Referendum o ustavi

Bovški občinski svet podprl načrte tujega investitorja za Kanin

11. 04. 2025 09.24

Bovški občinski svet je na četrtkovi seji podprl predlog za oživitev Kanina, ki ga je svetnikom predstavil tuji investitor, družba CDC iz Bolzana s švicarskim partnerjem. Investitorji so pripravljeni v petih letih v kaninske naprave vložiti 105 milijonov evrov. Svetniki so sicer na seji tudi izrekli nezaupnico županu Valterju Mlekužu.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah

25. 03. 2025 16.56

Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'

07. 01. 2025 11.40

Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini

01. 12. 2024 12.50

Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ

26. 04. 2024 17.19

DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

SDS predlaga posvetovalna referenduma o zaupanju v vlado in nastanitvah nezakonitih migrantov

18. 03. 2024 10.25

Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v parlamentarni postopek vložila predloga za razpis dveh posvetovalnih referendumov. Predlagajo razpis posvetovalnega referenduma o zaupanju v Vlado Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob, in o nastanitvah nezakonitih migrantov v Republiki Sloveniji. V Gibanju Svoboda menijo, da gre pri predlogih SDS za manipulacijo in politično propagando pred evropskimi volitvami. Trenutno je v parlamentarnem postopku sicer več predlogov posvetovalnih referendumov.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah

07. 03. 2024 18.29

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine

06. 03. 2024 12.33

Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

NSi razmišlja o vložitvi zahteve za posvetovalni referendum

29. 02. 2024 13.31

DZ bo prihodnji teden obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ. V NSi so na predlog zakona vložili vrsto dopolnil, saj menijo, da je zakon ustavno sporen. Če dopolnil ne bodo sprejeli, bodo vložili zahtevo za posvetovalni referendum, so poudarili na novinarski konferenci NSi. Sprejetje predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ je v interesu vseh, pa pravijo v Levici.

V Avstraliji zgodovinski referendum o pravicah Aboriginov

14. 10. 2023 06.00

V Avstraliji 18 milijonov volivcev na zgodovinskem referendumu odloča o pravicah Aboriginov oziroma o tem, ali jih bodo kot avtohtone prebivalce vključili v ustavo in jim omogočili neposreden vpliv na odločitve vlade. Zadnje ankete kažejo, da bodo volivci to večinsko zavrnili, potem ko je vprašanje med kampanjo močno razdelilo družbo.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

14. 06. 2023 06.12

Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Francoski ustavni svet zavrnil možnost referenduma

04. 05. 2023 11.52

Francoski ustavni svet je zavrnil predlog opozicije, ki bi lahko privedel do referenduma o sporni pokojninski reformi predsednika Emmanuela Macrona. Ta je v zadnjih mesecih v Franciji povzročila veliko razburjenja in obsežne proteste. Predlog za kompleksen zakonodajni postopek je vložilo okrog 250 opozicijskih poslancev.

DVK pospešil uveljavitev zakonov, ki so bili potrjeni na trojnem referendumu

01. 12. 2022 19.39

DVK je skrajšal rok za sprejem poročila o izidu referendumskega glasovanja. Poročilo bodo predvidoma sprejeli na seji 15. decembra, zakoni o vladi, RTV-ju in dolgotrajni oskrbi, ki so na nedeljskem referendumskem glasovanju dobili večinsko podporo volivcev, bodo tako po napovedih v veljavo stopili še pred koncem letošnjega leta.

Referendum o spremembah družinskega zakonika po odločitvi DZ nedopusten

28. 10. 2022 07.49

DZ je izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27.

