Mojca Zvezdana Dernovšek

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?
20. 09. 2023 08.43Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Prvi sestanek o zakonu o psihoterapiji: burna razprava in različna stališča
21. 06. 2023 15.38Dopoldne se je prvič sestala delovna skupina ministrstva za zdravje, ki bo oblikovala predlog zakona o psihoterapiji. Na mizi imajo tri predloge, od katerih bodo enega preoblikovali glede na doseženi konsenz v delovni skupini. Razprava je bila burna, saj imajo člani skupine različna stališča. Do dogovora tako za zdaj še niso prišli.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane
03. 06. 2023 11.45Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

'Moja najljubša oseba se je naenkrat spremenila v pošast, ki me je izžela'
01. 06. 2023 14.02"Lahko sem angel ali hudič, svet je zame črno-bel. Zbeži stran od mene, sicer te bom uničil." S temi besedami in dvoumnim nasmeškom jo je opozoril. A ob tem je zanjo naredil vse, bil je šarmanten, očarljiv, ljubeč, pozoren, uspešen in tudi na pogled simpatičen. Tako ga opisuje. Bil je njena najljubša oseba, ki ji je čarala pravljico. Vse dokler se ta ni spremenila v pravo nočno moro. Rdečih zastavic je bilo več, a ko je v njem ugledala pošast, ki jo je navdajala s strahom in tesnobo, je bila že popolnoma ujeta. Po dveh letih nasilja, ki se je samo stopnjevalo, je uspela zbežati. Ugotovila je, da je bila najverjetneje v odnosu z narcisom.

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

'Telo odpove, ker je to edini način, da končno nekaj pove'
18. 02. 2023 07.00Kakšna bo moja prihodnost, je vprašanje, ki za otroke in mladostnike prav gotovo pomeni še dodaten stres in breme. Pojavlja se ob številnih obšolskih aktivnostih, pritiskih in dejstvu, da zadnje generacije mladostnikov otroštvo bolj kot na prostem, na primer na igriščih, preživljajo pred zasloni elektronskih naprav. Kar polovica vseh duševnih težav se tako začne že pred 15. letom starosti; zato "ja" športu in ozaveščanju ter glasen "ne" tobaku in alkoholu – k temu bodo mlade spodbujali novopečeni ambasadorji zdravja.

Narcistična zloraba običajno traja več let, saj je ljudje ne znajo prepoznati
01. 06. 2022 11.35Raziskave kažejo, da je narcistična osebnostna motnja prisotna pri najmanj pol odstotka populacije, kar pomeni, da naj bi to motnjo imel vsak 200. človek. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo prikritega narcizma še več. Vsaka oseba z narcistično osebnostno motnjo pa zagreni življenje vsaj petih ljudem, ocenjujejo strokovnjaki. Narcistične zlorabe običajno trajajo več let, mnoge žrtve pa nikoli ne poiščejo pomoč. Prav zato od leta 2015 obeležujemo svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic.

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'
01. 06. 2021 16.38Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

Psiha v času koronavirusa
26. 04. 2020 20.42Duševno zdravje je izjemno pomembna tema. Ne le v času koronavirusa, ampak nasploh. Veliko ljudi, v zadnjih letih vedno več, doživlja stiske, depresije, anksioznosti, tesnobe ... Kakšne so te stiske v zadnjem času? Ko smo doživeli epidemijo, ko se je z ukrepi spremenilo naše življenje, ko šolanje poteka doma, ko so se mnogim spremenile delovne razmere, povečala se je negotovost glede dohodka ...

Kako bi lahko preprečili samomore?
01. 12. 2018 07.00Samomor ni samo zdravstveni problem, je problem celotne družbe. Gre za stiske, ki se zdijo neznosne, in nekateri kot rešitev iz te trenutne neznosne stiske vidijo samomor, pojasnjuje Mojca Zvezdana Dernovšek, ena vodilnih psihiatrinj pri nas. Gre za stiske, ki bi jih morali pomagati reševati nemudoma.