Rastline

Topli dnevi vabijo na vrt
02. 04. 2025 00.15Vrt je oaza čutnih doživetij – omamne dišave cvetja in zelišč, nežno šelestenje vetra, osvežujoče vodne kapljice in prijeten vonj sveže trave. Skrbno zasnovan vrt spodbuja dobro počutje, prebuja čute in prinaša veselje. Za popolno idilo sta potrebna premišljeno načrtovanje in nenehna nega. Ugodne vremenske razmere spodbujajo bujno rast cvetlic, grmovnic, živih mej in trate, kar vrt spremeni v pravo naravno zatočišče.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Hišne preiskave v Ljubljani: gojili konopljo in kradli elektriko
27. 03. 2025 13.58Policisti in kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so utemeljili sum, da so 41-letni državljan Srbije in 29-, 30-, 34-letni državljani Slovenije storili kaznivo dejanje s področja prepovedanih drog in tatvino električne energije. Na podlagi ugotovitev in zbranih obvestil so s strani pristojnega sodišča pridobili odredbo za hišno preiskavo in tako izvedli hišne preiskave v štirih objektih na območju Policijske uprave Ljubljana.

Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje
19. 03. 2025 08.43Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti. Po doslej objavljenih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bilo davi ob 7. uri v Biljah pri Novi Gorici –3,3 stopinje Celzija, v Murski Soboti pa –6,7 stopinje.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Vsak dan bo topleje, a jutra bodo še mrzla
01. 03. 2025 08.49Začenja se meteorološka pomlad, ki bo pri nas v znamenju oblačnega vremena in možnostjo snežnih padavin v višje ležečih krajih. Prihodnji teden se nato obeta sončno in vsak dan toplejše vreme, a z mrzlimi jutri. Medtem je razmeroma topla zima ponekod že konec januarja prebudila zvončke oz. kronice, ki te dni vabijo tudi v Arboretum Volčji Potok.

Slovenki za fotografijo srn v zasneženem vinogradu prestižno priznanje
21. 02. 2025 13.54Maruša Puhek, priznana fotografinja iz Radencev, ki trenutno živi v Avstriji, je postala skupna zmagovalka prestižnega tekmovanja WNPA – The World Nature Photography Awards 2025. Zmagala je s fotografijo dveh srn, ki tečeta skozi zasnežen vinograd v vasi Murščak v pomurski regiji. Posnela jo je v sklopu svojega 366-projekta, v katerem je vsak dan v letu posnela eno fotografijo in fotoaparat nosila povsod.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Pri 57-letniku našli rastlinske delce in stekleničko z neznano tekočino
13. 02. 2025 16.22Kriminalisti so med hišno preiskavo na območju občine Vipava odkrili in zasegli okoli 800 gramov delcev posušene rastline, PVC-stekleničko z neznano tekočino, ponarejen in predelan recept za zdravila, dva ponarejena 500-evrska bankovca in več drugih predmetov. Policija bo 57-letnika, ki so ga v preteklosti že obravnavali, zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja kazensko ovadila.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

34-letnik skrival kokain, heroin, steroide in več kilogramov konoplje
06. 02. 2025 11.22Ljubljanski policisti so v torek med hišno preiskavo pri 34-letniku odkrili in zasegli okoli 10 kilogramov prepovedane droge konoplje, 100 gramov kokaina, 300 gramov heroina in več kot 450 tablet steroidov. Našli so tudi več tisoč evrov gotovine ter pripomočke za preprodajo drog. Osumljencu odvzeli prostost.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Los Angeles odet v rožnato: s čim gasijo in omejujejo požare?
18. 01. 2025 07.24Pred skoraj dvema tednoma so v Los Angelesu izbruhnili obrežni požari. Proti ognjenim zubljem se borijo gasilci na tleh, iz zraka jim pomagajo tudi letala, ki nad ogenj spuščajo vodo in ogromne količine rožnatega gasilnega sredstva. Večji del mesta in okolice je tako te dni preplasteno s slojem roza barve. Zakaj uporabljajo roza sredstvo, kako sploh deluje in ali je varno?

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja
22. 12. 2024 08.44Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

Mladi podjetnik leta navdušil s prenosnimi krušnimi pečmi
30. 11. 2024 07.00Uspešni mladi podjetniki so polni odličnih idej. Švicarski nož programiranja, po pošti dostavljene džungla rastline, napredne zobne ščetke, prenosne krušne peči in t. i. AirBnB za storitve testiranja. To so finalisti letošnjega izbora Mladi podjetnik leta, ki že beležijo zavidljive poslovne rezultate tako doma kot na tujih trgih, na veselje piceljubcev pa je komisijo prepričal prav Grega Ivančič, ki strankam omogoča, da si italijansko mojstrovino lahko s prenosnimi pečmi privoščijo praktično kjerkoli.

