Nahtigal

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?

31. 03. 2025 07.00

V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'

27. 03. 2025 12.55

V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče

19. 03. 2025 15.44

Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov

18. 02. 2025 13.11

Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Na sojenju v zadevi Trenta tokrat le prebirali listine

17. 02. 2025 11.46

Na celjskem sodišču se je v odsotnosti prvaka SDS Janeza Janše, ki se je opravičil zaradi neodložljivih poslanskih obveznosti, nadaljevalo sojenje zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti. Tokrat je obravnava minila brez prič, namenili pa so jo prebiranju listin. Sodišče je sicer za marec razpisalo še tri naroke.

V zadevi Trenta znova zaslišali sodnega izvedenca

10. 02. 2025 15.56

Celjsko sodišče je v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti znova zaslišalo sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je kot prvi za sodišče izdelal cenitev premoženja in ga ocenil na dobrih 100.000 evrov. Tokrat se je opredelil do precej nižje cenitve Sicgrasa.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Eles in elektrodistribucija zanikata možnost hitrega prehoda na staro omrežnino

13. 01. 2025 13.40

V Elesu in elektrodistribucijskih podjetjih zanikajo navedbe direktorice GZS Vesne Nahtigal, da ima od elektrooperaterjev verodostojne neuradne informacije o možnosti prehoda na stari sistem obračunavanja omrežnine v nekaj dneh. Ta izjava je zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo, ki uporabnikom zagotovo ne koristi, so sporočili.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Na sojenju v zadevi Trenta zaslišan še drugi sodni cenilec

19. 12. 2024 15.49

Na celjskem sodišču so v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti zaslišali sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je v nasprotju z drugo skupino izvedencev premoženje ocenil na dobrih 100.000 evrov. Pričala je tudi izvedenka ekonomske stroke Alenka Vrhovnik Težak.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe

18. 12. 2024 15.58

Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

GZS: Nekatera podjetja bodo imela trikrat višji račun za elektriko

12. 11. 2024 17.06

Odjemalci energije ta mesec prejemajo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so zato znova opozorili, da bo nov sistem obračuna omrežnine delu gospodarstva močno povečal stroške za električno energijo. Po njihovih navedbah so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo za trikrat višji račun za električno energijo. Vlado pozivajo k rešitvam, ki bi ublažile negativne posledice novega sistema za gospodarstvo.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi

14. 10. 2024 11.43

Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji

14. 09. 2024 07.00

Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?

16. 07. 2024 20.23

Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

Ker ni gradbenih dovoljenj, se hiše ne gradijo, podjetja pa odpuščajo

18. 06. 2024 16.52

Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije opozarja, da ima stavka na upravnih enotah resne posledice za gospodarstvo. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj so ogrožena delovna mesta, poudarjajo, saj nekatera podjetja že odpuščajo.

Zaradi stavke težave pri zaposlovanju tujcev in zamude pri gradbenih dovoljenjih

17. 06. 2024 13.33

Podjetja poročajo o vse več težavah zaradi stavke na upravnih enotah, je v pogovoru z novinarji povedala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. Težave se pojavljajo pri zaposlovanju tujih delavcev in zaradi zamud pri izdaji gradbenih dovoljenj. V gospodarstvu bi si želeli razširitve nabora bistvenih nalog v času stavke.

Začetek uporabe novega sistema omrežnine prestavljen na 1. oktober

12. 06. 2024 10.56

Svet agencije za energijo se je na predlog vodstva odločil, da začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine za električno energijo s 1. julija prestavi na 1. oktober. Gre že za tretjo prestavitev tega koraka, zanj so se odločili, "da bi se izognili morebitnim napakam pri izdaji računov in za odpravo zadnjih težav". Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je ob podpori gospodarstva sicer predlagalo zamik začetka uporabe za dve leti.

Direktorica Cankarjevega doma obtožbe zavrača, kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe?

14. 05. 2024 20.44

Po hudih obtožbah o nezakonitem in nepravilnem delovanju, kar naj bi pripeljalo do sistematičnega razkroja in razpada Cankarjevega doma, največje kulturne institucije pri nas, je za nas končno spregovorila generalna direktorica Uršula Cetinski. Vse očitke zavrača. Kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe? Zakaj se je prenova dvorane Alme Karlin, ki jo je v Cankarjevem domu prenavljalo podjetje Riko v lasti znanega podjetnika Janeza Škrabca, podražila za polovico? In zakaj se podatki o finančnih poročilih ne ujemajo?

Nove omrežnine še vedno razburjajo, GZS za dvoletno prehodno obdobje

24. 04. 2024 08.50

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) obžalujejo, da Agencija za energijo vztraja pri uvedbi nove metodologije obračunavanja omrežnine pri elektriki s 1. julijem. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal verjame, da sta zdaj na potezi vlada in resorno ministrstvo, da določita dvoletno prehodno obdobje, kot ga je ministrstvo predlagalo.

V GZS predlagajo zamik uveljavitve novosti pri omrežnini

22. 04. 2024 13.01

Vodstvo GZS verjame, da bo prišlo do dveletnega prehodnega obdobja pri uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, čeprav vodja Agencije za energijo kot pristojnega organa zavrača predlog resornega ministrstva. GZS meni, da bi moral minister, če agencija predloga ne bo upoštevala, poseči z zakonom.

'Naj pridejo, ampak ne k nam'

06. 04. 2024 09.28

Da se bojijo za svoje otroke, za svoj obstoj, da jih je strah posilstev, tatvin, tako za rubriko 24UR INŠPEKTOR razlagajo tisti, ki se bodo, kot pravijo, do konca borili, da na nekdanjih mejnih prehodih Obrežje in Središče ob Dravi ne bo azilnih centrov, kot to načrtuje vlada. Zakaj so migranti tako osovraženi, zakaj jih nihče noče in kako je danes s solidarnostjo? Solidarnostjo do tistih, ki so prepešačili kilometre in kilometre v iskanju boljšega življenja?

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj

10. 01. 2024 13.11

Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje

18. 12. 2023 14.18

Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač

29. 11. 2023 16.15

Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Dan, ko se spomnimo na junaštva generala Rudolfa Maistra

23. 11. 2023 15.21

23. novembra 1918 je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. Minister za obrambo Marjan Šarec je z delegacijo položil venec k njegovemu spomeniku pred ministrstvom. V generalu Rudolfu Maistru danes vidimo zgled ter sledimo vrednotam, s katerimi so naši predniki zagotovili naš obstoj, kulturo in jezik, je ob državnem prazniku poudaril premier Robert Golob.