Sforza

FOTO in VIDEO: Vercelli, italijanska prestolnica riža

24. 06. 2014 18.11

Čeprav ob omembi naše zahodne sosede ob hrani najprej pomislimo na pice in testenine, pa vsaj v regiji Vercelli prevladuje riž. Če namreč znaša povprečje za vso Italijo 5 kilogramov zaužitega riža na prebivalca na leto, pa je to v omenjeni regiji precej višje.

AVDIO in FOTO: Tina brez kolajne v slalomu, olimpijski naslov najstnici Mikaeli Shiffrin

21. 02. 2014 13.38

Alpske smučarke so na olimpijskih igrah v Sočiju nastope končale s slalomom. Naslov olimpijske prvakinje si je prismučala Američanka Mikaela Schiffrin, druga je bila Avstrijka Marlies Schield, tretja pa njena rojakinja Kathrin Zettel. Črnjanka Tina Maze je bila osma.

Da Vincijeva Dama s hermelinom na turnejo po svetu

24. 04. 2011 08.59

Leonardova slika Dama s hermelinom, ki velja za enega največjih umetnostnih zakladov Poljske, bo po letu dni burnih razprav lahko končno začela "turnejo" po svetu. Razstavljena bo v Španiji, Nemčiji in Veliki Britaniji.

Pritožba zaradi gole Venere iz snega

04. 03. 2010 13.20

Neka ameriška družina je iz snega izdelala golo podobo rimske boginje Venere, ki pa so jo morali obleči v bikinke. Nekdo se je namreč pritožil policiji, ker ga je zmotila golota.

30.000 mark kazni za kritiko trenerja

02. 09. 1999 17.34

Kapetan nemškega prvoligaškega nogometnega moštva 1. FC Kaiserslautern, Ciriaco Sforza, bo moral zaradi kritike izrečene na račun trenerja Otta Rehhagla v časniku Welt am Sonntag plačati kar 30.000 nemških mark kazni. Sforza je v intervjuju med drugim dejal, da ima Rehhagel zgrešeno politiko pri nakupu igralcev, povsem zastarel način vodenja ekipe in da je komunikacija z njim težavna.

Da Vincijeva Zadnja večerja ponovno na ogled

28. 04. 1999 11.54

Ena najznamenitejših poslikav na svetu, Zadnja večerja Leonarda da Vincija, na stenah samostana v Milanu bo po 22 letih restavriranja od danes ponovno na ogled javnosti. Milanski vojvoda Ludovic Sforza je okoli leta 1495 naročil naslikati zadnjo Kristusovo večerjo z 12 apostoli na stene obednice samostana Svete Marije. Delo je bilo končano v treh letih. Da Vinci ni uporabil tehnike freske, temveč je slikal s tempero in oljem, in sicer na dve plasti ometa iz mavca. Vendar pa mavec, lepilo in olje, ki jih je uporabil umetnik, v nasprotju s fresko, ki zidu pusti dihati, zadržujejo vlago v notranjosti zidu. Dodatna vlaga je v obednico prihajala tudi iz kuhinje. Giuseppe Basile iz italijanskega Inštituta za restavracijo je pojasnil, da je poslikava praktično začela propadati, še preden je bila končana. Leta 1799 so samostan spremenili v vojašnico, od leta 1897 pa do druge svetovne vojne je bil v poslopju muzej. V zavezniškem bombardiranju avgusta leta 1943 je bil muzej uničen, Zadnji večerji pa je bilo čudežno prizanešeno. Vsa štiri stoletja je bila poslikava vsakih 30 do 40 let deležna številnih obnovitev. Zadnje restavriranje se je začelo leta 1977.