Simona Perčič

Še vedno ni znan izvor onesnaženja vode v Logatcu, odvzeli nove vzorce

31. 03. 2025 14.06

Za okoli 600 občanov Logatca še naprej velja prepoved uporabe vode iz vodovodnega sistema, potem ko so prejšnji teden v njem zaznali kemično onesnaženje. Zato so znova odvzeli vzorce, rezultate analiz pa pričakujejo v torek ali najkasneje v sredo, je povedal direktor Komunalnega podjetja Logatec. Izvor onesnaženja še ni znan.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah

06. 04. 2024 07.11

Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...

21. 12. 2023 06.00

V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

'Z nizkih moramo počasi prehajati na visoke temperature in obratno'

18. 07. 2023 06.00

Zaradi izredne toplotne obremenitve in vlage je Agencija za okolje izdala oranžno opozorilo, zdravstvena stroka pa opozarja, naj se v vročini izogibamo fizičnim naporom. O tem, zakaj je pomembno, da takšna opozorila upoštevamo, kako se zavarovati pred peklensko vročino, katere kategorije vročina najbolj ogroža, je spregovorila specialistka z Nacionalnega inštituta za javno zdravje Simona Perčič.

Nove ugotovitve: onesnažen zrak v EU terjal 238.000 prezgodnjih smrti

24. 11. 2022 10.16

Zaradi izpostavljenosti nevarnim onesnaževalcem v zraku je v Evropski uniji v letu 2020 prezgodaj umrlo najmanj 238.000 ljudi, razkriva objavljeno poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Čeprav se kakovost zraka izboljšuje, ti onesnaževalci ostajajo največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi v Evropi, še posebej v urbanih središčih.

Vročina nevarna za ranljivejše skupine: poskrbimo za hidracijo in zaščito pred soncem

18. 06. 2021 09.31

Ob višjih temperaturah in sončnem vremenu več časa preživljamo na prostem. V Lekarniški zbornici Slovenije in na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zato v teh dneh opozarjajo, naj se izogibamo soncu med 10. in 17. uro, ter pozivajo k uporabi zaščitnih krem, saj lahko neupoštevanje preventivnih priporočil vodi tudi do kožnega raka. V času vročine moramo biti posebej pozorni na ranljivejše skupine, med katere spadajo starejši, bolniki s srčno-žilnimi in dihalnimi težavami, diabetiki in tudi fizični delavci na prostem.

Kopanje v Žusterni tudi po zadnji analizi varno

17. 06. 2021 17.49

Tudi zadnja analiza vzorcev kopalne vode na kopališču Žusterna, ki jih je za Agencijo RS za okolje opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, je potrdila, da je kopanje na tem kopališču popolnoma varno, so sporočili iz Mestne občine Koper.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu

16. 06. 2021 14.28

Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci

07. 09. 2020 09.20

Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

Kustečeva: Z 18. majem postopno odpiranje vrtcev in šol

29. 04. 2020 22.06

Šolska ministrica Simona Kustec je napovedala, da bodo z 18. majem svoja vrata znova odprli vrtci in šole po Sloveniji. Vrnitev v šolske klopi bo potekala postopoma: najprej bodo zagotovili pogoje za odprtje vrtcev, prvih treh razredov osnovne šole ter zaključnih letnikov srednjih šol. Sledili bodo 9. razredi OŠ. Ostali učenci bodo šolsko leto zaključili na daljavo. Kustečeva je napovedala tudi, da se prihodnji teden sproščajo tudi ukrepi na področju tekmovalnega športa.

V Sloveniji zaradi plesni kar 50 tisoč stavb neprimernih za bivanje

16. 12. 2019 16.38

V povprečni slovenski spalnici, ki meri okoli 10 kvadratnih metrov, je približno 30 kubičnih metrov zraka, kar zadostuje le za 3,5 ure spanca. Nekaj zraka bo še vedno prišlo do nas, zato se ne bomo zadušili, a kakovost našega spanca je lahko zelo slaba. Po ocenah strokovnih ustanov je v Sloveniji namreč plesnivih več kot 50 tisoč stavb, še več pa jih je bolnih, ker v njih ni ustrezne menjave zraka.

Pripravljeni na vročino?

13. 06. 2019 14.09

Zaradi visokih temperatur se bolj potimo, saj nas znoj, ki izhlapeva iz kože, hladi. Zato je v vročih dneh najbolj pomembno, da ne pozabimo piti dovolj vode. Dehidracija lahko privede do infarkta ali toplotnega udara, zato bodimo pozorni na opozorilne znake – slabost, nemoč, zmedenost in velika žeja. V teh dneh se bo ogrelo do 35 stopinj Celzija.

NIJZ: Toksične snovi so šle v zrak, tega ne moremo zanikati

09. 05. 2019 06.22

V podjetju Publikus v Komendi je zagorelo v objektu, v katerem zbirajo in stiskajo odpadke. To je sicer že drugič v dveh letih, da je zagorelo v omenjenem obratu, kriminalisti preiskujejo možnost, da je bil požar podtaknjen. V Publikusu so pojasnili, da je gorel ostanek po sortiranju, na NIJZ pa pravijo, da ni akutnih nevarnosti za zdravje ljudi, a priznavajo, da so v zrak šle tudi strupene snovi.

Župan in prebivalci Lenarta pozivajo k ustavitvi delovanja sortirnice odpadkov

20. 04. 2019 08.21

Občina Lenart od pristojnih služb zahteva ustavitev delovanja sortirnice odpadkov podjetja Salomon v Lenartu, kjer je v zadnjih dneh prišlo do dveh požarov. Ugotavljajo namreč, da je dejavnost podjetja škodljiva do lokalnega okolja in prebivalcev. O problematiki bodo sicer predvidoma v četrtek razpravljali tudi občinski svetniki. V torek pa bo pred vhodom podjetja v organizaciji civilne iniciative potekal tudi shod proti nadaljnjemu obratovanju sortirnice.

Kako kuriti, da bo bolje gorelo in da bo manj izpustov?

29. 10. 2018 06.00

"S pravilnim kurjenjem v malih kurilnih napravah vplivamo na boljšo kakovost zraka in varovanje zdravja," se glasi glavno sporočilo Arsa in NIJZ v času, ko se začenja kurilna sezona. In prav v tem času v Sloveniji pogosto prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku. Glavna vzroka za to pa sta nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav.

Onesnažen zrak: tihi ubijalec, ki letno ubije tri milijone ljudi

24. 04. 2017 14.48

Po nekaterih izračunih naj bi kar 92 odstotka vsega svetovnega prebivalstva živelo na območjih, kjer je zrak onesnažen. V Sloveniji se sicer kakovost zraka ne poslabšuje, še vedno pa imamo težave z ozonom in trdimi delci. Tudi na tem področju sprejemamo vrsto ukrepov, da bi preprečili posledice onesnaženega zraka na naše zdravje, ki ogroža celo telo.

Smo pripravljeni na vse več in vse bolj intenzivne vročinske valove?

31. 03. 2017 12.44

Vse več je vročinskih valov, ki lahko zelo vplivajo na zdravje ljudi. Posebej so občutljivi starejši in bolni ljudje. A vročina vpliva tudi na storilnost zdravih ljudi. Veliko vlogo pri opozarjanju na vročinske valove ima Arso, kjer odločitev o izdaji opozorila vedno sprejme skupina ljudi.