Politična šola

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah

07. 03. 2024 18.29

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

Je ministrska kandidatka volivce novačila z lažno izobrazbo?

07. 01. 2024 18.04

Kandidatka za kmetijsko ministrico, poslanka Gibanja Svoboda Mateja Čalušić, se je predstavljala z višjo stopnjo izobrazbe, kot jo v resnici ima. Čeprav ima triletno visokošolsko izobrazbo, je bilo na njenem spletnem parlamentarnem profilu še do nedavnega napisano, da ima univerzitetno izobrazbo. In kar je še huje, tako je tudi novačila volivce na državnozborskih volitvah. Ali je politična novinka s Primorske namerno zavajala? V vladajoči stranki pravijo, da se jim je pripetila neželena napaka. Kaj pa to pomeni za njeno ministrsko kandidaturo?

V napadu islamistične skupine na srednjo šolo vsaj 40 mrtvih

17. 06. 2023 09.47

V napadu islamistične skupine ADF na srednjo šolo na zahodu Ugande je bilo ponoči ubitih vsaj 40 oseb, med njimi večinoma mladostniki, 15 dijakov, večinoma deklet, pa je bilo ugrabljenih. Napadalci so zažgali internat in pokradli hrano. Policija je dogodek označila za teroristično dejanje.

Združljivost štipendij: koalicija temu naklonjena, vlaga svoj predlog zakona

09. 05. 2023 12.36

Po trenutnem zakonu o štipendiranju vsi dijaki in študentje, ki so zaradi šibkega socialnega položaja upravičeni do državne štipendije, ne morejo hkrati prejemati še Zoisove štipendije za nadarjene, pa čeprav bi bili na osnovi uspeha in posebnih dosežkov do nje upravičeni. Eni se morajo odpovedati, kar je po mnenju poslancev SDS diskriminatorno, zato so v DZ vložili predlog novele zakona, ki to področje ureja. Koalicija pa je tik pred zdajci vložila svoj predlog, ki ukinja nezdružljivost, za razliko od opozicijske SDS pa ne vsebuje predloga za dvig štipendije za deficitarne poklice.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje

14. 11. 2022 10.08

Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'

24. 10. 2022 11.58

Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt

24. 09. 2022 09.04

S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'

04. 08. 2022 10.43

Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal

18. 06. 2022 17.02

Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'

03. 04. 2022 06.00

Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'

11. 11. 2021 18.00

20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Od depresije, sextinga in motenj hranjenja do 'najnovejše' Zoom dismorfije

11. 09. 2021 16.42

Nizka samopodoba, motnje hranjenja, depresija, ankcioznost. Pa razširjenost spletnega nasilja, sextinga in posledičnega izsiljevanja, strah pred zamujenim ter 'najnovejša' Zoom dismorfija. Vse to so dolgosežne posledice, ki jih s seboj prinašajo družbena omrežja, na katerih slovenski mladostniki preživijo več ur dnevno. Nevarnosti in pasti pa se (pre)pogosto ne zavedajo.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje

19. 07. 2021 08.32

Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

'Humor je preživetje'

10. 04. 2021 11.00

Težji je položaj, več je humorja, pravi ikona slovenskega novinarstva in vojnega dopisništva Ervin Hladnik Milharčič, češ težko je biti duhovit, ko sije sonce in je vse v redu, zato je humor stvar ljudi v stiski. Humor pa je hkrati tudi ena najboljših strategij za obrambo pred stresom, ki se je razbohotil v letu epidemije. Komu in čemu se smejimo, kaj nas spravi v dobro voljo? So to vici na družbenih omrežjih ali dobra satira naših komikov?

