Služba vlade za zakonodajo

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?
27. 03. 2025 06.25Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Kakšna bo usoda uradnega lista?
11. 02. 2025 14.05V uredništvo smo prejeli dopis, v katerem avtorji opozarjajo, da namerava vlada ukiniti Javno podjetje Uradni list Republike Slovenije. Ob tem izražajo skrb, da bi prenos funkcij, ki jih opravlja, na drug subjekt odprlo vrata resnim tveganjem, na primer političnim ali interesnim pritiskom. V službi vlade za zakonodajo zagotavljajo, da podjetja ne ukinjajo, ob tem pa pojasnjujejo, da so oni sami po zakonu iz leta 1996 izdajatelj uradnega lista, medtem ko je javno podjetje zgolj založnik.

Revizorka spornega nakupa sodne stavbe na zagovoru
03. 01. 2025 20.08Odvetnik revizorke pravosodnega ministrstva, ki se je podpisala pod odmevno revizijo spornega nakupa sodne stavbe na Litijski, se je pritožil na opozorilo pred redno odpovedjo iz krivdnih razlogov, ki ga je prejela konec novembra. V zagovoru je zavrnil vse očitke in zapisal, da ravnanje pravosodnega ministrstva predstavlja nedopusten pritisk na revizorko. Ta je v svoji reviziji ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba.

Opozorilo pred odpovedjo: ministrica zanika, da disciplinira revizorko
05. 12. 2024 06.00Ali ministrstvo za pravosodje disciplinira svojo revizorko, ki je preiskovala sporen nakup sodne stavbe na Litijski 51 in je ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba? Suzana Hotzl, vodja službe za notranjo revizijo, je ta teden na mizo dobila pisno opozorilo pred izredno odpovedjo delovnega razmerja iz krivdnih razlogov, pri čemer revizorki očitajo kršenje pogodbenih obveznosti in obveznosti iz delovnega razmerja. Ministrica zanika, da bi opozorilo dobila zaradi ugotovitev v reviziji.

Revizorka nakupa sodne stavbe na Litijski prejela opozorilo pred odpovedjo
04. 12. 2024 06.13Smo priča discipliniranju neposlušne revizorke, ki je s svojo revizijo opozorila na nezakonito prerazporejanje sredstev pri nakupu sodne stavbe na Litijski 51? Notranja revizorka na ministrstvu za pravosodje Suzana Hotzl je namreč v ponedeljek na mizo dobila pisno opozorilo pred redno odpovedjo zaposlitve, potem ko se je podpisala pod notranje revizijsko poročilo nakupa sodne stavbe, ki je ugotovila, da so finančni minister Klemen Boštjančič, nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in predsednik vlade Robert Golob nezakonito prerazporedili šest milijonov in pol evrov za nakup propadajoče stavbe na Litijski 51.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic
22. 11. 2024 06.00Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Družbeno omrežje, ki omogoča kriminal ali ruski vojaški zaklad?
26. 08. 2024 18.40Uradno mu očitajo, da na svoji platformi Telegram omogoča goljufije, trgovino z drogami, spletno ustrahovanje, organiziran kriminal. Aretiranega Pavla Durova francoske oblasti obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na vse bolj priljubljenem družabnem omrežju. A Telegram je tudi osrednje komunikacijsko orodje ruske vojske na ukrajinskem bojišču in ruski vojaški blogerji so prepričani, da želi Zahod z aretacijo Durova, ki nikoli ne razkriva podatkov o svojih uporabnikih, prisiliti, da stori prav to.

Švarc Pipanova, Boštjančič in Golob nezakonito prerazporedili sredstva za nakup Litijske
24. 06. 2024 16.29Neuradno smo pridobili celotno poročilo Službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu. Tam so več mesecev prečesavali dokumentacijo enega najbolj spornih nakupov države v zadnjih letih – propadajoče sodne stavbe na Litijski v Ljubljani. Revizija, ki je tik pred zaključkom, zelo močno obremenjuje takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Da so s svojimi ravnanji "nezakonito prerazporedili sredstva iz proračunske postavke", je ena najbolj izstopajočih ugotovitev revizorjev.

'Parlamentarna preiskava ne sme biti namenjena političnemu obračunavanju'
21. 03. 2024 14.04Državni svetniki so na sredini seji sprejeli pobudo za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter domnevnem nezakonitem financiranju Gibanja Svoboda. V Gen-I so zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije označili za nezakonito in neustavno. Njen cilj je pridobiti najširšo mogočo količino podatkov, ki bi jih lahko uporabili za diskreditacijo družbe, so prepričani pri največjem trgovcu z elektriko v državi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da morajo vse preiskave potekati zakonito in v skladu z ustavo.

