Mitja Gorenšček

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek
24. 03. 2025 19.13Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

'Kriza bo prišla': Kako bosta vlada in EU reševali avtomobilsko industrijo?
06. 03. 2025 19.10Kako bo Evropska unija reševala avtomobilsko industrijo, ki samo v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi? Bo samo omilitev preambicioznih ciljev preprečila zlom te panoge? Ideja o zelenem prehodu oziroma prepovedi avtomobilov na dizelski in bencinski pogon do leta 2035 ostaja, a prizanesli bodo z milijardnimi globami, ki bi proizvajalce udarile po žepih, če že letos ne bodo izpolnjene zahteve o zmanjšanem izpustu ogljikovega dioksida. Cilj je, so še dodali v Bruslju, da bodo v Evropi in na evropskih vrednotah izdelana tako vozila kot tudi vsi sestavni deli, ki poganjajo vozila.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov
18. 02. 2025 13.11Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika
17. 01. 2025 18.23Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov
06. 12. 2024 06.52ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?
15. 11. 2024 20.24Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'
14. 10. 2024 19.39Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Kdo bo zasedel prazen stolček na čelu ministrstva za digitalno preobrazbo?
05. 10. 2024 19.44Po odstopu Emilije Stojmenove Duh, ki je naposled niso odnesli računalniki, pač pa nedovoljena uporaba modrih lučk med vožnjo, mora premier Golob do ponedeljka sporočiti vsaj začasno rešitev. Ali je torej novo ime že našel ali pa bo resor začasno prevzel kar sam oz. kdo od ministrov iz kvote Gibanja Svoboda? Na tisoče nerazdeljenih računalnikov pa ni edini neposrečen projekt, nekdanji obrambni minister je denimo dve leti zaman čakal na posodobitev sistema obveščanja v primeru naravnih nesreč.

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?
02. 10. 2024 19.57Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Nove omrežnine prinašajo malo sprememb, a veliko zmede
10. 09. 2024 21.40Prvega oktobra prihaja nov obračun omrežnine za električno energijo. Izračun stroška, ki na položnici za elektriko trenutno predstavlja približno tretjino zneska, bo po novem bistveno bolj zapleten, vendar pa povprečnim gospodinskim uporabnikom predvidoma ne bo prinesel večjih sprememb. Gospodinjstva naj bi z novim obračunom celo nekoliko privarčevala, pravijo na Agenciji za energijo. Veliko višji stroški pa bodo doleteli podjetja, predvsem v energetsko intenzivnih panogah, kjer naj bi se omrežnina podražila za več kot štirikrat.

'Ko se bo zatresel Volkswagen, se bo zagotovo zamajala tudi Slovenija'
10. 09. 2024 18.40Po novicah o hudih težavah nemškega avtomobilskega koncerna Volkswagen prvi alarmi zvonijo tudi pri nas. Ko se bo zatresel Volkswagen, se bo zagotovo zamajala tudi Slovenija, svarijo gospodarstveniki, saj je kar 10 odstotkov slovenskih podjetij vezanih na avtomobilsko industrijo, pretežni del prav na Volkswagen.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju
23. 04. 2024 10.43Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta
28. 03. 2024 16.36Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem
08. 03. 2024 16.15Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Evidentiranje delovnega časa: inšpektorji tudi v prihodnje sankcij še ne bodo izrekali
02. 03. 2024 10.07Socialni partnerji še niso uskladili osnutka novele zakona o evidencah delovnega časa. Potem ko je ministrstvo za delo pripravilo delovno gradivo, ki med drugim kaže na popuščanje pri evidentiranju odmora, delodajalci pričakujejo še več omilitev. Inšpektorji medtem tudi po preteku roka nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo kot svetovalci. Na ministrstvu za delo so medtem potrdili, da je bila svetovalna vloga Inšpektorata RS za delo v zvezi z novelo zakona o evidencah delovnega časa podaljšana, iz tega so izvzete le večje kršitve.

Trije meseci evidentiranja: kakšne spremembe se obetajo?
20. 02. 2024 19.46Takoimenovano obvezno evidentiranje je za nekatere nočna mora, ki še kar velja, kljub obljubam tudi v vladi in koaliciji, da bodo zakon naredili bolj življenjski. Po treh mesecih je čas za oceno. Na ministrstvo za delo je prispelo 218 pripomb, iskali bodo kompromise, pravijo. Gospodarstvo še vedno vztraja, da je zakon popolnoma nepotreben, sindikati pa: da evidentiranje pravzaprav pomeni izvajanje zakona o delovnih razmerjih.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto
23. 01. 2024 12.12Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi
19. 01. 2024 15.36Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Predsednica ZSSS in izvršni direktor GZS o dvigu minimalne plače
18. 01. 2024 17.58Ob vseh podražitvah je jasno, da se bo morala minimalna plača letos dvigniti za 4,2 odstotka, kolikor je decembra znašala letna inflacija, a je vse več glasnih opozoril, da je to absolutno premalo. Poleg odprtih stavk in front vlado zdaj ob zid stiska še Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki bo na petkovem sestanku zahtevala zvišanje minimalne plače za vsaj 7,5 odstotka. Po zakonu bi se minimalna plača z zdajšnjih 878 evrov dvignila na 902 evra neto, sindikalna zahteva pa bi minimalno plačo dvignila na 913 evrov neto. Situacijo sta pokomentirala predsednica ZSSS Lidijo Jerkič in izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček.

Zaenkrat še brez dogovora o interventnem zakonu o zdravstvu
06. 12. 2023 07.50Predstavniki vlade so se na temo predloga interventnega zakona v zdravstvu sešli s predstavniki reprezentativnih delodajalskih organizacij. Gospodarstvo od vlade zahteva umik nekaterih zakonskih rešitev. O nekaterih rešitvah so se že dogovorili, glavna vprašanja pa ostajajo odprta. Dialog bodo nadaljevali še ta teden, so povedali po srečanju.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?
28. 11. 2023 18.16Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'
16. 11. 2023 17.37Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali
16. 11. 2023 12.45Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

DS izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih
02. 11. 2023 16.43Državni svet je na današnji izredni seji s 15 glasovi za in desetimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih. Svetniki so kot glavni razlog navedli neskladnost postopka priprave in sprejemanja novele s pravili socialnega dialoga. O noveli bo moral DZ odločati ponovno, za potrditev pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV
25. 10. 2023 17.03Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.