Odpadne

Ko se presežki hrane iz trgovin spremenijo v okusne obroke

16. 04. 2025 20.25

Ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi s kruhom, sadjem in zelenjavo ter drugimi izdelki, ki so pred iztekom roka trajanja, potem ko se trgovine zaprejo? V Lidlu Slovenija letno donirajo prek 400 ton take hrane humanitarnim organizacijam, te pa jo razdelijo ljudem, ki potrebujejo pomoč.

Janković ne vidi ovir za dokončanje kanala C0

15. 04. 2025 17.48

Odlok, s katerim je ljubljanska občina prekategorizirala nekatera zemljišča ob trasi povezovalnega kanala C0 v javne poti, je po oceni ustavnega sodišča neustaven. A župan Zoran Janković težav ne vidi. Mol lahko zemljišča vrne in ne izvede kategorizacije ali pa lastnikom da ponudbo za odkup zemljišč oz. jih, če odgovora ne bo, razlasti, je dejal.

Kitajska, Japonska in Južna Koreja se bodo skupaj odzvale na ameriške carine

31. 03. 2025 22.46

Kitajska, Japonska in Južna Koreja so se dogovorile, da se bodo skupaj odzvale na ameriške carine, je v ponedeljek na enem od družbenih omrežij zapisal profil, povezan s kitajsko državno radiotelevizijo CCTV.

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Snežno beli pernati zmagovalci

08. 03. 2025 07.00

Že oktobra lani so stekle priprave, padale so ideje, brneli so šivalni stroji, plesale škarje in platno, z izjemno natančnostjo so pod rokami članov KUD Vetrnice nastajale mojstrovine, da so se na pustnem rajanju čez štiri mesece lahko predstavili Grbci. Cirkulane, Markovci, Ptuj in Videm – povsod so prvo mesto na tekmovanju za najboljšo pustno masko osvojili snežno beli labodki. Ne samo občinstvo, navdušili so tudi predsednico države.

MOL: Za traso kanala C0 ni alternative, na prekinjen postopek s pritožbo

04. 03. 2025 14.27

Mestna občina Ljubljana se bo po napovedih župana Zorana Jankovića pritožila na sklep ljubljanske upravne enote, ki je začasno prekinila postopek izdaje gradbenega dovoljenja za zadnji odsek kanalizacijskega kanala C0. Ob tem je Janković poudaril, da alternative obstoječi trasi kanala C0 ni.

Kanal C0: začasno prekinjen postopek izdaje gradbenega dovoljenja

27. 02. 2025 08.55

Upravna enota Ljubljana je začasno prekinila postopek izdaje gradbenega dovoljenja za zadnji odsek kanalizacijskega kanala C0. Mestna občina Ljubljana lahko zoper sklep vloži pritožbo na ministrstvo za naravne vire in prostor. Kot so zapisali na občini, se bodo na sklep upravne enote odzvali, ko ga bodo prejeli in preučili.

Mulj na pomembnem vodnem zajetju: odgovoren naj bi bil izvajalec del

17. 02. 2025 12.52

Do nepravilnega odlaganja mulja na območju Radovne je prišlo pri gradnji kablovoda Elektra Gorenjska. V podjetju so pojasnili, da je odgovornost za napačno odlaganje na zunanjem izvajalcu. Zagotovili so, da bodo sprejeli ukrepe, da do takšnih situacij ne bo več prihajalo, odpadke pa so že odstranili.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja

06. 02. 2025 18.55

Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Trajno delamo sijajno: zgodbe, v katerih vedno zmagata dobrodelnost in trajnost

05. 02. 2025 00.15

Najlepše zgodbe so tiste, ki jih ustvarjamo skupaj. Številne takšne zgodbe, tudi "tisto o plastenkah", pišejo v Lidlu Slovenija, kjer verjamejo, da lahko povezani ustvarjamo boljši svet.

20 sob dijaškega doma še vedno nevseljivih, dijaki ostri do vodstva

02. 02. 2025 19.45

Tretji dan po požaru v ljubljanskem dijaškem domu 20 sob še vedno ostaja nevseljivih, v nepoškodovane dele doma pa so se začeli vračati prvi dijaki. V domu so za njih organizirali strokovno pomoč, več oseb bo do konca prihodnjega tedna dijakom nudilo psihosocialno pomoč. Dijaki pa so se, prvič po nesreči, odzvali tudi uradno. V javni objavi na Facebooku so med drugim zapisali, da so razočarani nad neresnicami, ki se širijo v javnosti ter da požar ni posledica kajenja v notranjosti stavbe. Zelo ostri so tudi do odziva vodstva doma, ki se je po tragediji odzvalo zelo hladno, in kritični do požarne varnosti v domu.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Drugi dan reševanja voznika, ki je s tovornjakom padel v luknjo sredi ceste

30. 01. 2025 08.18

V Tokiu na Japonskem se že drugi dan nadaljuje intenzivno reševanje 74-letnega moškega, ki je s tovornjakom padel v luknjo, ki se je nenadoma udrla sredi ceste. Več kot milijon okoliškim prebivalcem so naročili, naj omejijo uporabo vode, saj je najverjetnejši razlog za udor puščanje kanalizacijske cevi.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Iskra bo v BiH zgradila novo tovarno, v Srbiji pa nov logistični center

26. 01. 2025 13.36

Slovenska industrijska skupina Iskra namerava letos v Bosni in Hercegovini zgraditi nov proizvodni obrat, v Srbiji pa nov logistični center, so v Iskri pred dnevi objavili na družbenem omrežju LinkedIn. Finančnih vrednosti načrtov niso razkrili.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji

24. 01. 2025 20.08

Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

V živo o priložnostih evropskih sredstev

23. 01. 2025 00.15

Uvodna konferenca projekta, ki osvetljuje priložnosti in rezultate evropskih sredstev na področju kohezijske politike, bo postregla z zanimivim in pestrim programom.

