N-Gen

'Ne vlada ne kdor koli ne namerava prodajati Zavarovalnice Triglav ali Pošte Slovenije'

05. 04. 2024 15.58

Ministrstvo za finance je pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Veljavna strategija sega v 2015 in je v mnogočem zastarela. Osnutek prinaša tudi nekatere predloge sprememb. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav bi se npr. iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. V ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij, zagotavlja finančni minister Klemen Boštjančič. Največ pomislekov v zvezi s tem imajo sindikati, te so danes predstavili tudi ministru.

Kakšne božičnice bodo letos izplačala slovenska podjetja?

26. 11. 2022 09.34

December je tudi čas božičnic in 13. plač oz. v zadnjih letih zlasti nagrad za poslovno uspešnost. Kot kaže, bodo med najbolj radodarnimi tudi letos farmacevtska podjetja, izplačila pa ob stavki v zraku napovedujejo tudi nekateri trgovci. Največji osmoljenci bi bili lahko zaposleni ponekod v energetiki, kjer so državni ukrepi zarezali v poslovanje.

Na čelo Elektra Ljubljana Aleksander Zupančič

02. 02. 2022 11.17

Nadzorni svet družbe Elektro Ljubljana je na današnji seji imenoval Aleksandra Zupančiča za predsednika uprave te družbe. Štiriletni mandat bo Zupančič nastopil s 6. februarjem. Zupančič je bil izbran med tremi kandidati, čeprav je več mesecev veljal za edinega favorita.

Golob: Svojo nagrado bom v celoti podelil humanitarnim organizacijam

24. 01. 2022 09.21

Pred volitvami se stopnjujejo aktivnosti (bodočih) političnih akterjev. Glede vloge nekdanjega direktorja družbe Gen-I, Roberta Goloba, je še veliko odprtih vprašanj, na katera pa bi lahko kmalu dobili odgovore. Po tem, ko je opravil pogovore z voditelji KUL-a, je Golob napovedal, da bo na sredinem kongresu stranke Zelenih dejanj (Z.Dej) kandidiral za predsednika. Ob tem je tudi potrdil zavezanost uresničevanju zelenih politik in sprememb v politični kulturi. Razkril pa je tudi, da bo svojo poslovno nagrado namenil humanitarnim organizacijam.

Jasnič: Pogovori o skupni listi s stranko LIDE v zaključni fazi

20. 01. 2022 15.50

Predsednik Desusa Ljubo Jasnič je izvršni odbor (IO) na seji seznanil s pogovori, ki jih je s strankami opravil o možnem sodelovanju pred volitvami in po njih. Po Jasničevih besedah so tako v zaključni fazi pogovori o skupni kandidatni listi s stranko LIDE, kar je danes sprejel tudi IO stranke, obravnavali pa so tudi njen volilni program.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke

15. 10. 2021 20.28

Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

Jesenice so dobile največjo baterijo v Evropi

14. 10. 2019 19.30

Baterija, vredna 15 milijonov evrov, bo povprečno gospodinjstvo lahko napajala pet let. Ko bo energije preveč, jo bo shranjevala za težke čase in jo uporabnikom prodala, ko je bo manjkalo. A investitorja gorenjski podjetnik Roman Bernard in kriptomilijonar Damjan Merlak napovedujeta, da bodo Štajerci kmalu dobili še večjo baterijo.

Klinične raziskave v Londonu odkrivajo šokantne dokaze

23. 06. 2017 07.45

Lahko bi se reklo, da gre za najbolj revolucionarno in šokantno odkritje: skupina londonskih najboljših raziskovalnih podjetij je odkrila, da je sedaj možno doseči popolno telo brez vadbe in diete.

Gen za kasnejši porod

02. 12. 2010 08.14

Najnovejše raziskave o ženskah kažejo – ker ženske odlašajo z materinstvom, se jim v prihodnosti obeta sprememba organizma. Obstaja celo gen za kasnejši porod.

Veteran in dekle pri Camposu?

07. 07. 2009 08.29

Dolgoletni McLarnov testni voznik Pedro de la Rosa je po poročanju španskih medijev vse bližje vrnitvi k dirkanju v formuli 1. Nova ekipa Campos Meta 1 pa naj bi poleg Špančevih vozniških uslug za testno voznico najela Švicarko Natacho Gachnang.

