškega občinskega sveta prah dviguje tudi v Sloveniji. Po tem, ko je kritiko sosedi že v torek namenilo ministrstvo za kulturo, so se zdaj odzvali tudi v Gibanju Svoboda in Mladem forumu Vrtnica, odločitev pa je obsodil tudi evroposlanec Matjaž Nemec. "Goriški župan se mora opravičiti in zagotoviti, da se Mussoliniju naziv častnega meščana nepreklicno odvzame," je dejal ter poudaril, da na Goriškem in v Evropski uniji ni prostora za poveličevanje fašizma in nacizma.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti

10. 11. 2024 18.33

Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh

02. 11. 2024 16.30

Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'

31. 10. 2024 07.09

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

'Reformacija je v slovenski prostor prinesla temelje za slovensko jezikovno osamosvojitev'

31. 10. 2024 06.41

"Danes se spominjamo vseh tistih, ki so s pogumom in vizijo utirali pot naši jezikovni in kulturni dediščini. Reformacija je bila začetek dolgega procesa, ki nas je kot narod oblikoval v to, kar smo danes – odprta, učeča, samozavestna in raznolika družba," je dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar v poslanici.

V Portorožu podelili vesne najboljšim slovenskim filmskim ustvarjalcem

28. 10. 2024 10.58

Zaključil se je 27. Festival slovenskega filma Portorož, ki je v slabem tednu dni predstavil letošnjo bero slovenskih filmov ter gostil vrsto strokovnih dogodkov in večernih druženj. Zaključno slovesnost v Glavni dvorani Avditorija Portorož, ki jo je obiskala tudi ministrica za kulturo, dr. Asta Vrečko, je povezoval Toni Cahunek, za glasbo pa sta poskrbela Samuel Blues in Miha Erič.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Med prečkanjem grebena se je odlomila skala in zadela tri policiste

21. 10. 2024 16.04

V skalni grapi grebena Na možeh nad Zelenico se je med usposabljanjem policistov v okviru vaje gorske reševalne službe malo pred 13. uro zgodila gorska nesreča. Med prečkanjem grebena se je odlomila večja skala, ki je zgrmela 10 metrov v globino, kjer se je nahajala policistka, ki jo je skala zadela. Skala je nato poškodovala še dva policista, enega tudi na predelu obraza.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji

22. 09. 2024 12.10

V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.