Odbor državnega zbora za zunanjo politiko

Slovenska vojska zapušča Irak

10. 04. 2025 19.33

Pripadniki Slovenske vojske ne bodo več sodelovali v operaciji Neomajna odločnost v Iraku, je odločila vlada. Sodelovanje se bo končalo skupaj z mandatom sedanjega slovenskega kontingenta 1. julija, so sporočili z vlade.

Vrnitev parlamentarne skupine prijateljstva z Rusijo?

20. 02. 2025 15.57

Nepovezani poslanec Dejan Kaloh je napovedal, da bo s poslancem Svobode Miroslavom Gregoričem ustanovil parlamentarno skupino prijateljstva z Rusijo. S tem bi lahko slovenski poslanci po njegovem prispevali k miru v Ukrajini in diplomaciji. V poslanski skupini Svobode pravijo, da je sodelovanje v skupini prijateljstva odločitev poslancev.

Polemika na seji OZP glede varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino

03. 07. 2024 10.57

Predsednik OZP Predrag Baković je danes zavrnil širitev dnevnega reda seje OZP s točko obravnave varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino. Pojasnil je, da bi bilo to v nasprotju s poslovnikom. Državni sekretar Marko Štucin je medtem potrdil, da so pogajanja o sporazumu v teku, z vsebino pa bo OZP seznanjen, ko bo sporazum pripravljen.

'Slovenija bo Ukrajini pomagala še naprej'

27. 06. 2024 07.16

Predsednica republike Nataša Pirc Musar potuje v Ukrajino, kjer bo na srečanju s kolegom Volodimirjem Zelenskim predala sporočilo, da bo Slovenija še naprej pomagala Ukrajini. Poudarila je, da je v Ukrajini spričo ruske invazije v igri spoštovanje mednarodnega prava in dodala, da Kijev brani mednarodni red. Z Zelenskim se je medtem v Bruslju srečal premier Robert Golob. Govorila sta tudi o dvostranskem varnostnem sporazumu, v katerem si Ukrajina želi bolj konkretne zaveze. Golob podpis sporazuma pričakuje julija.

Varnostni sporazum z Ukrajino do obiska Pirc Musarjeve še ne bo pripravljen

24. 06. 2024 11.42

Varnostni sporazum z Ukrajino je še v fazi usklajevanja, saj so imeli v Kijevu zadržke glede osnutka, ker ni vključeval konkretnih zavez, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je sicer napovedala, da bo ta teden v Kijevu podpisala omenjeni sporazum. Fajonova pa je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU potrdila, da sporazum ta teden še ne bo pripravljen za podpis. Pojasnila je tudi, da gre za pravno nezavezujoč akt, ki ga lahko podpiše "praktično kdorkoli z vrha države".

Zelena luč OZP: je primeren trenutek za priznanje Palestine?

03. 06. 2024 06.06

Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je podprl predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine. Za sklep je glasovalo devet članov odbora, proti so bili trije poslanci SDS.

Na pročelju vlade zaplapolala palestinska zastava

30. 05. 2024 06.28

Vlada je sprejela sklep o priznanju Palestine, je sporočil premier Robert Golob. Zdaj je na vrsti državni zbor, ki bo o tem odločal na izredni seji v torek, premier pa si želi, da bi sklep potrdili z aklamacijo. Zunanja ministrica Tanja Fajon je sicer že pred začetkom seje vlade izrazila prepričanje, da gre za zelo pomembno sporočilo miru. "Težko govorim, koliko držav bo sledilo, zdaj se nas je v tem krogu zbralo osem držav," je še dodala.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?

23. 05. 2024 09.58

Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Znano, kdo bo nadomestil Irglovo, Logarja in Kaloha

07. 03. 2024 19.37

Največja opozicijska stranka je sankcionirala tri svoje poslance. Ker Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh niso prispevali svojih podpisov zvestobe stranki, se je, kot kaže, poslanska skupina odločila, da mora biti kazen vzgojna. Poslancem se obeta več posledic, vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, je, denimo, državni zbor obvestila, da jih bodo v delovnih telesih parlamenta nadomestili drugi poslanci, prav tako naj ne bi več prejemali vabil na seje poslanske skupine, Logarja, Irglovo in Kaloha pa naj bi v državnem zboru celo presedli.

