Spolna neenakost

'Kriminalizacija posilstva v zakonu bi povzročila resne motnje v zakonskih zvezah'
12. 10. 2024 16.21Kriminalizacija posilstva v zakonu je v Indiji je postala vroča tema, saj vlada nasprotuje prizadevanjem za reformo zakona, ki dovoljuje prisilne spolne odnose znotraj zakona, če je žena starejša od 18 let. Indijski zakon iz kolonialne dobe tako še vedno ščiti zakonske partnerje pred kazenskimi sankcijami za posilstvo. Ta zakon ostaja ena izmed najspornejših zakonodaj v Indiji, kjer imajo že tako epidemijo posilstev.

Bollywoodska zvezdnica Shabana Azmi: Demokracija po svetu je ogrožena
15. 05. 2024 07.00Legendarna bollywoodska zvezdnica Shabana Azmi je v nedavnem intervjuju opozorila, da je demokracija po svetu ogrožena in jo je treba na vsak način zaščititi. 73-letnica je spregovorila v luči volitev, ki potekajo v Indiji, ob tem pa poudarila, da je bila tudi religija izrabljena v politične namene.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'
08. 04. 2023 08.00Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'
12. 03. 2023 19.47Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Spolna neenakost med zvezdniki prisotna tudi po njihovi smrti
24. 11. 2019 07.00Med pokojnimi zvezdniki, ki so za seboj pustili bogato kulturno dediščino, je spolna neenakost opazna še danes. Na Forbesovem seznamu najpremožnejših pokojnih zvezdnikov je med 52 znanimi imeni v skoraj dveh desetletjih pristalo le pet ženskih, in čeprav sta oba spola opravljala delo v popolnoma enaki industriji, so moški za svoje delo prejemali višje zaslužke in uživali večji ugled. Tudi po smrti so nekateri moški med največjimi zaslužkarji, saj se njihova imena in prepoznavnost tržijo v močnih industrijah. Pri ženskah, po drugi strani, je zgodba nekoliko drugačna.

'Dejstva morajo ljudi voditi pri izbiri svojih predstavnikov, ne laži'
03. 05. 2019 06.26Novinarski poklic je ključen za nadzor in delovanje vsake uspešne demokracije, a sooča se z vse večjimi pritiski, se glasi glavno sporočilo ob mednarodnem dnevu svobode medijev. V Združenju novinarjev in publicistov pa opozarjajo, da imamo v Sloveniji pluralizem medijev, nimamo pa uravnoteženosti, zato "bralci večinoma prejemajo enostranske informacije".

Leta 2016 se še vedno pogovarjamo o neenakopravni obravnavi žensk
08. 03. 2016 06.00Na številnih področjih diskriminacija na podlagi spola še vedno obstaja. Država ženskam ne zagotavlja okolja, ki bi jim vzbujalo zaupanje v prihodnost. Še vedno velja, da so za številne ženske najnevarnejši ravno dom in njihovi intimni partnerji. Še naprej smo ženske tarče seksističnega govora.