Mednarodna odprava

Fajonova v Siriji: Pred oblastmi je zgodovinska priložnost

06. 02. 2025 15.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon je obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Ob tem je sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo

07. 10. 2024 06.32

Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

SpaceX v vesolje izstrelil posadko neprofesionalnih astronavtov

10. 09. 2024 12.56

Podjetje SpaceX je v okviru zasebne misije Polaris Dawn v vesolje izstrelilo posadko štirih neprofesionalnih astronavtov, ki nameravajo v naslednjih dneh opraviti prvi komercialen vesoljski sprehod.

Pariški spodrsljaji in škandali

31. 07. 2024 06.00

Olimpijske igre so poleg prvovrstnega športnega praznika tudi poligon za najrazličnejše spodrsljaje in škandale – namerne in nenamerne. In tudi letošnje niso izjema. Od pomanjkanja hrane za športnike do zamud pri prevozih. Ne manjkata niti vohunjenje ene športne ekipe nad drugo z dronom niti zamenjava ene države z drugo – in to z najhujšo sovražnico. Odmeva tudi dejstvo, da so nastopati dovolili športniku, obsojenemu posilstva. Ena od televizij pa je zaradi domnevno seksistične izjave umaknila športnega komentatorja.

Med izstopajočimi vzponi leta 2022 tudi vzpona mladih slovenskih alpinistov

26. 10. 2023 14.16

Znani so prejemniki zlatih cepinov za leto 2023. Med izstopajočimi vzponi pretekle sezone sta tudi vzpona slovenskih alpinistov. Gre za prvenstveno smer Fango Fiesta v Peruju, odprave v sestavi Andrej Jež, Anja Petek in Bask Aritza Monasterio, ter prvenstveno smer Screaming Barfies Matije Volontarja, Žige Oražma in Bora Levičnika v Himalaji.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Oblasti trdijo, da se covidni val bliža koncu

30. 01. 2023 11.05

Na Kitajskem si lahko oddahnejo. Kot kažejo poročila, v času praznovanja vstopa v novo leto ni prišlo do strmega porasta števila okužb s koronavirusom. Oblasti so tako prepričane, da se trenutni covidni val približuje koncu. Medtem je generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije sporočil, da še ne bodo odpravili izrednih razmer, razglašenih zaradi pandemije covida-19.

23. Orto fest z 21 domačimi in 11 tujimi izvajalci

19. 01. 2023 18.17

Med 30. marcem in 29. Aprilom se v ljubljanskem rock klubu Orto bar obeta že 23. mednarodni, največji klubski festival v Sloveniji. Letos se bo zvrstilo 21 domačih in 11 tujih glasbenih izvajalcev, za žanrsko pestrost pa bodo poskrbeli Big Foot Mama, Dan D, Vazz, Koala Voice, Let 3, Crvena jabuka, Slon in Sadež, Elvis Jackson, Niet in drugi.

Vrstijo se pozivi k bolj učinkovitemu nadzoru kršitev delavskih pravic

07. 10. 2022 10.35

Navkljub spodbudnim septembrskim podatkom o registrirani brezposelnosti, ki je dosegla novo najnižjo raven v zgodovini samostojne države, ob svetovnem dnevu dostojnega dela od deležnikov prihajajo pozivi, da je treba na trgu dela postoriti še marsikaj.

Istospolnost v Singapurju ne bo več kazniva

21. 08. 2022 16.47

V Singapurju, najmanjši državi v jugovzhodni Aziji, bodo razveljavili zakon, ki prepoveduje istospolne odnose, s tem pa legalizirali homoseksualnost. Odločitev so sprejeli po več letih ostre razprave, mestna država je namreč znana po konservativnih vrednotah.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Ameriški rover bo na Marsu pristal v 'bosanskem' kraterju Jezero

30. 07. 2020 14.10

Ameriška vesoljska agencija Nasa je z izstrelišča v Cape Canaveralu proti Marsu izstrelila rover Perseverance oziroma Vztrajnost, ki bo na planetu predvidoma pristal februarja prihodnje leto. 1040 kilogramov težko vozilo bo iskalo morebitne znake življenja na Marsu ter proučevalo njegovo atmosfero in geologijo. Plovilo je vmes sicer naletelo na tehnične težave in deluje v varnem načinu, a Nasa stanja ne ocenjuje kot pretirano zaskrbljujočega.