Odziv na Janševe obljube: 'Vlada nima namena seliti veleposlaništva'

28. 02. 2024 12.19

Slovensko zunanje ministrstvo in veleposlaništvo v Tel Avivu nista bila obveščena o obisku predsednika SDS Janeza Janše v Izraelu. Na Mladiki poudarjajo, da vlada nima namena seliti veleposlaništva v Jeruzalem, kar je Izraelcem obljubil Janša. Poslanec Gibanja Svoboda Lenart Žavbi je prepričan, da vodja največje opozicijske stranke vodi vzporedno zunanjo politiko in z neusklajenostjo škodi Sloveniji.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'

14. 06. 2022 07.33

Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam

13. 06. 2022 19.00

Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Vlada s končno odločitvijo o sodelovanju pripadnikov SV v Natovi bojni skupini

11. 04. 2022 17.28

Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev o sodelovanju pripadnikov Slovenske vojske v Natovi bojni skupini na Slovaškem. Prav tako je prerazporedila 174 tisoč evrov za izvedbo javnega naročila za nakup digitalne tehnologije in opreme, namenjene ukrajinskemu civilnemu prebivalstvu.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Vlada potrdila: 200 slovenskih vojakov v Natovo bojno skupino na Slovaškem

23. 03. 2022 22.28

Vlada Republike Slovenije je sprejela namero o sodelovanju skupno do 200 pripadnikov Slovenske vojske, vključno z nacionalnim podpornim elementom in štabnim osebjem, v Natovi bojni skupini na Slovaškem v okviru Aktivnosti okrepljene pozornosti (eVA), z možnostjo rotacij, so sporočili z Ministrstva za obrambo.

OZP podprl predlog deklaracije o trenutnih razmerah v Ukrajini

04. 03. 2022 18.25

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je danes na nujni seji večinsko podprl predlog deklaracije o trenutnih razmerah v Ukrajini, ki so jo vložili poslanci vseh poslanskih skupin z izjemo SNS s prvopodpisanim predsednikom DZ Igorjem Zorčičem. Sprejeli so tudi nekaj dopolnil. O deklaraciji bo v sredo na izredni seji odločal državni zbor.

Nemec: Želimo drugačno zunanjo politiko, ki bo krepila zavezništva

28. 01. 2022 06.20

Za zaprtimi vrati je potekala nujna seja Odbora DZ za zunanjo politiko. Z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem so obravnavali domnevni dogovor s Hrvaško o ribolovu v Piranskem zalivu in napoved premierja Janeza Janše, da se obeta vzajemno odprtje predstavništev med Slovenijo in Tajvanom, kar je razburilo Kitajsko. Pred začetkom zaprte seje je poslanec SD Matjaž Nemec dejal, da si z današnjim dnem želijo postaviti drugačne temelje zunanje politike, s katerimi bo Slovenija ustvarila več priložnosti za gospodarstvo ter krepila zavezništva. Kot so sporočili po seji, Slovenija in Taipei nameravata odpreti gospodarsko-kulturni predstavništvi.

Opozicija kritična do spremembe zunanjepolitične strategije Slovenije

26. 01. 2022 12.10

Zunanjepolitični odbor državnega zbora (OZP) se je seznanil s posodobljeno strategijo slovenske zunanje politike. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan je ob predstavitvi dejal, da je bila strategija najbolj spremenjena v opisu mednarodnega okolja. Člani OZP iz vrst opozicije spremembam niso bili naklonjeni.

Stroka kritična do Janševih izjav glede Tajvana in Kitajske: 'Nestrateške in neprofesionalne'

21. 01. 2022 14.49

Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko in nekdanja veleposlanica Marta Kos sta se kritično odzvali na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana in Kitajske. Kot je poudarila nekdanja veleposlanica, je Slovenija doslej zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU, tako pa bi moralo biti po njenem mnenju tudi v prihodnosti. Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek med drugim razpravljal tudi o Janševih izjavah o Tajvanu.

Slovenija bo kandidirala za nestalno članico Varnostnega sveta OZN

09. 12. 2021 14.43

Slovenija bo v New Yorku tudi uradno najavila kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov za obdobje 2024–2025. Kandidatura za nestalno članico Varnostnega sveta OZN, ki je ključni organ za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti, predstavlja nadaljevanje aktivne zunanje politike Slovenije po uspešno izvedenem predsedovanju Svetu EU. "V Varnostnem svetu bo Slovenija delovala kot povezovalni dejavnik in prispevala k njegovemu učinkovitejšemu delovanju," ob tem sporočajo z Ministrstva za notranje zadeve.

