Metka Tekavčič

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?
25. 03. 2025 16.55Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Ekonomska fakulteta morala razkriti avtorske pogodbe, sklenjene z Metko Tekavčič
14. 07. 2021 10.05Upravno sodišče je nedavno odločilo, da mora ekonomska fakulteta v Ljubljani STA razkriti avtorske in podjemne pogodbe, ki jih je med letoma 2005 in 2015 med drugim sklenila s profesorico, od leta 2013 pa tudi dekanjo Metko Tekavčič. Tekavčičeva je svoje pogodbe pokazala, njihova vsebina pa vsaj na prvi pogled ne kaže večjih nepravilnosti.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge
18. 10. 2019 10.03Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost
21. 02. 2020 16.03Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."

Mramor zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost
07. 02. 2020 14.09Nekdanji dekan na ekonomski fakulteti Dušan Mramor je v današnjem zagovoru zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost. Kot je dejal, so imeli za izplačevanje tako zakonsko kot dejansko podlago - med drugim so ga odredili zaradi dodatnega dela ob doseganju cilja, da pridejo med odstotek najboljših fakultet.

Mramor in Tekavčičeva namesto na sodišče na pot v tujino
29. 11. 2019 08.09Nekdanji dekan ljubljanske ekonomske fakultete Dušan Mramor in sedanja dekanja Metka Tekavčič se obravnave v sojenju zaradi izplačil dodatka za stalno pripravljenost zaposlenim na fakulteti ne bosta udeležila. Kot so za sporočili s fakultete, imata že dogovorjene obveznosti doma in v tujini.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Dodatni zaslužki zaposlenih na javni Ekonomski fakulteti
17. 10. 2019 04.24Na ljubljanski Ekonomski fakulteti je po podatkih spletne strani zaposlenih 54 rednih profesorjev (vseh zaposlenih je 254). Njihove bruto osnovne plače se začnejo v 53. plačnem razredu pri 3.385,03 evra. Ta znesek fakulteta nekaterim oplemeniti z dodatki, na fakulteti so jih spravili v kar devet kategorij: dodatna pedagoška obveznost, prodaja blaga in storitev na trgu, povečan obseg dela, avtorski honorarji iz proračuna, neproračuna ter tržnih virov ter pogodbe o delu iz proračuna, neproračuna in tržnih virov.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

'Modus operandi akademske elite, ki si vzame več, kot ji pripada'
11. 10. 2019 12.52Tik pred visokim jubilejem Univerze v Ljubljani – stoto obletnico, in štiri leta potem, ko je javnost izvedela, da so nekatere ljubljanske fakultete izplačevale dodatek številnim profesorjem in drugim zaposlenim, predvsem vodstvenim kadrom, ter si na tak način neupravičeno zviševali plače, je pravnomočna prva sodna odločitev.

'Zakaj država, ki pobira visoke davke, ponuja vprašljive javne storitve? Kam gre denar?'
13. 06. 2019 14.36"Finančne prevare hromijo našo družbo, ki bi lahko mnogo bolje delovala, če bi jih bolje obvladovali," tako predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel ob podpisu Skupne izjave partnerjev o sodelovanju v pobudi Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah 2019. O prevarah moramo spregovoriti, ko gre za toleranco do tovrstnega početja pa moramo spremeniti mentaliteto, so opozorili govorniki.

Mramor po naroku: Fakulteta je sama zaslužila sredstva za dodatke
24. 01. 2019 09.30Vsi štirje zdajšnji in nekdanji vodilni na ljubljanski ekonomski fakulteti, ki so obdolženi v zadevi, povezani z izplačili dodatkov za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah, so se izrekli za nedolžne. Ob tem so napovedali, da bodo vse argumente in dokaze predstavili na glavni obravnavi. Kdaj se bo ta začela, zaenkrat še ni določeno.

Višje sodišče razveljavilo sodbo v zvezi z vračilom izplačanih dodatkov
24. 01. 2019 13.09Višje sodišče je po pritožbi Univerze v Ljubljani razveljavilo odločitev okrožnega sodišča, da mora univerza državi vrniti nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, in zadevo poslalo v ponovno sojenje. Glavna obravnava na okrožnem sodišču je razpisana za 15. marec.

Veljaki s fakultet zaradi izplačanih dodatkov na sodišče
23. 01. 2019 19.55Afera z dodatki za stalno pripravljenost se seli na sodišče. Pred sodnike bo jutri prva stopila četverica z ekonomske fakultete, kjer je bilo izplačanih največ dodatkov, za kar 858.000 evrov. Med obtoženimi sta tudi nekdanji dekan in minister za finance Dušan Mramor in zdajšnja dekanja Metka Tekavčič. Po naših informacijah očitane krivde ne bosta priznala.

Zgodba o dodatkih za stalno pripravljenost še ni končana: elektronsko spročilo razkriva pritisk na ministrico
02. 07. 2017 07.00Devet fakultet ljubljanske univerze si je, kot je ugotovil Inšpektorat za javni sektor decembra leta 2015, dodatek za stalno pripravljenost izplačevalo nezakonito. Zdaj, po letu in pol, ta zgodba še vedno ni končana. Z njo se še vedno ukvarjata tako specializirano tožilstvo kot sodišče.

Pred sodnika tudi nekdanji minister in dekan Mramor
31. 01. 2017 19.04Kar milijon in pol evrov je šlo za dodatke za stalno pripravljenost profesorjev na fakultetah. Ker je bilo njihovo izplačevanje zelo sporno, so se jih lotili tožilci. In vse kaže, da bodo pred sodnika morali tudi nekdanji finančni minister in dekan ekonomske fakultete Dušan Mramor, njegova naslednica Metka Tekavčič ter obe prodekanji.

