Postojnsko

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Čeprav bi se že zdavnaj lahko upokojil, že 45 let vodi postojnsko porodnišnico
12. 12. 2024 18.53Da pa se v zdravstvu tudi dobro dela, dokazujejo odličja, ki jih že 22 let najbolj zaslužnim podeljuje Zdravniška zbornica. V več kategorijah so nagradili 23 posameznikov, ki so, kot pravijo v zbornici, s svojim predanim delom pomembno prispevali k ugledu zdravništva ter razvoju zdravstvene stroke doma in v tujini. Najvišje priznanje so prejeli Zvonka Zupanič Slavec, ena največjih poznavalk zgodovine medicine v Sloveniji, ginekolog in direktor postojnske porodnišnice Aleksander Merlo ter ljubljanski kardiolog Marko Noč.

Bela žogica s čarobno močjo
20. 10. 2024 17.57Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

'Vsakdo na svetu bi moral to videti. Resnično neopisljivo z besedami'
07. 09. 2024 09.48"Hvala za najbolj neverjetno avanturo – resnično edinstveno. Razgledi so veličastni, osebje pa izjemno. Vsakdo na svetu bi moral to videti. Resnično neopisljivo z besedami." Tako je svojo izkušnjo v Postojnski jami povzel izvršni direktor podjetja Apple Tim Cook.

Požarna ogroženost za Primorsko, Air Tractorji v zraku
16. 07. 2024 18.17Na Primorskem bo od srede razglašena velika požarna ogroženost. Uprava za zaščito in reševanje jo je razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala. Na teh območjih je v naravi prepovedano kuriti in odmetavati predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Inšpektorat in policija bosta izvajala poostren nadzor, ogrožena območja bodo nadzorovali tudi z letali za gašenje.

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?
13. 07. 2024 13.00Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

'V kibernetskem prostoru med državami ni oceanov in meja'
04. 07. 2024 15.35Rdeči proti modrim. Napad in obramba. Monitorji in na njih nizajoče se neskončne vrstice nerazumljivih računalniških ukazov. Za njimi sedijo osredotočeni uniformirani možje in ženske, ki služijo pod različnimi zastavami severnoatlantskih zaveznic. Temu rečejo "čista tišina", ko skozi prostor potuje le zvok desetine tastatur. To je kibernetsko vadišče Kibernetskega centra ministrstva za obrambo v Vojašnici barona Andreja Čehovina v Postojni.

Vojska obljublja manj pokanja na Počku
06. 03. 2024 18.01Načrt dejavnosti Slovenske vojske na vadišču Poček je v letošnjem letu bistveno drugačen od lanskega, je po sestanku z vodstvom Občine Postojna ter ravnatelji tamkajšnjih šol in vrtcev povedal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved. Upoštevali so namreč tiste pripombe, ki so domačine najbolj motile in jezile.

V Postojni odprli center za oploditve z biomedicinsko pomočjo
05. 03. 2024 13.16V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so februarja končali urejanje prostorov za izvajanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo. Center so slovesno odprli ob prisotnosti predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Prisotne je na odprtju pozdravila soproga znanega slovenskega kolesarja Lora Roglič, ki je prinesla rožnato majico vodilnega na lanski kolesarski dirki po Italiji. Dres bo krasil avlo porodnišnice.

Do izliva gnojevke je prišlo zaradi popuščanja stene na laguni
28. 02. 2024 18.31Kmetijski inšpektor je po opravljenih nadzorih v zvezi z izlivom gnojevke na eni od kmetij pri Postojni prejšnji teden ugotovil, da je 18. februarja popoldne popustil del stene na laguni, ki je sestavljena iz železobetonskih plošč. Okoljska inšpekcija za zdaj nadaljuje preverjanje okoliščin.

