RECIKLIRANJE HRANE

Trajnostni pristopi v industriji – Od embalaže do skladiščenja

03. 04. 2024 00.15

V sodobnem poslovnem svetu se vse bolj prepoznavajo in cenijo trajnostni pristopi, ki ne le da zmanjšujejo vpliv na okolje, ampak tudi izboljšujejo operativno učinkovitost in znižujejo stroške. Spletni portal Moja dejavnost predstavlja kategorije, ki so ključne za podjetja in organizacije, ki si prizadevajo za bolj trajnostno delovanje. Te kategorije ponujajo celovite rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo podjetja na poti do trajnosti.

'Ne' ovojem za kovčke, tankim plastičnim vrečkam in hotelskim milom

22. 11. 2023 18.18

Evropski parlament je sprejel stališče o novih evropskih pravilih za zmanjšanje, ponovno uporabo in recikliranje embalaže. Evropski poslanci si prizadevajo za prepoved zelo lahkih plastičnih vrečk, t. i. večnih kemikalij v embalaži živil in močno omejitev uporabe nekaterih oblik embalaže za enkratno uporabo, kot sta hotelska miniaturna embalaža za toaletne izdelke in ovoj za kovčke na letališčih, so sporočili iz parlamenta.

Nagovor predsednice zavit v skrivnost

12. 09. 2023 19.12

Kako navijati ali vsaj prepoznati za svojo skupnost, ki nima svojega športnega moštva, ki nima nogometne, odbojkarske, košarkarske reprezentance? Ki ne vzbuja čustev, razen morda včasih nekoliko negativnih? Kot so ta o nekakšni birokratski združbi, aparatu, ki odloča o marsičem, kar zadeva naša življenja, naše blagostanje.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Ljubljanske mlekarne z nadzorovano porabo naravnih virov skrbijo za okolje

15. 05. 2021 00.15

Pri ravnanju z odpadki je ključnega pomena spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri in njihove učinkovite rabe, torej da že v izhodišču ustvarimo manj stvari, ki bi lahko končale med odpadki. Spodbujata se ponovna uporaba in recikliranje. Oboje pomembno zmanjša potrebo po naravnih virih in količino odpadkov, ki pogosto pristanejo v vodah.

Ko odpadna plastična embalaža ponovno zaživi

12. 05. 2021 00.15

V naravi plastika ni ogrožena vrsta, ampak se njena razširjenost le še povečuje. Tudi slovenski potrošnik kljub dobri ozaveščenosti o odpadni plastiki, na račun lagodja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja. Ker je plastika ena izmed najbolj razširjenih materialov na svetu, je utopično pričakovati, da bi jo lahko popolnoma nadomestili, zato je pomembno, da krepimo našo odgovornost in zavedanje o njeni uporabi.

Ukinjen prag 15 ton za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo

08. 04. 2021 15.37

Vlada je sprejela uredbo o embalaži in odpadni embalaži. Z njo se za proizvajalce ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Hkrati se uvaja možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki dajo letno na trg v Sloveniji manj kot eno tono embalaže.

Kako porabiti ostanke hrane?

14. 05. 2020 05.00

Zadnji tedni so bili tako ali drugače kulinarično obarvani. Pa ne le zato, ker smo se več zadrževali doma in bili bodisi primorani več kuhati bodisi smo za pripravo najrazličnejših jedi preprosto imeli več časa. Pač pa tudi zato, ker so nas s kreiranjem svojih kulinaričnih mojstrovin med drugim razveseljevali, presenečali in hkrati navdihovali tekmovalci šova Mali šef Slovenije. S sicer hudo konkurenco sta na koncu pometla simpatična Nik in Nika, ki sta tako osvojila laskavi naziv Mali šef Slovenije in svoji šoli zagotovila najvišjo denarno podporo. Tudi zaradi priljubljenega šova si je marsikdo (prvič) nadel predpasnik in se preizkusil za štedilnikom. A čeprav je kuhanje lahko prava umetnost in odličen način sproščanja, se ga moramo lotiti odgovorno in premišljeno, saj lahko v nasprotnem primeru po nepotrebnem veliko hrane zavržemo, kar je današnjem času zelo pereč problem. Zato smo za vse kuharske navdušence pripravili nekaj nasvetov, kako lahko s pametnim pristopom in recikliranjem hrane ravno tako pripravite okusne in inovativne obroke, ki bodo navdušili celo družino.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

V šolski prehrani okoli 40 odstotkov lokalne hrane

13. 11. 2018 14.47

Na krožnikih naših vrtcev in šol je okoli 40 odstotkov lokalno pridelane hrane. Ta je zelo pomembna, saj je zaradi krajših transportnih poti bolj hranilna, hkrati z nakupom pa podpiramo obstoj domačega kmeta. Za promocijo lokalne hrane in seveda zajtrka, kot pomembnega obroka, enkrat letno poskrbi tudi država, ki subvencionira tradicionalni slovenski zajtrk v vrtcih in šolah.

