Slovenci v EU

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov
03. 04. 2025 12.34Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti
20. 03. 2025 12.08Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Kdo v Sloveniji si lahko privošči luksuzni avto za 300.000 evrov?
17. 03. 2025 19.21Ste vedeli, da Slovenci v primerjavi z drugimi državami Evropske unije namenimo največji delež osebnega ali družinskega proračuna za avtomobile? Medtem ko se cena povprečnega vozila na slovenskih cestah giblje med 30.000 in 50.000 evrov, si nekateri lahko privoščijo avtomobile, dražje od novega stanovanja. V letu 2024 so Slovenci za luksuzna vozila, katerih cena presega 100.000 evrov, skupaj namenili okoli 100 milijonov evrov. Med kupci dražjih avtomobilov je skoraj 60 odstotkov pravnih oseb in manj kot sedem odstotkov žensk.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?
17. 03. 2025 20.29Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Slovenci glede povečanja izdatkov za obrambo razdeljeni
08. 03. 2025 18.21Slovenija je na repu držav zveze Nato po obrambnih izdatkih, a je vseeno 44,3 odstotka vprašanih menilo, da država za obrambo namenja dovolj, medtem ko bi bilo izdatke treba povečati po mnenju 40,9 odstotka vprašanih. Evropa pa se bo po mnenju večine zaradi krize v evroatlantskih odnosih še bolj razdelila.

V Sloveniji nasmetili nekoliko več od evropskega povprečja
15. 02. 2025 08.22Povprečen prebivalec EU je leta 2023 ustvaril 511 kilogramov komunalnih odpadkov. Slovenija je nekoliko nad povprečjem, saj je povprečen prebivalec predlani ustvaril 517 kilogramov odpadkov, so sporočili z evropskega statističnega urada Eurostat.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Največ novoletnih zaobljub je povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom
04. 01. 2025 19.09Ob prihodu novega leta si marsikdo zada, da bo prenehal s slabimi navadami. Med novoletnimi zaobljubami jih je največ povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom, na Sursu pa so zbrali tudi podatke, kako pogosto Slovenci posegamo po alkoholnih pijačah, kakšna je bila povprečna teža prebivalca in koliko Slovencev se nikoli ne ukvarja s športom.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Manj alkohola in kajenja, več gibanja in zdrave hrane ...
01. 01. 2025 07.00Vstopili smo v novo leto, tradicionalno pa zdaj nastopi čas za izpolnitev ciljev, ki smo si jih zadali ob koncu prejšnjega. Za marsikoga se je tako zaključilo obdobje veseljačenja, začel pa čas bolj zdravega življenja in ustaljenega življenjskega ritma. Katere novoletne zaobljube pa so med ljudmi najpogostejše?

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov
28. 12. 2024 11.31V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Še nikoli tako zadovoljni in nezaupljivi hkrati
14. 12. 2024 19.41Slovenci v zadnjih dvajsetih letih, odkar je Slovenija polnopravna članica EU, še nikoli nismo bili tako zadovoljni s svojim življenjem, a hkrati ne zaupamo nikomur. To je v zadnji raziskavi javnega mnenja pokazal Eurobarometer. Slovenci manj kot drugi državljani članic zaupamo evropski povezavi. A ne le razvoj dogodkov v EU, menimo tudi, da tudi dogodki doma ne gredo v pravo smer. Med največjimi izzivi za Slovenijo vidimo zdravstvo, za EU pa vojno v Ukrajini.

Trump bi ukinil poletni čas: nepriročen in drag
14. 12. 2024 10.57Številne ameriške zvezne države svojo uro premaknejo dvakrat na leto, vendar se kot povsod po svetu tudi v ZDA krešejo mnenja o tem, ali je to še smiselno. Donald Trump pa je zdaj sporočil, da želi odpraviti poletni čas v ZDA, s čimer trdi, da bo prihranil denar.

Več slovenskih evroposlancev razburjenih: veleposlaništvo vabi na YU nostalgijo
20. 11. 2024 16.58Slovenski evroposlanci iz politične skupine Evropske ljudske stranke so na slovensko veleposlanico v Belgiji Barbaro Sušnik naslovili pismo, v katerem so izrazili obžalovanje, da zaposleni na veleposlaništvu vabijo na dogodek v Bruslju ob obletnici nastanka Jugoslavije. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so pojasnili, da ni šlo za dogodek v organizaciji veleposlaništva, temveč za obvestilo o glasbenem dogodku, pri čemer je šlo za neustrezno presojo glede prepošiljanja vabila.

