Roman Jerala

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'
02. 10. 2023 12.04Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'
23. 12. 2022 09.04V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Po dveh sezonah zatišja sta se vrnila gripa in RSV
02. 12. 2022 19.03V Sloveniji so prve primere gripe v letošnji sezoni že potrdili, a številke še niso visoke – doslej so potrdili 40 okužb. Število okužb bo po napovedih začelo rasti prihodnji mesec, kdaj bo vrh, pa je težko napovedati, zagotovo pa ne zelo hitro, je pojasnila epidemiologinja Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Strokovnjaki pravijo: 'Cepljenje je še vedno smiselno'
06. 11. 2022 18.46Kako napreduje cepljenje proti covidu 19 in je sploh še smiselno? Strokovnjaki pravijo, da zagotovo, predvsem pa za starejše in kronične bolnike. Novo, prilagojeno cepivo kaže, da je štirikrat bolj učinkovito, kot je bilo prejšnje, se je pa kljub temu za zdaj za četrti odmerek odločilo le tri odstotke Slovencev in slabih osem odstotkov Evropejcev.

Še milijon do prelomne terapije: 'Urban je srečen otrok, a borimo se iz minute v minuto'
06. 05. 2022 09.27"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama že skoraj triletnega dečka Urbana, prvega otroka, ki mu je bila v Sloveniji diagnosticirana genska okvara, zaradi katere ne more ne hoditi ne govoriti. Izdelava zdravila, ki se trenutno razvija v Avstraliji, je zelo draga, a terapija je pionirska, pomeni pomemben preboj v spopadanju s to zahrbtno boleznijo. Do cilja jih loči še dober milijon evrov, zbrali pa so že 900.000 evrov, je povedala njegova mama Špela Miroševič.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'
02. 05. 2022 17.09"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je
22. 02. 2022 20.08S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

Jerala: Sproščali bomo lahko takrat, ko se bodo vse krivulje resno obrnile navzdol
04. 02. 2022 06.00Dobra novica prihaja iz Svetovne zdravstvene organizacije, kjer ocenjujejo, da je v Evropi po dveh letih na obzorju konec pandemije covida. Temu naj bi botrovali visoka stopnja imunosti zaradi cepiv in prekuženosti, prevladujoča blažja različica omikron in bližajoči se konec zime. Kot napovedujejo, se bo Evropa na nove različice virusa lahko odzvala brez ponovne uvedbe drastičnih ukrepov, če bodo države nadaljevale kampanjo cepljenja.

Delova osebnost leta je Aleksander Čeferin
06. 01. 2022 20.14V Cankarjevem domu je potekala prireditev Delova osebnost leta 2021. Nagrado je dobil prvi mož Uefe Aleksander Čeferin. Pri tem je bila poleg njegovega dela v športu poudarjena tudi njegova "vloga aktivnega državljana pri obrambi pravne države in spoštljive javne komunikacije". Slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov
04. 01. 2022 09.54Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Logarjeva: Svetovalna skupina ni razpravljala o morebitnem zaprtju šol po novem letu
28. 12. 2021 10.35V zadnjih dneh se pojavljajo neuradne informacije, da bi lahko otroci zaradi širjenja omikrona po novem letu za en teden ostali doma, torej da bi šole ostale zaprte še za teden dni. A svetovalna skupina za covid-19, ki je zasedala v ponedeljek, o takšnem predlogu ni ne razpravljala ne odločala, pravi vodja skupine Mateja Logar. Kot pravi, bi bilo skrajno neetično, da bi bile gostilne odprte, šole pa bi zapirali.

Za okužbo z omikronom dovolj že bežen stik brez maske
27. 12. 2021 19.29Z različico omikron je potrjeno okuženih že skoraj 300 prebivalcev Slovenije. Zelo verjetno je okuženih še precej več ljudi, saj okužbo z omikronom vsak dan preverijo le na desetini vseh pozitivnih testov PCR. Omikron pa se širi zelo hitro, dovolj je že samo bežen stik brez maske, kažejo prve znanstvene ugotovitve. Roman Jerala s Kemijskega inštituta zato svari: "Čeprav se boste testirali s hitrim testom in odšli silvestrovat med množico, to še nikakor ne pomeni, da se ne boste okužili."

Omikron bo zelo verjetno okužil vsakega, ki še ni cepljen
23. 12. 2021 10.57Različica koronavirusa omikron ima tako veliko potenco, da bo najbrž našla vsakega, ki še ni cepljen, je v spletnem pogovoru, ki so ga posneli v Knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu, opozoril strokovnjak Roman Jerala. V Sloveniji naj bi imeli januarja visoko število okuženih, že cepljeni pa naj bi prestali blažjo obliko bolezni.

