Milojka Kolar Celarc

Interpelacija – politični prelom ali celodnevni parlamentarni šov?

18. 02. 2024 12.05

Koalicija, zlasti pa SD, še naprej gasi požar in se trudi ublažiti posledice afere sodna stavba. Opozicijska SDS medtem stopnjuje pritisk, zahteva izredno sejo parlamenta o korupciji, predsednik stranke Janez Janša pa – ob vloženih interpelacijah zoper ministrico za pravosodje in ministrico za digitalno preobrazbo – znova omenja tudi interpelacijo celotne vlade. Toda, kakšni so lahko – glede na koalicijsko matematiko – sploh izpleni napovedanih interpelacij?

Stavka Fidesa med najdaljšimi v zgodovini

08. 02. 2024 07.24

Stavka Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki traja dobre tri tedne, se po dolžini že uvršča med najdaljše stavke v zgodovini. Leta 1996 je stavka trajala 22 dni, leta 2002 16 dni, leta 2016 je trajala 27 dni, aktualna stavka, ki se je začela 15. januarja, pa za zdaj traja 24 dni.

Visoka plača, a naj se ve, koliko mora zdravnik zanjo narediti

24. 01. 2024 10.39

Ne moti me, če imajo zdravniki visoko plačo, ampak treba je najprej vedeti, kaj morajo zanjo narediti, kar pa se danes ne ve, kritično o zdajšnji situaciji, povezani s stavko, nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Prepričana je, da je stavka priložnost za vlado Roberta Goloba, da se z zdravniki dogovori glede njihove storilnosti, dopustov in še marsičesa drugega, ne le glede višine plač.

Spomladi upor proti zavarovalnicam, zdaj bi premijo zvišal tudi ZZZS

13. 10. 2023 19.45

Se še spomnite javnega ogorčenja, ko so tri zavarovalnice spomladi napovedale dvig premij dopolnilnega zavarovanja za 10 evrov? Vlada je takrat odreagirala odločno, premijo je omejila, dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, ki je bilo prostovoljno, pa ukinila in kot obveznega prenesla v javni Zavod za zdravstveno zavarovanje. Toda manj kot pol leta kasneje, še preden je do prenosa dejansko prišlo, tudi iz javne zavarovalnice sporočajo, da bi morala biti premija vsaj 10 evrov višja.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?

29. 06. 2023 06.00

Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

Komu plačujemo za zdravje?

29. 04. 2023 07.00

Vlada Roberta Goloba je že sedma, ki je napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Doslej je to poskusilo že šest ministrov za zdravje, a nihče ni bil uspešen. V ozadju so se dogajali pritiski, lobiji, ki so rušili vlade. Pri dopolnilnem zavarovanju namreč govorimo o milijonih zbranih premij, ki se jim zavarovalnice ne bodo tako zlahka odrekle. Kako hud bo njihov boj za obstanek? In kakšna je v resnici vloga zasebnih zavarovalnic znotraj zdravstvenega sistema?

Ker ni bilo na voljo rešilca, je 74-letnik po pomoč v ZD odšel sam, a na poti umrl

30. 03. 2023 16.30

74-letnik iz Velenja je zaradi hudih bolečin poklical dežurno službo ZD Velenje, a so mu dejali, da na voljo nimajo reševalnega vozila, zato naj pride sam. To je tudi storil, prejel zdravilo in se vrnil domov. Slabo uro pozneje se je zgodba ponovila – bolečine, klic na pomoč in odgovor, naj pride sem. Po pomoč se je tokrat odpravil kar v pižami, a do cilja nikoli ni prišel, saj je doživel prometno nesrečo in umrl.

Aneks h koalicijski pogodbi: poskus discipliniranja koalicijskih partnerjev?

17. 01. 2023 18.46

Pred koalicijskim vrhom raste politična napetost. Potem ko je premier Robert Golob napovedal aneks h koalicijski pogodbi, s katerim bi se tudi poslanci vladnega trojčka zavezali k podpori zdravstveni reformi, se v hramu demokracije sprašujejo, ali gre res za iskreno zagotavljanje politične podpore enemu ključnih vladnih projektov ali pa za poskus discipliniranja koalicijskih partnerjev?