Za MZZ v prihodnjih dveh letih predvidenih manj sredstev kot letos

13. 10. 2021 12.39

Predlog proračuna za prihodnji dve leti zunanjemu ministrstvu namenja 131,96 oziroma 109,15 milijona evrov, kar je precej manj kot letos, ko Slovenija predseduje Svetu EU. Minister Logar je ob tem napovedal odprtje novega diplomatsko-konzularnega predstavništva, za katerega še niso izbrali lokacije. 13,1 milijona evrov pa bodo namenili za zamenjavo in obnovo lastniškega objekta s poslovnimi prostori v Bruslju ter obnovo poslovnih prostorov v Rimu in Ljubljani.

Vlada obravnavala vsebino tožbe proti Hrvaški, Plenković prepričan, da je njihov predlog 'boljša pot'

21. 06. 2018 10.36

Vlada se je seznanila z vsebino tožbe proti Hrvaški pred Sodiščem EU zaradi neizvajanja arbitražne razsodbe. Vsebina ostaja zaupna, zunanji minister Erjavec pa je pojasnil, da je treba pred vložitvijo opraviti še nekaj tehničnih zadev. Hrvaški premier Plenković je medtem znova napovedal, da bo Hrvaška tudi novi slovenski vladi predlagala dvostransko rešitev spora o meji, kar da je "boljša pot".

Vlada bo s tožbo počakala, Jelinčič odkorakal s sestanka

20. 06. 2018 06.09

Vlada bo vložila tožbo proti Hrvaški šele po obravnavi pred novim odborom za zunanjo politiko, je po sestanku s predstavniki parlamentarnih strank napovedal Miro Cerar. Sestanek pa, kot kaže, ni mineval v prijateljskem duhu. Jelinčič je namreč z njega odkorakal predčasno.

Erjavec obžaluje 'pravno telovadbo' zaradi Palestine

06. 04. 2018 08.32

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat je sporočil, da je na strežnik stranke prejel anonimno elektronsko pošto z grožnjami, ki jih je že predal policiji. Milan Brglez je po umiku poslanskih podpisov odpovedal izredno sejo DZ glede priznanja Palestine. Ker ni politične volje, tudi nobena pravna telovadba ne pomaga, da bi prišli do priznanja Palestine, pa se je to odzval minister Erjavec.

Odbor zaradi nesklepčnosti prekinil sejo glede priznanja Palestine

05. 04. 2018 15.04

Odbor državnega zbora za zunanjo politiko zaradi nesklepčnosti ni mogel veljavno odločati o predlogu priznanja Palestine. Odprto ostaja vprašanje, kaj se bo zgodilo s izredno sejo DZ, če odboru ne bo uspelo doseči stališča o predlogu.

Plenković: Hrvaška ravna odgovorno in zrelo. 'Če bo šla Slovenija v napad, bomo znali odgovoriti'

12. 01. 2018 12.21

Odbor za zunanjo politiko je potrdil, da gre vlada v pravo smer glede izvajanja arbitražne razsodbe. "Če kaj, smo uspeli poenotiti vladno politiko glede tega vprašanja," je bil zadovoljen tudi vodja največje opozicijske stranke Janša. Zunanji minister Erjavec je poslance seznanil tudi s pripravami na vložitev tožbe proti Hrvaški na Sodišče EU. Hrvaški premier Plenković pa je poudaril, da ni osnov za tožbo, saj da Hrvaška ravna "odgovorno in zrelo".

Na ogled so zemljevidi s prikazom slovensko-hrvaške meje po arbitražni razsodbi

16. 10. 2017 16.00

Vlada je objavila kartografski prikaz slovensko-hrvaške meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče. Gre za vizualizacijo meje na kopnem, državi pa bosta morali demarkacijo v naravi še opraviti. Slovenija sama, brez sodelovanja sosednje države, tega ne more izvesti.

Cerar: Slovenske ribiče bodo na morju spremljali varnostni organi

07. 09. 2017 09.33

Po srečanju slovenskega političnega vrha v ljubljanski Vili Podrožnik, je predsednik vlade Miro Cerar še zmeraj pripravljen na dialog s Hrvaško. Premier je sicer ponovno izrazil razočaranje zaradi poziva hrvaškega premierja Andreja Plenkovića savudrijskim ribičem, naj lovijo, kot da se ni nič zgodilo, torej do sredinske črte.

FOTO in VIDEO: 'Razsodba arbitražnega sodišča je zmaga mednarodnega prava.' Nekateri politiki se sprašujejo o 'stiku'

29. 06. 2017 13.59

Premier Miro Cerar je poudaril, da gre za dokončno in pravno zavezujočo sodbo za obe državi. Zavzel se bo, da jo "enotno sprejmemo", čeprav se zaveda, da vsa pričakovanja niso bila uresničena. Predsednik Borut Pahor je dejal, da arbitraža se je izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja.