Ratko Mladić

Ameriški lovci leteli nad BiH: v opozorilo Dodikovim težnjam po odcepitvi

09. 01. 2024 09.26

Tri ameriška bojna letala so v ponedeljek preletavala nekaj mest Bosne in Hercegovine. Posebno vojaško vajo je ameriška vojska, v sodelovanju z oboroženimi silami BiH, izvedla na predvečer neustavnega praznika, ki ga v manjši entiteti obeležujejo kot dan Republike Srbske. S tem so poslali opozorilo predsedniku RS Dodiku, ki v zadnjem času grozi z odcepitvijo. A Dodik je prelet označil za "brezsramno kroženje, ki vznemirja državljane", v svojem govoru na slovesnosti pa je znova negiral genocid in poveličeval vojne zločince.

Zgodba o najtežjem kriku iz Srebrenice: 'Nermin, pridi dol'

09. 07. 2023 16.00

Za gospo Saliho morda niste slišali, pa bi morali. Morda niste slišali za njenega moža Rama, ki je bil prisiljen, da je svojega sina Nermina klical v smrt, pa bi morali. Zgodba te srebreniške družine simbolizira vso krutost in nehumanost vojne. A hkrati je Salihina zgodba, ki je med vojno v BiH izgubila dva sinova in moža, tudi zgodba izjemne moči in poguma. V Haagu je pričala proti generalu Ratku Mladiću in pri tem ni pristala na status zaščitene priče. Odločno je rekla ne in dejala, da zločincem lahko pogleda v oči.

V BiH razburja nov krajevni napis za Vzhodno Sarajevo

30. 06. 2023 17.01

Na nekaterih vpadnicah v Sarajevo so se pojavili krajevni napisi za Vzhodno Sarajevo, ki se nahaja v večinsko srbski entiteti Republiki Srbski. Na njih je ob izrazu dobrodošlice napisano, da so prišli "v mesto s 157.000 Srbi, ki so morali oditi iz Sarajeva". Županja Sarajeva se je na to odzvala z ogorčenjem in napovedala kazensko ovadbo.

Po pokolu v Beogradu: srce prekrilo zločinčev obraz

08. 05. 2023 13.35

Grafitu Ratka Mladića na Njegoševi ulici v Beogradu, ki so ga Beograjčani večkrat poskušali odstraniti, a so jim desničarji to preprečili, saj obsojeni vojni zločinec za mnoge Srbe še vedno velja za heroja, so očitno šteti dnevi. Pred grafitom, ki je naslikan le 200 metrov od šole, na kateri je pred dnevi sejal smrt 13-letnik, so se zbrali meščani in čez Mladićev obraz narisali veliko rdeče srce.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'

05. 04. 2023 07.00

"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

V Srbiji zahtevajo odstranitev več kot 300 Mladićevih grafitov

13. 03. 2023 14.42

Regionalna mreža nevladnih organizacij Pobuda mladih za človekove pravice (YIHR) je od komunalnih služb 10 mest in občin v Srbiji zahtevala odstranitev 308 stenskih poslikav in grafitov, ki poveličujejo nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića, ker je bil na haaškem sodišču obsojen zaradi vojnih zločinov med vojno v BiH.

Rusi bi Mladića zaradi bolezni izpustili, Matere Srebrenice ogorčene

16. 09. 2022 11.30

Ratko Mladić je zaradi slabega zdravja teden dni preživel v bolnišnici in po besedah njegovega sina mu ne kaže dobro. Rusko zunanje ministrstvo je tvitnilo, da bi Mladića na podlagi humanitarnih razlogov lahko izpustili, Matere Srebrenice pa so izjave ruskih uradnikov označile za hinavske. Kot pravijo, s tem dokazujejo, da je Rusija na strani morilcev.

