Matjaž Šerkezi

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?
09. 07. 2024 06.00Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

Ljubitelji gora se lahko varno odpravijo na v ujmah prizadeta območja
11. 06. 2024 13.27Območja, prizadeta v lanskih poletnih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk z bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, sporočajo iz Planinske zveze Slovenije (PZS). Skupaj z gorskimi reševalci pred poletno gorniško sezono spet pozivajo k dobri predpripravi na varen odhod v gore.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg
28. 04. 2024 17.21V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo
26. 04. 2024 17.35V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'
09. 12. 2023 09.39Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

'V gore pojdite pripravljeni in primerno opremljeni'
07. 06. 2023 16.40Približuje se poletna sezona, nestrpno jo pričakujejo tudi planinci. A na Planinski zvezi Slovenije so pred začetkom poletne sezone v gorah opozorili na primerno opremo za obisk gora in nevarnosti, ki prežijo na gornike. Da bi bilo nesreč čim manj, se morajo v gore odpraviti le pripravljeni in primerno opremljeni.

Obisk gora odsvetovan: snežni plaz je brez voznega reda
20. 01. 2023 15.12Zimske razmere v gorah vabijo planince, a pri Planinski zvezi Slovenije znova opozarjajo, da je treba poznati osnovna pravila obnašanja v času nevarnosti snežnih plazov. Svetujejo prestavitev pohodniških ciljev na nižje ležeče predele, so dodali v današnjem sporočilu za javnost.

Pred odhodom na turo še enkrat preverite vremenske razmere
17. 01. 2023 15.04V razmerah z veliko novozapadlega snega je znatna nevarnost snežnih plazov, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Svetujejo, da vsak pred zimsko turo za izbrano območje preveri stopnjo nevarnosti snežnih plazov. Gorski reševalci pa opominjajo na uporabo ustrezne opreme. Za reševanje je ključnih prvih 15 minut, saj je takrat tudi do 90 odstotkov ponesrečencev še živih.

Delova osebnost leta je Marjan Pipenbaher
12. 01. 2023 21.09Prestižni naslov Delova osebnost leta je letos šel v roke Marjanu Pipenbaherju. Kot so poudarili v uredništvu Dela, gre za enega najbolj priznanih evropskih graditeljev in projektantov mostov. Je avtor in odgovorni projektant več kot 200 mostov in viaduktov doma in v tujini, so navedli.

'Večini nesreč v gorah bi se lahko izognili'
22. 12. 2022 07.00Z zimskim solsticijem smo uradno vstopili v koledarsko zimo. O snegu in nekajcentimetrski snežni odeji za zdaj lahko le sanjamo, ob tem pa ne smemo pozabiti, da so v gorah že snežne razmere. Čeprav je iz doline pogled drugačen, pa za vse, ki se odpravljate v gore, velja: odgovorno, postopno, spoštljivo in preudarno v gore. Obisk naših vrhov moramo vedno načrtovati, pozorno moramo spremljati vremenske razmere, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije, podobno velja za turne smučarje.

Kako se primerno pripraviti za zimske gorske podvige?
06. 12. 2022 18.25Decembrske dni spremljajo nižje temperature, tema, megla in sneg, kar marsikoga zadržuje med štirimi stenami, vendar mednje nikakor ne sodijo pohodniki, ki obožujejo gore v vseh letnih časih. A prav pozimi je nevarnost nesreč v gorah večja, sploh če za gorske podvige nismo primerno pripravljeni. Zakaj se največ nesreč zgodi ravno v sredogorju, kaj je obvezna oprema in kdo ter kako se lahko loti turnega smučanja?

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost
09. 11. 2022 15.45Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

Izjemna poletna sezona, zlasti v visokogorju. Delež tujcev že 58-odstoten
26. 10. 2022 07.52V Planinski zvezi Slovenije so zadovoljni z letošnjim obiskom predvsem koč v visokogorju. Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120.000 nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce
03. 07. 2022 19.10Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh
02. 07. 2022 07.00V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?
19. 06. 2022 07.00Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem
11. 06. 2022 07.00Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg
26. 04. 2022 10.46Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.