Konec kamniške urgence? 'Tu štejejo sekunde, projekt bomo skušali ustaviti'

06. 12. 2022 18.40

Ministrstvo za zdravje se je znova lotilo reorganizacije nujne medicinske pomoči. Ta predvideva ustanovitev satelitskih urgentnih centrov in zato ukinitev nekaterih urgenc po državi. Podobno reorganizacijo je skušala izpeljati že nekdanja ministrica Milojka Kolar Celarc, a so jo zaradi negativnega mnenja v javni razpravi ustavili. Zdaj se zgodba ponavlja. Tudi tokrat so prvi na noge skočili Kamničani, ki so takrat s peticijo preprečili ukinitev urgentnega centra. Po trenutnem predlogu bi se morali voziti na urgenco v Domžale, zato bodo uporabili vsa pravna sredstva, da bi to preprečili.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

DZ že seznanjen z odstopom ministra Gantarja

18. 12. 2020 11.33

DZ se je danes seznanil z odstopom Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravje, s čimer mu je prenehala ministrska funkcija. Obvestilo o odstopu je predsedniku DZ Igorju Zorčiču danes posredoval premier Janez Janša in napovedal, da bo funkcijo ministra začasno opravljal sam.Gantar je v odstopni izjavi zapisal, da "v skladu s četrtkovo odločitvijo organov stranke DeSUS o odhodu iz koalicije in ob upoštevanju statuta stranke" odstopa z mesta ministra za zdravje.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Zorčič: Ponudba LMŠ za sodelovanje na volitvah je nesprejemljiva

12. 02. 2020 13.16

Vodja poslancev SMC Igor Zorčič meni, da je ponudba LMŠ za sodelovanje na volitvah nesprejemljiva in da so pogovori zašli. Glede pogajanj z Janšo je povedal, da so poslanci enotni v tem, da se pogajajo, od izplena pa je odvisna podpora koaliciji. Izvršilni odbor NSi je medtem predsedniku stranke Mateju Toninu in ekipi podelil poln mandat za pogajanja o vsebinskih in kadrovskih zadevah.

O izstopu iz stranke SMC naj bi razmišljala tudi Milojka Kolar Celarc

11. 02. 2020 19.07

Po jasnem sporočilu Mira Cerarja, da v koaliciji s stranko SDS ne bo sodeloval, in odstopu podpredsednice stranke ministrice Ksenije Klampfer, naj bi zdaj o izstopu iz SMC razmišljala tudi nekdanja zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc.

Zakaj bo moralo pet bolnišnic vračati denar, ostale pa ne?

13. 01. 2020 09.40

Pet milijonov evrov intervencijskih sredstev bo moralo vrniti pet bolnišnic, in to samo zato, ker sta zdravstveno in finančno ministrstvo lani določili presečni datum za porabo prejetih sredstev. Ostalim desetim bolnišnicam denarja ne bo treba vračati, ker so inšpekcijski pregled imele pred omenjeno odločitvijo pristojnih ministrstev.

Preiskava otroške kardiologije: Kolar Celarčeva in Pfeierjeva z medsebojnimi očitki

14. 11. 2019 16.05

Nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je pred preiskovalno komisijo DZ o otroški kardiologiji ocenila, da je bila ustanovitev NIOSB edina možna rešitev, tudi zaradi pasivnosti tedanjega vodstva UKC Ljubljana na čelu z generalnim direktorjem Andražem Kopačem in strokovno direktorico Marijo Pfeifer. Slednja ji je vrnila očitke.

Karl Erjavec ostaja minister: Iz interpelacije prihajam še močnejši

21. 06. 2019 22.17

Obrambni minister Karl Erjavec je prestal interpelacijo. To je namreč podprlo 35 poslank in poslancev, medtem ko jih je bilo 39 proti. Po glasovanju je Erjavec dejal, da iz interpelacije prihaja še močnejši: "Ni to moja prva interpelacija, upam pa, da je moja zadnja."

Zdravniki s prvim junijskim dnem začenjajo delo po modri knjigi

01. 06. 2019 09.51

Zdravniki in zobozdravniki bodo v skladu z napovedmi zdravniškega sindikata Fides ponekod začeli delo po standardih in normativih iz modre knjige. Vodstvi sindikata in ministrstva za zdravje sta enotni, da oskrba bolnikov zaradi tega ne sme trpeti. Koliko zdravnikov se bo odločilo za tak način dela, v Fidesu niso napovedali.