'Bannonova' šola se bo morala izseliti iz italijanske kartuzije

15. 03. 2021 21.35

Načrti nekdanjega Trumpovega svetovalca Bannona, da v Italiji ustanovi politično "gladiatorsko" akademijo, so očitno splavali po vodi. Spor se vleče že več let. Zdaj pa je italijanski državni svet odločil, da se mora Inštitut izseliti iz 800 let starega samostana.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'

26. 07. 2020 07.56

Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

Sodnik odločil: petnajstletnica, ki ni naredila domače naloge, ostaja v priporu

22. 07. 2020 09.32

15-letna temnopolta deklica je v priporu za mladoletnike že vse od sredine maja, sodnik se je v ponedeljek odločil, da se še ne bo vrnila domov. Grace so zaprli, ker ni naredila domače naloge za šolo na daljavo, s tem pa je kršila pogojni izpust. Številni so zaradi dogodka ogorčeni, trdijo, da gre za sistemski rasizem in kriminalizacijo črnih otrok.

Na Kitajskem za uporniške najstnike uvedli učne ure patriotizma

18. 07. 2020 21.17

Za zagotovitev zadostne domoljubnosti hongkonških študentov je bil v celinskem mestu Shenzhen odprt center za "nacionalno varnostno vzgojo", sporočajo iz Pekinga, tri tedne po tem, ko so uvedli drakonski zakon o nacionalni varnosti. Center je zadolžen za pomoč učencem iz Hong Konga in Macauja, da "z izobraževanjem izboljšajo svojo ustavno in nacionalno zavest ".

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice

06. 06. 2020 06.08

V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Kitajci kupili politično šolo v Kumrovcu za dva milijona evrov

08. 05. 2019 13.35

Kompleks nekdanje Politične šole v Kumrovcu, rojstnemu kraju jugoslovanskega voditelja Josipa Broza - Tita, je prodan kitajskemu investitorju, podjetju Zhongya, za slaba dva milijona evrov.

Medtem ko je večina jedla špagete, je mala migrantka dobila pločevinko

10. 04. 2019 06.00

Italijo pretresa zgodba šolarke iz migrantske družine, ki je namesto testenin z omako za šolsko kosilo dobila pločevinko tune in krekerje. Deklica je planila v jok, njena zgodba pa je sprožila ostro politično debato. Župani v svoj zagovor pravijo, da so s slabšim obrokom za revnejše otroke zgolj 'popravili’ položaj staršev, ki plačujejo polno ceno šolske prehrane.

Hrvaška prodaja Goli otok

19. 08. 2014 16.38

Hrvaška prodaja precej premoženja, med drugim številne vile v najlepših mestih, hotele, pa tudi zgradbe z dodano zgodovinsko vrednostjo, kot je politična šola v Kumrovcu. Prodaja tudi otoke, med njimi največ zanimanja zbuja Goli otok, kjer so ruševine nekoč zloglasnih zaporov za politične zapornike.

FOTO in VIDEO: Posedi: Vladne navedbe, da denarja ni, so zavajanje

23. 01. 2013 07.02

Po ocenah sindikatov je stavkalo približno 100.000 zaposlenih v javnem sektorju. Posedi je dejal, da je ponosen na uslužbence, ki so se pripravljeni za svoj položaj tudi postaviti. Štrukelj pa ugotavlja, da ljudi ni več strah svojih stališč sporočiti tudi v javnosti. Minister Turk je v odzivu dejal, da zaradi stavke denarja ne bo nič več.

Ali učbeniki za zgodovino v Srbiji, BiH in na Hrvaškem ustvarjajo nova sovraštva?

20. 11. 2011 17.58

Kaj o zadnji vojni na območju skupne države pravijo učbeniki, iz katerih se učijo osnovnošolci v Srbiji, BiH in na Hrvaškem? Ali mirijo strasti ali jih morda še podžigajo? Ali spodbujajo spravo ali vnašajo nemir in sovraštvo?

Šestletna rasistka?

06. 11. 2009 16.31

Šestletno deklico so v šoli označili za rasistko, ker je temnopolti deklici dejala, da ima na obrazu čokolado. Starše zdaj skrbi, da jo bo incident spremljal, vse dokler bo v tej šoli.

Podobnik: Obvezna srednja šola je dobra ideja

13. 05. 2009 19.40

Glede predlogov ustavnih sprememb, danih s strani Janeza Janše, v SLS menijo, da ustavni temelji slovenske državnosti ne potrebujejo radikalnih sprememb.