Fides gre na ustavno sodišče: zahtevajo presojo ustavnosti odloka vlade
04. 03. 2024 13.26Na seji glavnega stavkovnega odbora zdravniškega in zobozdravniškega sindikata Fides so sprejeli odločitev, da na ustavno sodišče vložijo zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti Odloka o upravljanju zdravniške službe v času stavke, ki ga je konec prejšnjega tedna sprejela Vlada Republike Slovenije. Takšen odlok v sindikatu ocenjujejo kot "nezakonit in neustaven, saj posega v ustavno in zakonsko urejeno pravico do stavke, brez zakonske podlage za sprejetje takega odloka". Medtem pa je ministrica za zdravje napovedala, da bosta vladna stran in sindikat Fides na torkovih stavkovnih pogajanjih razpravljala tudi o možnosti mediacije.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla
29. 02. 2024 08.10Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Zakona s predlogi za razbremenitev zaporov prejela več pripomb
22. 01. 2024 17.27Pravosodno ministrstvo je v javni razpravi o predlogih zakonov, ki naslavljata prostorsko stisko in pomanjkanje pravosodnih policistov v zaporih, prejelo pripombe več državnih institucij. V splošnem opozarjajo na nejasnost nekaterih določb, tožilstvo pa ima pomisleke glede krajšanja kazni zaradi prostorske stiske.

Civilna iniciativa Letuš pisala Golobu: 'Levi breg je za župana slepo črevo'
11. 12. 2023 16.08Civilna iniciativa Letuš je proti izselitvi v ujmi prizadetih družin iz kraja, zato so pisali premierju Robertu Golobu. Menijo, da bi morali namesto preselitve urediti brežini Savinje in Pake. Po mnenju župana Braslovč Tomaža Žoharja gre za preračunljivost in nestrokovnost iniciative. Vladna služba za obnovo pa pravi, da postopki še niso končani.

DZ odpravil 100-odstotno kritje prispevkov verskim uslužbencem
20. 09. 2023 17.36DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.

Generalni direktor Policije: zadnjo besedo glede izbire bosta imela Upravno sodišče in KPK
06. 09. 2023 16.00Potem ko je včeraj posebna natečajna komisija Uradniškega sveta pod vodstvom Andreja Verhovnika Marovška odločila, da sta za funkcijo generalnega direktorja Policije primerna oba kandidata – sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav – je jasno, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in Upravno sodišče. Prva bo preverjala, ali so bili člani Uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Javna najemna služba pridobila le šest stanovanj: lastnikom se ne splača
24. 02. 2023 18.54Na državnem stanovanjskem skladu lahko za 75 kvadratnih metrov veliko stanovanje ponudijo manj kot 400 evrov najemnine. Za toliko v Ljubljani danes ni mogoče najeti niti spodobne garsonjere. Prav take prenizke ponudbe za lastnike praznih stanovanj so prvi krivec, da se za sodelovanje z javno najemno službo in neprofitno oddajo v zadnjem letu in pol ni odločilo več kot 30 oseb, na trgu lahko namreč za bivališča dobijo veliko več. Kje se je zataknilo, da služba, v katero so že v času prejšnje vlade polagali upe k reševanju stanovanjske problematike, ni pripomogla več in kaj z njo nameravajo zdajšnji odločevalci?

Komisija svojim uslužbencem prepovedala uporabo TikToka
23. 02. 2023 12.21Služba za informacijsko tehnologijo Evropske komisije je pozvala vse zaposlene v izvršilnih organih EU, naj odstranijo TikTok s svojih službenih naprav, pa tudi z osebnih naprav, ki uporabljajo korporativne aplikacije, saj jih skrbi varstvo podatkov.

Fides bi pogovor z vlado o najbolj nujnih težavah začel takoj
05. 10. 2022 07.46Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja o stavkovnih zahtevah glavnega stavkovnega odbora Fides, sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, in imenovala predstavnike v Svet za sistem plač v javnem sektorju. Na vladi pravijo, da razumejo težave zdravnikov, a da zahteve za njihov izstop ne podpirajo, prav tako želijo, da Fides v interesu pacientov prekliče napovedano stavko. Iz Fidesa medtem odgovarjajo, da uradna gradiva, ki so jih prejeli, zgolj povzemajo težave preteklosti in ne ponujajo celovitih rešitev težav, vlado pa so že za ta četrtek povabili na začetek pogovorov o reševanju najbolj nujnih težav.

Paznikom v koprskem zaporu prekipelo, ogrožena je njihova varnost
22. 09. 2022 07.14"Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto," pojasnjuje predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. V letu 2021 so pravosodni policisti skupno opravili kar 63.666 nadur, trenutno jih primanjkuje več kot sto. Tisti, ki vztrajajo, so pod stresom, izčrpani, odhajajo na bolniške, grozijo celo s protestom. Razmere so najhujše v koprskem zaporu, kjer je že ogrožena njihova varnost.

