Muzeji

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih
28. 03. 2025 16.12Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Ob kulturnem prazniku številne prireditve in brezplačni obiski kulturnih ustanov
08. 02. 2025 09.12Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, bodo po državi potekale večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove bodo za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Letošnji praznik kulture bo zaznamovalo tudi odprtje Evropske prestolnice kulture v Novi Gorici in Gorici.

Pol tisočaka za otroško praznovanje?
04. 01. 2025 12.28Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Ta veseli dan kulture: kar 190 dogodkov po vsej državi
03. 12. 2024 16.16Že 25. leto zapored Slovenci in Slovenke praznujemo Ta veseli dan kulture, ko lahko z obiskom kulturnih ustanov počastimo svojo kulturo in zgodovino. A pomembno je, da se kulture zavedamo vse dni v letu, ne samo ob dnevih odprtih vrat, ko je obisk brezplačen, pravijo zaposleni v kulturnih ustanovah. Upravni odbor Prešernovega sklada je razglasil tudi prejemnike in prejemnice najvišjih državnih nagrad za umetniške dosežke za leto 2025.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre
28. 11. 2024 09.22Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo
23. 11. 2024 00.15Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori
15. 07. 2024 00.15V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

Slabi pogoji za delo? V najbolj obiskanih muzejih so se odločili za akcijo
13. 05. 2024 11.32Zaposleni v Vatikanskih muzejih imajo dovolj. Pravijo, da že več let opozarjajo na neustrezne delovne pogoje, a so vedno naleteli na gluha ušesa. Zdaj so se odločili za akcijo.

Nepojmljivo: Navdihujoča zgodba o preživetju in življenju po koncentracijskih taboriščih
27. 01. 2024 10.02Dušan Stefančič je pri 16 letih pristal v nemških koncentracijskih taboriščih. Pri 96 letih pa je v knjigi Nepojmljivo zbral svoje spomine o tem, kaj je tam doživel in kako je kljub temu zbral moč, da preživi in po vojni polno zaživi. Zase pravi, da je kot pričevalec ogrožena vrsta, ki izumira. Tisti "nikoli več" pa očitno, kot pravi, ne seže dlje kot do druge povojne generacije, saj smo priča novim grozodejstvom po svetu. "Vidim, da se zgodovina ponavlja, ljudje smo pač slabi učenci," pravi.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?
21. 01. 2024 07.16Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Vlomi v vozila: informacije občanov med ključnimi pri izsleditvi storilcev
17. 11. 2023 11.12Novogoriški policisti so bili obveščeni o vlomu v osebno vozilo, ki je bilo parkirano ob makadamski cesti med Vipavo in naseljem Vrhpolje. Nekdo je iz njega ukradel manjšo količino gotovine, nastala pa je tudi materialna škoda. Na kraju dogodka so opazili starejšega audija z ljubljanskimi registrskimi oznakami in neznanca, za katerima se je izgubila vsaka sled. Marsikatero od premoženjskih kaznivih dejanj se da preprečiti z upoštevanjem osnovnih zaščitnih ukrepov, ob tem poudarjajo policisti. Veste kako ravnati?

V prestolnici čokolade in čebelarstva
05. 10. 2023 15.23Nahajamo se na obrobju Julijskih Alp, v prestolnici čokolade in čebelarstva. Domačini bi rekli v Radol'ci. Staro mestno jedro bogatijo številni muzeji, galerije in prireditve. A ne samo slikovito mestno jedro, zanimiva je tudi njegova okolica, ki kar vabi v naravo. Številna aktivna doživetja, poti, ki vodijo do najlepših razglednih točk, in odlična kulinarika na okoliških kmetijah so razlog, da smo tokrat obiskali Radovljico.

Putin obljubil obnovo štirih okupiranih ukrajinskih regij
30. 09. 2023 13.01Točno leto dni po ruski priključitvi delno ali v celoti okupiranih ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk je ruski predsednik Vladimir Putin obljubil, da bo Rusija obnovila od vojne močno prizadeta območja v omenjenih regijah.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo
18. 09. 2023 15.51V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Danska vojska ukrajinske enote uri s tanki, izposojenimi iz muzejev
11. 09. 2023 09.13Konzorcij Danske, Nemčije in Nizozemske (kasneje še Belgije) naj bi Ukrajini dobavil okoli 180 tankov Leopard 1A5. A za uporabo tankov je treba usposobiti skoraj 1000 tankistov. Po tem ko je konzorcij zagotovil inštruktorje, je moral priskrbeti še vozila, na katerih bi tečajniki lahko vadili. In očitno je bila peščica leopardov 1A5, razstavljenih v danskih muzejih, v boljšem stanju kot skoraj 100 tankov, ki so skoraj dve desetletji čakali v skladišču.

Norveška – dežela vrhuncev narave, fjordov in trolov
25. 08. 2023 11.54Narava je umetnik z največjo mero kreativnosti. Ena njenih največjih kreacij je zagotovo tudi Norveška s svojo zahodno obalo, kjer je najlepši odsek nemogoče izbrati.

Obiskovalcev muzejev in galerij v primerjavi z 2019 skoraj za četrtino manj
25. 08. 2023 17.37Muzeji, ustanove z muzejskimi zbirkami in galerije so lani pripravili 786 občasnih in 219 stalnih razstav. Ogledalo si jih je skoraj 2,2 milijona obiskovalcev oz. povprečno 5900 na dan, so sporočili s Statističnega urada RS (Surs).

Poplave prizanesle večjim kulturnim ustanovam
06. 08. 2023 16.39Iz muzejev in galerij danes do 12. ure niso poročali o večji škodi zaradi poplav. V Mariboru je nekoliko zamakala streha operne hiše, manjše zamakanje so imeli tudi v pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož. V ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje so preventivno prestavili muzejsko gradivo v višje lege, sporočajo z ministrstva za kulturo.

