Naj delodajalec 2019

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Obseg dela od doma po covidu upada, a je še vedno 30-krat višji kot 2019

16. 12. 2023 08.05

Potem ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta počasi vnovič zmanjšuje. Število prijav za delo na daljavo iz predkoronskega leta 2019 je sicer še vedno preseženo za več kot 30-krat, a je hkrati glede na dosedanje podatke za skoraj polovico nižje kot lani in za skoraj 70 odstotkov nižje kot leta 2021.

Props z nekdanjim delodajalcem, ki je terjal 400 tisočakov, dosegel sodno poravnavo

15. 12. 2023 19.59

Prvi teden na čelu Ministrstva za javno upravo se je novopečeni minister Franc Props bolj kot z novo službo ukvarjal s staro. Njegov nekdanji delodajalec, zasebno podjetje SPL Ljubljana, ga je namreč terjal za dobrih 400.000 evrov. Toliko poslovne škode naj bi namreč zakrivil Props v času, ko je pred leti zasedal položaj generalnega direktorja SPL. Na ljubljanskem okrožnem sodišču bi se morali srečati v četrtek dopoldne, a se je zgodil nepričakovan preobrat. Po več letih spora sta tožeči SPL in toženi nekdanji poslanec Gibanja Svoboda Props dosegla sodno poravnavo.

Delavec na Hrvaškem kar sedem let ni prišel v službo

04. 09. 2023 10.23

Hrvaški mediji poročajo o moškem, hišniku v domu za otroke na območju Zagreba, ki kar sedem let ni prišel v službo. Ves ta čas je prejemal plačo in vse dodatke, skupaj 897.705,03 kune, kar je slabih 120 tisoč evrov. Zdaj mora delodajalcu plačati 137 tisočakov odškodnine.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Muženič po poravnavi z državo znova s polnim mandatom na čelu NPU

18. 03. 2023 10.20

Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Muženič je z državnim odvetništvom sklenil dogovor in se poravnal z državo. NPU je od julija vodil po pooblastilu, zdaj pa je na njegovem čelu kot direktor s petletnim mandatom, ki je začel teči z imenovanjem leta 2019, so potrdili tudi na Generalni policijski upravi.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela

15. 03. 2023 07.56

Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

1,2-milijardnemu zakonu o pomoči gospodarstvu prižgali zeleno luč

16. 12. 2022 16.28

Državni zbor je zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki ga je v sodelovanju z gospodarstvom pripravila vlada, prižgal zeleno luč. Pomoč vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest in ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena vrednost ukrepov za gospodarstvo je 1,2 milijarde evrov.

Trava je pri sosedu res bolj zelena

12. 12. 2022 12.51

Hrvaška nogometna reprezentanca se je še drugič v zadnjih štirih letih prebila med štiri najboljše ekipe na največjem športnem odru našega planeta. Zakaj je država, ki ima od Slovenije zgolj približno 1,8 milijona prebivalcev več, neprimerljivo bolj uspešna v najpopularnejšem športu na svetu?

'Ni tahografov, ni nadzora, ni delovnega časa in ti kombiji se množijo'

29. 08. 2022 18.03

Na Delavsko svetovalnico so se obrnili delavci enega od transportnih podjetij, ki pravijo, da delajo v nemogočih pogojih in vozijo tudi po več kot 100 ur tedensko. V svetovalnici zato pozivajo k takojšnji uvedbi tahografov v kombije in h konkretnemu odzivu nadzornih organov.

Barcelona de Jongu grozi s tožbo, želi mu prekiniti pogodbo

09. 08. 2022 14.32

Barcelona vsak dan znova preseneča. Ogromni dolgovi, nesporazumi z igralci, številni nakupi novih igralcev in težave z registracijo le-teh so le del ogromnega izziva, s katerim se sooča trenutno vodstvo kluba. Zdaj se je v javnosti pojavila informacija, da svojemu igralcu Frankieju de Jongu vodstvo kluba grozi s tožbo, če se ne odpove 18 milijonom evrov, ki naj bi mu jih bil klub dolžan.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

08. 03. 2022 16.43

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Štiridnevni delovni teden prinaša številne pozitivne učinke

31. 01. 2022 11.35

Veliko je bilo razprav o štiridnevnem delovnem tednu, pandemija in tehnološki napredek pa sta začela spreminjati miselnost nekaterih delodajalcev, ki je postala bolj odprta in zaupanja vredna do delovne sile.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Policistka več let neupravičeno brskala po varovanih podatkih, kljub obsodbi ostaja zaposlena

04. 08. 2021 09.56

Ljubljansko policistko Majo Vojsk je sodišče zaradi neupravičenega vpogleda v osebne podatke 36 občanov kaznovalo z dvema letoma pogojne kazni in petletno preizkusno dobo. Policistka se je za več kot 300 vpogledov v podatke oseb, ki niso bile povezane z njenim policijskim delom, v dveh postopkih pred sodiščem opravičila in priznala krivdo za kazniva dejanja, vseeno pa se ob tem odpira vprašanje, kako je možno, da ji delodajalec kljub temu ni preprečil dostopa do varovanih podatkov. Še več, po podatkih Specializiranega državnega tožilstva je še vedno zaposlena na Policiji, za svoje delo pa je junija prejela dodatek za uspešnost. "Zaradi dogajanja nimam več zaupanja v Policijo," pa pravi ena od oškodovanih.