Solata, ki jo astronavti gojijo v vesolju, je varna za uživanje

08. 03. 2020 07.00

Jedilnik Nasinih astronavtov na Mednarodni vesoljski postaji je popestrila sveža rastlinska hrana. V vesolju namreč uspešno vzgajajo solato, ki je bogata s hranili in povsem varna za uživanje. To je prvi korak k temu, da bodo v prihodnje lahko gojili še več pridelkov zunaj zemeljske atmosfere. Zagotavljanje dovolj hrane bo namreč ključno za odpravo na Mars.

S sateliti bodo iz vesolja spremljali nasedle kite

18. 10. 2019 10.46

S pomočjo satelitskih posnetkov visoke ločljivosti lahko raziskovalci opazijo predmete z višine 700 kilometrov, ki so večji od 50 centimetrov. Čeprav objekta v velikosti kita ni lahko videti več sto kilometrov iz vesolja, mednarodna ekipa verjame, da bo s sposobnostjo sodobnih satelitov to postala enostavna naloga.

Arheologe čaka 34 ur neprekinjenega veslanja

06. 06. 2019 21.07

Mednarodna odprava arheologov, ki se je odpravila na 400 kilometrov dolgo pot po Egejskem morju z drevakom, se bliža koncu. S primitivnim lesenim plovilom, ki so ga uporabljali naši predniki pred 8000 leti, so prepluli že več kot polovico poti, zdaj pa so pred najtežjo preizkušnjo: 34 ur neprekinjenega veslanja v precej močnih vetrovih.

Nam je evro življenje olajšal ali podražil?

25. 05. 2019 07.00

Slovenija je bila 13. država članica, od danes 19., ki je dobila evro. Pred 12 leti je tolar zamenjal evro po menjalnem tečaju evro za 239,64 tolarja. Ugotovitev, privoščimo si lahko več, če potujemo po Evropi, pa nimamo polnih žepov različnih valut.

Sojuz tokrat uspešno pristal na Mednarodni vesoljski postaji

03. 12. 2018 21.03

Proti mednarodni vesoljski postaji so na raketi sojuz poleteli ruski kozmonavt, kanadski astronavt ter ameriška astronavtka. Gre za prvo izstrelitev sojuza s človeško posadko po neuspešni oktobrski izstrelitvi iz kozmodroma v kazahstanskem Bajkonurju.

Planica 2023: Je planiškim delavcem uspelo prepričati FIS?

15. 05. 2018 16.29

V grškem letovišču Costa Navarino so odgovorni za pripravo projekta nordijsko svetovno prvenstvo Planica 2023 opravilo s predstavitvijo projekta, že jutri pa bodo izvedeli, ali so z njo prepričali kongres Mednarodne smučarske zveze. Nasproti jim stoji Trondheim.

Pogumne ženske po tednu v primežu mraza in nevarnosti: Prispele smo na vrh sveta

23. 04. 2018 14.27

Mednarodna ženska odprava z 11 udeleženkami, med njimi je tudi novinarka Nataša Briški, je dosegla severni pol. Cilj odprave je bil spodbuditi ženske k pogumnejšim korakom in jim pokazati, da je vse mogoče, ter okrepiti zavest o globalnem segrevanju.

Preostalih 29 kritično ogroženih vakit bodo preselili v začasno morsko zavetišče

13. 10. 2017 10.15

Mednarodna ekipa strokovnjakov bo na pobudo mehiške vlade v San Felipu pričela z izvajanjem načrta za ohranitev kritično ogroženih vakit, ki jih je na Zemlji le še 29 in so tik pred izumrtjem. Vakite, vrsto pliskavk, bodo začasno preselili v posebno 'morsko zavetišče', iz njihovega naravnega okolja pa bodo postopoma odstranjevali mreže in druge nevarnosti, ki najbolj vplivajo na upad njihovega števila.

'Praznik' dostojnega dela: Ustaviti pohlep korporacij, odpraviti prekarstvo, izboljšati položaj mladih

07. 10. 2017 06.57

Ob svetovnem dnevu dostojnega dela sindikati opozarjajo na njegov pomen in spoštovanje pravic delavcev. Brez dostojnega dela ni socialnega miru, ni temelja za gospodarski in družbeni razvoj, zato bi morale vlade zagotoviti varne službe in ustaviti pohlep korporacij.

