Socializma

Rambo Amadeus: Pri dobrih šestdesetih sem legenda ničesar

03. 04. 2025 11.59

61-letni Rambo Amadeus je že skoraj 40 let unikat na balkanski glasbeni sceni. Izumitelj izraza "turbo folk", samooklicani "svetovni mega car" je danes, kot pravi, samo še "tribute" samemu sebi. A v tem uživa. Več si preberite v intervjuju.

Loša: Zaradi oboževalk smo morali od avta do hotela teči

21. 03. 2025 06.00

Gost POPkasta je bil Saša Lošić - Loša, legendarni pevec še bolj legendarne zasedbe Plavi orkestar, ene najbolj uspešnih zasedb na območju nekdanje Jugoslavije. Skupina bo nastopila v ljubljanskih Stožicah, Loša pa nam je razlagal o časih največje slave, o milijonskih nakladah, prvencu Soldatski bal, zakaj so določeni obrazi na ovitku prekriti, kako živi in gleda na preteklost in v prihodnost.

Lovšin: Mladina se še zna zabavati, politika pa še bolj

15. 03. 2025 16.19

Mineva 45 let albuma Dolgcajt državnih ljubimcev Pankrtov, kultni pevec Pero Lovšin pa se je z nami zazrl v čas, ko je plošča nastajala, namignil o dogovorih z Bobom Dylanom in še marsičem.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Združeno kraljestvo bi odnose z EU reševalo s pomočjo 'pogajalca'

23. 11. 2024 20.52

Vlada Združenega kraljestva najema novega pogajalca, ki bo pomagal doseči "ponastavitev" odnosov z Evropsko unijo. Britanski premier Keir Starmer je sicer ob tem poudaril, da to ne pomeni preklic brexita, temveč le boljše sodelovanje in zasledovanje interesov Otoka na nekaterih ključnih področjih.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'

25. 09. 2024 06.00

Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Bo uporaba nacističnih in fašističnih simbolov postala kaznivo dejanje?

13. 06. 2024 19.47

Bi utegnila Policija javno razkazovanje nacističnih simbolov tudi uradno kaznovati in preganjati? V luči nedavne parade zamaskiranih mladeničev – opremljenih s prav takšnimi simboli – po središču Ljubljane vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec predlaga vladi, naj pripravi spremembe kazenskega zakonika in prepreči "normalizacijo" takšnih ravnanj. Bi se lahko politika v zvezi s tem vprašanjem poenotila in ali bo predlog dobil tudi podporo parlamentarne opozicije?

40-letnica Niet: Nismo verjeli ali sanjali – a tukaj smo!

22. 05. 2024 07.42

Zasedba Niet letos obeležuje 40-letnico delovanja, čeprav je bilo aktivnih let dejansko precej manj. Jubilej bodo obeležili z dvojno vinilno ploščo uspešnic iz vseh obdobij, s koncertom, knjigo, turnejo in z dokumentarcem. Več o plodoviti karieri pa so nam povedali kar sami.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?

02. 05. 2024 19.32

Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'

18. 02. 2024 20.26

Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Kordiš: Poskušajo me disciplinirati in utišati, saj se me zlomiti ali kupiti ne da

06. 02. 2024 12.42

Poslanska skupina Levica je na Mandatno volilno komisijo poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih državnega zbora in v preiskovalni komisiji. Pričakujejo, da bo v najkrajšem času tudi zapustil poslansko skupino. Vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec je povedal, da mu je Kordiš grozil "s posledicami, če ne bo po njegovo". Kordiš je nad pozivom presenečen. Prepričan je, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih dosedanjih političnih stališč. Za zdaj tudi ne vidi razloga, da bi odstopil kot poslanec.

Vpliv pop ikone na politiko in ekonomijo

04. 02. 2024 16.39

9. maj bo za marsikoga pomemben dan. Nekateri, upajmo, da čim več, se bodo spomnili, da je to dan Evrope, dan zmage nad fašizmom in nacizmom v drugi svetovni vojni, ki zna biti letos ob vzponu sil, ki znova glasno širijo te zavržne ideje, še posebej pester.

