Pleskovič

Boscarolovi vtisi iz Washingtona: Melania v Beli hiši govorila slovensko

25. 01. 2025 07.00

Med peščico Slovencev, ki so bili povabljeni na inavguracijo Donalda Trumpa, je bil tudi ugledni podjetnik Ivo Boscarol. V naši oddaji je razkril, da se je med vodenim ogledom Bele hiše srečal tudi s prvo damo Melanio Trump, za katero pravi, da odlično govori slovensko. Potrdil je, da se s svojim dedkom slovensko pogovarja tudi Barron Trump.

Netipična Slovenka, Melania efekt ter slovenski pečat na Trumpovi inavguraciji

21. 01. 2025 06.00

Melania je že pred skoraj desetletjem, ko je prvič postala ameriška prva dama, pritegnila veliko pozornosti ameriške in svetovne javnosti. Sevnica je doživela "Melania efekt", ameriška javnost pa je imela zaradi poročanja o "komunistični domovini" prve dame izkrivljeno sliko o Sloveniji. Desetletje pozneje je Melania znova v središču pozornosti, na Trumpovi zaprisegi pa je bila močna slovenska prisotnost. Bosta v novem mandatu zakonca Trump le obiskala domovino prve dame?

Giorgia Meloni, 'most' med Trumpom in Evropo, gre v Washington

18. 01. 2025 16.29

Italijanska premierka Giorgia Meloni se bo udeležila inavguracijske slovesnosti novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, so sporočili iz njenega urada. Potem ko ga je v začetku meseca na kratko obiskala na njegovem posestvu Mar-a-Lago, bo lahko pot v Washington še okrepila njune dobre odnose, Melonijeva pa bi lahko delovala tudi kot "most" med njim in Evropo.

Povabljenci Melanie Trump: na inavguraciji tudi Boscarol in ljubljanski škof

16. 01. 2025 15.06

Slovenska delegacija, ki bo v živo spremljala inavguracijo 47. ameriškega predsednika Donalda Trupa, bo očitno večja, kot se je sprva zdelo. Melania Trump in njen oče Viktor Knavs sta namreč na zaprisego povabila sedem njunih osebnih prijateljev. Najodmevnejše ime med povabljenci je slovenski letalski pionir Ivo Boscarol, na seznamu pa je tudi ljubljanski škof.

Glasbena skupina Ember je z debitantskim albumom razgalila svoje duše

24. 11. 2024 14.27

Glasbena skupina Ember je izdala svoj debitantski album Razgaljena. Štiričlanska skupina z Dolenjske ustvarja že dlje časa, tokrat pa so svojim poslušalcem postregli s svežimi komadi indie rocka. Z novim albumom tako sporočajo, da je treba svoje telo razgaliti in pokazati pravega sebe, kakor so to storili tudi sami.

EMBER: Kreativnost ohraniš tako, da počneš, kar te veseli

07. 06. 2024 09.02

Skupina Ember, v sestavi Davor Vovko, Nik Švalj Pleskovič in Nejc Hodnik, na slovenski glasbeni sceni ni novost. Poslušalcem so se priljubili s pesmijo Pepel, zdaj pa predstavljajo že peti singel Enosmerna, ki je že dober napovednik za njihov prvenec, za katerega napovedujejo, da bo izšel jeseni.

Samota indie rockerjev Ember

05. 03. 2022 10.00

Mlada dolenjska zasedba Ember je po lanskem debitantskem singlu Pepel, ki se je veselo vrtel na radijskih postajah, zdaj pripravila drugo pesem in videospot z naslovom Sam. Njihova motivacija in ustvarjalni zagon pa se iz dneva v dan stopnjujeta.

Lobist Božo Dimnik predstavil svojo biografijo

27. 09. 2021 21.02

Znani slovenski lobist Božo Dimnik je v Cankarjevem domu ob navzočnosti številnih javnih osebnosti predstavil biografsko knjigo o svojem življenju z naslovom V znamenju ribe. V biografiji, ki jo je zapisal in uredil pisatelj Tadej Golob, deli dogodke tako iz zasebnega kot profesionalnega življenja.

Na Alma Mater Europaea z evropsko komisarko Mariyo Gabriel do rešitev izzivov šolanja na daljavo

09. 03. 2021 12.33

Na dogodku, kjer bo sodelovalo več kot 500 udeležencev iz 30 držav, bodo nastopili številni svetovno znani akademiki in strokovnjaki, med njimi tudi evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel in svetovno znani ekonomist Jeffrey Sachs.