Alenka in Klemen s talentom povezujeta družino in publiko
29. 11. 2024 11.02Alenka in Klemen sta gimnazijca iz Radomelj, ki ju že od malih nog povezuje ljubezen do glasbe. Oba sta obiskovala glasbeno šolo – Alenka je šest let igrala kitaro, Klemen pa kar osem let klarinet. Kasneje se je Alenka osredotočila na petje, Klemen pa je kot samouk osvojil klavir. In kaj pripravljata za polfinalni oder Slovenija ima talent?

Prihaja čas osrečevanja: Podajmo roko malim junakom!
27. 11. 2024 00.15L'OCCITANE Slovenija s tradicionalno dobrodelno akcijo zbira sredstva za pomoč Junakom 3. nadstropja. Skočite na dobrodelni vlak tudi vi in pomagajte narisati nasmehe na otroške obraze.

Alenka in Klemen
25. 11. 2024 05.55Alenka in Klemen sta glasbena talenta, ki sta že od otroštva povezana z glasbo in ustvarjanjem. Oba sta obiskovala glasbeno šolo, Alenka je igrala kitaro in pozneje razvijala svoje vokalne sposobnosti, Klemen pa klarinet in klavir, ki se ga je naučil igrati sam. Njuna glasbena povezanost je prerasla v redno skupno ustvarjanje, v katerem se dopolnjujeta – Alenka s petjem in Klemen z igranjem ter spremljanjem. Čeprav sta vsak zase drugačna, Alenka s svojo ustvarjalno energijo in Klemen z analitično občutljivostjo, ju povezuje iskrena ljubezen do glasbe, ki jo delita z družino in najzvestejšo oboževalko – mamo.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Z robčki mahali, da bi rešili sosedo, ženska med grmičevjem pet ur čakala na pomoč
30. 10. 2024 10.27Na vzhodu in jugu Španije je narava preteklo noč pokazala svojo surovo moč. Vodotoki več rek so prestopili bregove in poplavili ceste, ulice in domove, narasle vode so odnašale vozila. Šokirani domačini razmere opisujejo kot "grozljive". V Utielu je reševalna ekipa s helikopterjem zadnji trenutek rešila žensko in njene hišne ljubljenčke, v Paiporti pa je mlajša ženska obtičala sredi naraslih voda in se pet ur oklepala grmičevja med čakanjem na pomoč.

Konoplja, prostori za gojenje in bela praškasta snov
28. 10. 2024 11.46Hišne preiskave na območju Lenarta so pokazale marsikaj, razkrile so tudi posebej prirejene prostore za gojenje prepovedane droge konoplje, več pripomočkov za vzgajanje ter druge predmete. To pa še ni vse, pri dveh osumljencih so našli še belo snov v prahu.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

Župan napovedal 'vojno' proti kaktusom
22. 10. 2024 06.16"Stroga prepoved kaktusov v vseh občinskih stavbah!" Tako se glasi odredba župana iz nemškega mesta Plettenberg. Ne bo jih niti v mestni hiši niti v vrtcih ali šolah. In zakaj so se te rastline tako zamerile županu?

Politični pretresi, upanje za otroke iz Gaze in obisk ene najvplivnejših žensk na svetu
19. 10. 2024 17.59Teden, ki je za nami, je minil v znamenju priprav na Ljubljanski maraton. V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Odjeknila je novica, da je Policija zoper predsednika vlade Roberta Goloba vložila kazensko ovadbo, vrste SDS pa je po Anžetu Logarju po 20 letih zapustila tudi njegova poslanska kolegica Eva Irgl. Gasilci so dobili novo vozilo, v Kisovcu pa novo kolesarsko stezo in park, poimenovan po kolesarskem asu Primožu Rogliču. Ljubljano je obiskala predsednica centralne banke Christine Lagarde, glasbeni svet pa se je zavil v črnino.

Ideja o že vnaprej pripravljenem česnu: kako lansirati na police nov izdelek?
17. 10. 2024 19.30Na solati, v juhah, na mesu, kje pa vi najraje jeste česen? Slovenci smo se še pred desetletjem spopadali s pomanjkanjem te začimbne rastline, 80 odstotkov česna je bilo kitajskega, domačega pa skorajda nič. In prav ta manko je dal idejo Poloni Šterk, eni od tekmovalk letošnje sezone oddaje Štartaj Slovenija. Čeprav so z družino živeli v bloku, je starim staršem pogosto pomagala na njivah in tako je leta kasneje tudi sama začela saditi česen. Ker pa se je med pridelkom našlo kar nekaj manjših strokov, jih je Polona začela fermentirati. Nastala je ideja o že vnaprej pripravljenem česnu, koliko poguma in žrtvovanja pa je v resnici potrebnega, da na slovenske police lansiraš popolnoma nov produkt?

Kam gremo? Na koncert, druženje z vplivneži, trajnostne delavnice ... v BTC City!
16. 10. 2024 00.15Trkaj, kapsulna garderoba z Rebecco Gliha in Nino Burazor, izmenjava igrač, pop-up trgovinice vplivnežev in še in še.

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak
15. 10. 2024 17.21Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.