Miha Dvojmoč

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Obveščevalec pod krinko: začne se s šolanjem na obveščevalnih akademijah
31. 01. 2023 19.43V Ljubljani prijeta domnevna ruska vohuna, ki sta v partnerski zvezi in imata mladoletna otroka, sta v priporu enaka vsem ostalim pripornikom. Dovoljena jima je uporaba nekaterih osebnih stvari, denarja in tiskovin oziroma ostalih sredstev za spremljanje javnih medijev. Pripadata jima tudi vsaj dve uri gibanja na prostem, a v priporu sta ločena. Moški je priprt na Povšetovi, njegova partnerka pa v ženskem zaporu na Igu. Kdo so ljudje, ki postanejo obveščevalci pod krinko? Kako dolgo se na novo identiteto privajajo in kako blizu ali daleč od resnice so filmi o vohunih?

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

Detektivi bodo brezplačno svetovali strankam
20. 10. 2021 16.59Detektivska zbornica Slovenije bo v četrtek, na obletnico dneva ustanovne skupščine leta 1994, že četrto leto zapored pripravila probono dan detektivske dejavnosti. Detektivi bodo predstavili svoje delo in brezplačno delili nasvete strankam, ki se bodo predhodno najavile.