NLZOH

V Elegans hotelu Brdo se borijo s stenicami
18. 02. 2025 09.28V štirizvezdičnem Elegans Hotelu Brdo, kjer redno gostijo protokolarne goste in športnike, se že več tednov borijo z nadležnimi stenicami. Postopek sanacije za njihovo odpravo je prevzela območna enota Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Gostov o tem sprva niso obvestili, so pa – ko je bil obseg potrjen – javnost informirali prek spleta. Zaprli so 12 od 122 sob, iz treh bodo odstranili in uničili vso tekstilno in pohištveno opremo. V hotelu zdaj dnevno preverjajo vse ostale sobe v uporabi, da preprečijo podobne težave.

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'
12. 02. 2025 18.30Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Po požaru v Mariboru rezultati analiz ekoloških testov še niso znani
10. 02. 2025 13.45Po požaru, ki je v soboto zvečer izbruhnil v industrijskem objektu na Teznem v Mariboru, rezultati analiz ekoloških testov, ki jih je opravil mobilni ekološki laboratorij, še niso znani. V času požara sicer na postaji Tezno v zraku niso zaznali povišanih vrednosti delcev, ki bi jih lahko pripisali požaru. To pripisujejo vetru.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih
25. 11. 2024 14.39Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

Novi državni sekretarki v premierjevem kabinetu Petra Aršič in Metka Paragi
28. 06. 2024 20.02Vlada je na dopisni seji za državni sekretarki v kabinetu predsednika vlade imenovala Petro Aršič in Metko Paragi. Aršič bo tako s 1. julijem v kabinetu prevzela področje strateškega komuniciranja, Paragi pa bo zadolžena za področje javnega zdravstva in javnega zdravja.

Alge in madež na Savi Dolinki: Jeseniška komunala očitke zavrača
07. 05. 2024 08.27Javno komunalno podjetje iz Jesenic je od lanskega poletja iz čistilne naprave v Savo Dolinko večkrat izpustilo odpadne vode temne barve in vonja po detergentih, opozarja Društvo za varstvo okolja Bled. To bi lahko bil razlog, da so v akumulacijskem jezeru Moste zacvetele alge in povzročile rjav madež. "Centralna čistilna naprava Jesenice obratuje v okviru zakonsko določenih parametrov in v skladu z veljavnimi predpisi," na očitke odgovarjajo v Javnem komunalnem podjetju Jesenice.

V več domovih za starejše potrdili okužbe oskrbovancev z legionelozo
12. 03. 2024 17.38Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjem obdobju potrdili devet primerov okužb z bakterijo legionelo. Legionelozo, ki jo povzroča omenjena bakterija, so potrdili pri oskrbovancih več socialnovarstvenih zavodov na območju Ljubljane.

Sanacija razlitja kurilnega olja pri hotelu Delfin za zdaj uspešna
25. 01. 2024 14.15V izolskem hotelu Delfin ocenjujejo, da je sanacijski program po razlitju večjih količin kurilnega olja iz njihovega rezervoarja decembra 2022 zaenkrat učinkovit. Tudi na Arsu so navedli, da doslej zaradi preprečevalnih ukrepov, kot kaže, ni prišlo do okoljske škode. Razmere spremljajo še naprej.

V Postojni in Pivki ni treba več prekuhavati vode
29. 11. 2023 14.04Prebivalcem naselij občin Postojna in Pivka ni več treba prekuhavati vode za prehrambene namene, vendar pa zanje velja nekaj priporočil. Pri najdbi parazitov v zajetju pitne vode Sovič pri Postojni ob vzorčenju 22. novembra je šlo po dosedanjih ugotovitvah za enkratni dogodek, voda pa je zdaj neoporečna, so sporočili iz postojnske družbe Kovod.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?
08. 10. 2023 18.45"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Uporabniki vodovodnega sistema Celje morajo vodo še vedno prekuhavati
24. 07. 2023 09.58Vodovod-Kanalizacija Celje uporabnike, oskrbovane iz vodovodnega sistema Celje, obvešča, da je treba vodo za pitje in pripravo hrane še vedno predhodno prekuhavati. To velja za celotno Mestno občino Celje, Vojnik in Štore ter del naselij Zavrh nad Dobrno in Vrba na Dobrni, del naselij Galicija v občini Žalec ter del naselij Vrbno, Zlateče pri Šentjurju, Proseniško, Marija Dobje in Cerovec v občini Šentjur, ki so tudi oskrbovana iz vodovodnega sistema Celje. Še vedno je odsvetovano gibanje v gozdu.

