Slovenija Donor

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Kako lahko darujete svoje matične celice?
31. 10. 2022 19.36V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki, tako odraslih kot tudi otrok, potrebuje nesorodnega darovalca krvotvornih matičnih celic. Slovenija Donor je slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice za bolnike s krvnim rakom, za katere je presaditev matičnih celic velikokrat edina možnost za preživetje. Če želite postati darovalec matičnih celic, je to preprost postopek. Z akcijo Daj se na seznam se lahko vsak izmed nas vpiše v register darovalcev, potem po pošti prejme palčko za odvzem brisa, odda bris in paket pošlje nazaj na register Donor Slovenije. Težave se pojavijo, ker ljudje na paket čakajo tudi po dva meseca. Zakaj tako zamujajo in na kakšne težave opozarjajo na Zavodu za transfuzijsko medicino?

Malemu junaku lahko reši življenje le ujemajoči darovalec. Ste to vi?
25. 08. 2022 06.00Tudi najhrabrejši včasih potrebujejo pomoč, sporočajo mali junaki iz tretjega nadstropja ljubljanskega kliničnega centra, ki skupaj s svojimi starši na hematološko-onkološkem oddelku potrpežljivo in junaško čakajo na tisti en življenjsko pomemben klic: Našli smo ujemajočega darovalca za vašega otroka. Verjetnost, da bi to bil bližnji družinski član, je majhna, okoli 20-odstotna, in nimajo vsi te sreče, kot jo je, zahvaljujoč svoji mlajši sestri, imela denimo mlada Korošica Sergeja Urnaut. Večina lahko upa le na register darovalcev in tam so možnosti žal še nižje. Zakaj kljub dobro sprejetim krvodajalskim akcijam darovanje krvotvornih matičnih celic ostaja nekakšen tabu?

'Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil'
08. 08. 2022 16.07"Razigran in ljubeč fantek, poln energije, takšen je bil," pripoveduje pretresen oče fantka, ki so mu pred četrtim rojstnim dnem odkrili hudo obliko levkemije, sedaj je prikovan na posteljo in stiki s sovrstniki so zanj strogo prepovedani. Ker fantek nima sorojenca, ki bi mu lahko doniral matične celice, se je njihova bitka začela. Postopek iskanja matičnih celic poteka tako, da se vsak, ki želi donirati svoje celice, vpiše v svetovni register in tako pomaga nekomu, ki mu njegove celice ustrezajo. A tisto, kar ljudi nemalokrat zmede, je to, da ne morejo izbirati, komu bodo pomagali, če nekomu vaše matične celice ustrezajo, jih dobi po naključju. Kako lahko donirate matične celice in kakšno je stanje štiriletnega fantka?

Od krvotvornih matičnih celic vsako leto odvisnih 50 bolnikov
18. 09. 2021 07.00Ob svetovnem dnevu darovalcev krvotvornih matičnih celic se želi stroka zahvaliti vsem darovalcem (KMC) in vsem, ki so vpisani v register darovalcev. Nacionalni register Slovenija Donor trenutno šteje več kot 22.000 posameznikov, veliko pa je pripomogla kampanja Daj se na seznam, ki od leta 2017 spodbuja k vpisu. Zaradi epidemije se je kampanja preselila v digitalni svet, v register pa se lahko vpišete kar od doma. Osebi, ki se bori s krvnim rakom, lahko pomagamo preživeti že z odvzemom brisa ustne sluznice, ki je korak k vpisu v register Slovenija Donor. Čez poletje so zabeležili več kot 2.000 novih prijav.

Daj se na seznam in reši življenje
15. 06. 2021 14.00Število bolnikov s krvnimi raki narašča in za mnoge od njih je presaditev krvotvornih matičnih celic edina možnost, da preživijo. Darovalce je zaradi genetske podobnosti najlažje najti med sorodniki ali v regiji, od koder so bolniki, vendar je v slovenskem registru darovalcev trenutno vpisanih samo približno 20.000 Slovencev, zato morajo naši bolniki darovalce pogosto iskati v svetovni bazi, ki šteje kar 39 milijonov morebitnih darovalcev.

