Prva pomoč in zdravje

Špela Bezjak Zrim, nova voditeljica Vizite: Zelo sem počaščena

07. 04. 2025 10.23

Dolgoletna novinarka oddaje 24UR Špela Bezjak Zrim je sprejela nov izziv in postala nova voditeljica rubrike Vizita. Prvo Vizito je pripravila zadnji petek v mesecu marcu, zdaj pa se že pripravlja na nove teme. Novinarka, ki je sicer bolj domača v gospodarskih in političnih temah, se veseli novega izziva in do tem, ki jih nudi Vizita, goji veliko spoštovanja. V Viziti svoj prostor na televiziji pogosto dobijo ljudje in zgodbe, ki svet spreminjajo v tišini, pravi Špela.

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'

06. 04. 2025 18.34

Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

V sredo začetek rušenja prve, v ujmi poškodovane stavbe

03. 03. 2025 15.37

Pred vrati je prvo od načrtovanih rušenj stavb, ki so po ujmi avgusta 2023 strokovno ocenjene kot neprimerne za bivanje. Kot prva bo porušena hiša na Poljani pri Prevaljah, rušenje pa se bo začelo to sredo dopoldne. Na seznamu za predvideno rušenje je po zadnjih podatkih 258 objektov.

Eksplozija v nakupovalnem centru na Tajvanu: več mrtvih in ranjenih

13. 02. 2025 10.05

Eksplodiralo je v 12. nadstropju priljubljenega nakupovalnega centra v tajvanskem Tajčungu. Pri tem so umrli najmanj štirje ljudje, še več pa je bilo ranjenih. Na posnetkih se vidi, kako je okna in razbitine razneslo po ulici. Po prvih informacijah naj bi eksplodiral plin v kulinaričnem parku nakupovalnega centra, kjer naj bi potekala dela.

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete

31. 01. 2025 06.00

Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev

20. 01. 2025 06.44

Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

'Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi pripravljen na sklenitev in izvajanje'

14. 01. 2025 09.55

Izrael in Hamas sta tik pred tem, da skleneta dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev. Ta bi lahko bil dosežen že v nekaj urah ali dneh. Državnega sekretarja ZDA dejal Antony Blinken je dejal, da je dogovor pripravljen na sklenitev in izvajanje, žogica pa da je sedaj na strani Hamasa. Pricurljale pa so tudi že nekatere podrobnosti dogovora, v okviru katerega naj bi v prvi fazi izpustili 33 talcev.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS

16. 12. 2024 09.57

V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'

24. 11. 2024 16.47

Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'

13. 11. 2024 12.05

Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Spoznaj novega virtualnega prijatelja, ki ti BO pomagal do boljšega duševnega zdravja

21. 10. 2024 09.27

V današnjem hitrem in stresnem načinu življenja je skrb za duševno zdravje ključnega pomena, a pogosto ostaja zanemarjena.

Izraelske sile v Libanonu zadele občinsko stavbo, kjer so imeli krizni sestanek

16. 10. 2024 07.54

Izraelska vojska je napadla mesto Nabatija na jugu Libanona, kjer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 16 ljudi. Med njimi je tudi župan mesta. Izrael trdi, da je v napadu na mesto ciljal položaje šiitskega gibanja Hezbolah. Libanonski premier Nadžib Mikati pa je obsodil neukrepanje mednarodne skupnosti.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije

11. 10. 2024 11.47

Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

'Bližnji včasih preveč pričakujejo od mene'. Si znaš pomagati?

09. 10. 2024 11.54

Hiter tempo življenja, finančna in družbena kriza prinašajo veliko negotovosti in stresa, marsikdo pa se tako znajde v stiski, kar lahko močno vpliva na duševno zdravje. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato ustvarili projekt Dobro sem, kjer prek delavnic opolnomočijo posameznike in jih naučijo uporabljati orodja, s katerimi se lažje znajdemo v življenju. Na dnu članka najdete tudi dve vaji (eno za odrasle in eno za otroke), ki ju lahko preizkusite.

Štab pod stanovanjskimi stavbami? Tarča Izraela vodja Hezbolaha Hasan Nasrala

27. 09. 2024 18.32

Izraelski napadi na Libanon se nadaljujejo, med drugim je Izrael napadel sedež Hezbolaha v predmestju Bejruta. Medtem je Unicef opozoril, da je bilo v Libanonu ta teden dnevno ubitih več kot dvakrat toliko otrok kot v vojni med Izraelom in Hezbolahom leta 2006. Savdska Arabija je oblikovala globalno zavezništvo, ki si bo prizadevalo za uveljavitev rešitve dveh držav v okviru izraelsko-palestinskega konflikta.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Dojenčki s tečajem plavanja lahko začnejo že pri šestih mesecih starosti

10. 08. 2024 07.16

Po spletu krožijo posnetki, na katerih starš ali pa učitelj plavanja dojenčka še pred prvim letom starosti vrže v vodo, ta pa se obrne na hrbet, zadiha in obstane na gladini. Pa je to res najboljši način, da poskrbimo za varnost dojenčka ob vodi? Kaj je najboljša metoda učenja plavanja? Pogovarjali smo se z Dorico Šajber, učiteljico plavanja in profesorico na Fakulteti za šport.

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...

29. 07. 2024 14.23

Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'

11. 07. 2024 06.00

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni

01. 07. 2024 11.56

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'

18. 06. 2024 06.00

Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Galant napovedal povečanje števila vojakov v Rafi in govoril o Gazi po vojni

16. 05. 2024 17.06

Izraelski obrambni minister je napovedal povečanje števila izraelskih vojakov v Rafi na skrajnem jugu Gaze. Kot je dejal, se bodo operacije izraelskih sil na tem območju okrepile. Čeprav je Galant zavezan zatrtju Hamasa, pa v nasprotju z Netanjahujem ni naklonjen temu, da bi Izrael po vojni prevzel oblast v Gazi. Izrael sicer neprestano izvaja zračne in kopenske napade v že tako uničeni palestinski enklavi. Izraelske okupacijske sile pa so izvedle nove racije tudi na Zahodnem bregu, v katerih so ubili tri ljudi. Ameriška vojska je pred obalo Gaze zasidrala plavajoči pomol, ki bo služil za dostavo humanitarne pomoči obubožanim prebivalcem. Arabski voditelji, ki so se zbrali v Bahrajnu, pa so se zavzeli za popolno priznanje države Palestine.

Iz zime v poletje!

07. 05. 2024 00.15

Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur

11. 04. 2024 07.00

Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Optimistična in energična Julija si prizadeva za lepši svet

13. 03. 2024 10.11

Julija Bukvič dela kot osebna asistentka, ob delu pa izvaja delavnice o drogah in duševnem zdravju. Njena strast je kuhanje, ki bi ga rada približala mladim, zato v MasterChef Slovenija prihaja po novo znanje, pa tudi poznanstva.