100 najbogatejših Slovencev ima skoraj 10 milijard evrov, na vrhu sprememba
20. 11. 2024 10.00100 najbogatejših Slovencev ima pod palcem skoraj 10 milijard, razkriva lestvica najpremožnejših za leto 2024, ki jo pripravljajo pri reviji Finance Manager. Med stoterico najpremožnejših so letos štirje novinci in osem povratnikov. V primerjavi z lani je sprememba tudi na samem vrhu, kamor se je lani uvrstila družina Lah. Rekordno visoko na lestvici je tudi najbogatejši slovenski športnik.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

'Kdor misli, da smo Slovenci varno spravljeni pod Triglavom, se moti'
29. 10. 2024 07.00Vprašanje, kdo bo nasledil Bidna v Beli hiši, je izjemno pomembno – ne samo za ameriške volivce, pač pa tudi za Evropo, ocenjuje nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu Božo Cerar. Skrbi ga, da bi Trumpova vrnitev v Belo hišo pripeljala do trenj znotraj Evrope. Trump namreč lahko Natu precej zagreni življenje, s tem pa ogrozi stabilnost in mir v Evropi. Če se Evropa kar naenkrat znajde gola in bosa, bo to zelo slabo, saj se ni sposobna zaščititi sama, plan B pa ne obstaja. In kar je slabo zanjo, je slabo tudi za Slovenijo, opozarja.

Znova v zimskem času
27. 10. 2024 07.11Urine kazalce smo danes ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj. S tem smo, kljub razpravi o ukinitvi premikanja ure, ki se je začela že leta 2018, s poletnega znova prešli na zimski čas. Na poletni čas pa se bomo vrnili zadnjo nedeljo v marcu. Urine kazalce bomo po podatkih Evropske komisije prestavljali še vsaj do leta 2026.

Harrisova z najvišjo podporo v Sloveniji in na Hrvaškem, Trumpa podpirajo Srbi
24. 10. 2024 13.52Čez manj kot dva tedna bodo v ZDA potekale predsedniške volitve, ki zaradi velikega vpliva pritegnejo pozornost svetovne javnosti. Zadnja raziskava Valicona v Bosni in Hercegovini, Sloveniji, Srbiji in na Hrvaškem ob tem razkriva, da imajo državljani v širši regiji različne poglede na to, v katero smer se bo obrnila Amerika pod vodstvom Harrisove oziroma Trumpa.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Štirje Slovenci in Srb unovčevali ponarejene evrske bankovce
16. 10. 2024 15.36Mariborski kriminalisti so z izvedbo hišnih preiskav na petih lokacijah zaključili dlje časa trajajočo preiskavo. Prijeli so pet osumljencev, štiri slovenske in enega srbskega državljana. Osumljeni so, da so v sodelovanju z italijanskimi kolegi unovčevali ponarejene evrske bankovce.

Poplavljene, zasute, premaknjene hiše, konji in tudi nekaj ljubezni
12. 10. 2024 20.10Najprej Bosna, nato še Florida. Le nemo smo lahko spremljali uničujočo moč narave. Med tem so se prav tako pred našimi očmi naprej odvijale drugačne katastrofe: v Ukrajini, Libanonu, Gazi. Pestro je bilo dogajanje na slovenskem političnem parketu, med drugim (ne)pričakovan odhod. Športni navdušenci so tokrat zaman stiskali pesti za naše nogometaše, jih je pa razveselil Anže Kopitar. Nekatere srečneže pa tudi severni sij.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem
01. 10. 2024 13.44Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Trenutek resnice za 9 in 11 let stara otroka: 'Ne naslavljajte naju s pravimi imeni'
16. 09. 2024 18.33Razkritih je bilo nekaj novih podrobnosti iz življenja ruskih vohunov, ki so ju ujeli v Sloveniji in sta bila del izmenjave med Zahodom in Rusijo. Med drugim, da je Joško Kadivnik, šef slovenske obveščevalne službe, v času, ko sta bila zaprta, osebno spremljal dobro počutje njunih otrok, da bi zagotovil, da bi ju to čim manj prizadelo. A šoka, kot pravijo tisti, ki poznajo dinamiko, ki se vzpostavi v takšnih družinah, ni mogoče povsem ublažiti.

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji
14. 09. 2024 07.00Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.