Mitja Terče

Nove podrobnosti: za Pečečnikove rokavice 1,3 evra, za Sanolaborjeve 0,6

06. 11. 2020 19.22

Protikorupcijska komisija je v pregledu nabave zaščitne opreme v prvem valu epidemije odkrila številna korupcijska tveganja – neenakopravna obravnava ponudnikov, vplivanja v posameznih fazah postopkov, številni sumi kršitve zakonodaje. Pri vseh poslih, o katerih smo poročali, so našli nepravilnosti.

Gale z novo ovadbo nad ministra Počivalška, tokrat zaradi posla z Acronom

28. 08. 2020 09.59

Žvižgač Ivan Gale je proti gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku vložil novo kazensko ovadbo zaradi domnevne zlorabe uradnega položaja pri nakupu zaščitnih mask, razkriva Necenzurirano. S sklenitvijo posla s podjetjem Acron je bila namreč država oškodovana za najmanj 1,2 milijona evrov, je prepričan Gale.

Na komisiji za nadzor javnih financ burna razprava o nabavi zaščitne opreme

04. 06. 2020 14.42

Komisija za nadzor javnih financ je razpravljala o postopku nabave zaščitnih mask med zavodom za blagovne rezerve in podjetjem Acron. Predlagatelje iz opozicije je bolj kot izbor konkretnega podjetja motila odločitev za nakup opreme preko posrednikov. V koaliciji so zagotavljali, da je bila ta odločitev v danih okoliščinah bolj smotrna.

Odpuščali, zaposlenim dolgujejo plače. Kljub temu iščejo nove zaposlene

25. 05. 2020 15.45

Nova zgodba zaposlenih, ki so v času epidemije ostali brez zasluženih plačil. Številni delavci družbe Golte d. o. o. so po zimski sezoni, ki je sovpadla z začetkom epidemije, ostali brez službe, mnoge je vodstvo napotilo na čakanje na delo – a tudi ti so vse do danes ostali brez svojih plač oziroma nadomestil za čakanje, tako za mesec marec kot april. Vodstvo družbe, ki se že leta spopada z rdečimi številkami, za to krivi slabo zimsko sezono ter likvidnostne težave. Zaposleni so se že obrnili na inšpektorat za delo, do danes pa pričakujejo tudi odgovor vodstva, ali ter kdaj bodo prejeli plačilo. Podjetje pa medtem išče nove zaposlene.

Država bi pri poslu z Acronom prihranila 16,6 milijona, če bi maske kupila neposredno pri proizvajalcu

13. 05. 2020 06.00

Acron je ena maska FFP2 stala skupaj s prevozom in carino največ 1,6 evra, državi pa jih prodaja za 100 oziroma 143 odstotkov več. Če bi država maske kupovala neposredno pri proizvajalcu, bi prihranila 16,6 milijona evrov od 30-milijonskega posla z Acronom, ki mu je naročila maske za devet mesecev epidemije. Drugače povedano, država bi tako lahko kupila še dodatnih 10,3 milijona mask FFP2 po isti ceni kot Acron – 1,6 evra.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov

12. 05. 2020 06.00

“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša  Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Državni dobavitelj Acron skriva certifikate za maske, na Kitajskem opozorili, da je dokumentacija ponarejena

11. 05. 2020 06.00

Preverili smo dokumente. Za enega že vemo. "Ni bil izdan pri nas. Navedenega proizvajalca mask ne poznamo. Bodite previdni pri nakupu," so v enajstih urah odgovorili iz kitajskega laboratorija Huaxun, kjer smo preverjali, ali državi prodane maske res zagotavljajo varnost za uporabnike, kot trdi dobavitelj Acron. Acron certifikate skriva, odgovore na sume, ali so tudi drugi dokumenti lažni, še čakamo iz Kitajske. Tržni inšpektorat je v Acronu že uvedel inšpekcijski postopek.

