SFRJ

Zaradi dvojine, ki je rešila spolna napadalca, v spremembo kazenskega zakonika

20. 03. 2025 18.28

Okrožno sodišče v Kopru je moška, ki sta leta 2017 pod vplivom alkohola spolno napadla dekle, obsodilo na leto dni zapora. Pri tem je upoštevalo določilo kazenskega zakonika, ki v primeru spolnega napada več oseb zaporedoma predvideva zaporno kazen. Višje koprsko sodišče je sodbo spremenilo in storilcema izreklo pogojno kazen, saj so menili, da več oseb zaporedoma pomeni najmanj tri in ne najmanj dva storilca. Tudi vrhovno sodišče je sklenilo, da je pri problematiziranem členu mogoče za več oseb smatrati le tri ali več storilcev. Ministrstvo za pravosodje sodbo obžaluje. Predlog novele kazenskega zakonika, ki je v parlamentarni proceduri, bodo spremenili.

Prekinjena tekma, metek v denarnici in pobeg, ki to sploh ni bil

23. 02. 2025 07.00

Skupinski upor obsojencev, ki jim je pravosodni policist tik pred koncem pomembne tekme izklopil televizor. Obsojenec, ki je pobegnil dvakrat – samo zato, da je dokazal, da je to mogoče. Trojica, ki je v 33 sekundah preplezala žičnato ograjo. In debela denarnica, ki je prestregla pot izstreljenega naboja. Zgodovino Zavoda za prestajanje kazni Dob pri Mirni je zaznamovalo več izrednih dogodkov, ki odmevajo še danes.

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Dva odstotka 'za Nato' ne bosta dovolj: 'Morali bomo zapraviti več'

12. 12. 2024 09.28

Dvoodstotni izdatki za obrambo so bili dolgo časa neizpolnjena zaveza večine držav članic Nata. To vsekakor ni godilo ZDA, vodilni vojaški sili in proizvajalki orožja v zavezništvu. Donald Trump je bil že v prvem mandatu izjemno kritičen do "skopuštva" drugih članic. Ruska invazija na Ukrajino je spremenila vse, danes večina držav 'troši' več kot dva odstotka. Vendar to ni zgornja meja, ampak minimum, vse glasneje sporočajo iz Bruslja. Nekateri uradniki so začeli govori o zvišanju minimalnega praga na tri odstotke.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Jernej Zoran: Lahko povem, da sem sam sebi precej strog kritik

05. 10. 2024 07.00

Novomeški glasbenik Jernej Zoran je po singlu Ptice letijo spet na jug predstavil še istoimenski album. Minulo leto se je moral soočiti s težko življenjsko prelomnico, saj mu je umrla mama, pesmi na albumu pa reflektirajo tudi čas pandemije in dogajanje v družbi, ki je sledilo temu obdobju. Navdiha mu ne zmanjka, pravi, najde pa ga v življenju doma in tudi takrat, ko pogleda čez planke.

Ljubil in umrl v deželi 'bečkih konjušarjev'

04. 09. 2024 12.53

Borisav "Bora" Đorđević je bil eden najbolj kontroverznih glasbenikov in javnih oseb na območju nekdanje Jugoslavije. Poleg velikih vsegeneracijskih hitov smo si ga v Sloveniji zapomnili tudi po nacionalistični izjavi o Slovencih kot "bečkih konjušarjih", v prevodu "dunajskih konjarjih" oz. poenostavljeno 'hlapcih'. Sodeloval je tudi v skladbah, uperjenih proti drugim narodom, predvsem Hrvatom. Slovencem, ki jih je izjava prizadela, se je 20 let kasneje opravičil, še več, zadnja leta svojega življenja je našel svojo ljubezen v Ljubljani, kjer je tudi umrl.

Goreči BOV v Kursku: slovenski oklepniki v Rusiji?

22. 08. 2024 12.13

Mineva drugi teden ukrajinske ofenzive v ruski regiji Kursk. Kljub vsem naporom Rusiji še ni uspelo povsem stabilizirati fronte, glavnino svojih sil še vedno zadržuje v Donbasu. V regiji Kursk se je pojavila precej široka paleta orožja, ki so ga dobavile članice Nata, med drugim britanski tanki Challenger 2, ameriški oklepniki Stryker in nemški Marder ter morda tudi slovenski BOV.

Slovenija praznuje 33 let samostojnosti, Golob: Praznujmo ponosno

25. 06. 2024 07.21

Slovenija praznuje dan državnosti in s tem obeležuje 33 let od osamosvojitve, ko je takratna skupščina sprejela ključne osamosvojitvene dokumente. Večina slovesnosti in osrednja državna proslava so potekale že v ponedeljek, svoja vrata pa je odprla tudi predsedniška palača, kjer je obiskovalce pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Da smo na doseženo gotovo lahko ponosni, sta ob tem ocenila nekdanja predsednika Danilo Türk in Borut Pahor. Predsednik vlade Robert Golob pa je ob tem dnevu sporočil, naj ga Slovenija praznuje ponosno.

Umrl je sodnik sodišča EU Marko Ilešič

21. 06. 2024 10.33

V 77. letu starosti je umrl sodnik Sodišča EU Marko Ilešič. Med letoma 1984 in 2004 je bil profesor civilnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani, zadnja tri leta pa tudi njen dekan. Ob razpadu SFRJ je bil tudi predsednik Nogometne zveze Jugoslavije, kasneje pa sodnik na pritožbenem razsodišču Uefe in Fife. Leta 2004 je postal sodnik sodišča Evropske unije. To funkcijo je opravljal do svoje smrti.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?

27. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Boj za nebo nad Odeso: Z Zastavo nad Šahede

30. 04. 2024 10.29

Ukrajinske sile so objavile posnetek iz Odese, na katerem s pomočjo protiletalskih topov jugoslovanske izdelave Zastava M55 poskušajo sestreliti ruske drone geran oz. šahid. Najverjetneje gre za protiletalsko orožje, ki ga je Ukrajini dostavila Slovenija. Kot smo že pred časom poročali, je pošiljko sestavljalo 200 mobilnih protiletalskih topov jugoslovanske izdelave.

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ

26. 04. 2024 17.19

DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

Boj za evropske stolčke: Vesna stavi na Prebiliča, kaj pa ostale stranke?

08. 04. 2024 12.42

Kdo vse se je prebil na kandidatno listo stranke Vesna za prihajajoče evropske volitve? Pričakovano je nosilec liste postal kočevski župan Vladimir Prebilič, v stranki pa so zdaj razkrili tudi osem bolj ali manj znanih imen, ki se bodo na volitvah potegovala za mesto v Evropskem parlamentu. Vesna je s predstavitvijo kandidatne liste in programa začela tudi z zbiranjem 1000 podpisov podpore. Katere stranke so že razkrile svoje kandidatne liste in na koga stavijo?

Nosilka kandidatov Levice naj bi bila Sukičeva, Mesec na zadnjem mestu

03. 04. 2024 17.01

Dober mesec pred začetkom volilne kampanje pred evropskimi volitvami stranke moči usmerjajo v sestavo list kandidatov, na katere bodo stavili v boju za položaje v evropski politiki. Predlog liste so pripravili tudi v Levici, a ga čaka še potrjevanje na organih stranke. Nosilno mesto se po predlogu obeta poslanki Nataši Sukič.

Kulturne pravice narodov nekdanje SFRJ: glasovanja še ne bo

02. 04. 2024 14.37

DZ je v tretji obravnavi razpravljal o koalicijskem predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije, vendar o predlogu še ne bo glasoval. Pred končnim glasovanjem o zakonskem predlogu mora namreč odločiti še o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma, ki so ga marca vložili v NSi.

Milanović sprožil vihar odzivov: 'rušenje države' ali 'pogumna poteza'?

16. 03. 2024 10.16

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je za sredo, 17. aprila, razpisal parlamentarne volitve. Izbira datuma sredi tedna pa ni bila edina nenavadna stvar. Le nekaj ur kasneje je napovedal kandidaturo na listi SDP in sprožil vihar odzivov na nepričakovano potezo. O njej bo odločalo tudi ustavno sodišče, saj bi bil v primeru zmage Milanović hkrati predsednik vlade in države. Nekdanji predsednik hrvaške in zadnji predsednik predsedstva SFRJ Stipe Mesić je šaljivo dejal: "Sedaj moram kandidirati tudi jaz".

Superreferendumski dan? O čem vse bi odločali volivci?

14. 03. 2024 06.00

Superreferendumski dan ali več posamičnih referendumov? O kako pomembnih stvareh bomo sploh odločali na njih? Pobude za svetovalne referendume v zadnjih dneh kar dežujejo – tako iz koalicije kot iz opozicije. Pri vprašanju izgradnje drugega bloka nuklearne elektrarne Krško so se, z izjemo Levice, celo poenotili in predlog za referendum vložili. O tem sta v oddaji 24UR ZVEČER govorila predsednik Nove Slovenije Matej Tonin in poslanka Gibanja Svoboda Tereza Novak.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah

07. 03. 2024 18.29

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine

06. 03. 2024 12.33

Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum

04. 03. 2024 15.13

Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

NSi razmišlja o vložitvi zahteve za posvetovalni referendum

29. 02. 2024 13.31

DZ bo prihodnji teden obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ. V NSi so na predlog zakona vložili vrsto dopolnil, saj menijo, da je zakon ustavno sporen. Če dopolnil ne bodo sprejeli, bodo vložili zahtevo za posvetovalni referendum, so poudarili na novinarski konferenci NSi. Sprejetje predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ je v interesu vseh, pa pravijo v Levici.

Poslovil se je diplomat, ki je potrdil razpad Jugoslavije

09. 02. 2024 13.27

V 96. letu starosti je umrl Robert Badinter, francoski diplomat in politik, ki je kot pravosodni minister 1981 močno prispeval k ukinitvi smrtne kazni v Franciji. Badinter je bil tudi član Arbitražne komisije mirovne konference o Jugoslaviji, ki je novembra 1991 ugotovila, da je SFRJ v procesu razdruževanja.

Kuvajtski M-84AB preko Hrvaške in Slovenije v Ukrajino?

01. 02. 2024 10.19

Kuvajt naj bi hrvaški prodal 100 tankov M-84AB. Hrvati se na 41,5-tonsko 'mašino' dobro spoznajo, saj je bil M-84 glavni bojni tank JLA, kot modificirano različico sovjetskega T-72 pa so ga proizvajali v podjetju Đuro Đaković iz Slavonskega Broda. Prav tam naj bi šli tanki skozi remont, nato pa naj bi jih hrvaška poslala v Ukrajino, v zameno pa prejela 25 švicarskih leopardov 2A4. Kot kaže, so si med transportom tanki 'oddahnili' tudi na Ljubljanskem barju, kjer so jih opazili konec januarja.

Bo srbski Jugoimport dolg Sloveniji poplačal z orožjem?

19. 01. 2024 16.15

Slovenija razmišlja o sklenitvi dogovora, po katerem bi srbsko državno orožarsko podjetje Jugoimport-SDPR slovensko terjatev v vrednosti več milijonov evrov poplačalo z dobavo vojaške oborožitve in opreme srbske proizvodnje za potrebe Slovenske vojske (SV).

Obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti

26. 12. 2023 07.14

Dan samostojnosti in enotnosti praznujemo v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita, na katerem se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev pred 33 leti odločilo za samostojno državo Slovenijo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob državnem prazniku v predsedniški palači nagovorila obiskovalce. Besedi enotnost je dodala še solidarnost: "Če bomo solidarni in enotni, kar znamo biti, bo zagotovo lahko še bolje, kot sicer že je."

Z dnevom suverenosti se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA

25. 10. 2023 07.25

V spomin na enega izmed ključnih osamosvojitvenih dogodkov, odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije pred 32 leti, praznujemo dan suverenosti. Osrednja prireditev, ki jo organizirata Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza veteranov vojne za Slovenijo, bo na Ptuju, nagovor bo imel minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.

Magnifico in Konstrakta združila moči

04. 08. 2023 07.09

Za srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonsko koprodukcijo Varuhi formule srbskega režiserja Dragana Bjelogrlića sta moči združila slovenski glasbenik Magnifico in srbska glasbenica Konstrakta, ki sta skupaj napisala pesem z naslovom Put (Cesta). Film bo svetovno premiero doživel 4. avgusta na 76. mednarodnem filmskem festivalu v švicarskem Locarnu.

Z uvedbo 'verbalnega delikta' bi v družbi ostreje obravnavali sovražni govor

24. 07. 2023 19.40

Uvajanje "verbalnega delikta" po zgledu temnih časov totalitarizma ali poskus izkoreninjenja nesprejemljivih in žaljivih javnih besed? Eno od 57 priporočil strateškega sveta premierja Goloba za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi družbena aktivistka Nika Kovač, še posebej izstopa. Gre za idejo ostrejšega kaznovanja, sicer že prepovedanega javnega razpihovanja sovraštva, ki bi ga organi pregona po novem lahko sprožili zaradi "vznemirjenja ali zgražanja v javnosti". In kaj to pomeni za svobodo govora?