Več kot 400 opeharjenih delavcev: Furs je kršitelje Policiji prijavil leta 2017

09. 06. 2021 13.18

Kar 423 delavcev, zaposlenih v gradbeništvu, je bilo od leta 2011 do 2019 med žrtvami treh slovenskih državljanov, ki zanje niso izplačevali plač in prispevkov za socialno varnost. Kako je kaj takega mogoče (sploh za tako dolgo časovno obdobje), nam na Fursu niso odgovorili, saj da gre za davčno tajnost. "Zaradi interesa preiskave" je z informacijami skopa tudi Policija. So nam pa na Fursu povedali, da so bile pri obravnavnih zavezancih ugotovljene številne nepravilnosti: od prezaposlovanja zaposlenih v verigi podjetij in neoddajanja REK-obrazcev do izplačevanja plač delavcem s strani slamnatih podjetij in gotovinskih izplačil. Glavno vlogo v tej zgodbi naj bi po neuradnih informacijah imelo ljubljansko podjetje Gomiva.

Delavska svetovalnica opozarja, da vlada ne ščiti navadnih delavcev

08. 06. 2021 17.55

Po novici, da naj trije slovenski državljani 423 zaposlenim v gradbeništvu ne bi izplačevali plač, prispevkov, akontacij dohodnin in odpravnin, se je z javnim pozivom Finančnemu uradu RS, Ministrstvu za pravosodje in Zavodu za zdravstveno zavarovanje odzvala tudi Delavska svetovalnica. "Kje ste? Kje ste, ko je treba zaščititi navadnega delavca, ne pa vaših 'politik'?" so vprašali ministre Janeza Ciglerja Kralja, Zdravka Počivalška in Andreja Širclja.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam

02. 06. 2021 12.10

Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Leto dni od razkritja: grožnje, zasledovanje, prisluhi. Kaj počne Ivan Gale?

06. 04. 2021 20.57

Življenje Ivana Galeta, slovenskega žvižgača, je bilo zadnje leto vse prej kot mirno. A ko ga povabijo pred kamero, je miren in sproščen. Govori zbrano. Ne z gestami ne s tonom glasu ne pokaže, kakšno leto je za njim in kaj vse je preživel. Da so mu grozili, verjetno sledili, da je v enem letu postal popolnoma drug človek.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?

24. 03. 2021 11.21

Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

'Delam štiri ure, obravnavajo pa me, kot da delam osem ur'

16. 12. 2020 06.21

Mamica podjetnica, ki je bila prejšnje leto na porodniškem dopustu, letos pa zaradi varstva otrok dela polovični delovni čas, pravi, da ni upravičena do državne pomoči, ker jo obravnavajo, kot da ima dvojni zaslužek. Na Fursu pa pravijo, da vse upravičence – ne glede na to, v kakšni situaciji se znajdejo – obravnavajo na enakopraven način.

'Prispevkov ne morem poravnati brez pomoči, pomoči pa ne dobim brez plačanih prispevkov'

30. 11. 2020 08.15

Številni podjetniki, katerih podjetja zaradi epidemije covida-19 ne obratujejo, so se znašli v finančni stiski. Čeprav so upali na pomoč države, pa zdaj ugotavljajo, da je ta nanje pozabila. Čeprav bi jim državna finančna pomoč olajšala težke čase, pa do nje niso upravičeni, če nimajo poravnanih obveznosti do države. "Kako naj plačamo prispevke, če pa smo že več mesecev brez prihodkov?" sprašujejo.

Turistična panoga se spopada z največjo krizo do zdaj, vrstijo se odpuščanja

14. 10. 2020 11.22

Težo koronakrize je na lastnih plečih občutila tudi turistična agencija Kompas, kjer se letos spoprijemajo "z zelo zahtevnimi poslovnimi razmerami", zato so se posvetili reorganizaciji poslovanja, ki, kot pojasnjujejo, "vključuje tudi zaprtje neprofitnih segmentov". O skrb vzbujajoči finančni izgubi v turizmu in stiski ljudi opozarja tudi sindikat turističnih delavcev.

SPS: Nikakor ne moremo sprejeti argumentov, da socialni dialog ne poteka

17. 09. 2020 08.54

Po včerajšnji novici, da se je Svet Policijskega sindikata Slovenije preoblikoval v stavkovni odbor, se je oglasil še Sindikat policistov Slovenije. "Nikakor ne moremo sprejeti argumentov o tem, da socialni dialog ne poteka," pravi predsednik Kristjan Mlekuš in pojasnjuje, da z vodstvom MNZ in Policije že ves čas potekajo pogovori. Dodal je, da je cilj stavkovnega odbora SPS realizacija odprtih zavez stavkovnega sporazuma, nikakor pa ne javno obračunavanje s politiko.

Konec pogajanj in skupne poti: Vettel se poslavlja od Ferrarija

12. 05. 2020 07.11

Nemški dirkač Sebastian Vettel bo po neuspešnih pogajanjih ob koncu letošnje sezone zapustil ekipo Ferrari, je skupaj s še nekaterimi svetovnimi mediji poročal britanski BBC. Novico so pri Ferrariju zgodaj dopoldne tudi uradno potrdili.

Pozivi vladi in politiki: 'Upoštevajte naše predloge, da se izognemo pastem'

31. 03. 2020 15.09

Predstavniki gospodarstva vlado in poslance pozivajo, naj upoštevajo njihove pripombe na predlog mega zakona o interventnih ukrepih za pomoč državljanom in gospodarstvu, ki je v obravnavi DZ. S tem bi se izognili nekaterim pastem, ki povzročajo negotovost podjetij ali zaradi katerih podjetja ne bodo preživela, pravijo.