Šabeder podpisal uredbo o uvozu 90 zdravnikov iz držav, ki niso članice EU

04. 04. 2019 06.52

Od 1. junija naj bi zdravniki delali le še toliko, kot določa tako imenovana modra knjiga, je napovedal Fides, to pa je v povprečju veliko manj kot doslej. O tem, kaj to pomeni za bolnike, največji zdravniški sindikalist Kuštrin odgovarja: boljše, da jih pregledajo manj, kot pa da te zdravnike izgubimo. Zdravstveni minister Aleš Šabeder pa pojasjuje, kaj mu v tako kratkem času sploh lahko uspe.

Nedovoljeno vpogledali tudi v kartoteko člana Fakinove družine?

13. 03. 2019 16.18

Po razkritju nepooblaščenega vpogleda s strani več uslužbencev UKC Ljubljana v zdravstveno kartoteko nekdanje ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc je zdaj že jasno, da to ni bil osamljen primer znotraj slovenskega zdravstvenega sistema. Nedovoljene vpoglede so namreč obravnavali tudi v celjski in trboveljski bolnišnici, med primeri, ki jih preiskujejo, pa obstaja sum, da so pokukali tudi v kartoteka člana družine ministra za zdravje v odstopu Sama Fakina.

'Človek si ne more misliti, da se mu lahko zgodi kaj takega"

12. 03. 2019 10.22

Interni nadzor UKC Ljubljana naj bi pokazal, da je konec leta 2017, potem ko je tedanja zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poiskala prvo pomoč na ljubljanski urgenci, več deset zaposlenih na UKC nepooblaščeno vpogledalo v njeno zdravstveno kartoteko. Odzvala se je tudi predsednica zdravniške zbornice Čebašek Travnikova, ki pravi, da sistem eZdravje ne deluje, kot bi moral.

Aleš Šabeder: brez izkušenj iz zdravstva na že drugo ključno zdravstveno funkcijo 

08. 03. 2019 20.15

Po dobrem letu dni na čelu največje zdravstvene ustanove v državi se Alešu Šabedru obeta skok še na mesto ministra za zdravje. Ekonomista, ki je na čelo ljubljanskega kliničnega centra prišel brez prejšnjih izkušenj v zdravstvu, čakajo izzivi, povezani predvsem s financiranjem, organizacijo zavodov in staranjem prebivalstva.

Odprli varovani oddelek za otroško psihiatrijo, a pedopsihiatrov primanjkuje

19. 02. 2019 16.11

Po več letih prerekanja in odlašanja, so vendarle odprli dolgo pričakovano enoto za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana. Na varovanem oddelku, ki sprejme 10 bolnikov, bodo zdravili mladostnike s psihotičnimi reakcijami. Glavni razlog, da enota doslej ni delovala, je pomanjkanje pedopsihiatrov, ki ga bodo reševali z dežuranjem specializantov.

Kdo je kriv za še eno drago in neuspešno reševanje otroške kardiologije?

05. 12. 2018 17.08

Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, ki ga zapuščata še kirurg Gregorič in strokovnjak za varnost v zdravstvu Robida, očitno klavrno končuje svojo zgodbo. Kljub temu, da je bilo že poleti praktično jasno, da do dogovora med inštitutom in UKC ne bo, je Cerarjeva vlada odobrila še dodatnih 1,7 milijona evrov sredstev. Naši najmlajši bolniki tako še vedno čakajo na ustrezno rešitev.

Minister za javno upravo se zaveda problema plač, a pogajanj s sindikati ne bo vodil

14. 09. 2018 10.00

Ministri in ministrice predajajo delo. Premier Marjan Šarec ne pričakuje, da bo vlada imela sto dni miru. Da se bo nova vlada morala takoj lotiti dela, pa nakazujejo tudi poteze sindikatov javnega sektorja, ki so neposredno po izvolitvi ministrske ekipe pozvali k takojšnjim pogajanjem. Novi minster za javno upravo se je na to že odzval.

Kaj bodo zdaj počeli Cerarjevi ministri?

14. 09. 2018 06.00

V novem mandatu bodo ministrski položaj ohranili štirje od članov prejšnje vlade Mira Cerarja. Od teh bo resor obdržal le gospodarski minister Zdravko Počivalšek, trije pa bodo zamenjali stolčke. Več dosedanjih ministrov gre v pokoj, nekateri pa se vračajo v akademske vode ali na prejšnja delovna mesta.

Kakšno državo prevzema Marjan Šarec?

30. 08. 2018 16.08

Miro Cerar in njegova ministrska ekipa so se na Brdu pri Kranju poslovili s še zadnjo sejo, Marjan Šarec pa prevzema državo z rekordno nizko brezposelnostjo, rekordnim javnim dolgom in obsežnim javnim sektorjem.