Sadjarji

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja

07. 04. 2025 10.30

Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod

07. 04. 2025 06.45

Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje

19. 03. 2025 08.43

Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti. Po doslej objavljenih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bilo davi ob 7. uri v Biljah pri Novi Gorici –3,3 stopinje Celzija, v Murski Soboti pa –6,7 stopinje.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba

18. 03. 2025 16.21

Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin

20. 11. 2024 14.26

V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli

29. 05. 2024 19.10

Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono

26. 04. 2024 19.55

Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki

24. 04. 2024 15.38

Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu

19. 04. 2024 10.38

Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Ljubiteljski vremenar: 'Plaščev še nikar ne pospravite'

27. 03. 2024 07.48

Pred prazničnim koncem tedna se vsi sprašujemo, ali bo zima še zamahnila z repom. Sodra in toča sta konec tedna ponekod povzročili veliko škodo. Kaj sledi? Kakšna bo pomlad?

Neurje povzročilo veliko škode sadjarjem in vinogradnikom na Primorskem

26. 03. 2024 19.48

Sadjarji in vinogradniki na Vipavskem, Krasu in v Istri ocenjujejo škodo, ki sta jo v noči na nedeljo povzročila sodra in ponekod tudi toča. Najbolj so poškodovani nasadi marelic, ponekod tega sadja tako sploh ne bo.

Pridelovalci mandarin besni: kdo je v dolini Neretve uporabljal pesticid?

13. 11. 2023 11.42

Neretvanske mandarine so nedavno potovale v Srbijo, a so jih na meji zavrnili in poslali nazaj. V plodovih so namreč našli ostanke pesticida klorpirifos, ki je bil na Hrvaškem prepovedan že leta 2020. Od 15 sadjarjev, ki so dobavljali mandarine, je bil sicer pesticid prisoten le pri enem. Zdaj so hrvaški sadjarji ogorčeni, saj ne vedo, kdo je uporabljal pesticid, in trdijo, da to meče slabo luč na preostale.

Zdesetkan pridelek češenj, cene ponekod do 20 evrov za kilogram

03. 06. 2023 18.12

V Goriških brdih je bil predvsem izpad prvih češenj velik. Na nekaterih lokacijah so bili ob pol pridelka, ponekod v Vipavski dolini pa je bilo prvih češenj manj za kar 80 odstotkov. Poznejše sorte so si sicer nekoliko opomogle. Pridelka je več, a še vedno manj v primerjavi z lanskim letom. Za kilogram briških češenj je treba odšteti od šest do osem evrov, smo izvedeli na prazniku češenj v Goriških brdih, kjer je bilo zanimanje za domače češnje izjemno. Medtem ko cene v notranjosti države dosegajo tudi 20 evrov.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Napovedane nizke temperature in nevarnost pozebe

27. 03. 2023 16.19

Vremenoslovci za torek zjutraj za večji del države napovedujejo negativne temperature. In ker je nadpovprečno toplo zgodnje pomladansko vreme v marcu pospešilo fenološki razvoj rastlin, negativne temperature predstavljajo nevarnost pozebe tako cvetnih brstov in cvetov kot tudi zgodnjih zelenjadnic, opozarjajo pri Agenciji RS za okolje (Arso).

Zaradi izjemno visokih stroškov sadjarji zmanjšujejo površine sadovnjakov

17. 03. 2023 18.21

Pridelava jabolk, ki jih izvažamo po vsem svetu, zaradi visokih stroškov upada. Če je Slovenija pred leti proizvedla 75.000 ton jabolk, slovenski sadjarji pričakujejo, da se bo zaradi slabih vremenskih razmer in številnih kriz to število kmalu prepolovilo. Tudi v Evrosadu so morali zmanjšati za kar 30 odstotkov površin sadovnjakov jablan in hrušk ter se preusmeriti na druge sadne vrste. Visoki stroški pa so jih, tako kot druge sadjarje, udarili po žepu v skoraj vseh pogledih, podražila so se gnojila, elektrika, proizvodnja, embalaža, višji so tudi stroški hlajenja.

Močan veter v Vipavski dolini uničil del letošnjih češenj

31. 05. 2022 17.33

V zgornji Vipavski dolini se je letos obetala izjemna letina češenj, vendar je že dozorele ob koncu tedna oklestila in poškodovala močna burja. Najhuje je pihala v soboto in nedeljo, ko je poleg dozorelih češenj polomila in na tla zmetala tudi marsikatero vejo in mladiko. Sadjarji sicer pričakujejo, da si bodo nedozorele češnje še opomogle.

