Qualizza

Sojenje slovenskima duhovnikoma v Benečiji

07. 02. 2002 00.00

Na sodišču v Pordenonu v Furlaniji-Julijski krajini se je zaključila prva obravnava proti slovenskima duhovnikoma iz Beneške Slovenije, ki sta v knjigi <em>Mračna leta Benečije</em> razkrila delovanje tajne italijanske protislovenske organizacije O po drugi svetovni vojni.

Slovenska duhovnika pred sodiščem

06. 02. 2002 00.00

V Pordenonu v Furlaniji-Julijski krajini (FJK) se bo jutri začel proces proti slovenskima duhovnikoma iz Beneške Slovenije Marinu Qualizzi in Božu Zuanellu. Obtožnica ju bremeni obrekovanja, ki naj bi jo storila s svojo knjigo Mračna leta Benečije.

Osrednja slovesnost v Bazovici

10. 09. 2000 00.00

Pred sedemdesetimi leti so na tržaškem krasu blizu vasi Bazovica usmrtili štiri slovenske rodoljube in antifašiste. Na smrt jih je italijansko fašistično sodišče obsodilo, ker so izvedli bombni atentat na uredništvo tržaškega fašističnega dnevnika. Danes popoldne je bila v spomin na ta dogodek v Bazovici osrednja slovesnost. Udeležilo se je je okoli 5.000 ljudi. Proslava v čast bazoviškim junakom se je začela s prihodom 1500 pohodnikov s poti spomina. Italijanski fašistični režim si je z različnimi ukrepi prizadeval poitalijaniti slovensko in hrvaško prebivalstvo, ki je živelo v takratni italijanski državi. Na smrt obsojeni so pripadali ilegalni narodno revolucionarni organizaciji Borba. Ta se je kot del narodno obrambne organizacije Tiger borila za osvoboditev Primorske in Istre in njuno priključitev Jugoslaviji. Zaradi številnih atentatov so Borce razkrili, večina aktivistov pa so je ob izbruhu druge svetovne vojne priključila Osvobodilni Fronti. Slovesnost se je pričela s prihodom udeležencev tradicionalnega pohoda Bazoviških žrtev, nakar je sledilo polaganje več desetin vencev, s katerimi so številne krajevne uprave in organizacije tako iz zamejstva kot iz Slovenije počastile spomin na štiri bazoviške junake. Udeležence je nato pozdravil predsednik Odbora za proslavo bazoviških žrtev Milan Pahor, ki je med drugim dejal, da imena Bidovca, Miloša, Marušiča in Valenčiča pričajo o nezlomljivem odporu Slovencev proti raznarodovalnemu fašizmu. Kljub hudim časom so Slovenci vztrajali in vzdržali, je dejal Pahor, ki je še poudaril, da so bazoviški junaki prvi šli v smrt za pravično stvar, se pravi za zrušenje fašizma in za dosego svobode. Spomin nanje je tudi obveza za boljšo prihodnost in za sožitje, so pa tudi istočasno simbol odpora in miru. Slavnostna govornika na proslavi sta bila tržaški senator gibanja Oljke Fulvio Camerini in znani duhovnik ter javni in kulturni delavec iz Beneške Slovenije msgr. Marino Qualizza.

V Italiji sojenje dvema slovenskima duhovnikoma

10. 03. 2000 11.58

Na sodišču v furlanskem Pordenonu se bo danes začela glavna obravnava proti slovenskima duhovnikoma iz Benečije, ki sta osumljena kaznivega dejanja obrekovanja v knjigi Mračna leta Benečije, je danes poročal Radio Slovenija.