Sodišče Mladiću potrdilo dosmrtno kazen za zločine med vojno v BiH

08. 06. 2021 08.23

Sodniki Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča so v celoti zavrnili pritožbo nekdanjega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića ter s tem potrdili obsodilno sodbo prvostopenjskega sodišča iz leta 2017. Današnja pravnomočna odločitev sodnikov, ki prihaja 26 let po genocidu v Srebrenici, pomeni, da bo Mladić preostanek svojega življenja preživel v zaporu.

'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'

08. 06. 2021 16.41

V Bosni in Hercegovini so potrditev dosmrtne sodbe Ratku Mladiću pričakovali, čeprav je bošnjaška stran izrazila obžalovanje, da sodišče ni priznalo genocida tudi v drugih občinah BiH. Bošnjaški član predsedstva BiH Džaferović je dejal, da je sodba vsaj delno zadoščenje za žrtve in izrazil zadovoljstvo, da bo svet Mladića poznal zgolj kot vojnega zločinca. Medtem je srbski član predsedstva Dodik prepričan, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico.

Pravnomočna sodba Ratku Mladiću 8. junija

30. 04. 2021 17.59

Sodniki Združenih narodov bodo 8. junija razsodili v pritožbenem postopku v primeru nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki se ga je prijel vzdevek "klavec iz BiH". Mladić je bil že obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida ter zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995.

Tožilstvo na sodišču v Haagu zahtevalo potrditev dosmrtne obsodbe za Mladića

26. 08. 2020 14.57

Tožilstvo Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča je v prizivnem postopku pozvalo sodnike k potrditvi prvostopenjske obsodbe bivšega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in drugih zločinov med vojno v BiH. Sodbo naj bi sodniki izrekli čez devet mesecev.

Na sodišču v Haagu se je začel prizivni postopek v primeru Ratka Mladića

25. 08. 2020 07.51

Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se je po več preložitvah začel prizivni postopek na sojenju bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 na prvi stopnji obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH. Končno pravnomočno sodbo lahko pričakujemo v prvi polovici prihodnjega leta.

Nova lažna novica, tokrat o smrti Stjepana Mesića

05. 08. 2020 14.46

Na Twitterju je zaokrožil tvit profila, ki je trdil, da je v lasti podpredsednika hrvaške vlade Borisa Miloševića. Gre za novo prevaro, podobno, kot je že bila februarja.

Del opozicijskih poslancev zapustil sejo, ker se Janša ni opravičil za tvit o Srebrenici

13. 07. 2020 08.41

Janez Janša je s svojim tvitom ob 25. obletnici srebreniškega genocida dvignil veliko prahu, ko je zapisal, da se "pokol ne bi zgodil, če bi na območju nekdanje Jugoslavije počistili s komunistično ideologijo". Odzvali so se številni tuji mediji, pa tudi nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor, ki ga je označila za nedržavniškega. Koalicijska stranka Desus je izjavo označila za neprimerno in škodljivo za ugled naše države, nekateri opozicijski poslanci pa so protestno zapustili sejo, ker se Janša ni želel opravičiti.

'Vem, kako sta bila oblečena, ko sta odšla. Ti spomini so nepozabni'

11. 07. 2020 07.00

"Najmanj, kar lahko naredimo, je, da spomnimo svet na to veliko krivico, ki se je zgodila tukaj," je ob 25. obletnici genocida v Srebrenici dejala Nirha Efendić. Kot 16-letno dekle je gledala, kako so srbski vojaki ločevali družine in moške odpeljali na streljanje. "Očitno obstaja v ljudeh neka pošast, ki vsake toliko časa vznikne in se opogumi, da naredi nekaj takšnega," pravi in dodaja, da jo skrbi naraščanje nacionalizma in vračanje ideologij.