'Letošnja letina češenj je popolno nasprotje lanske, je močna in suha'

30. 05. 2022 15.28

Sadjarji v Goriških brdih so se letos po dveh slabših sezonah razveselili obilne letine češenj. Pričakujejo, da jih bodo nabrali okrog deset ton na hektar sadovnjakov. Tako bodo lahko ponudili bogat pridelek konec tedna, ko se začenja praznik češenj. Letos bo znova potekal na različnih lokacijah v Goriških brdih. Organizatorji so želeli ohraniti nabor prireditev, ki pritegnejo večje število ljudi, vendar ne tako množično kot pred leti.

Prihaja razjasnitev, z njo pa tudi negativne temperature in nevarnost pozebe

10. 04. 2022 08.04

Muhasti april letos zelo dobro upravičuje svoj sloves. Za nami je namreč vremensko najbolj pestrih 24 ur v letošnjem letu, ko smo se iz pomladi za krajši čas spet preselili nazaj v zimo. Po dobrodošlih padavinah, ki nam jih je prinesla ohladitev, se bo dopoldne v večjem delu Slovenije zjasnilo in odprl se bo čudovit pogled na zasnežene vršace. Ob tem, ko je sneženje poskrbelo za še nekaj zimskega vzdušja, pa sadjarji trepetajo pred pozebo. Kot kažejo napovedi, bo najhladnejše ponedeljkovo jutro, ko se bodo temperature v večjem delu Slovenije spustile pod ničlo. Ponekod bo zmrzovalo tudi še v torek zjutraj, nato pa bo k nam spet dotekal občutno toplejši zrak.

Prihodnji dnevi prinašajo otoplitev, v sredo že okoli 20 stopinj 

04. 04. 2022 07.24

Ohladitev v preteklih dneh nam je prinesla dobrodošle padavine, a tudi strah sadjarjev pred pozebo. Tokrat smo se ji na srečo izognili, saj so se temperature ob oblakih in vetru le na mrazu najbolj izpostavljenih legah spustile pod ničlo, v prihodnjih dneh pa bo vreme krojil občutno toplejši jugozahodni veter, ki nam bo ob popoldnevih spet prinesel temperature okoli 20 stopinj Celzija. Ob jugozahodniku se bodo oblaki večji del tedna zbirali predvsem v zahodnem delu Slovenije, drugod bo večinoma sončno. Tako bo ostalo do sobote, nato pa nas bo prešla nova hladna fronta s padavinami in, kot vse kaže, spet tudi s precej nizko mejo sneženja. 

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Na kaj morate biti pozorni pri nakupovanju mesa?

28. 10. 2021 00.15

Ali redno preverjate, od kod prihaja izdelek, ki ga kupite? Raje izberete lokalne izdelke ali to pri vas sploh ne igra vloge? V nadaljevanju preberite, kaj vse pridobite z nakupom lokalnih izdelkov – tudi mesa.

Pri tem trgovcu najdete kakovostno slovensko sadje in zelenjavo!

22. 10. 2021 00.15

Lokalni izdelki so izvrstnega okusa, a ne le to – so tudi nesporni ekološki zmagovalci. Transport lokalnih izdelkov je namreč veliko krajši, kar je seveda okolju bolj prijazno. Pa že veste, na policah katerega slovenskega trgovca najdete bogato ponudbo slovenskega sadja in zelenjave?

V delih Kanade topleje kot v Dubaju, dosegli nov temperaturni rekord

28. 06. 2021 12.45

Zahod Kanade in dele ZDA ob tihomorski obali je zajel vročinski val, ki s seboj prinaša rekordne temperature. V mestu Lytton v Britanski Kolumbiji so izmerili kar 46 stopinj Celzija in tako zabeležili nov temperaturni rekord.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah

22. 04. 2021 17.38

Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo

09. 04. 2021 14.40

V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?

08. 04. 2021 21.28

Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Oroševanje rešilo pridelek nekaterim sadjarjem, pri drugih niti ta sistem ni pomagal

08. 04. 2021 10.50

Temperature zraka so se v večjem delu države že drugo noč zapored spustile pod ledišče, kar je prizadelo predvsem letino sadjarjev. Ti so v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo prve ocene sporočila v petek. Na jugovzhodu Slovenije je pozeba prizadela vse vrste sadja, nekatere povsem. V Evrosadu so del nasadov oroševali, zaradi česar jim je uspelo rešiti pridelek na teh mestih. Marsikje pa niti oroševalni sistemi niso bili kos nizkim temperaturam.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'

07. 04. 2021 12.51

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Pozeba je tu, kaj storiti?

06. 04. 2021 11.21

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, predvsem v sadjarstvu. Večji del Slovenije bo tudi tokrat – že petič v zadnjih šestih letih – prizadela pozeba, saj bodo jutra v naslednjih dneh mrzla s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija. Kako se je mogoče zaščititi pred pozebo?