Umrl belokranjski znanstvenik, ki je v vesolje spravil dva satelita Voyager

22. 11. 2019 13.05

Umrl je v ZDA živeči priznani slovenski znanstvenik Anton Mavretič, ki je med drugim sodeloval pri programu Voyager. Leta 2015 mu je predsednik republike Borut Pahor podelil srebrni red za zasluge. Bil je tudi velik domoljub, s svojim znanstvenim delom pa je prispeval k najvišjim dosežkom na področju vesoljske tehnologije.

Gantar kritično o otroški kardiokirurgiji: Angažma stroke ni bil zadosten

13. 06. 2019 15.32

Nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar je bil na današnjem zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ o otroški kardiologiji izrazito kritičen do stanja otroške kardiokirurgije v UKC Ljubljana v času, ko je bil na čelu ministrstva. Komisija je sicer še zaslišala nekdanjega strokovnega direktorja kirurške klinike UKC Alojza Pleskoviča in nekdanjo strokovno direktorico UKC Darinko Miklavčič.

Pahor: Enotnost je mogoče zgraditi le okrog vizije

26. 12. 2015 07.29

Pred 25 leti je takratna slovenska skupščina razglasila izide plebiscita o odcepitvi od Jugoslavije. Premier Cerar je v voščilu poudaril, da "vse, kar imamo, ni samoumevno in tudi v prihodnje si bo treba vedno znova skupno prizadevati, da bomo Slovenijo in vse njeno bogastvo ohranili lepo in zdravo ter jo uspešno razvijali v skupno dobrobit".

VIDEO: Anže Šuštar zaročil Alenko Gotar

20. 07. 2015 16.22

Pevka Alenka Gotar, ki je nedavno napovedala umik iz pevskih vod, je z Ansamblom Anžeta Šuštarja na festivalu Števerjan zapela pesem Še vedno si tu, zdaj pa so zanjo posneli tudi videospot. Ta temelji na življenjski zgodbi Anžeta Šuštarja, sicer Alenkinega partnerja.

Grkom bi odpisali dolgove, ko bi ti pokazali prve rezultate: Pred seboj imajo vprašanje - bodo reševali Sirizo ali sebe

04. 07. 2015 07.49

Grčija, Evropa in ves svet so v pričakovanju referenduma, ki bi utegnil odločati o usodi države v območju evra in prihodnji politični sliki države. "Ne odločamo le o tem, da ostajamo v Evropi, ampak se odločamo za dostojno življenje v Evropi," je v zadnjem nagovoru množici poudaril Cipras.

Otroke bodo na zahtevnejše srčne operacije vozili v München

13. 12. 2013 14.49

V program otroške srčne kirurgije bo klinični center vključil dva nova srčna kirurga, ki naj bi se v čim krajšem času doizobrazila. Okoli petino zahtevnejših operacij bodo opravili v münchenski bolnišnici. Ali bodo izraelskega kirurga še potrebovali, pa je "odvisno od novega načina dela".

'Selitev bo prinesla boljše pogoje za bolnike'

30. 07. 2013 15.49

Minister za zdravje Tomaž Gantar pravi, da nima razloga, da ne bi verjel vodstvu UKC Ljubljana, da je zaprtje kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo v bolnišnici Petra Držaja in njegova selitev v glavno stavbo UKC dobra za bolnike.

Pahor spremenil mnenje: Šola mora tudi vzgajati

22. 03. 2013 08.45

Gospodarska kriza je večinoma posledica pretiranega pohlepa in izkrivljenih vrednot, ugotavljajo poznavalci. Rešitev naj bi bila v bolj etičnih pristopih, ki bi namesto iskanja dobička brez moralnih in pravnih zadržkov v prvo vrsto postavljali tudi človeka in njegovo dostojanstvo.

UKCL: Otrok ni umrl med ali po operaciji, ampak ob slikanju prsnega koša

29. 01. 2013 09.06

V UKC Ljubljana naj bi pri strokovnem nadzoru ugotovili, da so na smrt dojenčka s prirojeno srčno napako vplivale številne sistemske pomanjkljivosti in tudi neustrezna odločitev o načinu zdravljenja. Na UKC poudarjajo, da so otroka uspešno operirali in da je imel eno najtežjih srčnih napak.