Iran kljub Trumpovim svarilom preizkusil novo raketo srednjega dosega

23. 09. 2017 09.51

Iranska državna televizija je predvajala posnetek izstrelitve rakete Horamšar, ki jo je Iran prvič pokazal javnosti na petkovi vojaški paradi v Teheranu. Teheran se je za raketni preizkus odločil kljub svarilom ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo razdrl mednarodni jedrski sporazum z Iranom iz leta 2015. Slovenija upa, da se bo dogovor ohranil.

Mednarodno vesoljsko postajo spet vodi ženska, Kimbrough že na trdnih tleh

10. 04. 2017 10.51

Najbolj izkušena ameriška astronavtka Peggy Whitson je kot prva ženska že drugič prevzela poveljstvo nad Mednarodno vesoljsko postajo, kar pa ni edini rekord, s katerim se lahko pohvali. Na Zemljo se bo vrnila skupaj z Američanom Fischerjem in Rusom Jurčikinom predvidoma septembra letos.

Si predstavljate nogomet brez prepovedanega položaja? Bierhoff si ga ...

01. 03. 2017 12.06

Direktor nemške nogometne reprezentance in nekdanji nemški reprezentant Oliver Bierhoff je v pogovoru za nemški časnik Sport Bild dejal, da bi bil nogomet po njegovem veliko bolj privlačen, če ne bi bilo pravila prepovedanega položaja. Po uvodnih dvomih naj bi zdaj pobudniki odprave pravila ofsajda iz dneva v dan imeli več podpore.

Več milijonov ljudi si v prihodnje ne bo več moglo privoščiti rib, ki so zdaj njihov glavni vir prehranjevanja

14. 01. 2017 08.33

Več milijonov ljudi v državah v razvoju si do leta 2050 ne bo moglo več privoščiti rib in ribiških proizvodov, ki so zdaj glavni vir hrane in beljakovin teh skupnosti, navaja poročilo Svetovnega sklada za naravo. Tega ne more popraviti niti vzdržnejši ulov. Od rib kot glavnega vira hrane in prihodka je sicer odvisnih 800 milijonov ljudi.

'Jedrski dogovor z Iranom pomeni, da sta Bližnji vzhod in ostali svet postala varnejša'

17. 01. 2016 07.45

Jedrski dogovor med Iranom in svetovnimi silami je stopil v veljavo. Mednarodna agencija za jedrsko energijo je potrdila, da je Iran storil vse potrebno glede na določila dogovora, kar omogoča odpravo nekaterih sankcij. "Prijatelji Irana so veseli in tudi njegovi tekmeci so lahko brez skrbi," je dejal iranski predsednik.

Inšpektorji lahko kadar koli jemljejo vzorce zraka, vode in prsti

03. 04. 2015 14.04

Iran se je z dogovorom o jedrskem programu pri obogatitvi urana omejil na tako zelo nizko raven, ki je recimo slovenska nuklearka ne bi mogla uporabiti za gorivo, pravi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslava Gregoriča.

FOTO: Slovencem za zgodovinski vzpon na Hagshu v Himalaji prestižna alpinistična nagrada

12. 03. 2015 12.33

Luka Lindič, Marko Prezelj in Aleš Česen s prvenstvenim vzponom v severni steni Hagshuja so bili nagrajeni s prestižnim zlatim cepinom. To je že šesti zlati cepin za Slovenijo v 23-letni zgodovini podeljevanja nagrade, Prezelj pa tako dobiva že tretji cepin.

Če se bo Časar s predajo strinjal, bi lahko bil v Sloveniji v dobrih dveh tednih

02. 03. 2015 15.56

Robert Časar ni več ubežnik. Francoske oblasti so ga aretirale pri vstopu v Francijo, zdaj pa čaka na predajo Sloveniji. Postopek predaje bo potekal prek koprskega okrožnega sodišča, ki mora najprej nalog prevesti v francoščino, da ga bodo lahko posredovali francoskim organom.

FOTO: Obstreljevali bolnišnico v Gazi, civilisti se nimajo kam umakniti

21. 07. 2014 08.09

Po krvavi nedelji, ki je na palestinski strani terjala okoli 140 žrtev, narašča pritisk za premirje v Gazi. Vsi poudarjajo, da jih skrbi za nedolžne civiliste. Izraelska vojska pa je bombardirala bolnišnico.