Skrčflacija

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Čokoladne ploščice vse manjše, cene vse višje
26. 04. 2024 06.00Pred vrati so prvomajski prazniki. Veliko Slovencev jih bo tradicionalno preživelo na hrvaški obali. Lani je bilo precej negodovanja zaradi izrazitih podražitev na Hrvaškem – v nekaterih turističnih središčih je kepica sladoleda stala tudi pet evrov, glavni krivec za astronomske cene pa naj bi bila uvedba evra. Letos hrvaški gostinci pretiranega dviga cen ne napovedujejo, v trgovinah na Hrvaškem pa potrošniki, tako kot pri nas, opažajo vse več primerov tako imenovane skrčflacije, ko za isto ceno dobiš manjšo količino izdelka.

Zveza potrošnikov: 'skrčflacija' je še vedno tu
08. 01. 2024 16.23Na Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer so lani v okviru kampanje o t. i. 'skrčflaciji' opozarjali na potrošniku neprijazne prakse, s katerimi proizvajalci in trgovci prikrito dvigujejo cene izdelkov s krčenjem vsebine embalaže, so razkrili nove primere tovrstne prakse. Obenem porabnike pozivajo k pozornosti in premisleku pri nakupih.