'Dogodke, kot so se zgodili v Postojni, je treba preprečiti, ne le reševati'
26. 02. 2024 19.54Veliko onesnaženje vodotokov z gnojevko v Studencih pri Postojni k sreči ni povzročilo hujše ekološke katastrofe v Postojnski jami. Madež, ki bi bil lahko usoden za enega izmed simbolov Slovenije – človeško ribico – je jamo dosegel v petek in skozi njo zaradi obilnega deževja in posledično visokega vodostaja Pivke stekel precej hitro. Črn scenarij se tako ni uresničil, v Postojni pa vseeno bijejo plat zvona. Takšne nesreče je, kot poudarjajo, treba preprečevati, ne pa le reševati.

Madež gnojevke že prišel do vstopa v Postojnsko jamo
23. 02. 2024 20.37Po izlivu gnojevke na kmetiji v okolici Postojne, se je zgodilo onesnaženje vodotokov na območju. Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da je madež že vstopil v Postojnsko jamo. Na območju izvajajo redne kontrole pitne vode, ki ni ogrožena.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Vsako leto skoraj 40.000 slovenskih otrok za praznike ostane praznih rok
05. 12. 2023 14.22Bližamo se času praznikov, praznovanj, topline in obdarovanja. Bližamo se tudi času, ko bodo nekatere otroške roke, kljub poslanim pismom na naslove dobrih mož, na decembrska jutra znova ostale prazne, pravijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje in opozarjajo, da vsak 10. otrok v Sloveniji živi pod pragom revščine.

Škandal na prelomu stoletja in spanje v Ljubljani
10. 09. 2023 16.44Če ne bi bilo njega, bi vsi govorili francosko, pravijo za enega najslavnejših mornariških poveljnikov v zgodovini. Številni pa ne vedo, da se je po tem, ko je razbil mit o Napoleonovi nepremagljivosti, Lord Nelson med vračanjem v Britanijo ustavil v Ljubljani. Z njim je potovala njegova velika (ne)sojena ljubezen, poročena Lady Emma Hamilton, ki se je domov vrnila noseča. O tem škandalu bi se danes razpisal ves rumeni tisk. Tudi na naših tleh so se tako prepletla življenja, ki so jih zaznamovale ljubezen, dolžnost, ambicije in usoda.

V Ilirski Bistrici po divjanju tornada poteka sanacija, poškodovanih več hiš
02. 08. 2023 06.35Neurje z obilnimi padavinami in močnim vetrom, ki je prešlo Slovenijo, je znova povzročilo kar nekaj preglavic in gmotno škodo. Na upravi za zaščito in reševanje so zabeležili 69 dogodkov, sunki močnega vetra so odkrivali strehe in podirali drevesa, na območju Ilirske Bistrice je nastal tornado, ki je poškodoval 11 objektov, štiri hiše pa so ostale brez streh. V Kosezah pri Ilirski Bistrici že potekajo nujna sanacijska dela, župan Gregor Kovačič pa si želi predvsem, da bi čim prej našli krovce.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta
15. 07. 2023 15.38Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

Boris Johnson bo osmič očka
20. 05. 2023 13.3558-letni Boris Johnson in njegova 35-letna žena Carrie Johnson bosta še tretjič zibala. Veselo novico je Johnsonova sporočila na družbenem omrežju, kjer je zapisala, da se jim bo čez nekaj tednov pridružil nov družinski član. Za nekdanjega britanskega premiera bo to osmi otrok.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Ali Slovenija potrebuje predsedniško rezidenco?
03. 11. 2022 18.48Slovenci imamo Triglav, imamo Postojnsko jamo, tudi Blejsko jezero. Čeprav imamo nekaj najlepših naravnih danosti, kar jih premore svet, smo edini v Evropi, ki nimamo predsedniške rezidence. Da, imajo jo celo Hrvati. Ali Slovenija v mednarodni skupnosti izpade slabo, ker nima predsedniške rezidence, kaj bi z njo pridobili, ali si tudi Slovenci želijo videti predsednika, ki živi v rezidenci, kot je avstrijski Hofburg in zakaj se je v preteklosti Danilo Türk tako zavzemal, da bi tudi sam dobil predsedniško rezidenco?

