Mednarodni dan svobode medijev

'Fantomski volivci in pritiski': pozivi Uniji k preiskavi srbskih volitev

18. 01. 2024 08.26

Ne le v lastni državi, volitve v Srbiji, na katerih je slavil predsednik Aleksandar Vučić, prah še vedno dvigujejo tudi na mednarodnem parketu. Medtem ko je v sredo v Evropskem parlamentu potekalo parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah, je 24 visokih evropskih uradnikov poseben poziv namenilo tudi samemu vrhu Evropske unije. Želijo namreč, da uvedejo neodvisno preiskavo ter raziščejo domnevne goljufije na srbskih volitvah.

Aretirali znano palestinsko aktivistko, izraelski vojaki grozili novinarjem ARD

06. 11. 2023 19.00

Medtem ko poteka obleganje Gaze, se razmere zaostrujejo tudi na Zahodnem bregu. Izraelske oblasti skoraj vsak dan izvajajo racije in aretacije Palestincev, ki so poleg tega tudi pogosta tarča napadov judovskih naseljencev. Izraelski vojaki so začasno pridržali in grozili tudi več novinarjev nemške ARD, ki so poročali o teh napadih. Po obsodbi Nemčije so se za to opravičili. Med nedeljsko nočno racijo pa so aretirali tudi znano palestinsko aktivistko Ahed Tamimi, ki jo obtožujejo "spodbujanja terorizma".

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'

05. 07. 2021 10.09

Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.

Nasilje med Izraelom in Gazo: 'Razmere se stopnjujejo v smeri popolne vojne'

12. 05. 2021 06.57

V Izraelu in na območju Gaze se nadaljujejo spopadi med izraelsko vojsko in palestinskimi gibanji. Potem, ko Izrael raketiral še eno zgradbo Hamasa, je ta odgovoril več kot 100 izstreljenimi raketami na izraelske cilje. Znova poročajo o žrtvah in ranjenih. V včerajšnjih spopadih je umrlo je okoli 60 ljudi, še več kot 300 jih je bilo poškodovanih. Odposlanec Organizacije združenih narodov na Bližnjem vzhodu je pozval k prenehanju sovražnosti in opozoril, da razmere vodijo v popolno vojno. Medtem so izraelske oblasti v mestu Lod razglasile izredno stanje.

Za obSTAnek: Na tej točki vsi stojimo ali pademo, gre za biti ali ne biti

03. 05. 2021 08.25

Svetovni dan svobode medijev je v Sloveniji med drugim posvečen tudi razmeram na STA, saj je stekla donatorska kampanja Za obSTAnek, da bi premostili finančne težave, v katerih se je znašla Slovenska tiskovna agencija. Ta namreč letos ne prejema nadomestila za javno službo. Kot so poudarili na novinarski konferenci, ki se je je udeležilo tudi večje število novinarjev, je nujno potrebna "širša mobilizacija, da se steber obveščanja reši pred propadom".

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami

01. 05. 2021 07.16

Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'

29. 04. 2021 12.36

Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

Janša spet nad EU, v LMŠ napovedali ustavno obtožbo

28. 03. 2021 12.13

Potem ko je premier Janez Janša zaradi spora s predsedujočo Sophie in 't Veld glede (ne)predvajanja videa na razpravi v Bruslju zapustil sestanek, je v soboto znova razburil z objavo, v kateri je zapisal, da Slovenija ni Bruslju popolnoma nič dolžna. Iz stranke LMŠ so prepričani, da gre za "le še eno v nizu sramotenj Slovenije v tujini". Prepričani so, da mora Janša odstopiti, zato so napovedali, da bodo, če predsednik vlade ne odstopi sam, skupaj z opozicijskimi partnerji v prihajajočem tednu vložili ustavno obtožbo. "Ko bomo Socialni demokrati vodili vlado, bo drugače," je medtem dejala Fajonova.

Kitajska prepovedala BBC: 'To je nesprejemljiva kršitev svobode medijev'

12. 02. 2021 08.30

Kitajski avdiovizualni regulator je v četrtek sporočil, da je Kitajska prepovedala oddajanje BBC-ja, kar je London označil za "nesprejemljiv napad na svobodo medijev". Uradni Peking je BBC ostro kritiziral zaradi poročanja o novem koronavirusu in preganjanju Ujgurov in drugih muslimanskih manjšin v Zindžjangu. Pri BBC so dejali, da so nad odločitvijo "razočarani".