Paragijeva po odpovedi v Golobov kabinet, vložila je tožbo na ESČP
19. 07. 2023 06.02Mikrobiologinja Metka Paragi, ki je širši javnosti postala znana po opozarjanju na dvomljivost hitrih testov Majbert Pharm, je od začetka aprila zaposlena v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba. Novo službo je dobila nedolgo zatem, ko je višje sodišče pritrdilo njenemu prejšnjemu delodajalcu, Nacionalnemu laboratoriju za zdravje, okolje in prehrano, da je bila izredna odpoved Paragijevi upravičena. V kabinetu je zadolžena za zdravstvo, na mesec pa dobi skoraj štiri tisočake bruto.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova
23. 03. 2023 06.00Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

Metka Paragi na višjem sodišču izgubila tožbo proti NLZOH
21. 03. 2023 09.43Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je odločilo, da je bila mikrobiologinja Metka Paragi z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) odpuščena zakonito. S tem je po pritožbi povsem spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je lani poleti razsodilo, da je bila njena odpoved nezakonita. Izredno odpoved je dobila potem, ko je opozarjala na neustreznost dobavljenih testov med epidemijo.

Tudi v Sloveniji potrdili primere podrazličic koronavirusa XBB
12. 01. 2023 12.14Po podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so v Sloveniji doslej potrdili sedem primerov novih podrazličic koronavirusa XBB. Po oceni strokovne skupine za spremljanje koronavirusa pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje dodatni epidemični ukrepi sicer za zdaj niso potrebni.

Vlada pritrdila imenovanju Gabrovca za generalnega direktorja NIJZ
06. 10. 2022 16.07Vlada je na seji sprejela sklep o soglasju k imenovanju Branka Gabrovca za generalnega direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje za mandatno dobo petih let. Pred tem je opravljal funkcijo vršilca dolžnosti generalnega direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ob tem ga je vlada imenovala tudi za svojega predstavnika v svet Klinike Golnik.

2857 novih okužb, mikrobiologinja: Hitri testi pri omikronu niso manj zanesljivi
05. 10. 2022 10.31Po skoraj 4000 potrjenih okužbah v ponedeljek so torkove številke nižje. S 785 testi PCR in 8729 hitrimi antigenskimi testi so odkrili 2857 okužb z novim koronavirusom. Mikrobiologinja Viktorija Tomič je pojasnila, da hitri testi ob novih podrazličicah omikrona niso bistveno manj zanesljivi, večjo težavo predstavljajo napačno odvzeti brisi.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Metka Paragi dobila tožbo proti NLZOH zaradi izredne odpovedi
31. 08. 2022 12.32Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je odločilo, da je bila izredna odpoved Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) virologinji Metki Paragi nezakonita. Očitali so ji hujše kršitve obveznosti delovnega razmerja. Sodba sicer še ni pravnomočna.

Poletni vrh koronavirusnih okužb prihodnji teden
21. 07. 2022 09.46Število potrjenih okužb z novim koronavirusom bo v Sloveniji v prihodnjem tednu doseglo vrh in se začelo umirjati, je napovedal Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete. Infektologinja Bojana Beović je spomnila, da na širjenje virusa vplivajo tudi poletni način življenja in počitnice. V tokratnem valu okužb krožita predvsem podrazličici BA.4 in BA.5, za kateri je značilno, da po simptomih spominjata na prehlad. Pristojni so sicer v sredo v Sloveniji ob 825 PCR-testih in 6138 hitrih antigenskih testih potrdili 1829 okužb z novim koronavirusom, osem več kot v torek.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus
13. 06. 2022 12.47Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50
10. 06. 2022 12.50Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

Prvi delovni teden nove vlade: Najprej se bo lotila zaposlitev
06. 06. 2022 07.23Za 15. slovensko vlado pod vodstvom premierja Roberta Goloba se začenja prvi delovni teden. Ministrstva morajo do torka pregledati vse zaposlitve, premestitve in napredovanja od 1. januarja 2020 do 1. junija letos. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan za ta teden napoveduje predstavitev interventnega zakona na področju zdravstva.

Lindav: Vrnitev stroke v Policijo je naše temeljno vodilo
02. 06. 2022 08.14Vlada je s položaja generalnega direktorja Policije razrešila Antona Olaja in na njegovo mesto kot vršilca dolžnosti imenovala nekdanjega direktorja Uprave kriminalistične policije Boštjana Lindava. Ta je v prvi izjavi po prevzemu funkcije dejal, da si bo prizadeval za vrnitev stroke v vrh Policije, za kar bodo potrebne določene kadrovske menjave. V Sindikatu policistov Slovenije pozdravljajo imenovanje Lindava in upajo, da bo novo vodstvo Policiji povrnilo ugled. Vlada je sicer na prvi seji zamenjala tudi direktorja Sove in vladnega urada za komuniciranje ter svoje predstavnike v svetu NIJZ in NLZOH.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev
02. 06. 2022 19.20Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi
28. 05. 2022 08.07Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Spar že četrtič pomagal očistiti Blejsko jezero
28. 05. 2022 00.15Slovenski biser čistejši za skoraj pol tone odpadkov.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu
26. 05. 2022 10.49Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.