PRIMANJKOVANJE

Pomanjkanje mikročipov ovira vse od proizvodnje telefonov do avtomobilov
24. 01. 2023 18.28Ko gledate v televizijo, računalnik ali mobilni telefon, nevede uporabljate tudi drobne mikročipe oziroma možgane teh elektronskih naprav. Njihovo pomanjkanje smo v zadnjih treh letih občutili tudi v Sloveniji, predvsem na področju avtomobilske industrije. V Revozu so že lani morali zaradi suše čipov za nekaj mesecev zaustaviti proizvodnjo, v Adrii Mobil pa so jo morali prerazporejati med oddelki. Kako to v prihodnje preprečiti, se sprašujejo mnogi. Velja pa, da imata lahko tako Evropska unija kot Slovenija pri obnavljanju zalog čipov pomembno vlogo.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Protestniki na ulicah zahtevali enakopravno in vsem dostopno javno zdravstvo
10. 01. 2023 06.06Na Trgu republike v Ljubljani se je zbrala večja množica ljudi, ki med drugim zahteva dostopnejši javni zdravstveni sistem. Številni so imeli v rokah transparente, mnogi pa tudi liste s svojo zaporedno številko v čakalni vrsti. Protestniki so prisluhnili več nagovorom in skladbam Janija Kovačiča, po trgu pa je odmeval tudi zvok žvižganja in aplavzov. Podobno je tudi v drugih mestih po državi, kjer so ljudje na ulicah prav tako izrazili svoje nezadovoljstvo. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je bil do stavke kritičen, premier Robert Golob pa se jo je udeležil.

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja
31. 08. 2022 16.10Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

'V ponos in čast mi je, da imam lahko uniformo Garde'
26. 09. 2020 07.00Gardist Slovenske vojske je poklic, ki ga so številni videli že večkrat, kaj točno pa počnejo in kdo so fantje, ki stojijo v pozoru na dogodkih, pa ve le malokdo. Mladi in postavni fantje morajo, preden lahko nosijo uniformo gardista, opraviti zahtevno usposabljanje, ki pa je za redke izbrance. In niso zgolj "zabavljači", ampak so tudi polno bojno sposobni.

Bavarska vstopa v 'vesoljsko' tekmo, logotip tarča posmeha
06. 10. 2018 14.53Ministrski predsednik Bavarske Markus Söder je ta teden predstavil vesoljski program Bavarske, v katerega bodo prihodnje leto vložili 700 milijonov evrov. Načrti prvega Bavarca pa so že naleteli na številne kritike in posmeh, med drugim tudi zaradi grafične podobe med predstavitvijo programa, na kateri kraljuje stiliziran portret Söderja.

Podnebne spremembe in varnost: v Iraku bi lahko znova vzklile skrajne skupine
02. 09. 2018 16.23Da so podnebne spremembe močno povezave z varnostno situacijo ni nič novega. A posebna skupina strokovnjakov v najnovejšem poročilu opozarja, da bi se zaradi ekstremnih vremenskih pojavov lahko znova pojavila skrajne skupine, kot je Islamska država.

Oblasti ustavile pregon migrantov z otroki, Trump si želi 'enostavni sistem'
26. 06. 2018 09.28Ameriške oblasti na južni meji z Mehiko so sporočile, da so začasno prenehale izvrševati kazenski pregon zoper ilegalne prebežnike, ki so v državo vstopili s svojimi otroki. Primanjkovanje prostora za pridržanje prebežnikov bodo reševali z vojaškimi objekti v Teksasu.

So očetje bolj zvesti?
13. 09. 2011 09.32Po ugotovitvah znanstvenikov naj bi zaradi starševstva in novorojenega otroka moškim upadla raven testosterona, moški pa naj bi bili zato bolj zvesti.

'Treba je oceniti tveganje'
19. 11. 2010 13.40HSE neodvisne tuje študije o količini lignita v Premogovniku Velenje še ni naročil, zbral pa je več ponudb. Po Kopačevem mnenju bi bilo s projektom Teš 6 nesmiselno nadaljevati, če bi se pokazalo, da so zaloge bistveno drugačne, kot je prikazano zdaj.

Vlada in sodniki brez zbližanja
21. 03. 2006 21.13Sodniki bodo problem plač internacionalizirali, so sklenili na občnem zboru sodniškega društva.

Države v razvoju plačujejo višje cene
25. 04. 2000 08.02Države v razvoju zaradi majhne ponudbe in podkupovanja plačujejo za osnovna zdravila 250 odstotkov tržne cene, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Poleg tega države tretjega sveta pogosto ostanejo brez zalog nujnih zdravil, zato je WHO izdala navodila za nakup zdravil za države v razvoju. Seveda lahko primanjkovanje zdravil, posebej v zelo revnih državah, pripelje do velikih težav.

Življenje v ZRJ po podpisanem sporazumu
11. 06. 1999 20.54Čeprav v Zvezni republiki Jugoslaviji še niso preklicali vojnega stanja, se življenje počasi normalizira. V Beogradu je kljub omejeni prodaji bencina opaziti znatno več avtomobilov. Kavarne so odprte do poznih ur, kinematografi pa predvajajo tudi večerne predstave.

Vrnitev beguncev na domove največji projekt UNCHR
08. 06. 1999 14.49Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNCHR) se še ni dokončno odločil, ali bo na Kosovo ponovno poslal svoje sodelavce kot člane mednarodnih mirovnih sil. Tiskovna predstavnica urada komisariata v Skopju Paula Ghedini se zaveda, da bo to največji izziv, ki si ga je komisariat zastavil v 50. letih, odkar obstaja. Projekt bo zahteven tako materialno, kot tudi logistično in varnostno.