Novi vinilni časi: družbeno relevantna glasba neke mladosti

18. 11. 2023 15.45

Zadnja leta vedno bolj postajajo popularne gramofonske plošče, ki so se pred kakimi tremi desetletji že morale umakniti bolj praktičnim in kompaktnim zgoščenkam. A pravi ljubitelji glasbe tudi v času pretočnih platform in MP3-jev najdejo veliko užitkov v fizičnih nosilcih zvoka, predvsem LP ploščah, o katerih so več povedali sami protagonisti in izdajatelj Goran Lisica Fox.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice

21. 10. 2023 09.03

Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

'Pogled v čas, ko je imela glasba ključno vlogo v življenju takratne mladine'

16. 09. 2023 15.23

V ljubljanski galeriji ŠKUC se je odvila odprta debata ob nedavnih ponovnih izdajah vinilnih albumov punk skupin Otroci socializma, Termiti, Lublanski psi, Paraf, Let 3.

Tonin o pozivu Logarjevi Platformi, odnosu z SDS in interventnem zakonu

07. 09. 2023 06.00

Socializma pod krinko solidarnosti Nova Slovenija ne bo podpirala, je po letnem posvetu stranke glede odpravljanja posledic poplav jasna opozicijska NSi. Zakaj zagovarjajo izplačilo odškodnin prebivalcem, ki so jim poplave in plazovi uničili hiše in stanovanja, in ne nekega vsedržavnega graditeljstva novih hiš? Kaj menijo o dodatni obdavčitvi bank, ki bodo za sanacijo posledic poplav na leto prispevale 100 milijonov evrov? Zakaj so kljub uvedbi obveznega solidarnostnega prispevka glasovali za interventni zakon, ki ga je uvedel? Je poziv NSi Platformi Anžeta Logarja, naj se pridruži skupni listi na evropskih volitvah, resno vabilo ali gre le za provokacijo? O vsem tem smo povprašali predsednika NSi Mateja Tonina.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Marko Polanc: Danes bi bili vsi kot Pogačar in Roglič

03. 07. 2023 14.37

Skozi programe kolesarskega trenerja Marka Polanca so se razvijali številni slovenski zvezdniki na ravni svetovne serije. V POPkastu je spregovoril o poti od povprečja do vrhunskosti, kolesarski industriji, trendih, kolesarstvu nekoč in danes, dirki po Franciji in številki ena svetovnega kolesarstva Tadeju Pogačarju.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit

20. 05. 2023 07.00

Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

Od antifašizma do boja proti 'totalitarizmom'

06. 05. 2023 09.36

Zmaga antifašističnih sil, ki so jih tvorili pretežno socialisti, komunisti in social demokrati ter v manjši meri liberalci različnih predznakov, nad fašizmom v drugi svetovni vojni, je fašizem politično, teoretsko in ideološko delegitimirala. Fašizem je bil poražen s skupnimi močmi socialističnega in liberalistično-kapitalističnega tabora. Vendar je njegova zgodovinska delegitimacija bila zgolj prvi korak v veliko bolj pomembnem procesu – delegitimaciji socializma in postavljanju kapitalizma in liberalizma kot dveh edinih možnih ekonomskih in politično-ideoloških temeljev sodobnih družb.

Rupel predstavil svojo novo knjigo: 'Zgodovina je učiteljica'

06. 04. 2023 19.43

Zunanji minister prve vlade v samostojni Sloveniji in dolgoletni diplomat Dimitrij Rupel je predstavil svojo novo knjigo z naslovom Pomen osamosvojitve – priročnik za zagovornike in nasprotnike slovenske osamosvojitve. V obsežnem avtorskem delu se je razpisal, kot pravi sam, o tem, zakaj se osamosvojitev ni zgodila pred letom 1991 in kateri dejavniki so po njegovem Slovencem preprečevali ustanovitev lastne države. Kot je še povedal, sta ga k raziskovanju in popisovanju zgodovine spodbudili prizadetost in zaskrbljenost, tudi zaradi vse glasnejšega širjenja idej socializma in Jugoslavije.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'

