Nevenka Koprivšek

Odzivi ob smrti Nevenke Koprivšek: Draga Nevenka. Hvala ti za vse
15. 02. 2021 13.00Ob smrti Nevenke Koprivšek se vrstijo sožalja tako iz Slovenije in kot tudi tujine. V Gledališču Glej, ki ga je nekaj let vodila kot umetniška direktorica, so zapisali, da jih je obšla neizmerna žalost ob izgubi prve slovenske neodvisne producentke – "originala, po katerem se še vedno vsi zgledujemo".

Umrla je ustanoviteljica zavoda Bunker Nevenka Koprivšek
14. 02. 2021 21.47Iz zavoda Bunker so sporočili, da je nenadno umrla ustanoviteljica in dolgoletna direktorica zavoda Nevenka Koprivšek. Bila je tudi direktorica festivala Mladi levi.

Kljub krizi ji uspeva – ker ima izkušnje, znanje, vztrajnost, odločnost in odlične sodelavce
10. 08. 2012 13.22Teza, da je umetnost pijavka, ne drži, pravi umetniška direktorica zavoda Nevenka Bunker Koprivšek, ki je ob pomoči svoje ekipe z inovativnimi pristopi poskrbela za prevetritev slovenskega kulturnega prostora. Nasprotno je prepričana, da je kultura lahko pomemben dejavnik ekonomske in socialne prenove.

Podelitev Prešernovih nagrad
07. 02. 2002 00.00Na tradicionalni državni proslavi ob 8. februarju, slovenskem kulturnem prazniku, so v Gallusovi dvorani podelili najvišje državne nagrade na področju umetnosti, Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada. Prešernovo nagrado sta prejela glasbenik Vinko Globokar za življenjsko delo in poet Milan Jesih za pesniški opus.

Betontanc na Gledaliških reminiscencah
21. 03. 2001 00.00Plesna skupina Betontanc se s predstavo Polnočni rabljev let, ki so jo slovenski kritiki označili za "vitalno-agresivno predstavo, ki odpira polje nove betontančevske poetike", predstavlja v Krakowu na Poljskem, kjer od 22. do 25. marca poteka mednarodni festival alternativnega gledališča, letos poimenovan Gledališke reminiscence. V predstavi plešejo Primož Bezjak, Alma Blagdanič, Branko Potočan in Katarina Stegnar.

Podelili Prešernovo nagrado
07. 02. 2001 00.00Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

Matjaž Pograjc med najobetavnejšemi koreografi v NY
27. 12. 2000 00.00Slovenskega koreografa Matjaža Pograjca je spletna stran New York search.com uvrstila med najobetavnejše koreografe, ki so se leta 2000 predstavili v New Yorku. Do te ocene so se upravljalci omenjene spletne strani na naslovu http://newyork.citysearch.com/feature/24875 dokopali po letošnjem sicer že tretjem gostovanju plesne skupine Betontanc in Pograjca v newyorškem gledališču La Mama, tokrat s predstavo Skrivni seznam sončnih dni.

Betontanc očaral New York
03. 01. 2000 13.33Slovenska plesnogledališka skupina Betontanc je konec novembra na gostovanju v slovitem newyorškem gledališču La MaMa v East Villageu do te mere ''osvojila in očarala občinstvo in kritike'', da bo jutri ponovno odpotovala čez lužo. Od 6. do 9. januarja bodo Betontanc predstavo Skrivni seznam sončnih dni, ki jo je zrežiral Matjaž Pograjc, uprizorili še štirikrat. Tiskovna agencija Associated Press (AP) napoveduje novo gostovanje Betontanca v New Yorku z daljšim komentarjem in pogovorom z Pograjcem. Nevenka Koprivšek, direktorica zavoda Bunker, ki s podporo ministrstva za kulturo organizira gostovanja skupine, pa poudarja, da bo tokratno še posebej pomembno zato, ker si bodo predstave Betontanca ogledali tudi producenti in promotorji odrske umetnosti iz vsega sveta, ki sodelujejo na newyorškem gledališkem sejmu in konferenci APAP.

Prostorska stiska slovenskih umetnikov
24. 08. 1999 11.12Na mednarodnem festivalu gledališča in plesa Mladi levi '99 bo danes ob 15. uri v ljubljanski galeriji Equrna okrogla miza o problemu prostora za scenske umetnosti v slovenski prestolnici. Izhodišče za pogovor bodo podatki, da v Ljubljani deluje 40 poklicnih gledaliških in plesnih skupin, ki združujejo približno 250 umetnikov. Ob tem delujeta zgolj dve neodvisni gledališči s samostojno programsko izbiro, Plesni teater Ljubljana in gledališče Glej. Neodvisne produkcije gosti še dvorana Duše Počkaj v Cankarjevem domu. Vse tri dvorane lahko sprejmejo malo gledalcev, poleg tega pa nimajo dodatnih vadbenih prostorov ali studijev in nobena od teh dvoran ne ustreza kriterijem srednje velikega predstavitvenega prostora.

Slovenski projekti v programu Weimar 1999
17. 02. 1999 14.11V Nemškem narodnem gledališču v Weimarju bo nemški predsednik Roman Herzog ta petek, 19. februarja, ob 15. uri odprl uradni program letošnje kulturne prestolnice Evrope. Weimar je prvo mesto s tem laskavim naslovom, ki leži na območju nekdanjega vzhodnega bloka, obenem pa tudi najmanjše doslej, saj šteje le okrog 60.000 prebivalcev. Del programa evropske kulturne prestolnice bo zato potekal v sosednjih mestih Jena in Erfurt. Weimar letos pričakuje kar pet milijonov obiskovalcev z vsega sveta. V uradni program so bili povabljeni tudi slovenski projekti, katerih nosilci so Apolonija Šušteršič, plesna skupina En-knap avtorja Iztoka Kovača, galerija ŠKUC in Maruša Krese, dr. Slavoj Žižek pa je sodeloval pri mednarodnem natečaju za najboljši esej. Koordinatorka slovenske udeležbe v Weimarju je Nevenka Koprivšek.

Slovenski projekti v programu Weimar 1999
27. 01. 1999 17.00V nemškem Weimarju, letošnji kulturni prestolnici Evrope, se bo uradni program začel 19. februarja, vanj pa so bili povabljeni tudi nekateri slovenski projekti. Njihovi nosilci so Apolonija Šušteršič, plesna skupina En knap avtorja Iztoka Kovača, galerija ŠKUC, dr. Slavoj Žižek in Maruša Krese. Kot so danes še sporočili s slovenskega ministrstva za kulturo, seznam slovenskih udeležencev še ni zaključen, saj potekajo dogovori še za udeležbo v weimarskih kulturnih projektih plesne skupine Betontanc in nekaterih mladinskih skupin. Koordinatorka slovenske udeležbe v Weimarju je Nevenka Koprivšek.