Dnevi cepljenja: kdaj in kje se lahko cepite?
17. 12. 2021 13.29Od nedelje do četrtka bo po Sloveniji potekala velika cepilna akcija, ko bodo večjo dostopnost cepljenja proti covidu-19 zagotavljali s podaljšanim delovnim časom 62 cepilnih centrov. Naročanje na cepljenje ne bo potrebno, razen za otroke v starostni skupini od pet do 11 let, povsod pa bo omogočena tudi izbira cepiva. "Odvrzite dvome in strahove, saj so se cepiva izkazala za učinkovita in varna," poziva zdravstveni minister Poklukar. V nedeljo se bo s tretjim odmerkom cepil tudi sam.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?
14. 12. 2021 09.53V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

Neuradno: svetovalna skupina predlaga skrajšanje obdobja za prejetje tretjega odmerka
13. 12. 2021 13.44Po neuradnih informacijah naj bi svetovalna skupina za covid-19 ministru za zdravje na neformalnem pogovoru predlagala skrajšanje obdobja, po katerem bi lahko ljudje prejeli poživitveni odmerek že po treh mesecih. Med predlogi naj bi bila tudi določitev veljavnosti covidnega potrdila o cepljenju na devet mesecev. V torek se medtem začenja tudi cepljenje otrok, starih med 5 in 11 let.

Zvišali stopnjo ogroženosti: hospitalizirani prvi bolniki z različico omikron
12. 12. 2021 16.29V britanskih bolnišnicah so prvi covidni bolniki z različico omikron, je dejal tamkajšnji minister za izobraževanje Nadhim Zahawi. Okuženi z novo različico koronavirusa predstavljajo tretjino vseh primerov v Londonu, je dodal. Ob širjenju različice omikron so na Otoku zvišali stopnjo ogroženosti. Premier Boris Johnson je v nagovoru posvaril pred neizbežnim valom okužb z omikron različico.

Jerala: Epidemijo dodatno podaljšujejo teoretiki zarot
11. 12. 2021 19.23Epidemija različice delta se pri nas postopoma umirja, kar pa se bo na intenzivnih oddelkih poznalo šele čez kakšen teden, napoveduje stroka. Kljub rahlemu premiku na bolje pa epidemiologom v klicnem centru Nacionalnega inštituta za javno zdravje še vedno ne uspe priklicati vseh okuženih in tistih, ki so bili z njimi v stiku. Na dan lahko anketirajo največ 1.200 ljudi. Kot ugotavljajo, je trenutno okuženih največ mladih in delovno aktivnih prebivalcev. Med znanimi izvori okužbe še naprej prevladujejo družine in skupna gospodinjstva, vrtci, šole in delovna mesta.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni
10. 12. 2021 06.00Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

V torek potrdili 1847 novih okužb
08. 12. 2021 09.29Pristojni so v torek ob opravljenih 6571 testih PCR potrdili 1847 okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov se manjša, v torek je bil 28,1-odstoten, kar je za 7,5 odstotne točke manj kot dan prej. Zmanjšuje se tudi število bolnikov, hospitaliziranih je 963 oseb, kar je 42 manj kot dan prej. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 25.966 aktivnih primerov okužbe.

Pfizerjevo cepivo po treh odmerkih učinkovito tudi proti omikronu
08. 12. 2021 06.55Omikron ne povzroča hujših oblik bolezni, tako kot prejšnje različice, in "ni zelo verjetno", da bi popolnoma obšel zaščito, ki jo dajejo cepiva, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Podjetji Pfizer in BioNTech sta sporočili, da je njuno cepivo proti covidu-19 učinkovito tudi proti koronavirusni različici omikron, vendar pa so za zadostno učinkovitost potrebni trije odmerki cepiva.

Gensko zdravilo za Urbana: Prvi rezultati so vzpodbudni
07. 12. 2021 11.50Tako tuji kot slovenski raziskovalci že več mesecev delajo na genskem zdravilu, ki bo pomagalo tako Urbanu kot drugim otrokom z genskimi boleznimi. Prvi rezultati so vzpodbudni, slovenski strokovnjaki pa že razmišljajo, da bi v Sloveniji vzpostavili center za gensko in celično terapijo, da bi Slovenci v bodoče hitreje prišli do najsodobnejših metod zdravljenja.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'
28. 11. 2021 20.05Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.