Poleg Dolly še klonirana jagenjčka

29. 06. 2000 18.18

Ekipa znanstvenikov iz Edinburga, ki je leta 1996 kot prva klonirala ovco Dolly, je razvila nov postopek, po katerem vstavijo določen gen točno v željeno območje kromosoma, in po njem klonirala dva jagenjčka, Cupidona in Diano. Rezultate novega postopka kloniranja so objavili v britanski znanstveni reviji Nature. Vodja poskusov Aleksander King je menil, da bi razmah uporabe tega postopka na živalih lahko imel številne koristne vplive tudi na razvoj človeške medicine.

Odkritje gena za boj proti debelosti

06. 04. 2000 17.09

Ameriški znanstveniki so odkrili gen, ki v mutirani obliki preprečuje nastanek maščobnih blazinic. Novico je te dni objavila revija Nature Genetics. Po mnenju strokovnjakov naj bi se z novim odkritjem bolj učinkovito bojevali proti prekomerni teži. Skupina strokovnjakov je vzrejala miši z mutiranih genom HMGIC in ugotovila, da so imele le še deset odstotkov normalnega deleža maščob in so kljub zelo kalorični hrani ostale tako suhe kot tiste z normalno prehrano. Miške brez mutiranega gena pa so pridobile kar precej maščobnih blazinic.

Razburjenje zaradi kloniranja v Angliji

03. 04. 2000 18.21

V Angliji je veliko prahu dvignila novica, da naj bi britanska vlada odobrila kloniranje človeških zarodkov za potrebe medicinskih raziskav. Izkazalo pa se je, da gre le za kloniranje posameznih celic, ki bi jih pridobili iz človeškega zarodka, in sicer izključno za zdravstvene namene.

Gen HLA preprečuje razvoj aidsa

29. 03. 2000 07.56

Ameriški inštitut za alergije in nalezljive bolezni je objavil, da imajo ljudje, ki so okuženi z virusom HIV, pa se bolezen pri njih nikoli ne razvije, gen HLA, ki vsebuje posebne značilnosti. V zadnjih petnajstih letih so preučevali 13 ljudi, okuženih z virusom HIV, ki niso jemali tablet ali bili deležni kakršnegakoli zdravljenja. Pri njih se število okuženih celic ni množilo in virus je ostal na enaki stopnji. Gen HLA povzroča razvoj proteina, ki uničuje mikrobe in pošilja sporočila imunskemu sistemu. To odkritje dokazuje, da pri ljudeh, pri katerih bolezen nikoli ne napreduje, ne gre za okužbo z oslabljenim virusom, temveč za drugačno gensko strukturo. V zadnjih raziskavah pa so znanstveniki tudi ugotovili povezavo med omenjenim genom in zavarovanjem pred boleznijo.

Identificirali gen za avtizem

08. 12. 1999 08.18

Ameriški raziskovalci so na kromosomu 13 nedavno identificirali gen, ki naj bi povzročal avtizem, je poročala revija American Journal of Medical Genetics. Pri avtizmu gre za nevrološko motnjo, ki se pojavi že v otroštvu. Oboleli odklanja stike z zunanjim svetom. Po besedah profesorja psihiatrične pediatrije na Univerzi Severne Karoline dr. Josepha Pivena strokovnjaki avtizma dolgo niso obravnavali kot genetsko motnjo. Piven še meni, da pri avtizmu obstaja visoka stopnja dednega prenosa, zato je pri družinah z avtističnim otrokom pet odstotkov možnosti, da bo tudi drugi otrok avtističen.

Prve genetsko spremenjene smrečice

23. 09. 1999 07.44

Danski znanstveniki botaničnega vrta Univerze v Koebenhavnu so prvi na svetu vzgojili genetsko spremenjene novoletne smrečice. Vodja raziskave Jens Find je pojasnil, da so poskusno vzgojili smrečico vrste Nordmann. Množična prodaja kloniranega drevesca naj bi bila mogoča čez pet do deset let. S pomočjo kloniranja naj bi dosegli idealno višino in skladno razvejanost drevesc, da bi tako lahko čim bolj enakomerno namestili novoletne okraske. Drevescem naj bi dodali tudi dodaten gen, da bi dosegli njihovo odpornost na žuželke in tako zmanjšali potrebo po uporabi pesticidov in insekticidov.