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame
17. 10. 2022 12.31V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Johnson navdušil s sproščenostjo: 'Želel je, da ga kličemo Boris'
08. 08. 2022 16.44"Želel je, da ga kličemo Boris, gibal se je med vsemi gosti hotela, za obroke nikoli ni rezerviral mize," je o visokem gostu dan po odhodu povedal lastnik Vile Planinka Marjan Batagelj. Za Johnsonov prihod so izvedeli 24 ur prej. Navdušil jih je s svojo sproščenostjo. Užival je v slovenski tradicionalni hrani, ki jo je menda že dobro poznal, rad je posegel tudi po domačih vinih. Na koncu je bil najbolj hvaležen za zasebnost, ki mu jo je v času medenih tednov ponudil hotel.

'Plezala sva na gore, skakala v jezera, kolesarila in se imela čudovito'
07. 08. 2022 20.07Boris Johnson in njegova soproga Carrie zaključujeta svoje mini poročno potovanje na Jezerskem. Kot je razkril britanski premier, sta preživela nekaj čudovitih dni. Obiskala sta gore, jezera in Postojnsko jamo, kjer sta spoznala tudi človeško ribico. "Toplo priporočam obisk Slovenije, edine države, ki ima v imenu besedo ljubezen," je dejal Johnson.

Vzgojitelji ukrajinskih sirot podali ovadbo zaradi obrekovanja in blatenja
11. 07. 2022 17.00Vzgojitelji ukrajinskih sirot, ki so nastanjene v postojnski Slavini so proti neznancu, ki jih je na Center za socialno delo prijavil zaradi domnevnega fizičnega nasilja nad otroki, podali ovadbo zaradi obrekovanja in blatenja. "Naši otroci nas imajo radi, mene, zaposlene. Vsi nas poznajo, nikoli jih nihče ne bi ranil. Lahko se oglasite in se prepričate na lastne oči," je dejala Katerina Doncova, direktorica sirotišnice Lugansk. Dodala je, da gre za nadlegovanje in da se bodo, če se situacija ne bo umirila, vrnili v Ukrajino.

Slovenka, osebna asistentka zvezdnikov: Priscilla Presley želi obiskati Slovenijo
02. 07. 2022 08.00Romana Vitas je zgovorna rdečelasa Gorenjka, ki zadnjih devet let dela kot osebna asistentka največjih filmskih zvezdnikov na canskem filmskem festivalu. Ker Azurno obalo pozna bolje kot lasten žep, jim lahko nudi popolno podporo v času njihovega obiska francoskega mesta. Začela je kot voznica zvezdnikov, njena naloga pa je bila, da jih pripelje od točke A do točke B. Z leti so se njene odgovornosti povečale, kar je pomenilo, da je zvezdnike, kot sta Madonna in Priscilla Presley, v zelo kratkem času dodobra spoznala. Za 24ur.com in POP TV je spregovorila o svoji nadvse zanimivi zaposlitvi, pa tudi o tem, kdo od igralcev jo je navdušil ter kdo s svojim obnašanjem ni pustil najboljšega vtisa.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu
13. 06. 2022 06.00Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Street View praznuje 15. rojstni dan
25. 05. 2022 11.38Storitev ameriškega tehnološkega velikana Google Street View letos praznuje 15 let. Danes je v njeni zbirki zbranih osem milijonov fotografij, tudi fotografij mest, znamenitosti in naravnih lepot Slovenije. Našteli so že 50 milijonov ogledov.

Volivci postojnske volilne enote prejeli publikacije z napačnim seznamom kandidatov
15. 04. 2022 18.57Nekateri volivci v volilni enoti Postojna so prejeli publikacije s seznamom kandidatov, ki ne kandidirajo v njihovem okraju. Kot so pojasnili v tiskarskem podjetju Cetis, ki je natisnilo omenjene sezname, je do pomote pri grafičnem oblikovanju prišlo zaradi časovne stiske in usklajevanj, a zatrjujejo, da to nima vpliva na samo glasovanje.