SLOVENSKI DAN BREZ ZAVRŽENE HRANE

Trajno delamo sijajno: zgodbe, v katerih vedno zmagata dobrodelnost in trajnost
05. 02. 2025 00.15Najlepše zgodbe so tiste, ki jih ustvarjamo skupaj. Številne takšne zgodbe, tudi "tisto o plastenkah", pišejo v Lidlu Slovenija, kjer verjamejo, da lahko povezani ustvarjamo boljši svet.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij
13. 10. 2023 13.24Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Zajtrk s sadjem, super dan
19. 11. 2021 09.38Dan slovenske hrane se je 11. po vrsti začel s tradicionalnim slovenskim zajtrkom v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Partnerji projekta, namenjenega ozaveščanju in spodbujanju rednega zajtrkovanja ter izbiranju lokalnih živil, so ob tem letos prvič vse povabili tudi k pripravi tradicionalnega slovenskega kosila.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'
16. 10. 2019 06.00Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Bolnišnice letno zavržejo za vsaj 5.700 ton hrane, domovi za starejše pa vsaj 3.060 ton hrane
24. 10. 2017 14.54Na svetu proizvedemo štiri milijarde ton hrane, od tega je 1,3 milijarde ton zavržemo. Še bolj žalosten je podatek, da je vsak deveti Zemljan še vedno lačen. Ekologi brez meja so preverili, kako je z zavrženo hrano v javnih zavodih ter ugotovili, da imamo rezerve. In rešitev? Za zmanjšanje količine zavržene hrane so nujne sistemske rešitve, pa tudi večja občutljivost ljudi do hrane.

'Slovenski potrošniki smo kot koš za smeti za hrano, ki je drugje ne prodajo'
24. 01. 2017 12.11To so besede direktorice Mlekarne Planika Anke Lipušček Miklavič, ki je prepričana, da Slovenci preveč gledamo na ceno in premalo na kakovost, zato nam lahko vse prodajo. Toda dobra hrana nikoli ne more biti poceni, poudarja, saj je treba za dobro surovino plačati in če hočete, da je dobra, mora biti proizvedena na dober, naraven način.

FOTO: V ljubljanskih Mostah bo vrata odprla ljudska kuhinja, kjer bodo ubogim delili tople obroke
14. 11. 2013 17.12"Preveč hrane je zavržene, zato bom odprli ljudsko kuhinjo in jo raje delili lačnim," so odločeni slovenski humanitarci, ki te dni intenzivno urejajo prostore nekdanje gostilne Pod strehco v ljubljanskih Mostah. Viške hrane bodo začeli razdeljevati 1. januarja 2014, vsak dan pa želijo nasititi vsaj 200 ljudi.