Interpelacijo ministra Poklukarja bodo obravnavali v torek

17. 01. 2025 11.44

Kolegij predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič se je dogovoril o sklicu torkove izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali interpelacijo notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Predsednica DZ je sejo tudi že uradno sklicala. Ob tem so se danes dogovorili tudi o sklicu redne seje DZ, ki se bo začela v ponedeljek, 27. januarja.

'Žalostno, da je strošek odpadne hrane skoraj večji kot strošek samega kosila'

13. 01. 2025 18.55

Ob vsakem razkritju nepravilnosti v prehrambeni industriji se sprašujemo, kakšno hrano jemo, pa čeprav bi to, da jemo kakovostno in varno hrano, moralo biti samoumevno. A uradni veterinarji, ki delujejo znotraj Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, letno obdelajo skoraj 2000 inšpekcijskih nadzorov, ki jih izvršijo po prijetih prijavah o nepravilnostih. Dobijo jih iz različnih virov: anonimno, pisemsko ali preko skrivnih posnetkov društev, ki jih priskrbijo žvižgači. Točno število slednjih sicer zaradi varovanja virov ni znano, jih je pa, po besedah nevladnikov, vse več. Jajca so sicer s kmetije, kjer je prihajalo do sporne baterijske reje, odkupovale tudi številne šole in vrtci. Mnogi starši se zato sprašujejo, kako kakovostna živila zagotavljajo šole svojim učencem.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

'Stiska je morala biti res velika': gre za umor ali naravno smrt dojenčka?

11. 11. 2024 19.35

Domačini so po tem, ko so na odlagališču kosovnega materiala v naselju ob Koseškem bajerju našli trupelce dojenčka, močno pretreseni. Prav tako tudi policisti, ki za policijskim trakom budno iščejo morebitne dokaze in nadzirajo dogajanje. S prizorišča so namreč dopoldne začeli odvažati odpadne kose smeti; nič ne gre izza traku, ne da bi preverili kriminalisti. Ugotoviti morajo okoliščine smrti dojenčka in sestaviti zahtevno sestavljanko ozadja tega grozljivega prizora.

Spoznajte podjetniški par, ki ustvarja zdrave prigrizke in daje priložnost invalidom

08. 11. 2024 09.05

V svetu, kjer postajata zdravje in trajnost vse pomembnejša, se na obzorju pojavljajo podjetniki, ki prinašajo svež vetrič. Med njimi sta Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič, ustanovitelja podjetja HUDO DOBRO. Njuna strast do zdrave prehrane in odgovornosti do skupnosti ju je popeljala v oddajo Štartaj Slovenija, kjer sta dobila priložnost, da svoj edinstven pristop delita z javnostjo. S svojimi inovativnimi prigrizki, ki so pridelani z ljubeznijo in skrbjo, sta prepričala mnoge in tako odprla vrata novi prihodnosti za socialno podjetništvo.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?

05. 11. 2024 15.44

Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

5 nasvetov za manj zavržene hrane in več prihrankov

21. 11. 2023 08.58

Vsak Slovenec zavrže 72 kg hrane letno. Pred vami je 5 nasvetov, kako zmanjšati količino odpadne hrane doma.

HOFER organizacijam, ki sodelujejo pri razdeljevanju presežkov hrane pomoči potrebnim, namenja 27.900 evrov

20. 10. 2024 00.15

HOFER iz vseh svojih 93 trgovin donira hrano več kot 20.000 pomoči potrebnim, pri razdeljevanju pa sodeluje z več kot 30 socialnimi organizacijami.

Kitajci z novim največjim pokritim smučiščem na svetu

07. 09. 2024 10.23

Medtem ko ves svet, tudi Kitajska, beleži rekordno visoke temperature, so v petek v Šanghaju odprli največje pokrito smučišče na svetu. Kompleks se razteza na skoraj desetih hektarjih, smučarskim navdušencem pa so na voljo štiri proge. Zanimanje za zimske športe je na Kitajskem v strmem vzponu, predvsem zaradi zimskih olimpijskih iger, ki so jih pred dvema letoma gostili v Pekingu.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?

02. 09. 2024 06.00

Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Od otroške paralize, hepatitisa do morebitne epidemije kolere

26. 08. 2024 14.11

Zdravstveni strokovnjaki vse bolj opozarjajo na bolezni, ki se širijo po celotnem ozemlju Gaze. Ob obali Deir al-Balaha se je izlilo veliko odpadnih voda, satelitski posnetki namreč kažejo, da se ta voda v morje steka zaradi prenatrpanih taborišč. Izpust se je prvič pojavil junija in se je v zadnjih dveh mesecih nenehno povečeval.