Ekonomska fakulteta zaprosila policiste za več pojasnil glede ovadb
05. 08. 2016 15.36Na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer naj bi bili štirje zaposleni ovadeni zaradi neupravičenega izplačila dodatka za pripravljenost, ovadb ne komentirajo. Kot so zapisali, o ovadbah niso obveščeni niti niso seznanjeni z njihovo vsebino. So pa Policijsko upravo Ljubljana zaprosili za ustrezna pojasnila.

Prve ovadbe zaradi neupravičenih dodatkov. Neuradno ovadena Mramor in Tekavčičeva
04. 08. 2016 11.11Zaradi neupravičenega izplačevanja dodatka za pripravljenost so policisti ovadili štiri vodilne osebe, ki so na fakulteti odločale v času kaznivega dejanja. Tisti, ki so dodatek zgolj prejemali, niso osumljeni. Po nekaterih informacijah naj bi bili ovadeni štirje zaposleni na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer so tudi izplačali skupaj največ dodatkov.

KOMENTAR: Ne imejte nas za norce in vrnite denar!
14. 01. 2016 06.30Lahkotnost in vehementnost politično-akademske srenje pri pojasnjevanju razlogov za izplačevanje dodatkov me skrbi. Skrbi, ker je vedno bolj jasno, da smo poleg rušilnih gospodarsko političnih spreg zdaj dobili še eno elito, ki se ji zdi, da lahko počne, kar hoče.

Policisti: Mramor ima očitno dvojna merila, zato naj odstopi
11. 01. 2016 12.28V KSS Pergam in Visokošolskem sindikatu Slovenije so ogorčeni nad zadnjo afero v visokem šolstvu. Po njihovem mnenju so izgovori odgovornih v posmeh tistim delavcem, katerih prosti čas je v času stalne pripravljenosti resnično omejen. Zato ministra Mramorja in Makovec Brenčičevo pozivajo k odstopu. Pozivu pa se je pridružil tudi Policijski sindikat.

Ker pač ni šlo drugače, so si izmislili instrument za izplačevanje denarja, ki ga drugače ne bi mogli izplačati
07. 01. 2016 10.16Ekonomska fakulteta se je odzvala na očitke o izplačilih dodatka za stalno pripravljenost. Kovač, ki pravi, da je ta instrument izplačevanja neumen, je napovedal, da so s 1. januarjem prekinili izplačevanje, dokler se sistem nagrajevanja delavcev ne uredi drugače. Očitno je bilo jasno, da sistem ni bil ustrezen, a so ga kljub temu izvajali. Tekavčičeva je napovedala vračilo denarja, Mramor tudi. Slednji ga bo vračal obročno v šestih mesecih.

Svetlik napovedal interni nadzor zaradi zaznanih ekstremnih honorarjev
24. 03. 2015 09.18Vodstvo Univerze v Ljubljani je predstavilo sistem financiranja univerze. Rektor Svetlik upa, da javnost ne pričakuje, da bodo zaposleni dodatno delo opravljali zastonj. Dekanja Tekavčičeva, ki je tudi sama pristala na seznamu, pa vztraja, da zneski na Supervizorju, niso neto zneski.

SDS: 3000 evrov ni 'pojedlo' le devet svetnikov. LZJ: Pri porabi sredstev smo najbolj racionalni
10. 07. 2013 09.35Ljubljanski mestni svetniki so imeli lani na voljo skupno 200.000 evrov. Ta denar bi morali, kot jim nalaga pravilnik, porabiti za nemoteno delovanje svetniških skupin. Porabiti bi ga morali v duhu dobrega gospodarja, a računi za reprezentanco kažejo, da ga porabijo za marsikaj.

Janković bo globo plačal iz lastnih sredstev
14. 02. 2013 10.30KPK je potrdil, da mora ljubljanski župan plačati globo 3000 evrov zaradi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Janković se je nad to odločitvijo dvakrat pritožil, a kar dve sodni instanci sta prikimali KPK. Globa ni bila izrečena zaradi korupcije!

Ljubljana: dražji vrtci, dražji pogrebi in najverjetneje tudi mestni avtobusi za šolarje
09. 07. 2012 07.58Ljubljanski mestni svetniki so glasovali o vrsti podražitev. Za vrtce bodo starši po novem plačevali od dva do 36 evrov več, šolske mesečne vozovnice za mestni promet se bodo najverjetneje podražile na 20 evrov, dražje pa bodo tudi pogrebne storitve.

Bi se lahko stranki Pozitivna Slovenija in SD združili?
14. 12. 2011 09.42Tokrat so se za mizo usedli pogajalci Pozitivne Slovenije in SD. Glede pogovorov so bili precej skopi, neuradno pa naj bi si Janković že rezerviral štiri resorje, o katerih se noče pogajati. Govori se tudi o morebitni združitvi Pozitivne Slovenije in SD.

Kandidate za nove ministre potrdili SD in LDS
07. 09. 2011 07.39Pahor je predsedstvu SD predstavil listo kandidatov za pet novih ministrov. Kandidatno listo, na katero bo premier vezal zaupnico, je potrdil tudi izvršni odbor koalicijske LDS.

Korak naprej k parkirišču pod tržnico
04. 07. 2011 18.23Ljubljanski svetniki so podprli akt o javno-zasebnem partnerstvu za izgradnjo garažne hiše pod tržnico. Seveda pa ni šlo brez pestre razprave med svetniki, ki so glede tega vprašanja vse prej kot poenoteni.