Vučko ostaja direktor DVK, zavrnili predlog za njegovo razrešitev
21. 07. 2022 17.06Državna volilna komisija je obravnavala predlog za razrešitev direktorja službe Državne volilne komisije Dušana Vučka. Predlog je podal član komisije Drago Zadergal, ki Vučku očita nevestno, nepravilno in malomarno delo. Predlog za razrešitev so s štirimi glasovi proti dvema zavrnili.

Putin po napadu na Ukrajino prvič zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze
19. 07. 2022 10.53Ruski predsednik Vladimir Putin je po napadu na Ukrajino prvič odpotoval zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze. V Teheranu se je srečal z iranskim predsednikom Ibrahimom Raisijem ter turškim Recepom Tayyipom Erdoganom. V ospredju pogovorov voditeljev je bila Sirija, razpravljali pa so tudi o vojni v Ukrajini in izvozu ukrajinskega žita. V tujino je ob tem odšla tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska, ki se je v Washingtonu srečala z ameriškimi uradniki in tudi s predsedniškim parom.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu
13. 07. 2022 13.58Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Mahnič, Godčeva in Žakelj z mesta državnih sekretarjev med poslance
13. 05. 2022 19.34Vladi je potekel mandat, vendar bo do imenovanja nove opravljala tekoče posle, kar ji zagotavlja ustava. Funkcije so medtem izgubili državni sekretarji Žan Mahnič, Jelka Godec in Janez Žakelj, saj so nastopili poslanski mandat.

(Ne)lastništvo nad divjadjo razburilo lovce
05. 05. 2022 12.16S 13. aprilom je prenehal veljati Zakon o varstvu okolja, po katerem je bila divjad v lasti države. Nov zakon je omenjeno določbo črtal, kar pomeni, da je divjad na naših tleh trenutno nikogaršnja last, opozarjajo v Lovski zvezi Slovenije, kjer menijo, da zakon ustvarja razliko med zavarovanimi vrstami in ostalimi prostoživečimi živalmi. A na ministrstvu za okolje pojasnjujejo, da so določbo črtali zaradi nevpletanja v drugo zakonodajo in da to ne pomeni nobenih sprememb.

DZ zavrnil predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma
02. 02. 2022 16.08Poslanci so na seji v DZ glasovali o predlogu novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Predlog so zavrnili z 51 glasovi proti in 31 za. Proti je glasoval tudi del koalicije (Konkretno), predloga pa tudi niso podprli v strankah DeSUS in SNS. Opozicija je sicer že pred glasovanjem napovedala, da bo ob morebitni potrditvi zakona vložila zahtevo za presojo ustavnosti. Po njihovem prepričanju bi koalicija s sprejetjem zakona omogočila prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja, Klaudijo Stroligo, pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'
01. 02. 2022 14.22DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Golob: Svojo nagrado bom v celoti podelil humanitarnim organizacijam
24. 01. 2022 09.21Pred volitvami se stopnjujejo aktivnosti (bodočih) političnih akterjev. Glede vloge nekdanjega direktorja družbe Gen-I, Roberta Goloba, je še veliko odprtih vprašanj, na katera pa bi lahko kmalu dobili odgovore. Po tem, ko je opravil pogovore z voditelji KUL-a, je Golob napovedal, da bo na sredinem kongresu stranke Zelenih dejanj (Z.Dej) kandidiral za predsednika. Ob tem je tudi potrdil zavezanost uresničevanju zelenih politik in sprememb v politični kulturi. Razkril pa je tudi, da bo svojo poslovno nagrado namenil humanitarnim organizacijam.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga
20. 01. 2022 20.29Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

Se želijo vladajoči dokopati do največje baze podatkov v državi?
20. 01. 2022 15.32Le nekaj mesecev pred volitvami Urad za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma dobiva praktično neomejena pooblastila za obdelovanje osebnih podatkov, kar odpira velik prostor za zlorabe in posege v zasebnost. Razlog je predlog zakona, ki ga je v drugem branju potrdil parlamentarni odbor za javne finance in ki močno povečuje pooblastila urada – med drugim bodo lahko inšpektorji brez vprašanj vstopali v stanovanja.

Odbor DZ podprl predlog za regulacijo cen medicinskih pripomočkov
11. 01. 2022 18.28Odbor DZ za notranje zadeve je podprl novelo zakona o javnem naročanju, s katero koalicija predlaga regulacijo cen nabav medicinskih pripomočkov in opreme. Predlog bo po oceni koalicijskih poslancev pripomogel k znižanju nabavnih cen v zdravstvu, v delu opozicije pa nasprotno menijo, da bo še dodatno odprl vrata korupcijskim tveganjem.