Izgubljeni kuža pod vrhom Brane: 'Pokazal je več hvaležnosti kot marsikateri planinec'
29. 01. 2022 13.19Na Facebooku se je v četrtek zvečer pojavila objava, da se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled za borderskim ovčarjem Jimmyjem. Matjaž Šerkezi je eden izkušenejših gorskih reševalcev pri nas in ko je izvedel za izgubljenega kužka, mu to ni dalo miru. "Ponoči tudi spati nisem mogel," nam je zaupal Kamničan. Ob tem ga je skrbelo še, da bi ga ljudje, ki nimajo dovolj izkušenj z zimskimi razmerami v visokogorju, skušali sami poiskati in bi pri tem prišlo do nesreče. Zato se je kar sam odpravil na pot. Pod vrhom Brane je naposled našel kosmatinca, ki je prestrašeno jokal na zaledeneli skalni polici.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'
17. 01. 2022 18.12Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Srečen konec: Plaz zasul dva planinca, reševalci oba rešili
12. 12. 2021 17.16Zgodaj popoldne je snežni plaz na Tolstem vrhu v Mestni občini Kranj zasul dva planinca. Posredovali so gorski reševalci gorskih reševalnih služb Tržič in Kranj, ki so s pomočjo helikopterja Slovenske vojske in dežurne ekipe gorskih reševalcev na Brniku oba rešili iz plazu in ju prepeljali v dolino.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

'Za reševanje ponesrečencev izpod plazu imamo 15 minut časa'
08. 12. 2021 20.15Sneg, ki je zajel večji del države, bo še znatno poslabšal razmere v gorah. Te so že tako nevarne, kar so minuli konec tedna na Ratitovcu izkusili tudi trije turni smučarji, ki jih je presenetil plaz. Na srečo so preživeli. Slovenci sicer radi zahajamo v gore tudi pozimi, toda za takšne odprave ni dovolj le pogum, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Za varnost moramo poskrbeti s pravilno opremo in oblačili, spremljati moramo vremenske razmere in dobro poznati teren.

Šerkezi: Zasnežene gore zahtevajo kompleksno osebnost
03. 12. 2021 12.58Marsikdo konec tedna išče sprostitev v naravi. Ker bo v soboto v hribih suho, delno jasno vreme, bodo gore vabile. A poznavalci opozarjajo ljubitelje gora, ki že neučakano čakajo zimske aktivnosti: "Plaz se lahko sproži že ob manjši dodatni obremenitvi, predvsem na strmih pobočjih."

Šerkezi: Cilj naj ne bo vrh, ampak varen pristan doma
23. 10. 2021 15.41Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene podatke, ne pa slepo slediti objavam na družbenih omrežjih, opozarja tako PZS kot gorski reševalci.

Na Slovensko turnokolesarsko pot v enem dnevu 250 kolesarjev
13. 09. 2021 16.38250 kolesarjev je letošnji izziv Prekolesarimo Slovensko turnokolesarsko pot v enem dnevu prevozilo v 41 etapah. Tudi letošnji, tretji dogodek, je bil namenjen usposabljanju kolesarjev o pravilnem turnem kolesarstvu. Skupni vzponi na poti znašajo kar 50 tisoč višinskih metrov. Večina udeležencev je potrdila, da bo naslednje leto izziv ponovila.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki
13. 08. 2021 11.12Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Planinki zaradi nevihte in nepoznavanja sestopne poti obtičali
01. 07. 2021 16.13Nevihte in močni nalivi so postali poletna stalnica, kar je treba upoštevati pri načrtovanju poti v hribe. V gore se odpravimo dovolj zgodaj, saj se nevihte največkrat razvijejo v popoldanskem času, ali pa podvig prestavimo na naslednji dan. Vedno pa moramo vedeti, kam točno gremo, torej pridobiti informacije o poti. Sicer se nam lahko zgodi podobno kot zamejskima Slovenkama iz Trsta, ki nista vedeli, katera je prava sestopna pot z Jezerskega sedla do koče na Ledinah, zaradi nevihte pa so ju, podhlajeni, naposled reševali gorski reševalci.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev
15. 06. 2021 13.40Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.