03. 04. 2023 06.18

Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

Sistemska napaka v ChatGPT-ju razkrila pogovore drugih uporabnikov

23. 03. 2023 10.01

Uporabniki družbenih omrežji so delili fotografije pogovorov s sistemom umetne inteligence ChatGPT in trdili, da pogovori niso njihovi. Izvršni direktor podjetja OpenAI, ki je lansiral klepetalnik, Sam Altman, je potrdil, da je prišlo do kratke sistemske napake in da se podjetje počuti grozno. Napaka je sicer odpravljena, so zagotovili. Kljub temu so nekateri uporabniki izrazili skrb glede zasebnosti.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'

12. 03. 2023 19.47

Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Kultni album zasedbe Karlowy Vary znova na vinilu

12. 03. 2023 13.56

Pred nami je sveža vinilna reizdaja kultne plošče La Femme zagrebške skupine Karlowy Vary, ki je prvotno izšla leta 1985. Zasedba je izdala zgolj en album, a ta velja za enega najboljših albumov jugoslovanske alter/underground rock scene.

Umrl je zadnji komunistični voditelj Vzhodne Nemčije

11. 02. 2023 16.03

Umrl je Hans Modrow, zadnji komunistični voditelj Nemške demokratične republike (NDR). Star je bil 95 let. Modrow, reformno usmerjeni komunist, je Vzhodno Nemčijo prevzel kmalu po padcu berlinskega zidu in jo vodil od novembra 1989 do aprila 1990. "Celoten miren potek vzpostavljanja nemške enotnosti je bil prav njegov poseben dosežek," sta dejala vodja poslanskega skupine nemške Levice Dietmar Bartsch in nekdanji vodja poslanske skupine Gregor Gysi. "To bo ostala njegova politična zapuščina."

Pajdaški kapitalizem je 'pravi' kapitalizem

04. 02. 2023 21.47

V razpravah o učinkovitosti, moralnosti in nasploh zaželenosti dveh glavnih ekonomskih sistemov iz 20. stoletja se nekateri zagovorniki socializma marsikdaj odzivajo na kritike dejansko obstoječih socializmov (denimo Sovjetske zveze ali Jugoslavije) tako, da preprosto zatrdijo, da to ni bil "pravi" socializem. Trdijo, da bi bilo v "pravem" socializmu – za razliko od "neprave" socialistične Sovjetske zveze ali Jugoslavije – resnično poskrbljeno za javni interes ljudstva.

VSO napoveduje akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve

24. 01. 2023 14.51

Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Medtem pa ministrica za kulturo Asta Vrečko ponavlja, da ne gre za ukinitev muzeja, ampak za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov.

Klub slovenskih podjetnikov: Čas je za končanje 'logike trdega socializma'

11. 01. 2023 13.33

Dialog vlade s predstavniki gospodarstva je zadovoljiv, a je iz končnih vladnih ukrepov včasih videti, kot da ga sploh ne bi bilo, ocenjujejo v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Poudarjajo, da njihov cilj ni delovanje proti vladi, a od nje pričakujejo posluh in dobre ukrepe, ne pa populističnih rešitev. Posebej kritični so do ukrepov v zdravstvu.

Protislovja civilne družbe

07. 01. 2023 11.29

Ob koncu 20. stoletja in v 21. stoletju je pojem civilne družbe začel prevladovati v politični znanosti in političnem besednjaku. Civilna družba je postala temeljni atribut nove demokratične politike. V politoloških teorijah najdemo poudarjen pomen civilne družbe in civilno družbenih organizacij. Civilna družba je razumljena kot eden izmed ključnih podpornih elementov politične demokracije. Svoboda civilne družbe je eden izmed ključnih kazalcev pri ocenjevanju kakovosti demokracije. Hkrati pa tudi v političnih govorih in ideologijah nastopa civilna družba kot pomemben gradnik demokratične politike.