Erdogan z referendumom za pravico do nošenja naglavnih rut

24. 10. 2022 10.10

Turški predsednik želi z referendumom spremeniti zakon v ustavi, ki določa pravico do nošenja naglavne rute. Turške ženske, ki nosijo naglavne rute, so se dolgo spopadale z zakoni, ki jim prepovedujejo nošenje naglavnih rut v šolah kot študentkam in v javnih ustanovah kot poklicnim delavkam. Dobil pa je oster odziv opozicije, ki nošenju naglavnih rut v državnih institucijah nasprotuje, ker naj bi šlo za sekularizacijo. Erdogan želi popolno odpravo po njegovih besedah nepravične prepovedi nošenja naglavnih rut.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

Referendum? 'Ljudska volja ni pet kričačev pred parlamentom'

04. 10. 2022 21.37

Poslanci vladajoče koalicije so z 48 glasovi za in 29 proti izglasovali, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb, kar pomeni, da tudi istospolni pari lahko posvojijo otroka. V Gibanju za otroke in družine, ki ga vodi Aleš Primc, pa so takoj po glasovanju napovedali, da začenjajo zbiranje podpisov za razpis referenduma. A to bo težko, ker je ustavno sodišče že odločilo, da je bila prejšnja ureditev, ki je zakonsko zvezo definirala kot življenjsko skupnost moža in žene, neustavna, saj je diskriminatorna do istospolnih parov.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Rusko ustavno sodišče potrdilo priključitev štirih ukrajinskih regij

02. 10. 2022 14.38

Rusko ustavno sodišče je tudi uradno potrdilo priključitev štirih ukrajinskih regij Rusiji, potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v petek razglasil pripojitev Luganska, Donecka, Hersona in Zaporožja. Po ustavnem sodišču mora to sedaj potrditi še ruski parlament, ki naj bi o tem glasoval v ponedeljek. Mednarodna skupnost priključitve ne priznava.

Volivci v Kansasu odločili, da pravica do splava ostaja v ustavi

03. 08. 2022 08.03

Volivci v Kansasu so se na glasovanju o pravici do splava odločili, da v svoji zvezni državi to pravico ohranijo. Šlo je tudi za prvo glasovanje glede pravice do splavu po odločitvi vrhovnega sodišča, ki je junija razveljavilo prelomno sodbo v primeru Roe proti Wade. Slednja je pol stoletja legalizirala splav po celi državi.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

V DZ še ena referendumska pobuda o zakonu o nalezljivih boleznih

06. 07. 2022 16.02

Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je v DZ vložilo že drugo pobudo za razpis referenduma o zakonu o nalezljivih boleznih, podprto s skoraj 4000 podpisi, prvo so včeraj vložili predstavniki ljudske koalicije. V DZ medtem še razmišljajo o pravnih možnostih, saj se postavlja vprašanje, ali je zakon sploh lahko predmet referenduma.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Sklep DZ o prepovedi referenduma o nakupu boxerjev ni v neskladju z ustavo

26. 04. 2022 09.28

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep državnega zbora, ki je prepovedal referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), ni v neskladju z ustavo. Presojo ustavnosti je zahtevala Levica, ki je zahtevala tudi zakonodajni referendum, ker da je načrtovani nakup osemkolesnikov predrag.

Referendum o Krimu in Donbasu v času vojne? 'To je praktično nemogoče'

22. 03. 2022 18.09

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prepričan, da lahko zgolj pogovor iz oči v oči z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom reši vojno. Ker da brez pogajanj na najvišjem nivoju sploh ne more z gotovostjo vedeti, če si Rusija vojno želi ustaviti. Omenil je tudi možnost pogovora o statusu Krima in vzhodne regije Donbas, a še preden bi bil kakršen koli dogovor zares sprejet, bi moralo po mnenju Zelenskega o tem na referendumu odločati ljudstvo. A kako realna je sploh izvedba referenduma v času vojne?

Državni zbor zavrnil pobudo Levice, ta napoveduje ustavno pritožbo

21. 02. 2022 12.07

Poslanci so na seji državnega zbora podprli predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o ratifikaciji sporazuma med vlado in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju pri nakupu vozil boxer. Obrambni minister Matej Tonin je ob tem dejal, da se začenja nujen proces modernizacije Slovenske vojske. Pobudo za referendum je sicer vložila opozicijska stranka Levica, ki je po odločitvi državnega zbora napovedala ustavno pritožbo. Ob tem so dejali, da obrambnemu ministru ne gre za varnost, "temveč za hlapčevanje tujim diplomatom in generalom NATA".

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

20. 02. 2022 10.18

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.