Pergam

Ogorčenje zaradi odpovedi dolgoletnemu profesorju: krive stare zamere?
07. 03. 2025 12.57Po 32 letih dela je mariborska univerza odslovila priznanega filozofa in profesorja Friderika Klampferja. Ta je prepričan, da je odpoved prejel zaradi osebne zamere dekana Darka Friša, kar tako fakulteta kot univerza zanikata. V bran odpuščenemu profesorju so, poleg sodelavcev in študentov, stopili tudi v sindikatu Pergam.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine
17. 01. 2025 19.22Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov
06. 12. 2024 06.52ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Slovo Lidije Jerkič – prihodnje leto se poslavlja z mesta predsednice ZSSS
13. 10. 2024 08.50Lidija Jerkič prihodnje leto zapušča položaj predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kdo bi jo lahko nasledil, še ni znano, čeprav kroži več imen. Po neuradnih informacijah STA je še vedno mogoča združitev ZSSS s Konfederacijo sindikatov Slovenije Pergam, s čimer bi se lahko na vrh skupne centrale zavihtel Jakob Počivavšek.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Sindikat vodstvu Darsa očita poskuse ustrahovanja delavskih predstavnikov
26. 08. 2024 14.14Sindikat delavcev Darsa upravi družbe očita neprimerne metode zastraševanja in razkazovanja moči nad delavskimi predstavniki. Vodstvo pozivajo, naj nemudoma preneha z nedopustnimi praksami ter vzpostavi odprt in konstruktiven dialog za reševanje dejanskih težav, s katerimi se sooča podjetje. V Darsu očitke odločno zavračajo.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

Nezadovoljstvo s pogajanji glede dviga plač: Protestiralo okoli 200 delavcev Darsa
21. 06. 2024 06.40Da bi izrazili nezadovoljstvo s postopkom in vsebino pogajanj za dvig plač v državnem upravljavcu avtocest in hitrih cest, je del delavcev Darsa v Ljubljani pred upravno stavbo podjetja organiziral protestnih shod. Protest je potekal pod okriljem Sindikata delavcev Darsa, ki ta teden z upravo ni podpisal dogovora o novem dvigu plač.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?
01. 05. 2024 19.32Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Na predvečer praznika dela bodo po gričih zagoreli kresovi
30. 04. 2024 06.15Po gričih bodo na predvečer praznika dela zagoreli kresovi, sindikati in nekatere druge organizacije pa bodo poskrbeli za vsebino kresovanj. Na kresovanju na Rožniku v Ljubljani bodo spregovorili predsednica svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, predstavniki konfederacije sindikatov javnega sektorja in konfederacije sindikatov Pergam.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju
23. 04. 2024 10.43Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek
11. 03. 2024 13.30Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

'Govorniške vaje namesto resnih pogajanj o prenovi plačnega sistema'
06. 02. 2024 20.22Sindikati javnega sektorja so nezadovoljni s pogajanji vlade. Ne le, da druga stran na pogajanja prišla praznih rok, brez konkretnih obrisov reforme, s svojimi predlogi je celo posegla v temeljne dogovore, ki sta jih strani že uskladili. In ne le to. Oblikovanje sprememb je skušala vezati tudi na vprašanje, kako povečati produktivnost javnega sektorja. Da so sindikatom želeli predstaviti le nekatere razmisleke, s katerimi bi reformo lahko spravili v javnofinančne okvirje, pa potek sestanka komentirajo na vladni strani.

'Naše plače spodjeda inflacija, razžira pa jih tudi kozmični dež'
07. 12. 2023 07.18Pred vladnim poslopjem se je zbrala množica protestnikov na shodu dela sindikatov javnega sektorja. Vladi so sporočili, da je dovolj praznih obljub in da je čas, da dane zaveze izpolni. Pričakujejo uskladitev plač z inflacijo in odpravo plačnih nesorazmerij. Če dogovora ne bo, pa napovedujejo, da se bodo drugič zbrali še v večjem številu. Še pred shodom v središču prestolnice so se poklicni gasilci odpravili do ministrstva za obrambo, kjer so državnemu sekretarju predali svoje zahteve.

'Stiske ljudi se povečujejo, vlada naj socialne transferje uskladi z inflacijo'
15. 11. 2023 14.32"Zahtevamo zgolj to, da se vladna koalicija drži svojih temeljnih predvolilnih obljub, da bo Slovenija socialna država," je dejala Nika Kovač iz Inštituta 8.marec na tiskovni konferenci proti socialnim rezom, kjer so se povezale številne organizacije, da bi izrazile svoje nezadovoljstvo vladi in državnemu zboru. Socialni rezi, pravijo organizacije, bodo najbolj prizadeli družine, šolarje, dijake in študente.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?
10. 11. 2023 16.39Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

'Postavili so nam ultimat. Težko potem rečeš, da je vlada prekinila pogajanja'
08. 11. 2023 07.39Pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so pred vrhom koalicije predstavile svoje zahteve in pričakovanja v luči zastoja pogajanj. "Pogajanja so se znašla v mrtvem teku," so poudarili na, kot so jo označili sindikati, protestni novinarski konferenci. Vladi zato sporočajo, da je dovolj zavlačevanja. Pričakujejo takojšnje nadaljevanje pogajanj, napovedali so tudi zaostrovanje sindikalnih aktivnosti v decembru. Podrobnosti o zaostritvi pa zaenkrat še ne razkrivajo. Stavko so sicer za 15. november napovedale večje upravne enote, a vlada še ima teden dni časa za dogovor, je povedal predsednik Sindikata državnih organov Frančišek Verk. Vladna stran odločitev sindikatov označuje za "ultimat".