Kori o tem, da je rešil življenje: Verjamem v karmo, v to, da bi se tudi zame našel darovalec
25. 05. 2021 17.09Radijski voditelj in glasbenik Tim Kores - Kori je eden tistih, ki so z darovanjem krvotvornih matičnih celic nekomu rešili življenje. Občutek je nepredstavljiv in ti spremeni življenje, pravi. Prav tako pa vse poziva, naj se vpišejo na seznam potencialnih darovalcev. Vpis je preprost, odvzem pa je za darovalce po zaslugi velikega napredka medicine zdaj neboleč.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'
25. 05. 2021 15.25September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Gre za poseben zgled nesebičnosti, empatije in spoštovanja življenja
19. 09. 2020 17.27Darovanje krvotvornih matičnih celic je tako kot krvodajalstvo izjemna oblika pomoči sočloveku, saj lahko s tem preprostim dejanjem nekomu rešimo življenje. Čeprav je epidemija koronavirusa ustavila vpis v register darovalcev, v katerem je trenutno več kot 20.000 posameznikov, je vpis zdaj spet mogoč in v celoti poteka na daljavo.

S presaditvijo krvotvornih matičnih celic rešili več kot 2000 življenj
21. 01. 2019 15.27Na današnji dan pred 30 leti so v UKC Ljubljana začeli zdravljenje s presaditvijo krvotvornih matičnih celic. Šabeder je ob tem opozoril, da se iz leta v leto število bolnikov povečuje, s tem pa narašča tudi prostorska stiska na hematološkem oddelku.

'Moj čas se še ni iztekel, še me čaka življenje, in to lepo!'
13. 01. 2019 08.00Vse se je začelo z zobobolom. Na lep, sončen dan se Urši Ulaga niti sanjalo ni, da bo poletni dopust prekinila bolezen, da bo njeno življenje viselo na nitki, da bo minilo več tednov, preden bo spet videla dveletnega sina.

Življenje bolnikov v rokah darovalcev
15. 09. 2018 11.09Število obolelih z malignimi in drugimi boleznimi, ki jim pri zdravljenju lahko pomaga le ustrezni darovalec krovotvornih matičnih celic, vsak dan narašča. Življenje bolnikov je tako odvisno od pripravljenosti darovalcev. V slovenskem registru je trenutno 20.000 potencialnih darovalcev. Medicina je v zadnjih desetletjih izredno napredovala, zato je danes darovanje oziroma odvzem KMC zelo preprost.

Čakanje na ustreznega darovalca: 'Kot da sem obsojena na smrt in čakam, ali me bodo oprostili'
06. 12. 2017 06.30To je izjava Milene, prejemnice krvotvornih matičnih celic od darovalca, ki se je vpisal v mednarodni register in s tem njej podaril novo življenje. Milena je bila hudo bolna, a je s pomočjo darovalca ozdravela. Bolnikov, ki potrebujejo presaditev teh celic, je veliko, zato ne čakaj in se daj na seznam!

Trimesečni Jaš ima redko genetsko obolenje. Edina rešitev je presaditev kostnega mozga
24. 06. 2014 10.51Jaš nima imunskega sistema, edina rešitev zanj pa je čimprejšnja presaditev kostnega mozga, zato njegova družina išče primernega darovalca. Preberite, kako lahko postanete darovalec. Prav tako je dobro, da se za odvzem prej dogovorite na enem od donatorskih centrov v Sloveniji.

Register, ki rešuje življenja
25. 03. 2008 17.18V register Slovenija Donor se je vpisal desettisoči nesorodni darovalcev kostnega mozga.

Vse o darovanju kostnega mozga
13. 01. 2004 00.00Center za tipizacijo tkiv je začel z informiranjem javnosti o postopku darovanja kostnega mozga za transplantacijo.