Mladića po operaciji na debelem črevesu odpeljali nazaj v zaporniško celico

02. 04. 2020 15.53

Obsojeni vojni zločinec Ratko Mladić je prestal operacijo na debelem črevesu, po kateri so ga odpeljali nazaj v njegovo zaporniško celico v Scheveningenu. V celici naj bi dobil bolniško posteljo, komunicira pa zgolj s svojo družino. Njegova odvetniška ekipa si sicer že dlje časa prizadeva, da bi nekdanjega generala odpeljali na zdravljenje v Srbijo.

Lažne novice: Ratko Mladić ni umrl

11. 02. 2020 14.26

Na spletu in v številnih medijih na Balkanu je zaokrožila novica, da je umrl vojni zločinec Ratko Mladić. Hitro se je izkazalo, da gre za lažno novico, ki naj bi jo prvi objavil italijanski novinar Tommasso Debenedetti.

'Bratranec je padel name, zadeli so ga. Jaz nisem čutil, da bi me, nič ni bolelo'

10. 07. 2019 17.39

Mevludin Orić je priča genocida v Srebrenici. Leta 1995 je po čudežu preživel streljanje iz orožja srbske vojske in postal živi dokaz za grozote, ki so se dogajale tistega vročega julija. Njegova zgodba je zgodba o smrti, preživetju in notranji moči, da kljub vsakodnevnim nočnim moram najde razlog za to, da vsako jutro vstane. 

'Moja vrnitev v Srebrenico je moj način maščevanja'

09. 07. 2019 07.00

Več tisoč pohodnikov se je odpravilo na Marš miru proti Srebrenici, kjer bodo 11. julija pokopali še 33 žrtev genocida. Gre za pot, po kateri so se pred 24 leti do varnega območja prebijali tisoči Srebreničanov med begom pred smrtjo. Med njimi je bil tudi Suljo Čakanović, ki se je po vojni vrnil v domači kraj. "Vrnil sem se, da me gledajo, da jih motim," pravi.

'Vse se je dobro izteklo, dobil je, kar si je zaslužil'

20. 03. 2019 07.44

Z izrekom pravnomočne sodbe nekdanjemu predsedniku Republike Srbske Radovanu Karadžiću se je končalo eno najpomembnejših sojenj zaradi zločinov med vojno na območju nekdanje Jugoslavije. Karadžiću so kazen povišali na dosmrtni zapor, kar je v prizivnem postopku na sodišču v Haagu zahtevalo tožilstvo.

Mladić v živo iz zapora: Šešlja povabil na šah, družini poslal 'poljube'

16. 11. 2018 19.48

Na dosmrtno zaporno kazen obsojeni Ratko Mladić se je iz zapora po telefonu v živo javil v jutranji program komercialne televizije. Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča je upravniku zapora zato naložil, da mora naslednjih 30 dni nadzirati vse telefonske pogovore haaškega obtoženca in poročati o njegovih nepooblaščenih telefonskih pogovorih v zadnjih sedmih dneh.

Kje so danes glavni akterji genocida v Srebrenici?

11. 07. 2018 13.43

Za genocid in zločine v Srebrenici so na sodišču v Bosni in Hercegovini in na haaškem sodišču doslej obsodili 44 oseb na skupno skoraj 700 let zapora in štiri dosmrtne kazni. Kje so danes obsojeni zločinci? Nekateri so umrli še preden so začeli prestajati kazen, nekateri z novo identiteto živijo v tujini, nekatere svojci žrtev gledajo vsak dan ...

'Svet se mora odločiti za dobro ali zlo. Srebrenica se ne sme nikoli in nikomur ponoviti'

11. 07. 2018 07.59

V spominskem centru v Potočarih je potekala spominska slovesnost ob obletnici genocida v Srebrenici julija 1995, ko so sile bosanskih Srbov pobile več kot 8000 Bošnjakov. 23 let po pokolu so pokopali še 35 žrtev pokola, ki so jih identificirali v preteklem letu. Med žrtvami so tudi štirje najstniki. Pogrebne slovesnosti se je udeležilo med 30 in 40 tisoč ljudi.