Zamrznitev socialnih transferjev: varčevanje na plečih revnih
12. 10. 2023 18.00Predloga proračunov za prihodnji dve leti so obravnavali tudi člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Največ kritik tako opozicijskih kot koalicijskih članov je letelo na predvideno neuskladitev socialnih transferjev v 2024. Kot so ocenili, bo ta ukrep še poslabšal pogoje ljudem na socialnem dnu. Da jih odločitev "boli", je dejal tudi minister Mesec, ki je spomnil, da je Slovenija glede davkov na premoženje na repu Evrope, o čemer se bo treba temeljito pogovoriti.

Boštjančiču se zdi dvig davka od dohodkov pravnih oseb realen predlog
05. 10. 2023 17.02Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavnikom delodajalcev in delojemalcev predstavil ukrepe, vezane na odpravo posledic avgustovske ujme. Predlagane rešitve, kot je začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, se kažejo kot realne, so pa še vedno le predlogi, je povedal po srečanju. Vse strani so se sicer zavzele za socialni dialog.

'Ko zmanjka sredstev v proračunu, se vsaka vlada zateče v žepe državljanov'
02. 10. 2023 15.17Sindikati nasprotujejo nameri vlade, da v proračuna za prihodnji dve leti brez posveta s socialnimi partnerji vgradi več varčevalnih ukrepov. Stroški poplav se nalagajo predvsem zaposlenim, kupna moč prebivalstva bo padla, gospodarska rast pa upočasnila, so opozorili. Sprašujejo se, kaj bo za obnovo po poplavah prispevalo gospodarstvo.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Pokojninska reforma: starosti ne bi spreminjali, bi pa spodbujali kasnejšo upokojitev
11. 07. 2023 19.55Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.

Vlada mora do konca avgusta pripraviti seznam predvidenih reform za ESS
07. 07. 2023 16.04Ekonomsko-socialni svet, ki se je seznanil z izvajanjem aktivnosti iz načrta za okrevanje in odpornost, se je dogovoril, da vlada do 25. avgusta pripravi seznam zakonskih predlogov, potrebnih za izvedbo načrta. Dodala bo predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu, denimo predloga pokojninske reforme, so dejali v svetu.

Trobiš po izredni seji ESS: Pričakovali smo več samokritičnosti vlade
04. 07. 2023 15.41Potem ko so junija zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba in posledično protesta delodajalcev odpovedali sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so se socialni partnerji sestali na izredni seji. Golob se je tokrat seje udeležil, edina točka dnevnega reda pa je bila razprava o vodenju socialnega dialoga. Trenutni predsedujoči ESS Jakob Počivavšek je povedal, da je bila razprava obsežna, vsi pa so se strinjali, da je socialni dialog izjemno pomemben v postopku priprave in sprejemanja zakonodaje. Delodajalci medtem menijo, da je vlada premalo samokritična.

Ob odpovedi seje ESS: Vlada se zaveda pomena socialnega dialoga
23. 06. 2023 13.04Seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je bila po sporočilu delodajalcev, da se je zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba ne bodo udeležili, odpovedana. Iz kabineta predsednika vlade pa so sporočili, da se zavedajo pomena socialnega dialoga in da usklajujejo datum, ko bi se lahko zasedanja udeležil tudi Golob.

Zdravstveni in socialni sindikati napovedujejo zaostrovanje aktivnosti
22. 06. 2023 14.03V sindikatih zdravstva in socialnega varstva opozarjajo, da se v skoraj petih mesecih pogajanj z vladno stranjo ni zgodilo nič. Kot so poudarili na novinarski konferenci, pričakujejo celovit predlog vladne strani, sicer za september napovedujejo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti, tudi z možnostjo napovedi stavke. Odzvali so se tudi v vladi RS, kjer pravijo, da lahko do jeseni uspešno sklenejo pogajanja.

Vladni protipredlog plačnega sistema 'zveni kot zapoznela prvoaprilska šala'
28. 04. 2023 19.13Vlada je v okviru pogajanj za nov plačni steber v zdravstvu sindikatom zdravstva in socialnega varstva poslala svoj protipredlog, ki pa je sindikate razočaral, saj da je zelo okviren in nepopoln. Najbolj ostri so v Fidesu, kjer pravijo, da odgovor vladne strani zveni kot zapoznela prvoaprilska šala.