Potočnik

RK Celje kot LA Lakers: S predsednico v svetlejšo prihodnost
31. 03. 2025 19.11Alenka Potočnik Anžič, nekdanja slovenska košarkarska reprezentantka in kapetanka ŽKK Celje, je postala nova predsednica RK Celje Pivovarna Laško. Nasledila je Gregorja Planteua, ki je funkcijo opravljal od leta 2022.

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?
31. 03. 2025 07.00V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Slovenski nogometni upi v Turčiji remizirali z Ukrajinci
21. 03. 2025 19.54Slovenska nogometna reprezentanca do 21 let se je na prijateljski tekmi v turški Antalyi z Ukrajino razšla z neodločenim izidom 1:1 (1:1). Slovenci so povedli v peti minuti po golu Tjaša Begića, izenačujoči zadetek pa je deset minut pozneje dosegel Vladislav Veleten.

Volk v predmestju Ljubljane. Poznavalci: Ogroža le sebe
18. 03. 2025 20.26Po družbenih omrežjih je zaokrožil posnetek volka v bližini hiš v Tacnu. Poznavalci mirijo, da mladi volk ni nevaren in ne bo ostal v bližini ljudi, saj se na območjih, kjer ne more najti spolnega partnerja, ne zadržuje.

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza
18. 03. 2025 18.57V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Odprtje Ilirije 18. marca
04. 03. 2025 15.52Odprtje Športnega centra Ilirija, v katerem bo tudi prvi pokrit olimpijski bazen v Ljubljani, bo 18. marca ob 18. uri, je potrdil župan Zoran Janković. Zdaj na objektu, tako župan, že poteka končno čiščenje pred odprtjem.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

"Ture brez cenzure": McDonald's za radovedneže na široko odprl vrata kuhinj
15. 02. 2025 00.15Potrošnike vse bolj zanima, iz česa in kako so pripravljeni priljubljeni izdelki.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?
07. 02. 2025 06.00Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem
24. 01. 2025 06.00Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

V finalu hokejskega državnega prvenstva Olimpija in Jesenice
16. 01. 2025 21.28Hokejisti Olimpije Ljubljane in Sija Acronija Jesenic so finalisti državnega prvenstva. Ljubljančani so na drugi tekmi, čeprav precej težje kot na prvi, v gosteh premagali kranjski Triglav, Jeseničani pa so bili doma boljši od ekipe RST Pellet Celje.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?
26. 12. 2024 17.11Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Znani so zmagovalci 12. Generacije Mladih upov
22. 12. 2024 07.08V preteklem mesecu smo vam predstavili navdihujoče zgodbe dvajsetih finalistov razpisa Mladi upi 2024. Od 11. decembra je na spletni strani Mladih upov potekalo glasovanje, v katerem ste lahko izbrali svojega favorita. Največ vaših glasov in s tem tudi finančne podpore je prejel Tristan Majcenovič, medtem ko je strokovna komisija neodvisno izbrala še 12 drugih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva za nadaljnji razvoj svojih talentov.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Spoznajte zadnjo peterico in glasujte za svojega favorita razpisa Mladi upi 2024
11. 12. 2024 10.00Projekt Mladi upi 2023 se približuje vrhuncu. Doslej smo spoznali že 15 izjemnih zgodb mladih talentiranih posameznikov, ki jih je strokovna komisija izbrala v ožji krog. Sedaj pa je čas, da spoznate še zadnjo peterico finalistov in aktivno sodelujete pri izbiri enega od prejemnikov finančnih sredstev.

Izjemne zgodbe vseživljenjskega učenja: Lahko si navdih!
06. 12. 2024 00.15Odprt je razpis za priznanja ACS 2025!

Predstavljamo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024
05. 12. 2024 13.19Tenisač, jadralec, jazz pianist, kitarist in šahistka so mladi talenti, ki sestavljajo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024. Povezujejo jih izjemen talent, neomajna disciplina, vztrajnost in jasni cilji, ki jih vsak dan znova vodijo k preseganju lastnih meja. Kljub rosnim letom se že ponašajo z izjemnimi dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Za nadaljnji razvoj in doseganje zadanih ciljev pa potrebujejo dodatno finančno podporo, ki jim bo omogočila uresničitev sanj.

Če bi vam delodajalec nudil nadomestilo za 'prostovoljski dan', bi šli pomagat?
05. 12. 2024 06.00Vsi smo že slišali, da ljudje, ki pomagajo drugim, čutijo posebno toplino in se glede samih sebe počutijo bolje. Vendar pa ob hitrem tempu življenja marsikdo nima časa, da bi po opravljenem delu še ure delal kot prostovoljec. Naše podjetje Pro Plus je, ker želi spodbuditi prostovoljsko delo, zaposlenim namenilo štiri prostovoljske dneve na leto. To so dnevi, ko zaposleni lahko nekaj dobrega za druge naredimo kar med delovnim časom, podjetje pa nam nudi 100-odstotno nadomestilo. Konec novembra smo tako zavihali rokave in se odpravili v skladišče Zveze Anita Ogulin in ZPM.

Prazniki nekaterim prinašajo stisko, a Slovenci znamo stopiti skupaj
29. 11. 2024 18.45Blaginja se nekaterim zdi samoumevna, drugim pa precej nedosegljiva. In prav zato decembrski prazniki veliko družinam, mladim in starostnikom prinašajo še večjo stisko. Slovenci smo že večkrat dokazali, da vemo, kaj je stiska, da znamo pomagati, da znamo stopiti skupaj. Zato se v skladiščih Zveze Anite Ogulin in ZPM Moste Polje že pred vstopom v december donacije te dni kar vrstijo - ne nazadnje je pred vrati že prvi dobri mož.