Veselko: Birokratizacija je del problema

18. 10. 2012 11.36

Med razlogi za odstop z mesta predstojnika za travmatologijo Matjaž Veselko navaja premajhne pristojnosti za uspešno vodenje oddelka. Poleg tega pravi, da je problematična tudi organizacija dela na urgenci. Z generalnim direktorjem sta se dogovorila, da bo oddelek vodil še največ eno leto.

Na vidiku novi rezi. Bi si z njimi Slovenija povrnila zaupanje?

09. 08. 2012 07.22

Ministrstvo za finance naj bi pripravljalo nov paket varčevalnih ukrepov, ki bi posegli v plače, nadomestila za brezposelne, regres pa bi kompenzirali z napredovanji. Pleskovič, ki je nekoč vodil Svetovno banko, pa pravi, da imajo bonitetne hiše tudi svojo zgodbo. "Denar kupi vse," dodaja.

'Čakajo, da se moje zdravje tako poslabša, da stroškov z mano ne bo več'

11. 07. 2012 13.08

Irena Volkner, ki je imela tumor v glavi in je bila po nepojasnjenem odlašanju z operacijo v Ljubljani februarja operirana v Nemčiji, se je odločila za tožbo. Z UKCL se je sicer dogovorila za odškodnino, a po petih mesecih je še ni dočakala. "Počutim se prevarano, zavedeno in ogroženo," je dejala.

'V 1,1 milijona tudi letalske karte in nastanitev'

20. 01. 2012 13.26

Srčni kirurg David Mishaly, ki je brez slovenske licence operiral otroke in dobil visoko plačilo, je bil najboljša izbira, trdijo v kliničnem centru. Domnevne nepravilnosti preverjajo na protikorupcijski komisiji, na ministrstvu, na inšpektoratih, preiskava je bila tudi na policiji.

Bonitetne hiše vodi zasebni interes?

13. 12. 2011 18.57

Namen bonitetnih hiš se je izrodil. Njihova moč je absolutno prevelika, njihove napake niso sankcionirane, poleg tega jih vodi zasebni kapital. Na to opozarja nekdanji direktor pri Svetovni banki Boris Pleskovič. V naši največji banki se z njim ne strinjajo.

FOTO: Nepričakovana smrt Andreja Bajuka

16. 08. 2011 09.16

V 68. letu je umrl nekdanji premier, nekdanji finančni minister in bivši predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk. Ob njegovi nepričakovani smrti so številni izrazili sožalje.

Zidar vrste ni preskočil, je pa zaobšel nekatere postopkovne korake

16. 05. 2011 11.28

Operacija Ivana Zidarja je bila nujna, so ugotovili neodvisni strokovnjaki v ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru, kar pomeni, da nekdaj prvi slovenski gradbenik ni preskočil vrste za operacijo.

Strateški svet pod taktirko Groznika

06. 07. 2007 14.31

Nov predsednik Strateškega sveta za gospodarski razvoj je postal Groznik, namestnik dosedanjega predsednika.

Kdo bo novi Gaspari?

05. 02. 2007 11.05

Med imeni za novega guvernerja BS se poleg Jazbeca omenjajo še Zakrajšek, Šušteršič, Arhar in Pleskovič.

Šušteršič zavrnil ministrovanje

04. 05. 2006 20.13

Janez Šušteršič je sporočil premieru, da iz osebnih razlogov ne more prevzeti funkcije ministra za razvoj.

O kandidatih za guvernerja BS

13. 03. 2001 00.00

Po včerajšnjih ločenih posvetovanjih predsednika republike Milana Kučana z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti o možnih kandidatih za guvernerja Banke Slovenije (BS) sta se o podpori kandidatom danes dokončno opredelili tudi DeSUS in SDS. Koalicijska DeSUS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, ki ima ob izraženi podpori LDS, SNS in SMS med tremi kandidati največ možnosti za imenovanje, poslanska skupina SDS pa je predsedniku države danes sporočila, da Gasparijevega imenovanja ne podpira. Med možnimi kandidati za prvega moža osrednje slovenske banke sta sicer še dosedanji guverner France Arhar, ki ga podpirajo v SLS+SKD, ter finančni strokovnjak Boris Pleskovič, ki ga je v včerajšnjem pogovoru predlagala NSi.

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.