Hajra Alić je pokopala eno samo kost svojega sina

11. 07. 2018 06.00

"Samo, da dobi označen grob. Da vem, kje leži ta ena sama kost mojega sina," si je želela Hajra Alić, ki je 23 let po njegovi smrti v spominskem centru Potočari naposled le pokopala svojega sina. Svojo dušo in oči. V zemljo so danes položili 35 zelenih krst. Več kot dve desetletji po genocidu v Srebrenici je še vedno pogrešanih med 900 in tisoč ljudi.

Podaljšali rok za pritožbo na obsodbo Mladića na dosmrtni zapor

22. 12. 2017 16.29

Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča je za tri mesece podaljšal rok za vložitev pritožb na prvostopenjsko razsodbo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije bivšemu vojaškemu vodji bosanskih Srbov Ratku Mladiću. Srbija pa je sporočila, da bo prosila za Mladićevo začasno izpustitev, da bi se lahko zdravil v Srbiji.

KRONOLOGIJA: Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izreklo zadnjo sodbo

29. 11. 2017 16.52

Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je izreklo svojo zadnjo sodbo. Konec leta bo po 24 letih zaprlo svoja vrata. Sodišče je izdalo prvo obtožnico leta 1994, prvo sojenje se je začelo dve leti pozneje. Od 161 obtožencev jih je 83 obsodilo.

'Tukaj vojna še naprej poteka, le da se bojuje z drugimi sredstvi'

23. 11. 2017 08.48

Po svetu, na Balkanu in predvsem v BiH, še vedno odmeva obsodba vojnega zločinca Ratka Mladića. Ta bo, kot kaže, do konca življenja v zaporu. Toda, kljub temu, da so svojci žrtev pokola v Srebrenici in drugod v BiH dobili vsaj delno zadoščenje, pa so ljudje v tej državi še daleč od sprave. Retorika je vse hujša, pravi novinar in urednik Senad Hadžifejzović. Razdvojenost namreč odgovarja nacionalistični politiki, ki je vse od vojne v BiH globoko zakoreninjena. 

FOTO in VIDEO: Tožilec sodbo označil za prelomno, Mladićev sin že napovedal pritožbo

22. 11. 2017 10.05

Haaško sodišče je bivšega poveljnika vojske bosanskih Srbov Mladića spoznalo za krivega genocida v Srebrenici ter vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med obleganjem Sarajeva, zajetja opazovalcev za talce ter drugih zločinov med vojno v BiH. Prisodilo mu je dosmrtno kazen. Mladić se je med branjem razsodbe razburil, zato so ga odstranili iz sodne dvorane.

FOTO: 'Mladić je ostal strahopetec do zadnje minute'

22. 11. 2017 13.55

Člani družin bošnjaških žrtev genocida v Srebrenici so zadovoljni z dosmrtno obsodbo za Ratka Mladića. Fikret Grabovica iz združenja staršev umorjenih otrok med obleganjem Sarajeva je sicer dejal, da ne obstaja kazen za to, kar je Mladić storil. Član predsedstva BiH Izetbegovič je Mladića označil za zločinca in strahopetca. Podobno meni tudi ameriška novinarka, ki je v času vojne poročala iz Bosne in se večkrat sestala z Mladićem.

Kdo je 'balkanski klavec', ki vztraja, da je le branil svoj narod in svojo državo?

22. 11. 2017 07.46

Ko je bil star dve leti, so mu ustaši ubili očeta. Njegova hčerka Ana je leta 1994 umrla v nepojasnjenih okoliščinah. Veljal je za izrednega vojaškega stratega, v redkih intervjujih je kot svoje vzornike navajal večinoma velike vojskovodje in vojaške stratege, kot sta bila Hanibal in Aleksander Veliki. Ko so ga po 16 letih skrivanja le prijeli, je takoj priznal: "Jaz sem Ratko Mladić."