Vlada v poročilu Šarcu očita kazniva dejanja. Opozicija: Gre za politični pamflet

06. 05. 2020 14.52

Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. Med drugim ugotavlja, da je prejšnji premier Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj. "Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meja z Italijo," so zapisali. Gospodarsko ministrstvo je sicer izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal Ivan Gale. Poročilo bodo poslali v parlament in na policijo.

Zakaj Terče o poslih gospodarskega ministrstva ni želel obveščati drugih ministrstev?

28. 04. 2020 08.03

Razkrivamo še nekatere podrobnosti spornih poslov pri nabavi zaščitne opreme: iz zapisnikov medresorske skupine je razvidno, kaj vse je lahko počel zaupnik ministra Zdravka Počivalška, Mitja Terče. Med drugim je menil, da vsebina pogodb blagovnih rezerv in posameznih podjetij ni stvar medresorske skupine, ki pa je bila ustanovljena ravno za to, torej: sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme. Lahko še zaupamo ministru, ki govori eno in dela drugo?

Iz opozicije nove napovedi podpore interpelaciji Počivalška

24. 04. 2020 17.21

V opoziciji po razkritjih glede dobav zaščitne opreme pričakujejo dodatna pojasnila. Kot je bilo razbrati iz današnjih izjav, se bosta LMŠ in Levici pri podpori interpelacije ministra Zdravka Počivalška pridružili še SD in SAB. V SMC medtem menijo, da je interpelacija ministra zgolj "politično motivirana".

Pritiski in vmešavanje politike v posle za dobavo zaščitne opreme

23. 04. 2020 22.34

V oddaji Tarča so razkrili pričevanja in dokumente o vmešavanju predstavnikov ministrstva za gospodarstvo v posel za dobavo mask in respiratorjev s strani družbe Geneplanet. Razkrili so tudi pritiske politikov, kot sta Marjan Podobnik in Lojze Peterle, za posle nekaterih manjših podjetij. Vse pritiske vpleteni zanikajo.

Plaz očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov

23. 04. 2020 15.16

Mitja Terče je po manj kot treh tednih ostal brez pogodbe z Zavodom RS za blagovne rezerve. Prekinil jo je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je Terčeta kot zaupnika tudi pripeljal le tri tedne po tem, ko je sam odstopil kot direktor smučišča Golte. Tamkajšnji lastniki, najemniki, zaposleni in tudi lokalni prebivalci trdijo, da se je v letu in pol skregal z vsemi, grozil s tožbami, izsiljeval, izvajal mobing in odpuščal. Tako naj bi bilo tudi v ECE in Tušu. V Bosni pa je bil osumljen utaje davkov. Terče vse zanika in poudarja, da gre za blatenje njegovega imena.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

Razpad plačnega sistema v javnem sektorju

22. 04. 2020 23.09

Kako je mogoče, da direktor javnega podjetja, ki so ga odslovili zaradi nesposobnosti, prejme še 10 tisoč evrov odpravnine? Osnovna plača direktorjev ni odvisna od delovne uspešnosti ali poslovnih rezultatov družbe. V letih 2016 in 2017 je povprečna mesečna bruto plača v družbah v lasti Republike Slovenije znašala 6.926 evrov, v lasti lokalne skupnosti pa 3.800. Tedaj je povprečna bruto plača v državi znašala 1.605 evrov, plača predsednika vlade pa 5.288 evrov.

Slovenska smučišča odpirajo vrata, mnoga z zamikom

04. 12. 2019 13.54

Po deževnem in toplem novembru so se temperature zraka le nekoliko znižale, kar je dalo upanje vsaj nekaterim slovenskim žičničarjem. Medtem ko so na italijanski strani Kanina minuli konec tedna že sprejeli prve smučarje, jih bodo na naši v petek. Na otvoritev v petek se pripravljajo tudi Krvavec, Kope in Kranjska Gora. Večina ostalih smučišč je preložila odprtje na kasnejše obdobje kot lani.