Črni scenarij: tretjina moških v Evropi ni reproduktivno sposobnih

16. 09. 2018 07.00

Kakšna je verjetnost, da bo tudi iz slovenskih pip v prihodnosti tekla mikroplastika? Obeti niso najboljši, 'nevidno plastično problematiko' pa lahko postavimo ob bok podnebnim spremembam. Edina pot za boj s plastiko je zmanjšanje proizvodnje. Z recikliranjem in ponovno uporabo namreč problem le preobrazimo in ga v okolje vrnemo celo v nevarnejši obliki.

Kavarna, kjer hrano in pijačo plačaš z odpadno plastično embalažo

15. 05. 2018 06.00

London je znan po zelo veliko rečeh. Tudi po tem, da je odprtih rok za vse novosti. Tokrat so dobili tako imenovano "odpadniško kavarno", v kateri hrane in kave ne plačaš z denarjem, ampak s plastičnimi steklenicami, embalažo in vso drugo plastiko, ki jo je mogoče reciklirati.

Kako rešiti planet? Manj otrok, so jasni švedski znanstveniki

12. 07. 2017 12.11

Štirje ukrepi so tisti, s katerimi lahko posameznik prispeva k rešitvi našega planeta. Najbolj učinkovit ukrep je po mnenju znanstvenikov odločitev za manj otrok, poleg tega pa še prehranjevanje s hrano rastlinskega izvora, izogibanje potovanjem z letali in življenje brez avtomobila.

FOTO: Tu se sklene krog: iz odpadkov pridobijo kompost ali gorivo

02. 05. 2017 06.30

Obiskali smo ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki, kjer predelujejo biološke odpadke in mešane komunalne odpadke. V center na leto priroma več kot 170.000 ton odpadkov, ki jih nato med drugim spremenijo v kompost, biometan, surovine za recikliranje ...

Kakšno vrečko izbrati, da narava ne bo trpela?

11. 04. 2017 06.26

V Evropi na leto v naravo odvržemo osem milijard plastičnih vrečk. To je več kot 15 tisoč vsako minuto. Čeprav postajamo bolj okoljsko ozaveščeni, smo tudi malomarni. Biorazgradljivo ne pomeni, da vrečka v naravi na hitro razpade in da jo lahko odvržemo kjerkoli, napisi, kot so "okolju prijazno", "100 % razgradljivo", pa so zavajajoči.

Trgovina, kjer se lahko oblečeš in obuješ za 10 evrov

22. 11. 2016 08.10

"Dandanes iz trajnih, kvalitetnih materialov izdelujemo stvari za enkratno uporabo. Gre za razsipnost, povezano s pretirano potrošnjo, ki proizvaja gore nepotrebnih odpadkov," pravi Jurij Bobič. Vse več ljudi se zaveda, da koš za odpadke ne sme in ne more biti prva izbira, pa tudi, da je recikliranje dobro, ni pa dovolj.

Ločevanje odpadkov: problematični črni zabojniki, embalaža z vsebino, plastične vrečke v bio odpadkih ...

21. 11. 2016 06.30

Se vam kdaj zgodi, da stojite pred koši in niste prepričani, v katerega naj vržete določeno smet? Preverili smo, kje delamo največ napak in kaj nam gre dobro od rok. Povprašali smo tudi, v kateri zabojnik sodijo odpadki, pri katerih se v uredništvu nikakor nismo mogli zediniti ... Pri nekaterih smo dobili različne odgovore.

Smeti ne nastanejo kar same od sebe. In odpadki niso nujno nekaj umazanega, ampak uporabna surovina

19. 11. 2016 06.46

Sodelavci mi v šali pravijo "smetarska inšpektorica". In priznam, avtomatično pogledam proti košu, ko nekdo vanj kaj vrže, in ja, zmoti me, ko vidim koga, da plastenko odvrže v koš za ostale odpadke. Ali ko se bananin olupek znajde v splošnih odpadkih, ker "je koš z biološkimi odpadki predaleč". Še bolj me razjezijo izgovori v smislu: "Zakaj bi sploh ločevali, saj na koncu itak vse konča v istem košu." ali "Saj ločevanje ne bo ničesar spremenilo."

Nobelov nagrajenec Japonec Ohsumi presenečen in počaščen

03. 10. 2016 11.58

Nobelova nagrada za medicino gre letos v roke Japoncu Yoshinoriju Ohsumi za odkritja mehanizma avtofagije. Avtofagija je proces, s katerim celica reciklira svojo lastno vsebino, razumevanje tega procesa pa pomaga pri razumevanju nastanka in razvoja številnih bolezni, od raka do Parkinsonove bolezni.