Vložili nezaupnico z 42 podpisi, prvopodpisani Golubović

15. 01. 2021 06.25

Danes je bil vložen predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem, a se je očitno zapletlo pri zbiranju podpisov. Branko Simonovič je dejal, da nezaupnice nikakor ne more podpisati, saj bi bila tudi to nezaupnica stranki DeSUS. Konstruktivno nezaupnico so tako vložili z 42 podpisi, prvopodpisani je Brane Golubović iz vrst LMŠ.

Komisarka pisala premierju, odgovoril Urbanija

11. 12. 2020 12.31

Ukom je dolžan zagotoviti ustrezno financiranje STA, pojasnjuje direktor Ukoma v pismu komisarki Sveta Evrope za človekove pravice, a dodaja, da mora STA v skladu s pogodbo Ukomu zagotoviti vse potrebne dokumente, saj lahko pomen "ustreznega financiranja" ugotovijo le na podlagi celovitega pregleda finančnega poslovanja STA. A direktor Veselinovič teh dokumentov ni predal, saj tako on kot nadzorni svet STA trdita, da Ukom tega pooblastila nima. Po tistem, ko je Ukom zamrznil tekoče financiranje STA, pa je tudi iz dela koalicije slišati pozive k rešitvi nastale situacije.

STA s pozivom Ukomu, naj vendarle poravna obveznosti

07. 12. 2020 16.53

"Pogojevanje izplačila z zahtevo po podatkih, za katere Ukom nima pooblastila, je nedostojno." Tako so jasni na Slovenski tiskovni agenciji, ki vladni urad za komuniciranje pozivajo, naj vendarle poravna obveznosti, ki jih ima do agencije. V nasprotnem primeru Ukom nase prevzema odgovornost za usodo okoli 100 zaposlenih, dodajajo. Da gre za zadnji primer širšega prizadevanja sedanjih oblasti za spodkopavanje in stigmatizacijo javnih medijev v državi, pa medtem ocenjujejo partnerji MFRR.

Ifimesovo mešanje megle v črnogorskem predvolilnem kotlu

29. 08. 2020 15.11

Po večmesečnih napetostih v Črni gori je pred vrati dan, ko bo več kot pol milijona Črnogorcev imelo pravico odločati o prihodnosti države. Glede na javnomnenjske raziskave se zmaga znova obeta Demokratski stranki socialistov (DPS), a ji hkrati tudi grozi najslabši rezultat do zdaj. Prav zato so oči številnih držav, organizacij in političnih strokovnjakov ta konec tedna uprte v to majhno balkansko državo. Svoj lonček je pri tem znova pristavil tudi Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes).

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

V Hongkongu prve aretacije po novem zakonu: aretirali moškega z zastavo za neodvisnost

01. 07. 2020 09.29

V Hongkongu obeležujejo obletnico vrnitve te nekdanje britanske kolonije Kitajski, obenem pa je začel veljati sporni zakon o nacionalni varnosti, s katerim so med drugim postali prepovedani slogani in zastave za neodvisnost. Hongkonška policija je aretirala že okoli 370 ljudi, tudi moškega, ki je nosil zastavo za neodvisnost Hongkonga.

'Dejstva morajo ljudi voditi pri izbiri svojih predstavnikov, ne laži'

03. 05. 2019 06.26

Novinarski poklic je ključen za nadzor in delovanje vsake uspešne demokracije, a sooča se z vse večjimi pritiski, se glasi glavno sporočilo ob mednarodnem dnevu svobode medijev. V Združenju novinarjev in publicistov pa opozarjajo, da imamo v Sloveniji pluralizem medijev, nimamo pa uravnoteženosti, zato "bralci večinoma prejemajo enostranske informacije".

Kaj se je skrivalo v kovčkih, ki so jih našli v zapuščenem konzularnem vozilu?

