Program Zora

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto

05. 08. 2024 21.13

Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Rak materničnega vratu: pregledanost žensk v Sloveniji največja doslej

22. 01. 2024 06.49

Zaznamujemo 18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Slovenija je na podlagi izjemnih rezultatov, ki jih dosega državni presejalni program Zora, prepoznana kot ena izmed držav, ki lahko med prvimi v Evropi doseže odpravo raka materničnega vratu, so sporočili z onkološkega inštituta. Program Zora je lani praznoval 20 let delovanja.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi

04. 02. 2023 07.07

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Program DORA: slikanih največ žensk doslej, pri 655 odkrili raka na dojkah

27. 12. 2021 15.47

Državni program za zgodnje odkrivanje raka dojk DORA je v letu 2021, kljub epidemiji covida-19, dosegel izjemno dober odziv med povabljenimi ženskami, so zadovoljni predstavniki programa. Radiologi so opravili 113.679 mamografij, pri več kot 650 ženskah pa so odkrili raka dojk. Udeležba žensk v programu je tako pristala na ravni pred epidemijo in je bila v letošnjem letu kar 77-odstotna.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana

12. 11. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali

04. 11. 2021 08.58

Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih

11. 03. 2021 15.01

S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo

04. 02. 2021 06.26

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb

18. 01. 2021 10.38

Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Program Dora: skoraj 100.000 slikanj, pri 575 ženskah odkrili raka dojk

24. 12. 2020 08.54

Državnemu presejalnemu programu za raka dojk Dora je uspelo nadoknaditi skoraj vse odpovedi slikanj zaradi spomladanske dva meseca in pol dolge prekinitve izvajanja presejalnih programov zaradi prvega vala epidemije covida-19. Z dodatnimi termini so slikali 99.671 žensk, kar je primerljivo z lanskoletno številko, so sporočili z onkološkega inštituta.

Cepljenje proti HPV za dečke brezplačno najprej v prihodnjem šolskem letu

20. 11. 2020 10.23

Cepljenje proti HPV bi lahko bilo v prihodnjem letu brezplačno na voljo tudi za dečke, saj je zdravstveni svet nedavno dal zeleno luč temu programu. Deklicam je možnost cepljenja proti HPV na račun javne zdravstvene blagajne omogočena od leta 2009, kljub začetni nizki udeležbi pa se je precepljenost šestošolk v lanskem letu dvignila na 59,3 odstotka.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'

21. 09. 2020 12.30

Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Tolmin zdravju najbolj naklonjena občina. Kako pa je kaj v vaši?

26. 05. 2020 11.51

Kot vsako leto je tudi letos Nacionalni inštitut za javno zdravje pripravil podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah. Letos so prvič podelili naziv Občine zdravja, kar je postala občina Tolmin. V primerjavi z lanskim letom so se mnogi kazalniki zdravja izboljšali, nadaljuje pa se tudi trend zmanjševanja umrljivosti. Analiza podatkov je pokazala, da se delež bolniške odsotnosti še vedno povečuje, pada pa število prejemnikov zdravil zaradi duševnih motenj.

Razglašena epidemija, sankcije za kršitelje karantene, infektolog pozval k omejitvi druženja

12. 03. 2020 08.33

Število okuženih s koronavirusom je naraslo že na 96. Odredba o razglasitvi epidemije je začela veljati ob 18. uri. Predstavniki nove vlade pa so na novinarski konferenci, sklicujoč se na oceno infektologov ljubljanskega UKC, pozvali k ustavitvi javnega življenja v Sloveniji. Epidemiolog Janez Tomažič se je zavzel za takojšnje ukrepanje.

Bo Slovenija prva v Evropi, ki bo eliminirala rak materničnega vratu?

20. 01. 2020 08.35

Prav lahko se zgodi, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki bo uspela eliminirati rak materničnega vratu. Namreč, državni program ZORA še naprej učinkovito zmanjšuje incidenco tega raka, v preteklem letu pa se je pomembno povečala tudi precepljenost deklic proti HPV. A ni še čas za praznovanje, svarijo strokovnjaki. Še vedno se namreč določen delež žensk ne odzove vabilom na presejalne teste, prav tako je potrebno dvigniti delež precepljenosti.