Na Kitajskem zaradi obilnih padavin evakuirali na deset tisoče ljudi
30. 07. 2023 18.33Kitajska se po prehodu tajfuna Doksuri sooča z obilnimi padavinami in poplavami, zaradi česar so z območja prestolnice Peking in mesta Šijiadžuang v sosednji provinci Hebej na severu države evakuirali na deset tisoče ljudi.

Praznik glasbe letos v kar 14 slovenskih mestih
20. 06. 2023 14.55Tudi letos se Slovenija pridružuje svetovni iniciativi Fête de la musique, ki 21. junija, na prvi poletni dan obeležuje svetovni dan glasbe. Praznik glasbe bo letos potekal v kar 14 slovenskih mestih, nastopilo pa bo več kot 150 različnih glasbenih zasedb!

V morju pri Korčuli odkrili 7000 let stare ostanke naselja
14. 05. 2023 15.19Hrvaški arheologi so prišli do presenetljivega odkritja. Med raziskovanjem potopljenega neolitskega najdišča Soline na otoku Korčula so namreč našli ostanke ceste, ki je potopljeno prazgodovinsko naselbino hvarske kulture povezovala z obalo Korčule.

Turčija za 1.maj in poletje do – 20 %
17. 04. 2023 09.20Ujemite neverjetne popuste za paketne ponudbe prvomajskih in poletnih počitnic na obalah turške riviere ter si privoščite kraljevsko all inclusive razvajanje po ultra ugodni ceni!

S prvo plačo kupil prvo kačo, zdaj ima več kot 600 eksotičnih živali
04. 03. 2023 08.12Marsikdo se raznih kač, pajkov, škorpijonov in drugih plazilcev na smrt boji, a Aleš Mlinar gotovo ni eden izmed njih. V lasti ima namreč več kot 600 eksotičnih živali 200 različnih vrst, njegova ljubezen pa je iz zbirateljstva kmalu prerasla tudi v razstave. Njegove razstave veljajo za ene največjih v Evropi, pripravil pa jih je že več kot 30. Zaradi ugriza kače je skoraj umrl, a to njegove ljubezni do živali ni skrhalo. Pojasnil je, zakaj jih ima tako rad, katere so njegove najljubše vrste in zakaj so tako zelo posebne.

Južni Ciper z nizkocenovnim prevoznikom do 30 % ceneje
13. 02. 2023 00.15Ste se v zadnjih tednih ujeli med razmišljanjem o tem, da bi vsaj za nekaj dni pobegnili nekam na toplo, a ne bi radi zapravili gore denarja? Imamo pravo rešitev za vas – Južni Ciper!

Koliko denarja država nameni kulturi?
08. 02. 2023 14.188. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Vrečkova se interpelacije ne boji. Tonin: Ukinitev muzeja politično sporočilo
02. 02. 2023 11.01V interpelaciji, ki jo je NSi pripravila zaradi združitve dveh muzejev, ministrici za kulturo Asti Vrečko med drugim očitajo uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Poslanska skupina NSi sicer sama nima dovolj podpisov za vložitev interpelacije, zato so jo v sopodpis poslali opozicijski SDS in poslancema italijanske ter madžarske narodne skupnosti. SDS je svoj odgovor že sporočila.

Muzej slovenske osamosvojitve: 'Del osamosvojiteljev skuša mitizirati preteklost'
29. 01. 2023 07.00Vihar, ki ga je sprožila združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije, ne pojenja. V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve grozijo z akcijskim načrtom za obrambo osamosvojitvenega muzeja, ki ima več elementov, ne zgolj kakšnega zborovanja. Prvak SDS Janez Janša govori o izdajalski potezi vlade, v NSi se pripravljajo na interpelacijo zoper kulturno ministrico. Asta Vrečko, ki je medtem že imenovala vršilko dolžnosti direktorice novega muzeja, pa vztraja: Zgodovina mora ostati stvar zgodovinarjev, ne pa politike. Kdo si torej želi prisvojiti osamosvojitev? Zakaj nas osamosvojitev razdvaja, namesto da bi nas združevala?

1. maj in poletje na Južnem Cipru
16. 01. 2023 00.15Ste že razmišljali, kam bi jo mahnili za 1. maj? Kje pa boste preživeli poletne počitnice?

Podnebni aktivisti v Berlinu odžagali vrh božičnega drevesa
21. 12. 2022 12.50Podnebni aktivisti iz skupine Last Generation so v nemški prestolnici poskrbeli za nov podvig. Tokrat je bila njihova tarča 15 metrov visoko božično drevo, postavljeno pred brandenburškimi vrati, ki veljajo za simbol Berlina in države. Potem ko so se povzpeli na drevo, so odžagali njegov vrh.

Slovenec, ki je za Kras v 50 dneh prekolesaril 3300 kilometrov
26. 11. 2022 07.00"Življenje je kot vožnja s kolesom, da bi ohranil ravnotežje, se moraš premikati," je ob začetku svoje kolesarske poti zapisal Patrik Bratuša, ki se je vseslovenski akciji Skupaj za Kras pridružil na svoj način. S kolesom se je odpravil do Portugalske in čeprav je na poti noro užival, se je soočil tudi z nekaj izzivi. Med drugim se je na poti zastrupil s hrano, a kljub temu v mukah prevozil med 80 in 100 kilometrov na dan. Pičil ga je tudi sršen, a ga to ni ustavilo pri tem, da si je na poti ustvaril tudi cel kup pozitivnih spominov.