23. 10. 2018 09.58

Turški preiskovalci naj bi po nekaterih navedbah našli dele trupla pogrešanega Hašokdžija, ki potrjujejo, da so novinarjevo truplo razkosali. Preiskali pa so tudi zapuščeno konzularno vozilo, v katerem so našli kovčke, v dveh so bila oblačila, ki so jih že poslali na analizo. Turški predsednik Erdogan je v nagovoru parlamentu dejal, da imajo dokaze, da je bil umor načrtovan več dni vnaprej in ga označil za politični atentat. Na umor novinarja se je ostro odzval tudi Cerar.

Novinarstvo še vedno nevaren poklic: lani 82 smrti in rekordno število utišanih za zapahi

03. 05. 2018 14.10

Bitke za svobodo medijev, ki je tesno povezana s svobodo ljudi, novinarji bijejo povsod po svetu, tudi v Sloveniji. Ob mednarodnem dnevu svobode medijev pa organizacije veliko pozornosti namenjajo poplavi lažnih informacij, ki škodijo ugledu novinarstva, in spominu na tiste, ki so za svoje delo dali življenje.

Mednarodni dan medijske svobode: Kje je najnižja, kje najvišja? Na katerem mestu je Slovenija?

03. 05. 2017 06.35

Avtoritarne vlade, diktature in tudi demokratično izvoljeni politiki še vedno kratijo medijsko svobodo. V dveh tretjinah držav se stanje poslabšuje, pravi poročilo organizacije Freedom House. Slovenijo so sicer ocenili kot medijsko svobodno državo, uvršča se na 33. mesto.

VIDEO: 'Spremljajte medije, da ne boste izpadli kot ovčke'

03. 05. 2012 07.43

Na mladih svet stoji. Zato je še posebej pomembno, da si mladi širijo obzorja. Tudi s pomočjo medijev, ki vsakodnevno obveščajo, razkrivajo in zabavajo. Prav zato v Društvu novinarjev Slovenije mlade pozivajo: spremljajte medije in podprite medijsko neodvisnost, saj je ta pomembna tudi za dobrobit družbe in posameznikov. Poglejte si video, ki so ga pripravili ob svetovnem dnevu svobode medijev.

Novinarje po svetu še vedno napadajo in ubijajo

03. 05. 2011 10.42

Med največje sovražnike svobode medijev spadajo vodje držav in vlad, kriminalne mreže in skrajne organizacije. Samo lani sta bila po svetu ubita 102 novinarja. Med svobodne države se je lani uvrstilo 87 držav, med njimi ostaja tudi Slovenija.

Vsako leto izgine več tisoč ljudi

30. 08. 2009 15.23

Za številnimi se vse sledi izgubijo v zaporih, še več jih izgine med spopadi. Še vedno je nepojasnjena usoda več kot 15 tisoč ljudi, ki so izginili med vojno na območju nekdanje Jugoslavije.

Kako svobodni so mediji?

03. 05. 2007 07.47

Predstavniki slovenskih novinarjev opozarjajo, da se številni novinarji soočajo s pritiski in posegi v njihovo delo.

Sporen odpoklic dopisnikov

20. 04. 2007 12.30

Evropska zveza novinarjev in sindikati novinarjev so obsodili predčasni odpoklic dveh dopisnikov časopisa Delo.

Težki časi za svobodo medijev

03. 05. 2005 00.00

Ob svetovnem dnevu svobode medijev so Novinarji brez meja poudarili, da je bilo leto 2004 eno izmed usodnejših za novinarje.

Bush se je opravičil zaradi mučenj

06. 05. 2004 00.00

Ameriški predsednik Bush je jordanskemu kralju Abdulahu II. povedal, da mu je žal za ponižanje in zlorabe, ki so jih bili deležni iraški zaporniki.

Svetovni dan svobode tiska

03. 05. 2004 00.00

Opozorila na problem koncentracije lastništva medijev in posledičnega ogrožanja novinarske svobode so v mednarodni skupnosti vse glasnejša.

Mednarodni kongres o novinarjih

12. 05. 2002 00.00

Sklepni dan svetovnega kongresa Mednarodnega inštituta za tisk se je začel z drugim delom generalne skupščine in razpravami o zaščiti novinarjev na kriznih območjih. Beograjskemu dnevniku Danas pa so podelili nagrado za neodvisne medije.